Материалдар / Ғ. Мүсірепов "Ұлпан" романы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ғ. Мүсірепов "Ұлпан" романы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ әдебиеті. Ғ. Мүсірепов. "Ұлпан" романы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2023
402
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығы

Б. Атыханұлы атындағы №36 гимназия

Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры



Бөлiм:

Адам жанының құпиясы

Педагогтің Т.А.Ә.

Исакова Улпан Мекембаевна

Күні:


Қатысушылар саны:

Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:

9 «А»

Сабақтың тақырыбы

Ғ. Мүсірепов «Ұлпан» романы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;

9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу

Сабақтың мақсаты

- әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды;

- автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазады.

Сабақтың кезеңі/ уақыт



Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар


Сабақтың басы


3 минут












2 минут




1 минут

1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру.

Сәлемдесу.

«Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» әдісі арқылы оқушыларға 10-15 секунд аралығында іштей өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, өзіне тілегенді жұптасына айтады.

2. Топқа бөлу.

1, 2, 3 сандары арқылы топқа бөлінеді.

3. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады.






Сәлемдеседі.


«Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» әдісі арқылы оқушыларға 10-15 секунд аралығында іштей өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілейді. Содан кейін жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, өзіне тілегенді жұптасына айтады.





Оқушылар 1, 2, 3 сандарына саналу арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын тыңдайды.























1


Сабақтың ортасы



5 минут






























8 минут























































7 минут
























































10 минут

















Топтық жұмыс

«Болжау» әдісі.

Оқушыларға романның прологы ұсынылады.

Ғабиттің жазушылығының, тұтас алғанда, өзіне тән бірнеше өзгешеліктері бар: бірінші – бойына сіңбеген тақырыпқа жармаспайды; екінші – бойына сіңірген тақырыбын тез жазып тастауға асықпайды, сондықтан шығармаларының шикісі аз болады; үшінші – жазатын тақырыбына күн таңдайды, күйі жетпесе, игерген тақырыбын да жаза қоймайды; төртінші – шығармасына өте ұқыпты, сондықтан хал-қадірі жеткенше олпы-солпысыз шығарады; бесінші – тілге үнемшіл, сипаттап, суреттеп отырған оқиғасына жәрдемі жоқ сөзді қолданбайды; алтыншы – жарқылдақ сөздерді көбірек қолданып, шешен сөйлеуге тырысады; жетінші – адам портретін жасауға қазақ шеберлерінің ең шеберінің бірі.

Сәбит Мұқанов

Оқушыларға болжау сұрақтары қойылады.

  • Шығарма не туралы?

  • Шығармада қандай идея көтерілуі мүмкін?

  • Шығарманың өмірмен байланысы бар ма?



Жеке жұмыс

1-тапсырма. Шығарманың композициялық құрылымын ұсынылған сюжеттік желі бойынша жаз.

Шығарманың сюжеттік құрылымы:

1. Оқиғаның басталуы

2. Оқиғаның байланысуы

3. Оқиғаның дамуы

4. Оқиғаның шиеленісуі

5. Оқиғаның шарықтау шегі

6. Оқиғаның шешімі


Дескриптор:

Оқиғаның басталуын анықтайды – 1 б.

Оқиғаның байланысуын жазады – 1 б.

Оқиғаның дамуын жазады – 1 б.

Оқиғаның шиеленісуін жазады – 1 б.

Оқиғаның шарықтау шегін жазады – 1 б.

Оқиғаның шешімін табады – 1 б.


ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.

Шығарманың композициялық құрылымын ұсынылған сюжеттік желі бойынша сәйкестендір.


Оқиғаның басталуы



Ескі доспен кездесу

Оқиғаның байланысуы



Біжікеннің (Бибіжиһанның) ақырғы сөзі.

Оқиғаның дамуы



Есенейдің көші

Оқиғаның шиеленісуі


Ұлпанның у ішіп қайтыс болуы

Оқиғаның шарықтау шегі



Ел ісіне араласқан Ұлпан

Оқиғаның шешімі



Есенейдің қайтыс болуы


Дескриптор:

Оқиғаның басталуын анықтайды – 1 б.

Оқиғаның байланысуын сәйкестендіреді – 1 б.

Оқиғаның дамуын сәйкестендіреді – 1 б.

Оқиғаның шиеленісуін сәйкестендіреді – 1 б.

Оқиғаның шарықтау шегін сәйкестендіреді – 1 б.

Оқиғаның шешімін табады – 1 б.



Жеке жұмыс

2-тапсырма

Шығарма сюжетіндегі мына үзінді шығарманың қай бөлігінде кезікті?

Автор стилін сақтай отырып, авторға ашық хат жаз.



Сюжет

Ашық хат

... Осы күні үлкен Есеней жайына қалып, Ұлпан Есеней болып барады. Бірақ үлкен адам кішірейген сайын үлкейе береді екен. Бұрын Есенейге жатсырай қарайтын жұрт енді бір жаңа Есенейге кездескендей, жақындаса беріп келеді...



Дескриптор:

- шығармадан алынған үзіндіні автор стиліне сай қолданады – 1 б.


ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.


Берілген тірек сөздерді пайдаланып, авторға хат жолда.

Тірек сөздер: үлкен Есеней, Ұлпан Есеней, жұрт, үлкен адам.


Дескриптор:

- авторға хат жолдайды – 1 б.


Дарынды оқушы үшін тапсырма


«Қара биесі жоқ үй – қымызы жоқ үй, сары биесіне – самауырға тезірек ұмтылады» деген сөйлемнің стильдік ерекшелігін көрсет (5-7 сөйлем).

Дескриптор:

- Сөйлемнің стильдік ерекшелігін көрсету – 1 б.


ТЖ.

3-тапсырма.

Шығармадан берілген үзінді арқылы Ұлпан қайталанбас біртуар ұлы тұлға екенін, Ұлпандай ел анасы арамызда бар ма деген сұрақтарға жауап іздеп, ойыңызды дәлелдеңіз.

... Бұл елде екі адам Сибан болса, Ұлпан – сол екеуінің бірі, біреу болса, сол біреудің өзі – Ұлпан! Ұлпан – тек Сибан ғана емес, он бес жылдан бері осы елдің Есенейі. Есенейдің өзі атап кеткен – Есенейі! Сіздер Ұлпанды жесір қалған қатын деп отырсыздар, Сибан оны «әулие Ұлпан» дейді. Сибан қандай талқыға түссе де, осы ойынан айнымайды.


Дескриптор:

- Ұлпанның қайталанбас тұлға екенін дәлелдейді – 1 б.

- Ұлпандай ел анасы арамызда бар екендігіне мысал келтіреді – 1 б.

- Ұлпан образын қазіргі өмірмен байланыстырады – 1 б.



























Болжау сұрақтарына ойлана отырып жауап береді.










Шығарманың композициялық құрылымын жазады және аяқтаған соң экрандағы дұрыс жауаптармен өзін-өзі бағалайды.














Шығарманың композициялық құрылымын сәйкестендіреді және аяқтаған соң экрандағы дұрыс жауаптармен өзін-өзі бағалайды.
































Берілген сюжетті автордың стиліне сай қолданып, көркем тілде ашық хат жазады.




















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!