Г г дыбыс және әрпі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Г г дыбыс және әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақта түрлі әдіс тәсілдер көруге болады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Мұғалімнің аты-жөні

Азимбаева Д.Е

Күні:

03.12.24ж

Сынып: 1

Қатысушылар саны: 24

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Г дыбысы және әрпі 75 сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер

1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

     Сабақ мақсаты

Көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды

Сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін, сөз құрастырады

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады

Ұлттық құндылықтар

Бірлік және ынтымақтастыққа тәрбиелеу


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Атқан күннің әртаңын

Қуанып қарсы аласың!

Бірлік, достық, ынтымақ

Болсын досым ұраның!


Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпқа кіріспе «Жасырынған әріп» ойыны.

Шарты: Мұғалім сынып ішіне әріптерді жасырып іледі. Оқушылар тапқан әріпті қандай дыбыс екенін ажыратып мысал келтіреді, буынға бөледіғдыбыстық талдау жасайды.


Гүл туралы әнді тыңдату.

- Ән не туралы?

-Гүл десек бірінші қай дыбыс естіледі?

-Г дыбысы туралы не білесіңдер?

-Г дыбысынан басталатын сөздер айтайық.

- Сөздің басында г дыбысы бар сөздер айтайық.

-Сөздің ортасында г дыбысы бар сөздер айтайық.

-Сөздің соңында г дыбысы бар сөздер таба алдыңдар ма? (жоқ)

-Дұрыс айтасыңдар, қазақ тілінде г дыбысы сөздің соңында кездеспейді.

-Олай болса, бүгінгі күні г дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптастыратын боламыз.

Сабақ тақырыбын таныстыру.

Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау.

Өлең бірге хормен оқиды.





Ойынға қатысады.









Сұраққа жауап береді.



Сөздер айтады.



Оқушының әрбір жауабына тиімді кері байланыс беріп отырады.



«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Керемет!

Жақсы!



Әр тапсырманы дұрыс орындаса гүл стикер жинайды









Әріптер жазылған карточкалар






Үнтаспа, смартфон





Сабақтың ортасы

32 мин







































(Ұ) 1- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады.

Тыңдалым-айтылым

-Сурет бойынша әңгіме құру үшін алдымен сұрақтарға жауап беріңдер

.

- Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар?

-Олар не істеп жатыр? Неліктен?

-Гүлдер туралы не білесіңдер?

-Гүл не үшін керек?

- -Бұл гүлдерге қандай күтім жасап жүрсіңдер?

-Енді гүл сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар.

-Гүл сөзін буынға бөліңдер. Бөліне ме?

-Дұрыс айтасыңдар, гүл сөзі бір буынды сөз.

Аудиожазба тыңдату.

-Г әрпін санағыштардан, не қарындаштардан жасап көріңдер.

-Г әрпінің жазбаша түрімен таныс болыңдар.

(Ұ, Д) 2 тапсырма: Оқылым.

«Гүл отырғызу» ойыны арқылы берілген сөздерді оқиды.

Сөздерді, мәтінді буындап оқыту, тұтас айтқызу.

Сөздің алдына немесе соңына дыбыс, не буын қосылғанда оның мағынасы өзгеретінін байқату.



3 тапсырма: «Көгершіннің хаты» әдісі

-Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жазыңдар. Қандай ән атауы шықты.

Айгөлек

Айгөлек сөзіне дыбыстық талдау жасап, буынға бөліңдер.

ЕБҚ оқушыға:

Берілген сызбаға сай г дыбысы бар сөз айт.

ЕҚБ оқушы:

Аталған сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт.


Сергіту сәтінде «Айгөлек» әнін айтқызу.


(Д) 4-тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. Жазылым

1. Партада дұрыс отырғызады.

2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады.

3. Жазу:

- дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату;

  1. «г» әрпін тақтаға жазып көрсету.

  2. «г» әрпін ауада жазып көрсету.

  3. Дәптердегі тапсырманы орындату.



(Ұ) 3- тапсырма:

«Сөз тану» айдары бойынша берілген

тіркестің мәнін түсіндіру.

«Гүл өссе жердің көркі » мақалға түсініктеме береміз


ҚБ. «Бәйге» ойыны арқылы суреттегі заттың атын жазып дыбыстық талдау жасату

Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.

Мәтін құрады.




















Сөзге дыбыстық талдау жасап, буынға бөледі.


Сөздерді оқиды, мағынасын түсінеді.

Мәтінді оқиды.






Сөз құрастырады.

Дыбыстық талдау жасап, буынға бөледі.


Ән айтады, билейді.


Партада дұрыс отырады.

Жаттығу жасайды.

Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды.

Тапсырма орындайды.

Сөздің мағынасын тыңдайды.









Тапсырма орындайды, дәлелдейді.

Дескриптор:

Сұраққа жауап береді, мәтін құрады, сөзді, мәтінді оқиды, сөз құрады, сөзге дыбыстық талдау жасайды- «Жарайсың!».

Сұраққа жауап береді, мәтін құруда, сөзді, мәтінді оқуда, сөз құрауда, сөзге дыбыстық талдау жасауда көмек қажет етеді-«Жақсы!».

Сұраққа жауап беруде, мәтін құруда, сөзді, мәтінді оқуда, сөз құрауда, сөзге дыбыстық талдау жасауда қиналады, өрескел қателеседі-«Талпын!».





Дескриптор:

Тапсырмаларды дұрыс орындайды - «Жарайсың!».

Тапсырмаларды орындауда аздап қателеседі, көмек қажет етеді -«Жақсы!».

Тапсырмаларды орындауда қиналады, өрескел қателер жібереді-«Талпын!»


Сызбаға сай сөз атайды, сөйлем құрайды, дәлелдей алады- «Жарайсың!».

Сызбаға сай сөз атауда, сөйлем құрауда, дәлелдеуде көмек қажет етеді -«Жақсы!».












Әр сөз 1ұпай

Көп ұпай жинаған оқушының озып алға шығады


«Әліппе» оқулығы

1 сынып 2021ж


Сюжетті сурет

78-бет




























Сөздер жазылған

гүлдер






Көгершін суреті













жазу дәптері







Телефон


















Саб соңы 6 мин

Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.

-Бүгінгі сабақта өзіңнің әрекеттеріңнен не ұнады?

-Қай әрекетің өзіңе ұнамады?

-Келесі сабақта ол қайталанбауы үшін не істейтін боласың?


Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.

Жинаған гүл стикерлерін санайды кім көп жинаса сол оқушы

мадақталады




























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2025
114
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі