|
Күні: ПӘні: Қазақ әдебиеті |
Сынып 9 сынып Пән мұғалімі: А.Н.Диханова |
|||||||
|
Бөлім: Адам жанының құпиясы |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ғабит Мүсірепов –көркем сөз зергері» (Жазушы шығармашылығы) |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыдан салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ғ. Мүсірепов шығармаларына заманауи тұрғыдан салыстырады,жаңашылдығына баға береді |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
І.Топтастыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау ІІ.Қызығушылықты ояту: М.Шахановтың «Қаламдас досқа» атты өлеңі оқылады. Ғұмыр бойы тыным көрмей арпалысқан Ар үшін, Шыншыл, адал мінезімен
жақын еткен алысын, |
Топқа бөлінеді. Бір- біріне жақсы тілектер айтады. М.Шахановтың «Қаламдас досқа» атты өлеңі оқылады |
Сыни тұрғыда ойлап жауап беруі бағаланады. (Жарайсың, керемет, жақсы, т.б.) |
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||
|
Өткен білімге шолу: |
Ғ.Мүсірепов өміріне арналға сұрақтар қойылады: 1.Ғ.Мүсірепов кім? а) ақын ә) би б) айтыскер в) жазушы 2.Ғ.Мүсірепов қай жылы дүниеге келді? а) 1802 ж ә) 1942 ж б) 1912 ж в) 1902 ж 3.Ғ.Мүсірепов Қазақстанның қай облысында дүниеге келді? а) Оңтүстік Қазақстан облысы ә) Солтүстік Қазақстан облысы б) Шығыс Қазақстан облысы в) Батыс Қазақстан облысы 4. Ғабиттің әкесінің аты кім? а) Мұхамед ә) Махат б) Махмұт в) Мұхтар 5. Ғ.Мүсірепов қай жылы қайтыс болды? а) 1995 ж ә) 1985 ж б) 1965 ж в) 1975 ж 6. “Қазақ солдаты” қай жылы жарық көрді? а) 1950 ж ә) 1940 ж б) 1960 ж в) 1970 ж 7. “Өлімді жеңген ананы” кімнен аударды? а) Толстой ә) Горкий б) Пушкин в) Лермонтов
|
Оқушылар берілген тест сұрақтарына жауап береді
|
ҚБ
|
|
||||
|
Жаңа білім: |
ІҮ- топ: «ҒАБЕҢНЕН ҚАЛҒАН ҚАНАТТЫ СӨЗДЕР» жинақтап түсіндіру |
|
Дескриптор: -Салыстыра талдау жасайды; -Пікірлерін жинақтайды; -Түсіндіреді.
|
Ғ.Мүсірепов шығармалар жинағы. 9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы Ұялы телефон |
||||
|
|
Ж ж«Аялдама» әдісі: 1-оқушы- «Кітапхана» аялдамасы. 2-оқушы- « Ғаламтор бөлмесі» аялдамасы 3-оқушы- «Мектеп фаесі» аялдамасы 4-оқушы-«Мұғалімдер кеңсесі» аялдамасы. |
Жеке тапсырма бойынша оқушылар аялдамалардан жазушы туралы мәліметтер жинақтайды. |
Топтар бірін –бірі бағалайды |
|
||||
|
Бекіту: |
|
|
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Кері байланыс: |
Кері байланыс «Зерде» БІЛІМ- тақырып бойынша алған ақпаратым. Эмоция- сабақтағы көңіл-күйім. БАҒА - жетістігіме берер бағам. Сын - өз бойымда нені дамытуым керек? Идея - маған келген жаңа ой. |
Кері байланысқа берілген парақшаны толтырады |
|
|
||||
|
Үй жұмысы: |
ЖЖ: «Ана» тақырыбындағы әңгімелерінің жиынтығы негізінде жазылған «Ұлпан» романындағы Ұлпан анаға қатысты мәліметтер жинау |
Ұлпан ана туралы деректер жинау |
|
|
||||
Мен талдауға алынған 9 сыныптың Қазақ әдебиеті пәні бойынша Ғ.Мүсірепов шығармашылығына арналған «Ғабит Мүсірепов –көркем сөз зергері» тақырыбы болды.
Сабақтың оқу мақсаты: 9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыдан салыстырып, жаңашылдығына баға беру. Сабақ мақсаты: Ғ. Мүсірепов шығармаларына заманауи тұрғыдан салыстырады,жаңашылдығына баға береді .
Сабақтың ұйымдастыру кезеңінде оқушылар топқа бөлініп, жағымды ахуал туғызу мақсатында жақсы тілектер айтылды. Әр топқа тапсырма бермес үшін оқушылардың қызығушылықтарын ояту мақсатында М.Шахановтың «Қаламдас досқа» атты өлеңі оқылды. . Осы өлең арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты түсіндіріліп, өткен білімге сұрақ жауап арқылы шолу жасалды. Сұрақ- жауапты оқушылардың ұялы телефонына бағдарлама арқылы енгізу арқылы жауап берушілердің саны мен дұрыс жауабы көрініп отырды. Жаңа сабақ жазушы шығармашылығына арналғандықтан оқушылар топтық жұмыста постер қорғап, салыстыру, талдау, пікірлер жинақтап, қанатты сөздердің мәнін ашып түсіндіру тапсырмаларын орындады. Ал жеке жұмыстар орындау «Аялдама» әдісімен шығармашылығына талдауға кірісті. Осы тұста жекелеген тапсырма берген оқушылардың жауапкершілігі байқалды. Жазушы туралы тың, бұрын естімеген, топтық жұмыста қарастырылмаған еңбектері мен естелік пікірлер жинақталды. Топтық жұмыс кезінде оқушылар өзара бағалаумен, бірін-бірі бағалау арқылы тапсырмаларға оң пікірлер айтты.
Сабақты бекіту кезінде «Тілші» әдісін пайдаландым. Тілші қойған сұрақтардың жауабы шынай, ұтымды болғандықтан , жазушы шығармашылығынан алған білімдері саралана түсті. Оқушылар «Зерде» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасап, өз жауаптарына сын көзбен қарап баға берді, жеткен жетістіктері мен сабақтан кейінгі өз ойында туған идеяларын шынайы түрде жеткізді. Топтық жұмыста қаламгердің «Ана» тақырыбындағы әңгімелері талданғандықтан әңгімелер жиынтығының негізінде жазылған «Ұлпан» романындағы Ұлпан анаға қатысты тарихи мәліметтер жинау тапсырылды.
Сабақ үстінде оқушылармен тығыз байланыс жасауға тырыстым, оларды ынталандырып, қошемет көрсетіп, пәнге деген қызығушылығын арттыруға жұмыс жасадым.Сабақ үстінде ұтымды әдістерді қолданып, көрнекіліктер мен АКТ қолдандым және сабағым өз мақсатына жетті деп ойлаймын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ғабит Мүсірепов –көркем сөз зергері» (Жазушы шығармашылығы)
«Ғабит Мүсірепов –көркем сөз зергері» (Жазушы шығармашылығы)
|
Күні: ПӘні: Қазақ әдебиеті |
Сынып 9 сынып Пән мұғалімі: А.Н.Диханова |
|||||||
|
Бөлім: Адам жанының құпиясы |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ғабит Мүсірепов –көркем сөз зергері» (Жазушы шығармашылығы) |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыдан салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ғ. Мүсірепов шығармаларына заманауи тұрғыдан салыстырады,жаңашылдығына баға береді |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
І.Топтастыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау ІІ.Қызығушылықты ояту: М.Шахановтың «Қаламдас досқа» атты өлеңі оқылады. Ғұмыр бойы тыным көрмей арпалысқан Ар үшін, Шыншыл, адал мінезімен
жақын еткен алысын, |
Топқа бөлінеді. Бір- біріне жақсы тілектер айтады. М.Шахановтың «Қаламдас досқа» атты өлеңі оқылады |
Сыни тұрғыда ойлап жауап беруі бағаланады. (Жарайсың, керемет, жақсы, т.б.) |
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||
|
Өткен білімге шолу: |
Ғ.Мүсірепов өміріне арналға сұрақтар қойылады: 1.Ғ.Мүсірепов кім? а) ақын ә) би б) айтыскер в) жазушы 2.Ғ.Мүсірепов қай жылы дүниеге келді? а) 1802 ж ә) 1942 ж б) 1912 ж в) 1902 ж 3.Ғ.Мүсірепов Қазақстанның қай облысында дүниеге келді? а) Оңтүстік Қазақстан облысы ә) Солтүстік Қазақстан облысы б) Шығыс Қазақстан облысы в) Батыс Қазақстан облысы 4. Ғабиттің әкесінің аты кім? а) Мұхамед ә) Махат б) Махмұт в) Мұхтар 5. Ғ.Мүсірепов қай жылы қайтыс болды? а) 1995 ж ә) 1985 ж б) 1965 ж в) 1975 ж 6. “Қазақ солдаты” қай жылы жарық көрді? а) 1950 ж ә) 1940 ж б) 1960 ж в) 1970 ж 7. “Өлімді жеңген ананы” кімнен аударды? а) Толстой ә) Горкий б) Пушкин в) Лермонтов
|
Оқушылар берілген тест сұрақтарына жауап береді
|
ҚБ
|
|
||||
|
Жаңа білім: |
ІҮ- топ: «ҒАБЕҢНЕН ҚАЛҒАН ҚАНАТТЫ СӨЗДЕР» жинақтап түсіндіру |
|
Дескриптор: -Салыстыра талдау жасайды; -Пікірлерін жинақтайды; -Түсіндіреді.
|
Ғ.Мүсірепов шығармалар жинағы. 9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы Ұялы телефон |
||||
|
|
Ж ж«Аялдама» әдісі: 1-оқушы- «Кітапхана» аялдамасы. 2-оқушы- « Ғаламтор бөлмесі» аялдамасы 3-оқушы- «Мектеп фаесі» аялдамасы 4-оқушы-«Мұғалімдер кеңсесі» аялдамасы. |
Жеке тапсырма бойынша оқушылар аялдамалардан жазушы туралы мәліметтер жинақтайды. |
Топтар бірін –бірі бағалайды |
|
||||
|
Бекіту: |
|
|
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
||||
|
Кері байланыс: |
Кері байланыс «Зерде» БІЛІМ- тақырып бойынша алған ақпаратым. Эмоция- сабақтағы көңіл-күйім. БАҒА - жетістігіме берер бағам. Сын - өз бойымда нені дамытуым керек? Идея - маған келген жаңа ой. |
Кері байланысқа берілген парақшаны толтырады |
|
|
||||
|
Үй жұмысы: |
ЖЖ: «Ана» тақырыбындағы әңгімелерінің жиынтығы негізінде жазылған «Ұлпан» романындағы Ұлпан анаға қатысты мәліметтер жинау |
Ұлпан ана туралы деректер жинау |
|
|
||||
Мен талдауға алынған 9 сыныптың Қазақ әдебиеті пәні бойынша Ғ.Мүсірепов шығармашылығына арналған «Ғабит Мүсірепов –көркем сөз зергері» тақырыбы болды.
Сабақтың оқу мақсаты: 9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыдан салыстырып, жаңашылдығына баға беру. Сабақ мақсаты: Ғ. Мүсірепов шығармаларына заманауи тұрғыдан салыстырады,жаңашылдығына баға береді .
Сабақтың ұйымдастыру кезеңінде оқушылар топқа бөлініп, жағымды ахуал туғызу мақсатында жақсы тілектер айтылды. Әр топқа тапсырма бермес үшін оқушылардың қызығушылықтарын ояту мақсатында М.Шахановтың «Қаламдас досқа» атты өлеңі оқылды. . Осы өлең арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты түсіндіріліп, өткен білімге сұрақ жауап арқылы шолу жасалды. Сұрақ- жауапты оқушылардың ұялы телефонына бағдарлама арқылы енгізу арқылы жауап берушілердің саны мен дұрыс жауабы көрініп отырды. Жаңа сабақ жазушы шығармашылығына арналғандықтан оқушылар топтық жұмыста постер қорғап, салыстыру, талдау, пікірлер жинақтап, қанатты сөздердің мәнін ашып түсіндіру тапсырмаларын орындады. Ал жеке жұмыстар орындау «Аялдама» әдісімен шығармашылығына талдауға кірісті. Осы тұста жекелеген тапсырма берген оқушылардың жауапкершілігі байқалды. Жазушы туралы тың, бұрын естімеген, топтық жұмыста қарастырылмаған еңбектері мен естелік пікірлер жинақталды. Топтық жұмыс кезінде оқушылар өзара бағалаумен, бірін-бірі бағалау арқылы тапсырмаларға оң пікірлер айтты.
Сабақты бекіту кезінде «Тілші» әдісін пайдаландым. Тілші қойған сұрақтардың жауабы шынай, ұтымды болғандықтан , жазушы шығармашылығынан алған білімдері саралана түсті. Оқушылар «Зерде» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасап, өз жауаптарына сын көзбен қарап баға берді, жеткен жетістіктері мен сабақтан кейінгі өз ойында туған идеяларын шынайы түрде жеткізді. Топтық жұмыста қаламгердің «Ана» тақырыбындағы әңгімелері талданғандықтан әңгімелер жиынтығының негізінде жазылған «Ұлпан» романындағы Ұлпан анаға қатысты тарихи мәліметтер жинау тапсырылды.
Сабақ үстінде оқушылармен тығыз байланыс жасауға тырыстым, оларды ынталандырып, қошемет көрсетіп, пәнге деген қызығушылығын арттыруға жұмыс жасадым.Сабақ үстінде ұтымды әдістерді қолданып, көрнекіліктер мен АКТ қолдандым және сабағым өз мақсатына жетті деп ойлаймын.
шағым қалдыра аласыз















