Бекітемін:
_____________________________________________________
Қысқа мерзімді жоспар 8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ғаламның пайда болуы . Сөз
тіркесі.
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
Машықтанушы: |
Кәдірбек Нұржайна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «М» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғаламның пайда болуы . Сөз тіркесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 - мәтіннен алынған дәйексөздерге,
үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжайды; - сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажыратады; |
|
Сабақ барысы: |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 5 мин.
Сабақтың ортасы:30 мин
|
І. Оқушылармен амандасу, түгендеу II. Психологиялық ахуал туғызу
III.Үй тапсырмасын сұрау: https://wordwall.net/ru/resource/68063063
IV. Тақырыпты болжау. Балалар тақтада қандай суреттер бейнеленген? Бүгінгі сабақпен бұл суреттердің қандай байланысы бар деп ойлайсыздар? V. Күннің реті, сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушылар бүгінгі біздің қол жеткізетін оқу
мақсатымыз - мәтіннен
алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін
мәселені болжау;
Тыңдалым мәтіні ҒАЛАМНЫҢ ПАЙДА БОЛУЫ
Ғаламның пайда болуы туралы көптеген ғылыми теориялар бар. Ең кең тараған теория – Үлкен жарылыс теориясы. Ғалымдардың болжамы бойынша, ғалам бар болғаны 13,8 миллиард жыл бұрын бір нүктеден жарылып, кеңеюін бастады. Осы жарылыстың нәтижесінде ғаламдағы барлық заттар мен энергияның бастапқы концентрациясы қазіргі кеңістіктегі әртүрлі жұлдыздар, ғаламшарлар, тіпті біздің ғаламшарымыздың пайда болуына негіз болды. Бастапқы кезде ғалам өте ыстық әрі тығыз болған. Уақыт өте келе ғалам кеңейіп, оның температурасы төмендеді. Мұның нәтижесінде қарапайым элементтер, мысалы, сутек пен гелий, пайда болды. Бұл элементтер кейінірек жұлдыздар мен галактикалардың қалыптасуына себепші болды. Ғаламның кеңеюі бүгінгі күні де жалғасып жатыр. Ғалымдар ғаламның болашағы туралы әртүрлі болжамдар жасап жатыр, бірақ қазіргі уақыттағы ең маңызды ғылыми жаңалықтардың бірі – ғаламның үнемі кеңеюі. Ғаламның құрылымы өте күрделі. Ол миллиондаған галактикалардан тұрады, әрбір галактикада миллиардтаған жұлдыздар бар. Жұлдыздардың өмір циклі де ерекше. 1-тапсырма.Жұптық жұмыс ТЫҢДАЛЫМ КЕЗІНДЕГІ ТАПСЫРМА: Мәтін бойынша сұрақтар:
ТЫҢДАЛЫМ КЕЙІҢГІ ТАПСЫРМА: Сұрақтар мен жауаптар:
|
Оқушылар амандасады.
Тақырыпты болжайды.
Күн реті, сабақ тақырыбы, оқу мақсаттарымен танысады.
Тыңдалым мәтінімен танысады.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді |
-Тыныштық -1 балл
Дескриптор: -Сұрақтардың жауабын мәтіннен табады; - Сұрақтарға жауап береді, ойын ашық, анық жеткізеді.
Жалпы балл саны: 3 балл |
Оқулық А4 парақта мәтін
|
|
Сабақтың соңы: 5 мин. |
2-тапсырма. Жеке жұмыс.
Нақты(ықтимал) жауаптары: Есімді сөз тіркесі: Тұрғын үй, орындалған арман, балаға мейірімді, көп қабатты үй, жүгіріп келген бала, өнегелі өмір. Етістікті сөз тіркесі: Үйге келу, жиналысқа қатысу, телефон арқылы сөйлесу, ерінбей еңбектену, ауланы тазалау
3-тапсырма. Сабақты бекіту https://wordwall.net/resource/54399556/1-10-2 1. Басыңқы сыңары етістіктен болған сөз тіркесін көрсетіңіз. А)
Суыққа шыдамады. Жауап: С)
Жақсы оқиды. 2. Қайсысы сөз тіркесіне қатысты емес? А)
басыңқы сөз Жауап: Д)
қосарлы айқындауыш 3. Тұрақты сөз тіркесін табыңыз. А)
Дарқан дала. Жауап: Д)
Кедей – кепшік. 4. Тұрақты сөз тіркесін табыңыз. А)
Абысын-ажын. Жауап: С)
Тайға таңба басқандай. 5. Сөз тіркесін табыңыз. А)
Ашу-ыза. Жауап: Д)
Әдемі қыз. 6. Еркін сөз тіркесін табыңыз. А)
Жүрек жұтқан. Жауап: Д)
Жүрегі дүрсілдеу. 7. Еркін сөз тіркесін табыңыз. А)
қаһарынан қар жауып. Жауап: В)
Сағы сыну. 8. Сөз тіркесі болу үшін керекті объектіні белгілеңіз. А)
сөйлем Жауап: В)
сөз 9. Бірыңғай есім сөз тіркестерін табыңыз. А)
үлкен үй, үйді көру. Жауап: Е)
мөлдір су, оқуға ынталы. 10. Есімді сөз тіркесін табыңыз. А)
Олимпиадаға қатысу. Жауап: С)
Жарыстың жеңімпазы.
Кері байланыс:
Ауызша кері байланыс сұрақтарына жауап береді.
Үйге тапсырма: Оқулықтың 73 -бетіндегі 5-тапсырма.
|
. Тапсырманың берілгені бойынша кестені толтырады;
Сұрақтарға жауап беріп, кері байланыс жасайды.
|
Дескриптор: - Есімді сөз тіркесіне 5 мысал жасады; - Етістікті сөз тіркесіне 5 мысал жазады; Жалпы балл саны: 2 балл
Дескриптор: -Тұрақты сөз тіркесін анықтайды; -Еркін тіркесті табады; Жалпы балл саны: 3 балл
Дескриптор:
Жалпы балл саны: 1 балл
|
Дәптер.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғаламның пайда болуы . Сөз тіркесі.
Ғаламның пайда болуы . Сөз тіркесі.
Бекітемін:
_____________________________________________________
Қысқа мерзімді жоспар 8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ғаламның пайда болуы . Сөз
тіркесі.
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
Машықтанушы: |
Кәдірбек Нұржайна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «М» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғаламның пайда болуы . Сөз тіркесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 - мәтіннен алынған дәйексөздерге,
үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжайды; - сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажыратады; |
|
Сабақ барысы: |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 5 мин.
Сабақтың ортасы:30 мин
|
І. Оқушылармен амандасу, түгендеу II. Психологиялық ахуал туғызу
III.Үй тапсырмасын сұрау: https://wordwall.net/ru/resource/68063063
IV. Тақырыпты болжау. Балалар тақтада қандай суреттер бейнеленген? Бүгінгі сабақпен бұл суреттердің қандай байланысы бар деп ойлайсыздар? V. Күннің реті, сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушылар бүгінгі біздің қол жеткізетін оқу
мақсатымыз - мәтіннен
алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін
мәселені болжау;
Тыңдалым мәтіні ҒАЛАМНЫҢ ПАЙДА БОЛУЫ
Ғаламның пайда болуы туралы көптеген ғылыми теориялар бар. Ең кең тараған теория – Үлкен жарылыс теориясы. Ғалымдардың болжамы бойынша, ғалам бар болғаны 13,8 миллиард жыл бұрын бір нүктеден жарылып, кеңеюін бастады. Осы жарылыстың нәтижесінде ғаламдағы барлық заттар мен энергияның бастапқы концентрациясы қазіргі кеңістіктегі әртүрлі жұлдыздар, ғаламшарлар, тіпті біздің ғаламшарымыздың пайда болуына негіз болды. Бастапқы кезде ғалам өте ыстық әрі тығыз болған. Уақыт өте келе ғалам кеңейіп, оның температурасы төмендеді. Мұның нәтижесінде қарапайым элементтер, мысалы, сутек пен гелий, пайда болды. Бұл элементтер кейінірек жұлдыздар мен галактикалардың қалыптасуына себепші болды. Ғаламның кеңеюі бүгінгі күні де жалғасып жатыр. Ғалымдар ғаламның болашағы туралы әртүрлі болжамдар жасап жатыр, бірақ қазіргі уақыттағы ең маңызды ғылыми жаңалықтардың бірі – ғаламның үнемі кеңеюі. Ғаламның құрылымы өте күрделі. Ол миллиондаған галактикалардан тұрады, әрбір галактикада миллиардтаған жұлдыздар бар. Жұлдыздардың өмір циклі де ерекше. 1-тапсырма.Жұптық жұмыс ТЫҢДАЛЫМ КЕЗІНДЕГІ ТАПСЫРМА: Мәтін бойынша сұрақтар:
ТЫҢДАЛЫМ КЕЙІҢГІ ТАПСЫРМА: Сұрақтар мен жауаптар:
|
Оқушылар амандасады.
Тақырыпты болжайды.
Күн реті, сабақ тақырыбы, оқу мақсаттарымен танысады.
Тыңдалым мәтінімен танысады.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді |
-Тыныштық -1 балл
Дескриптор: -Сұрақтардың жауабын мәтіннен табады; - Сұрақтарға жауап береді, ойын ашық, анық жеткізеді.
Жалпы балл саны: 3 балл |
Оқулық А4 парақта мәтін
|
|
Сабақтың соңы: 5 мин. |
2-тапсырма. Жеке жұмыс.
Нақты(ықтимал) жауаптары: Есімді сөз тіркесі: Тұрғын үй, орындалған арман, балаға мейірімді, көп қабатты үй, жүгіріп келген бала, өнегелі өмір. Етістікті сөз тіркесі: Үйге келу, жиналысқа қатысу, телефон арқылы сөйлесу, ерінбей еңбектену, ауланы тазалау
3-тапсырма. Сабақты бекіту https://wordwall.net/resource/54399556/1-10-2 1. Басыңқы сыңары етістіктен болған сөз тіркесін көрсетіңіз. А)
Суыққа шыдамады. Жауап: С)
Жақсы оқиды. 2. Қайсысы сөз тіркесіне қатысты емес? А)
басыңқы сөз Жауап: Д)
қосарлы айқындауыш 3. Тұрақты сөз тіркесін табыңыз. А)
Дарқан дала. Жауап: Д)
Кедей – кепшік. 4. Тұрақты сөз тіркесін табыңыз. А)
Абысын-ажын. Жауап: С)
Тайға таңба басқандай. 5. Сөз тіркесін табыңыз. А)
Ашу-ыза. Жауап: Д)
Әдемі қыз. 6. Еркін сөз тіркесін табыңыз. А)
Жүрек жұтқан. Жауап: Д)
Жүрегі дүрсілдеу. 7. Еркін сөз тіркесін табыңыз. А)
қаһарынан қар жауып. Жауап: В)
Сағы сыну. 8. Сөз тіркесі болу үшін керекті объектіні белгілеңіз. А)
сөйлем Жауап: В)
сөз 9. Бірыңғай есім сөз тіркестерін табыңыз. А)
үлкен үй, үйді көру. Жауап: Е)
мөлдір су, оқуға ынталы. 10. Есімді сөз тіркесін табыңыз. А)
Олимпиадаға қатысу. Жауап: С)
Жарыстың жеңімпазы.
Кері байланыс:
Ауызша кері байланыс сұрақтарына жауап береді.
Үйге тапсырма: Оқулықтың 73 -бетіндегі 5-тапсырма.
|
. Тапсырманың берілгені бойынша кестені толтырады;
Сұрақтарға жауап беріп, кері байланыс жасайды.
|
Дескриптор: - Есімді сөз тіркесіне 5 мысал жасады; - Етістікті сөз тіркесіне 5 мысал жазады; Жалпы балл саны: 2 балл
Дескриптор: -Тұрақты сөз тіркесін анықтайды; -Еркін тіркесті табады; Жалпы балл саны: 3 балл
Дескриптор:
Жалпы балл саны: 1 балл
|
Дәптер.
|
шағым қалдыра аласыз



















