Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Фосфор және оның қосылыстары
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Талбидинова Динара Султанбековна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Фосфор және оның қосылыстары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.22-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 9.4.2.2 -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау 9.2.1.23-фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы: - Фосфордың химиялық және физикалық қасиеттерін ажырату; -Фосфордың қосылыстарының ерекшеліктерімен танысу |
|
Бағалау критерийлері |
Фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстырады; Фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын анықтайды; Фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін сипаттайды. |
|
Құндылықтарға баулу |
Жұпта және топта жұмыс істеу барысында ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрметпен қарау, академиялық адалдық –өз бетімен жұмыс істеу, ашықтық –оқушылар сабақтың мақсаттарын және міндеттерін өз бетінше анықтай алады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, химия |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту, үй тапсырмасына шолу 5 мин.
|
1.Амандасу Оқушыларды элементтерді таңдау арқылы топқа бөлу.
«Тарсия». Топтық жұмыс. 1.Азоттың физикалық қасиеттері – түссіз, иіссіз, дәмсіз газ 2.Аммиак молекуласының пішіні – пирамида 3.Суда жақсы еритін, өткір иісті, түссіз газ –аммиак 4.Аммиактың зертханада алынуы – NH4Cl + NaOH = NH3 + NaCl + H2O 5.Аммиактың өндірісте алынуы – N2 + 3H2 = 2NH3 + 92кДж 6.Аммиак суда ерігенде не түзіледі? аммоний гидроксиді 7.Аммоний ионы қалай түзіледі? донорлы-акцептрлі механизм бойынша 8.Аммиактың оттекте жануы нәтижесінде түзілетін заттар –азот газы және су 9.NH3 + HCl =? аммоний хлориді
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Қабырғаларда жапсырылған парақтарды таңдау арқылы жасырылған элементтің қай топта орналасқанына қарай (IIA, IIIA, IVA, VA топ элементтері) 4 топқабірігеді. Үй жұмысының шешімін «Тарсия» әдісі арқылы қағаз қиындыларын дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді, өз-өздерін бағалайды. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!». Оқушылар бағалау парағына балл қояды. Ең бірінші болған топ – 2 балл |
Презентация, қиынды қағаздар |
|
«Ой қозғау» әдісі.
10 мин |
Жаңа тақырыпқа шығу жолы. «Ой қозғау» әдісі Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, «жақын даму аймағын» және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтайды. «Миға шабуыл»әдісі
Сергіту сәті |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыпты өз ойларымен ашады, топпен бірлесе отырып,талдап,түсіндіру керек. (1.Анықтамасы 2. Периодтық жүйедегі орны. 3. Қасиеттері 4. Қолданылуы.5. Биологиялық маңызы) Қимыл-қозғалыс арқылы ой-жинақтау |
Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!»дегенмадақтау сөзіменынталандыру.
Оқушылардың көңіл-күйін көтеру және сабақ оқуға деген мотивациясын арттыру мақсатында шоколадтар үлестіріледі.
|
Презентация |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
10-мин
10-мин |
Оқулықпен жұмыс: 1 топ- Фосфордың құрылысы, Алынуы 2 топ- Табиғатта таралуы, Физикалық қасиеті 3 топ- Химиялық қасиеті 4 топ- Фосфордың қолданылуы интернет ресурсты пайаланып тың ақпарат іздеу.
«Галерея әдісі» бойынша 4 топқа 4 түрлі есептер беріледі. Топ бойынша бірігіп есеп шығаруға 4 минут уақыт беріледі. Әр топтан 2 оқушы тақтаға шығады, бір оқушы басқа есептердің дұрыстығын тексереді, екінші оқушы шыққан есепті түсіндіреді. |
Оқушылар өздеріне берілген тақырыпшалар бойынша постер құрастырады.
Тапсырма
|
Дескриптор: Жалпы-3 1.Постерде мазмұнды болуы-1 2. Тақырыптың ашылып нақты мәліметтер берілуі-1 3.Топ мүшелерінің барлығы қатысуы-1
Дескриптор:Әр есепке 3 балл: Есептің берілгенін жазу-1 Химиялық реакция теңдеуді дұрыс жазу-1 Сандық есептеуді дұрыс жүргізу-1 |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Ватман, маркерлер |
|
Сабақты бекіту 5-мин
|
«Боулинг ойыны» https://view.genial.ly/65cf40e72b749c0014db90dd/interactive-content-bowling-quiz
|
Тақтада берілген сұрақтарға
оқушылар жауап береді. |
Әр дұрыс жауап 2 балл |
Интерактивті тақта
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Таңдау» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын рефлексиясын оқушылардың таңдаған жауабы арқылы біледі Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар QR-код арқылы кіріп бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын білдіреді |
Мұғалім оқушыларды сабақ басында таратылған бағалау парағы арқылы1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
10-баллдық жүйе бойынша бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
Көмек қажет оқушыларға белгілі бір уақыт беріліп, уақыт шегіне жеткенде жылдам орындаған оқушылар аяқтай алмаған оқушыларға көмек көрсетеді. |
|
Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу тұруына назар аудару. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фосфор және оның қосылыстары 9-сынып
Фосфор және оның қосылыстары 9-сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Фосфор және оның қосылыстары
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Талбидинова Динара Султанбековна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Фосфор және оның қосылыстары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.22-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 9.4.2.2 -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау 9.2.1.23-фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы: - Фосфордың химиялық және физикалық қасиеттерін ажырату; -Фосфордың қосылыстарының ерекшеліктерімен танысу |
|
Бағалау критерийлері |
Фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстырады; Фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын анықтайды; Фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін сипаттайды. |
|
Құндылықтарға баулу |
Жұпта және топта жұмыс істеу барысында ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрметпен қарау, академиялық адалдық –өз бетімен жұмыс істеу, ашықтық –оқушылар сабақтың мақсаттарын және міндеттерін өз бетінше анықтай алады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, химия |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту, үй тапсырмасына шолу 5 мин.
|
1.Амандасу Оқушыларды элементтерді таңдау арқылы топқа бөлу.
«Тарсия». Топтық жұмыс. 1.Азоттың физикалық қасиеттері – түссіз, иіссіз, дәмсіз газ 2.Аммиак молекуласының пішіні – пирамида 3.Суда жақсы еритін, өткір иісті, түссіз газ –аммиак 4.Аммиактың зертханада алынуы – NH4Cl + NaOH = NH3 + NaCl + H2O 5.Аммиактың өндірісте алынуы – N2 + 3H2 = 2NH3 + 92кДж 6.Аммиак суда ерігенде не түзіледі? аммоний гидроксиді 7.Аммоний ионы қалай түзіледі? донорлы-акцептрлі механизм бойынша 8.Аммиактың оттекте жануы нәтижесінде түзілетін заттар –азот газы және су 9.NH3 + HCl =? аммоний хлориді
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Қабырғаларда жапсырылған парақтарды таңдау арқылы жасырылған элементтің қай топта орналасқанына қарай (IIA, IIIA, IVA, VA топ элементтері) 4 топқабірігеді. Үй жұмысының шешімін «Тарсия» әдісі арқылы қағаз қиындыларын дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді, өз-өздерін бағалайды. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!». Оқушылар бағалау парағына балл қояды. Ең бірінші болған топ – 2 балл |
Презентация, қиынды қағаздар |
|
«Ой қозғау» әдісі.
10 мин |
Жаңа тақырыпқа шығу жолы. «Ой қозғау» әдісі Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, «жақын даму аймағын» және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтайды. «Миға шабуыл»әдісі
Сергіту сәті |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыпты өз ойларымен ашады, топпен бірлесе отырып,талдап,түсіндіру керек. (1.Анықтамасы 2. Периодтық жүйедегі орны. 3. Қасиеттері 4. Қолданылуы.5. Биологиялық маңызы) Қимыл-қозғалыс арқылы ой-жинақтау |
Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!»дегенмадақтау сөзіменынталандыру.
Оқушылардың көңіл-күйін көтеру және сабақ оқуға деген мотивациясын арттыру мақсатында шоколадтар үлестіріледі.
|
Презентация |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
10-мин
10-мин |
Оқулықпен жұмыс: 1 топ- Фосфордың құрылысы, Алынуы 2 топ- Табиғатта таралуы, Физикалық қасиеті 3 топ- Химиялық қасиеті 4 топ- Фосфордың қолданылуы интернет ресурсты пайаланып тың ақпарат іздеу.
«Галерея әдісі» бойынша 4 топқа 4 түрлі есептер беріледі. Топ бойынша бірігіп есеп шығаруға 4 минут уақыт беріледі. Әр топтан 2 оқушы тақтаға шығады, бір оқушы басқа есептердің дұрыстығын тексереді, екінші оқушы шыққан есепті түсіндіреді. |
Оқушылар өздеріне берілген тақырыпшалар бойынша постер құрастырады.
Тапсырма
|
Дескриптор: Жалпы-3 1.Постерде мазмұнды болуы-1 2. Тақырыптың ашылып нақты мәліметтер берілуі-1 3.Топ мүшелерінің барлығы қатысуы-1
Дескриптор:Әр есепке 3 балл: Есептің берілгенін жазу-1 Химиялық реакция теңдеуді дұрыс жазу-1 Сандық есептеуді дұрыс жүргізу-1 |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Ватман, маркерлер |
|
Сабақты бекіту 5-мин
|
«Боулинг ойыны» https://view.genial.ly/65cf40e72b749c0014db90dd/interactive-content-bowling-quiz
|
Тақтада берілген сұрақтарға
оқушылар жауап береді. |
Әр дұрыс жауап 2 балл |
Интерактивті тақта
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Таңдау» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын рефлексиясын оқушылардың таңдаған жауабы арқылы біледі Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар QR-код арқылы кіріп бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын білдіреді |
Мұғалім оқушыларды сабақ басында таратылған бағалау парағы арқылы1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
10-баллдық жүйе бойынша бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
Көмек қажет оқушыларға белгілі бір уақыт беріліп, уақыт шегіне жеткенде жылдам орындаған оқушылар аяқтай алмаған оқушыларға көмек көрсетеді. |
|
Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу тұруына назар аудару. |
||
шағым қалдыра аласыз





















