№
6
сабак
Сабак такырыбы: Ғалам. Макро және микро әлем
|
Бөлім: |
І ҒЫЛЫМ ӘЛЕМІ |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Ғалам. Макро және микро әлем |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Сөйлейтін қолдар» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Сурет» мазмұны бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Аптаның дәйек сөзі: «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!»/Абай/ |
Сөйлейтін қолдар» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Сурет» мазмұны бойынша топтарға бірігеді. Аптаның дәйек сөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Атом, молекула суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Өрмекші торы» тәсілі арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау «Кинометофора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың мақсаты, тақырыбын анықтайды. , «Макро», «микро» терминдеріне анықтама береді. |
«Өрмекші торы» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран видео https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/02bc36a0-6de0-4a5c-9e44-3b110cd707b5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Мұғалімнің түсіндіруі Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, тақырып мазмұныны ашатын әртүрлі суретерді таратып береді топтық талқылау жұмысын ұйымдастырады. Осы жұмысты жасау барысында қойылатын жетелеуші сұрақтар: Мына заттардың өлшемдері бірдейлерді анықтаңдар, Қызметімен ұқсастары қайсы? Өлі денелер мен тірі денелерді атаңдар Заттардың үлкендері қайсы? Кішкентайлары қайсы? Оқушылар сұрақтарға жауап береді, суреттерді флипчартқа кішісінен үлкеніне қарай ретімен орналастырады. Білімдерін толықтыру үшін видео көрсетіледі. Сайт: |
Оқушылар берілген суреттерді салыстырады, Сол суреттерді атайды, ерекшеліктерін айтады, топтастырады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы 5-6 слайд Сайт: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма. «Кесте толтыр» Берілген нысандарды мегаәлем, макро және микроәлемге жататынын анықтап кестеге толтыр 1. ғаламшар, 2.жер, 3.тау жынысы,4. планета, 5.шоқжұлдыз, 6.молекула, 7.атом, 8.Марс, 9.адам, 10.Галактика, 11.жұлдыз, 12.өсімдіктер, 13.жануарлар, 14.электрон, 15.Құсжолы
Еңбекқорлық
2-тапсырма Суретке қара. Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар? Өзі пікіріңді сыныптастарыңмен бөліс. Алынған ақпарат ты Венн диаграммасына сал
Берілген нысанның біреуі микроәлемге, екіншісі – макро әлемге жатады. Диаграмманың атауын жаз.
3-тапсырма ЕБК бірге Нысандардың қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға «+» қойыңыз.
|
«Кесте толтыр»тәсілі арқылы берілген нысандарды мегаәлем, макро және микроәлемге жататынын анықтап кестеге толтыр
«Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар екенін анықтап, венн диаграммасына салады
Нысандардың қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға «+» қояды.
|
ҚБ: «Жұлдызша» арқылы бағалайды ҚБ: «Жұлдызша» арқылы бағалайды ҚБ: «Жұлдызша» арқылы бағалайды |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
Кері байланыс «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» кестесі арқылы |
Кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы §4 оку |
|
|
|
.

ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып: Ғалам. Макро және микро әлем

1-тапсырма. «Кесте толтыр»
Берілген нысандарды мегаәлем, макро және микроәлемге жататынын анықтап кестеге толтыр
1. ғаламшар, 2.жер, 3.тау жынысы,4. планета, 5.шоқжұлдыз, 6.молекула, 7.атом, 8.Марс, 9.адам, 10.Галактика, 11.жұлдыз, 12.өсімдіктер, 13.жануарлар, 14.электрон, 15.Құсжолы
|
Мегаәлем |
Макроәлем |
Микроәлем |
|
|
|
|
|
Дескриптор |
балл |
|
нысандарды микроәлемге ажыратып, кестеге жазады; |
2 |
|
нысандарды микроәлемге ажыратып, кестеге жазады; |
2 |
|
нысандарды микроәлемге ажыратып, кестеге жазады; |
2 |
|
Барлығы |
6 |
2-тапсырма
Суретке қара. Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар? Өзі пікіріңді сыныптастарыңмен бөліс. Алынған ақпаратты Венн диаграммасына сал

Берілген нысанның біреуі микроәлемге, екіншісі – макро әлемге жатады. Диаграмманың атауын жаз.
|
Дескриптор |
балл |
|
нысандардың арасындағы ортақ ерекшелікті жазады; |
2 |
|
нысандар арасындағы айырмашылықтарды жазады;; |
2 |
|
Барлығы |
4 |
3-тапсырма ЕБК оқушы тапсырмасы
Н
ысандардың
қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға «+»
қойыңыз.
|
Дескриптор |
балл |
|
микроәлемге жататын нысанды белгілейді; |
3 |
|
макроәлемге жататын нысанды белгілейді; |
2 |
|
Барлығы |
5 |
|
Қызықты |
Құнды |
Қиын |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ФОТОСИНТЕЗ
ФОТОСИНТЕЗ
№
6
сабак
Сабак такырыбы: Ғалам. Макро және микро әлем
|
Бөлім: |
І ҒЫЛЫМ ӘЛЕМІ |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Ғалам. Макро және микро әлем |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Сөйлейтін қолдар» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Сурет» мазмұны бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Аптаның дәйек сөзі: «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!»/Абай/ |
Сөйлейтін қолдар» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Сурет» мазмұны бойынша топтарға бірігеді. Аптаның дәйек сөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Атом, молекула суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Өрмекші торы» тәсілі арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау «Кинометофора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың мақсаты, тақырыбын анықтайды. , «Макро», «микро» терминдеріне анықтама береді. |
«Өрмекші торы» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран видео https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/02bc36a0-6de0-4a5c-9e44-3b110cd707b5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Мұғалімнің түсіндіруі Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, тақырып мазмұныны ашатын әртүрлі суретерді таратып береді топтық талқылау жұмысын ұйымдастырады. Осы жұмысты жасау барысында қойылатын жетелеуші сұрақтар: Мына заттардың өлшемдері бірдейлерді анықтаңдар, Қызметімен ұқсастары қайсы? Өлі денелер мен тірі денелерді атаңдар Заттардың үлкендері қайсы? Кішкентайлары қайсы? Оқушылар сұрақтарға жауап береді, суреттерді флипчартқа кішісінен үлкеніне қарай ретімен орналастырады. Білімдерін толықтыру үшін видео көрсетіледі. Сайт: |
Оқушылар берілген суреттерді салыстырады, Сол суреттерді атайды, ерекшеліктерін айтады, топтастырады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы 5-6 слайд Сайт: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма. «Кесте толтыр» Берілген нысандарды мегаәлем, макро және микроәлемге жататынын анықтап кестеге толтыр 1. ғаламшар, 2.жер, 3.тау жынысы,4. планета, 5.шоқжұлдыз, 6.молекула, 7.атом, 8.Марс, 9.адам, 10.Галактика, 11.жұлдыз, 12.өсімдіктер, 13.жануарлар, 14.электрон, 15.Құсжолы
Еңбекқорлық
2-тапсырма Суретке қара. Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар? Өзі пікіріңді сыныптастарыңмен бөліс. Алынған ақпарат ты Венн диаграммасына сал
Берілген нысанның біреуі микроәлемге, екіншісі – макро әлемге жатады. Диаграмманың атауын жаз.
3-тапсырма ЕБК бірге Нысандардың қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға «+» қойыңыз.
|
«Кесте толтыр»тәсілі арқылы берілген нысандарды мегаәлем, макро және микроәлемге жататынын анықтап кестеге толтыр
«Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар екенін анықтап, венн диаграммасына салады
Нысандардың қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға «+» қояды.
|
ҚБ: «Жұлдызша» арқылы бағалайды ҚБ: «Жұлдызша» арқылы бағалайды ҚБ: «Жұлдызша» арқылы бағалайды |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
Кері байланыс «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» кестесі арқылы |
Кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы §4 оку |
|
|
|
.

ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып: Ғалам. Макро және микро әлем

1-тапсырма. «Кесте толтыр»
Берілген нысандарды мегаәлем, макро және микроәлемге жататынын анықтап кестеге толтыр
1. ғаламшар, 2.жер, 3.тау жынысы,4. планета, 5.шоқжұлдыз, 6.молекула, 7.атом, 8.Марс, 9.адам, 10.Галактика, 11.жұлдыз, 12.өсімдіктер, 13.жануарлар, 14.электрон, 15.Құсжолы
|
Мегаәлем |
Макроәлем |
Микроәлем |
|
|
|
|
|
Дескриптор |
балл |
|
нысандарды микроәлемге ажыратып, кестеге жазады; |
2 |
|
нысандарды микроәлемге ажыратып, кестеге жазады; |
2 |
|
нысандарды микроәлемге ажыратып, кестеге жазады; |
2 |
|
Барлығы |
6 |
2-тапсырма
Суретке қара. Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар? Өзі пікіріңді сыныптастарыңмен бөліс. Алынған ақпаратты Венн диаграммасына сал

Берілген нысанның біреуі микроәлемге, екіншісі – макро әлемге жатады. Диаграмманың атауын жаз.
|
Дескриптор |
балл |
|
нысандардың арасындағы ортақ ерекшелікті жазады; |
2 |
|
нысандар арасындағы айырмашылықтарды жазады;; |
2 |
|
Барлығы |
4 |
3-тапсырма ЕБК оқушы тапсырмасы
Н
ысандардың
қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға «+»
қойыңыз.
|
Дескриптор |
балл |
|
микроәлемге жататын нысанды белгілейді; |
3 |
|
макроәлемге жататын нысанды белгілейді; |
2 |
|
Барлығы |
5 |
|
Қызықты |
Құнды |
Қиын |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













