|
Сабақтың тақырыбы |
Фотосинтез |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтағы оқу мақсаттары |
3.2.1.1 өсімдіктердің фотосинтез үдерісінде оттегіні бөлуін түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: өсімдікке Күн сәулесінің маңыздылығын айта алады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: фотосинтез үдерісін түсіндіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: фотосинтез үдерісіндегі оттектің бөлінуін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілі: |
Топтық, жұптық, жеке жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы Фотосинтез үдерісіндегі оттекті сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәндік лексика және терминдер хлорофилл Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер Фотосинтез үдерісі қалай жүреді? Фотосинтез процесіне қандай пигмент қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар дарыту |
Табиғатты, өсімдіктерді мәңгілік ету үшін қорғау, дамуына үлес қосу керектігін үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қауіпсіздік ережелері |
Топтық жұмыс барысында топ ережесін, қауіпсіздік ережесін сақтайды, партада дұрыс отыруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бұған дейін меңгерілген білім |
Өсімдіктер жайлы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Сақина салмақ» ойыны арқылы өткен білімдерін сұрақтар арқылы тексеру
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Тақырыпты ашу: Оқушының сабаққа назарын аудару үшін бейнежазба көрсетіледі. Бейнежазбада Фотосинтез үдерісі жайлы. Мұғалім-оқушы диалогі. Сен білесің бе? Фотосинтез сөзі грек тілінің екі сөзінен құралған: фотос – жарық және синтез – біріктіру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс |
Бағалау |
Саралау |
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
І тапсырма Топтық жұмыс. 1 топқа. Сурет бойынша әңгіме құрастырады. Әңгіме барысында оқушылар өсімдіктердің адамға, жан-жануарға, тұрмысқа қажеттілігін жеткізеді. Критерийі: 1. Өсімдіктердің тірі табиғатқа қажеттілігін айтады 2. Тұрмысқа қажеттілігін түсіндіреді 3. Білім алуға қажеттілігін айтады 4. Денсаулыққа қажеттілігін әңгімелейді 5. Адам өміріндегі маңызын дәлелдейді
2 топқа. (суретпен жұмыс) Ғалым нені бақылады деп ойлайсың? Екі жылда өсімдік қалай өзгерді? Өсімдіктің өсуіне не көмектесті? Өсімдіктердің өсуіне Күн сәулесі қалай әсер етеді?
Оқулықтағы суретке оқушылардың назарын аудару. Жетелеуші сұрақтар:
ІІ тапсырма Жұптық жұмыс. Сәйкестендір
ІІІ тапсырма 1) Өсімдіктер не арқылы өз-өздерін қоректендіре алады? A) оттегі, сутегі B) азот, көмірқышқыл газы C) көмірқышқыл газ, су, күн энергиясы 2) Өсімдікке жасыл түс беретін бояғыш зат қалай аталады? A) хлор B) хлорелла C) хлорофилл 3) Фотосинтез сөзі қандай екі сөзден құралған? А) фотос - күн, синтез - қосылу В) фотос – жарық, синтез – біріктіру С) фотос - жылу, синтез – тасымалдау 4) Жапырақ пен жеміс құрамында әр түрлі түс беретін қандай ерекше зат бар? А) оттегі В) пигмент С) көмірқышқыл газы D) сутегі
|
Оқулық Оқулық, флипчарт |
бағдаршам Бағалау парақшасы Бағалау парақша |
1.Күн сәулесінің өсімдікке қандай әсері бар? 2.Фотосинтез үдерісі қалай жүреді? 3.Фотосинтез үдерісіндегі оттектің бөлінуін сипатта. |
||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Рeфлeксия «Білім ағашы» әдісі. Жасыл жапырақ-Түсіндім Қызыл жапырақ -сұрақтарым ба Сары жапырақ-түсінбeдім дeгeнді білдіретін стикерлерді білім ағашына жапсыру. Үйге тапсырма Түсінік айту. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Оқыту ортасы қандай болды? Сабақ қандай деңгейде өтті? Оқушыларға дифференциация сәтті болды ма? |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі кезеңді атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2:Қандай екі кезең сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Сынып туралы ,жекелеген оқушы туралы не білдім және ол келесі сабақты өткізуіме қалай әсер етеді? |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау парақшасы
|
№ |
Оқушы аты |
1 тапсырма 1-3 |
2 тапсырма 1-10 |
3 тапсырма 1-3 |
4 тапсырма 1-3 |
Жалпы балл - 19 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақтың тақырыбы Фотосинтез Осы сабақтағы оқу
мақсаттары
3.2.1.1 өсімдіктердің
фотосинтез үдерісінде оттегіні бөлуін
түсіндіру; Сабақ мақсаты Барлық оқушылар
орындай алады: өсімдікке Күн
сәулесінің маңыздылығын айта алады. Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: фотосинтез үдерісін
түсіндіре алады. Кейбір
оқушылар: фотосинтез үдерісіндегі
оттектің бөлінуін сипаттайды. Әдіс-тәсілі: Топтық, жұптық, жеке жұмыс
Бағалау
критерийлері
Білім алушы Фотосинтез үдерісіндегі
оттекті сипаттайды Тілдік
мақсат:
Пәндік лексика және
терминдер
хлорофилл
Сыныптағы
диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер
Фотосинтез үдерісі қалай
жүреді?
Фотосинтез процесіне қандай пигмент
қажет? Құндылықтар дарыту Табиғатты, өсімдіктерді мәңгілік ету үшін
қорғау, дамуына үлес қосу керектігін үйренеді. Пәнаралық байланыс Дүниетану Қауіпсіздік ережелері Топтық жұмыс барысында топ ережесін,
қауіпсіздік ережесін сақтайды, партада дұрыс отыруды
үйренеді Бұған дейін меңгерілген
білім Өсімдіктер жайлы біледі. Алдыңғы білім
«Сақина
салмақ» ойыны арқылы өткен
білімдерін сұрақтар арқылы тексеру
Тірі
ағзалардың ортақ қасиеттерін атаңдар
Жасуша
дегеніміз не,жасушаның қанша түрі бар?
Тірі ағзалар тіршілігінің
негізгі деңгейлері
Популяция латын тілінен
аударғанда қандай мағынаны білдіреді?
Сабақтың
басы
Тақырыпты ашу:
Оқушының сабаққа назарын аудару үшін бейнежазба
көрсетіледі. Бейнежазбада Фотосинтез үдерісі
жайлы.
Мұғалім-оқушы диалогі. Сен білесің
бе? Фотосинтез сөзі грек тілінің екі сөзінен
құралған: фотос
– жарық
және синтез
–
біріктіру. Жоспар Жоспарланған уақыт есебі
Жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурс Бағалау Саралау
Бейне фильм
не туралы?
Бейне
фильмде қандай жаңа ақпарат болды? Сабақтың ортасы І тапсырма Топтық жұмыс. 1 топқа. Сурет бойынша әңгіме
құрастырады. Әңгіме барысында оқушылар өсімдіктердің адамға,
жан-жануарға, тұрмысқа қажеттілігін
жеткізеді. Критерийі: 1. Өсімдіктердің тірі
табиғатқа қажеттілігін айтады 2. Тұрмысқа қажеттілігін
түсіндіреді 3. Білім алуға қажеттілігін
айтады 4. Денсаулыққа қажеттілігін
әңгімелейді 5. Адам өміріндегі маңызын
дәлелдейді
2 топқа.
(суретпен жұмыс)
Ғалым нені бақылады деп
ойлайсың?
Екі жылда өсімдік қалай
өзгерді?
Өсімдіктің өсуіне не
көмектесті?
Өсімдіктердің өсуіне Күн
сәулесі қалай әсер етеді?
топқа.«Суретті
сөйлетейік» Оқулықтағы суретке оқушылардың
назарын аудару. Жетелеуші сұрақтар:
Бұл сурет туралы не айтар
едіңдер?
Оттек, көмірқышқыл газ деген сөздер саған таныс
па?
Бұл суреттен қандай қорытынды шығаруға
болады?
ІІ тапсырма
Жұптық жұмыс.
Сәйкестендір Фотосинтез үшін энергия көзі хлорофилл Өсімдіктің жасыл мүшелерінде глюкозаның
түзілуі мен оттектің бөліну үдерісі фотосинтез Күн сәулесі жасыл жапыраққа түскенде
түзіледі күн сәулесі. Өсімдіктерде кездесетін жасыл
пигмент оттек пен глюкоза ІІІ тапсырма 1) Өсімдіктер не
арқылы өз-өздерін қоректендіре алады? A) оттегі, сутегі B) азот, көмірқышқыл газы C) көмірқышқыл газ, су, күн
энергиясы 2) Өсімдікке жасыл түс беретін бояғыш
зат қалай аталады? A)
хлор B)
хлорелла C)
хлорофилл 3) Фотосинтез сөзі қандай екі сөзден
құралған? А) фотос - күн, синтез - қосылу В) фотос – жарық, синтез –
біріктіру С) фотос - жылу, синтез –
тасымалдау 4) Жапырақ пен жеміс
құрамында әр түрлі түс беретін қандай ерекше зат
бар? А) оттегі В) пигмент С) көмірқышқыл
газы D) сутегі № Тапсырмамазмұны балл 1 Өсімдікқорегінеқажеттізаттардыбіледі 1 2 Өсімдікке жасыл түс беретін бояғыш затты
атайды 1 3 Фотосинтез сөзінің мағынасын
түсінеді 1 4 Жапырақ пен жеміске түс беруші затты
біледі 1 Оқулық Оқулық, флипчарт бағдаршам Бағалау парақшасы Бағалау парақша 1.Күн сәулесінің
өсімдікке қандай әсері бар? 2.Фотосинтез үдерісі
қалай жүреді? 3.Фотосинтез үдерісіндегі оттектің
бөлінуін сипатта. Соңы
Рeфлeксия «Білім ағашы»
әдісі.
Жасыл
жапырақ-Түсіндім
Қызыл
жапырақ -сұрақтарым
ба
Сары
жапырақ-түсінбeдім дeгeнді білдіретін
стикерлерді білім ағашына жапсыру. Үйге
тапсырма Түсінік айту. Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді
болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Оқыту ортасы қандай болды? Сабақ қандай деңгейде өтті? Оқушыларға дифференциация сәтті болды
ма? Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі кезеңді атап
көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2:Қандай екі кезең сабақтың одан да
жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге
қатысты) 1: 2: Сынып туралы ,жекелеген оқушы туралы не
білдім және ол келесі сабақты өткізуіме қалай әсер
етеді? Бағалау парақшасы № Оқушы аты
1 тапсырма 1-3
2 тапсырма 1-10
3 тапсырма 1-3
4 тапсырма 1-3 Жалпы
балл - 19 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















