ЖЕТІСАЙ АУДАНЫ АДАМИ ӘЛЕУЕТТІ БӨЛІМІ
БАЛАЛАР МЕН ЖАСӨСПІРІМДЕР ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ

Ашық сабақтың тақырыбы: «Ғажайып математика»
Үйірме атауы: «Зерделі бала»
Үйірме жетекшісі: Нұржаева С.У.
Жетісай 2025ж.
Үйірме атауы: «Зерделі бала» Тобы: IІI Сабақтың мерзімі: 15.01.2025ж Ашық сабақтың тақырыбы: «Ғажайып математика» Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Үйірме мүшелерінің математикалық білім қабілеттерін тексеру, алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылығы: Мұндағы өлең-есептер, логикалық есептерді шешу арқылы функционалдық сауаттылықтарын, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілігі: Пәнге қызығушылығын арттыру. Үйірме мүшелерінің өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру. Жақсы қасиеттерді бойына сіңіріп, адамгершілікке, мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: ашық сабақ
Сабақтың
әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, көрнекілік,
ізденушілік ойын, ғажайып қоржын
Көрнекілігі:
Тақырып, сурет үлгілері, нақыл
сөздер.
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі:
Үйірме мүшелерімен сәлемдесіп,оларды
түгелдеп, тыныштық сақтап, тәртіппен отырғызу. Үйірме мүшелерінің
зейінін сабаққа аудару.
II. Психологиялық
дайындық:
Сабағымыз басталды,
Қосамыз да аламыз,
Көбейтеміз, бөлеміз
Математиканы білеміз,
Сондықтан да сүйеміз.
Балалар, сендер қандай оқушыларсыңдар?
- Мен жақсы оқушымен, өйткені сабақты жақсы оқимын.
- Мен жақсы оқушымын, өйткені мұғалімді тыңдаймын, және т. б.
- Балалар, айтыңдаршы дүниедегі ең қымбат адамдар
кімдер? (әке, ана, ата,
іні, т. б.)
- Бәрін бір сөзбен айтқанда не дейміз? (Жанұя)
- Дұрыс, ендеше бүгінгі сабағымызды
бір жанұядай қызықты өткізуге
атсалысайық.
Енді мына фигураларды алуларыңды сұраймын (Үшбұрыш, төртбұрыш)
Осы фигуралар арқылы екі топқа бөлінейік. Балалар екі топқа бөлінеді: «Қыран», «Тұлпар».
III. Өткен сабаққа шолу: «Шарлардағы жұмбақ есептер» әдісі
-
Кеше Айнұрдың туған күні еді.
Ертең-жұма. Айнұрдың туған күні аптаның қай күні болды? (Сәрсенбі)
-
Бір қорапта 9 шар бар, бұл екінші қорапқа қарағанда 7 есе аз, екенші қорапта неше шар артық? (2 шар артық)
-
Табақта – 5 алма,
Алды біреуін Алима.
Алды біреуін Салима,
Табақта қалды неше алма? (3 алма)
-
Теңізде қандай тас болмайды? (Құрғақ)
-
Бұтақта 6 қарға отыр еді,
Олардың 3 атып алды.
Бұтақта қанша қарға қалды? (0)
-
Нанды 3 бөлікке бөлу үшін
Неше рет кеседі? (2 рет)
-
Ағаш басында 2 балық отыр еді.
Оларға тағы 2 балық ұшып келді,
Барлығы қанша? (Балық ұшпайды)
-
Әр қалтаға 9 алма салу керек.
85 алма қанша қалтаға салынады,
Қанша алма артылып қалады? (салды 4 алма)
-
Мектепке келе жатқан 5 балаға
Қарама-қарсы 4 бала жолықты
Мектепке неше бала бара жатыр? (5 бала)
-
Үй алдындағы раушан гүлдердің 9 ақ
Қызылы одан 3 есе кем,
Неше раушан гүл бар екен? (3 гүл)
IV. Тәрбие бағыты:
Көрініс «___________________»
Балалар, сонымен жақсылық деген не екен? (балалар өз ойларын айтады, жауаптарын тыңдау)
- Үлкендерге көмектескен
жақсы.
- Кішілерге қамқор болған жақсы.
- Мәдениетті болған жақсы.
- Ұқыпты болған
жақсы.
- Үлгілі оқушы болған жақсы.
Өзгелерге жақсылық жасасаң, ол өзіңе қайтып оралады. Адамдарға, қоршаған ортаға, табиғатқа деген қайырымдылық пен қамқорлық, жақсылық жасау адамдарды достастырады.
Үйірме жетекші
сөзі:
Білім деген биік
шың,
Бақытқа сені жеткізер.
Білім деген ақылшың,
Қиындықтан өткізер, - дегендей өз білімдеріңіз мен ақылдарыңызға сене отырып бүгінгі жаңа сабағымызды бастаймыз.
Жаңа сабағымыз 4 кезеңнен тұрады.
І кезең. «Кім жылдам?»
ІІ кезең. «Миллион кімге бұйырады?»
ІІІ кезең. «Кім тапқыр?»
ІV кезең. «Ойлы болсаң, озып көр» топтық жұмыс
Жаңа сабақ: Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін Ой қозғау әдісін пайдаланайын.
Балалар жыл мезгілдерін есімізге түсірейікші.
Бір жылда неше мезгіл бар?
Қазір жылдың қай мезгілі?
Еңдеше қыстың сәнін келтіру үшін тақтаға 4 оқушыны шақырамын.
І кезең. «Кім жылдам?» «Қоржынды асықпен толтыр» әдісі
Мұнда асыққа жазылған есептерді жылдамдықпен тақтаға шығару қажет.
Қанекей, асықтардағы математикалық сұрақтарға дұрыс жауап беріп, кім қоржынды тез толтырады екен?
1) 8*2+8*8=
5*6+5*3=
2) 7*3+7*5=
8*4-4*4=
3) 9*5+6*8=
10*8-7*8=
4) 24:4+10*3=
48:6+4*5=
5) 24:8+3*9=
72:9+7*5=
6) 81:9+10*8=
54:6+10*4=
7) 63:9+3*6=
25:5+4*5=
8) 36:9+3*7=
42:7+6*3=
Сергіту сәті. «Күн шуағы» «Көңілді күн» әні
ІI кезең. «Миллион кімге бұйырады? » ойыны.
Келесі кезекте «Миллион кімге бұйырады?» қызықты викториналық ойынын бастайық. Сұрақтар жеңіл деңгейден күрделі деңгейге қарай көтеріледі. Ақыл деңгейлеріңізді тексеріп көріңіздер! Бәріне дұрыс жауап беріп, кім миллионер болады екен?
ІІІ кезең. «Кім тапқыр?» ойынын ойнайық, яғни мақалдың жалғасын тауып айту керек.
1. Отан... /басталады/
2. Отансыз адам... /бұлбұл/
3. Бала тілі... /бал/
4. Отанды сүю... /басталады/
5. Туған жердей жер болмас.../ел болмас/
6. Бала тәрбиесі... /бесіктен/
ІV кезең. «Ойлы болсаң, озып көр». топтық жұмыс
-
Жауабын тап:

Жауабы: 72

Жауабы: 23
Сабақты пысықтау
«Пазл» әдісі арқылы геометриялық фигуралардан үй құрау.
Қорытындылап, жаңа сабақты пысықтап, алған әсерлерімен бөліседі.
Қорытынды
«Білім шыңы» әдісі
Балалар бүгінгі сабақтан алған әсерін «Білім шыңына» туды қою арқылы жеткен жетістіктерін бағалайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғажайып математика
Ғажайып математика
ЖЕТІСАЙ АУДАНЫ АДАМИ ӘЛЕУЕТТІ БӨЛІМІ
БАЛАЛАР МЕН ЖАСӨСПІРІМДЕР ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ

Ашық сабақтың тақырыбы: «Ғажайып математика»
Үйірме атауы: «Зерделі бала»
Үйірме жетекшісі: Нұржаева С.У.
Жетісай 2025ж.
Үйірме атауы: «Зерделі бала» Тобы: IІI Сабақтың мерзімі: 15.01.2025ж Ашық сабақтың тақырыбы: «Ғажайып математика» Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Үйірме мүшелерінің математикалық білім қабілеттерін тексеру, алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылығы: Мұндағы өлең-есептер, логикалық есептерді шешу арқылы функционалдық сауаттылықтарын, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілігі: Пәнге қызығушылығын арттыру. Үйірме мүшелерінің өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру. Жақсы қасиеттерді бойына сіңіріп, адамгершілікке, мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: ашық сабақ
Сабақтың
әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, көрнекілік,
ізденушілік ойын, ғажайып қоржын
Көрнекілігі:
Тақырып, сурет үлгілері, нақыл
сөздер.
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі:
Үйірме мүшелерімен сәлемдесіп,оларды
түгелдеп, тыныштық сақтап, тәртіппен отырғызу. Үйірме мүшелерінің
зейінін сабаққа аудару.
II. Психологиялық
дайындық:
Сабағымыз басталды,
Қосамыз да аламыз,
Көбейтеміз, бөлеміз
Математиканы білеміз,
Сондықтан да сүйеміз.
Балалар, сендер қандай оқушыларсыңдар?
- Мен жақсы оқушымен, өйткені сабақты жақсы оқимын.
- Мен жақсы оқушымын, өйткені мұғалімді тыңдаймын, және т. б.
- Балалар, айтыңдаршы дүниедегі ең қымбат адамдар
кімдер? (әке, ана, ата,
іні, т. б.)
- Бәрін бір сөзбен айтқанда не дейміз? (Жанұя)
- Дұрыс, ендеше бүгінгі сабағымызды
бір жанұядай қызықты өткізуге
атсалысайық.
Енді мына фигураларды алуларыңды сұраймын (Үшбұрыш, төртбұрыш)
Осы фигуралар арқылы екі топқа бөлінейік. Балалар екі топқа бөлінеді: «Қыран», «Тұлпар».
III. Өткен сабаққа шолу: «Шарлардағы жұмбақ есептер» әдісі
-
Кеше Айнұрдың туған күні еді.
Ертең-жұма. Айнұрдың туған күні аптаның қай күні болды? (Сәрсенбі)
-
Бір қорапта 9 шар бар, бұл екінші қорапқа қарағанда 7 есе аз, екенші қорапта неше шар артық? (2 шар артық)
-
Табақта – 5 алма,
Алды біреуін Алима.
Алды біреуін Салима,
Табақта қалды неше алма? (3 алма)
-
Теңізде қандай тас болмайды? (Құрғақ)
-
Бұтақта 6 қарға отыр еді,
Олардың 3 атып алды.
Бұтақта қанша қарға қалды? (0)
-
Нанды 3 бөлікке бөлу үшін
Неше рет кеседі? (2 рет)
-
Ағаш басында 2 балық отыр еді.
Оларға тағы 2 балық ұшып келді,
Барлығы қанша? (Балық ұшпайды)
-
Әр қалтаға 9 алма салу керек.
85 алма қанша қалтаға салынады,
Қанша алма артылып қалады? (салды 4 алма)
-
Мектепке келе жатқан 5 балаға
Қарама-қарсы 4 бала жолықты
Мектепке неше бала бара жатыр? (5 бала)
-
Үй алдындағы раушан гүлдердің 9 ақ
Қызылы одан 3 есе кем,
Неше раушан гүл бар екен? (3 гүл)
IV. Тәрбие бағыты:
Көрініс «___________________»
Балалар, сонымен жақсылық деген не екен? (балалар өз ойларын айтады, жауаптарын тыңдау)
- Үлкендерге көмектескен
жақсы.
- Кішілерге қамқор болған жақсы.
- Мәдениетті болған жақсы.
- Ұқыпты болған
жақсы.
- Үлгілі оқушы болған жақсы.
Өзгелерге жақсылық жасасаң, ол өзіңе қайтып оралады. Адамдарға, қоршаған ортаға, табиғатқа деген қайырымдылық пен қамқорлық, жақсылық жасау адамдарды достастырады.
Үйірме жетекші
сөзі:
Білім деген биік
шың,
Бақытқа сені жеткізер.
Білім деген ақылшың,
Қиындықтан өткізер, - дегендей өз білімдеріңіз мен ақылдарыңызға сене отырып бүгінгі жаңа сабағымызды бастаймыз.
Жаңа сабағымыз 4 кезеңнен тұрады.
І кезең. «Кім жылдам?»
ІІ кезең. «Миллион кімге бұйырады?»
ІІІ кезең. «Кім тапқыр?»
ІV кезең. «Ойлы болсаң, озып көр» топтық жұмыс
Жаңа сабақ: Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін Ой қозғау әдісін пайдаланайын.
Балалар жыл мезгілдерін есімізге түсірейікші.
Бір жылда неше мезгіл бар?
Қазір жылдың қай мезгілі?
Еңдеше қыстың сәнін келтіру үшін тақтаға 4 оқушыны шақырамын.
І кезең. «Кім жылдам?» «Қоржынды асықпен толтыр» әдісі
Мұнда асыққа жазылған есептерді жылдамдықпен тақтаға шығару қажет.
Қанекей, асықтардағы математикалық сұрақтарға дұрыс жауап беріп, кім қоржынды тез толтырады екен?
1) 8*2+8*8=
5*6+5*3=
2) 7*3+7*5=
8*4-4*4=
3) 9*5+6*8=
10*8-7*8=
4) 24:4+10*3=
48:6+4*5=
5) 24:8+3*9=
72:9+7*5=
6) 81:9+10*8=
54:6+10*4=
7) 63:9+3*6=
25:5+4*5=
8) 36:9+3*7=
42:7+6*3=
Сергіту сәті. «Күн шуағы» «Көңілді күн» әні
ІI кезең. «Миллион кімге бұйырады? » ойыны.
Келесі кезекте «Миллион кімге бұйырады?» қызықты викториналық ойынын бастайық. Сұрақтар жеңіл деңгейден күрделі деңгейге қарай көтеріледі. Ақыл деңгейлеріңізді тексеріп көріңіздер! Бәріне дұрыс жауап беріп, кім миллионер болады екен?
ІІІ кезең. «Кім тапқыр?» ойынын ойнайық, яғни мақалдың жалғасын тауып айту керек.
1. Отан... /басталады/
2. Отансыз адам... /бұлбұл/
3. Бала тілі... /бал/
4. Отанды сүю... /басталады/
5. Туған жердей жер болмас.../ел болмас/
6. Бала тәрбиесі... /бесіктен/
ІV кезең. «Ойлы болсаң, озып көр». топтық жұмыс
-
Жауабын тап:

Жауабы: 72

Жауабы: 23
Сабақты пысықтау
«Пазл» әдісі арқылы геометриялық фигуралардан үй құрау.
Қорытындылап, жаңа сабақты пысықтап, алған әсерлерімен бөліседі.
Қорытынды
«Білім шыңы» әдісі
Балалар бүгінгі сабақтан алған әсерін «Білім шыңына» туды қою арқылы жеткен жетістіктерін бағалайды.
шағым қалдыра аласыз













