|
Білім беру ұйымының атауы: |
"Дарынды балаларға арналған №1 мамандандырылған IT лицей-интернат" |
|
|
Бөлім: |
10.4 B Галогеналкандар |
|
|
Педагогтың аты -жөні |
Киргизбаева Сабира Батырбекқызы |
|
|
Күні: |
15.05.2025ж |
|
|
Сынып:10 Е |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Галогеналкандарды алу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
- галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру; - галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқында |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Озық ойлы ұлт:еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Адал азамат: Әділдік және жауапкершілік |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Пеагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3-минут 4-минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Апта дәйексөзі: Адал азамат: Әділдік және жауапкершілік» Бұл сөздер тек әдемі ұран емес – олар болашағымызға бағыт беретін нақты ұстанымдар. Егер біз еңбекқор болып, үйренуге, жетілуге талпынсақ – кез келген армандарымызға жете аламыз. Кәсіби біліктілік – тек мамандық қана емес, ол өз ісіңе деген махаббат пен үнемі даму. Ал адал азамат болу – шыншыл, әділ, жауапкершілікті сезіне білу. Бұл – сенімге лайық болудың жолы. Сендер – еліміздің болашағысыңдар. Өздеріңді дамытыңдар, білім алыңдар, әділ болыңдар – сол кезде Қазақстанды шын мәнінде озық, парасатты ұлтқа айналдырасыңдар. Өткен тақырыпты пысықтау: «Wordwall» платформасы арқылы
жүргізіледі |
Оқушылар сәлемдеседі,топқа бөлінеді,оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа дайындық жүргізеді.
I топ – Бром II топ – Хлор III топ – Йод
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді |
Бағалау парағы ҚБ: Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
стикерлер
Слайд -1,2 Слайд-3 |
|
2-минут 10-минут |
Жаңа сабақ. (тақырып ашу)
Көрсетілген формула бойынша сабақтың тақырыбын айқындаңыздар? Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатын таныстырады. Бейнежазба «Галогеналкандардың қоршаған ортаға әсері»
Мұғалім түсіндірмесі |
Оқушылар сабақ тақырыбын ашу мақсатында формулаларды пайдалана отырып, мұғалімнің жетелеуші сұрақтарына жауап береді. Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазып,сабақ мақсатымен танысады. Бейне жазбаны қарап,талқылап,сұрақтарға жауап береді 1Галогеналкандардың ең көп тараған түрлері? 2.Олардың озон қабатына әсері қандай? 3.Қоршаған ортаға зиянды әсерлерін шешу жолдары? |
ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды.
ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды.
|
Слайд – 4 https://twig-bilim.kz/kz/film/the-ozone-layer |
|
Сабақтың ортасы 5-минут 12-минут 4-минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс: «DEAL» әдісі
3-топ. Галогеналкандардың қолданылуы 2-тапсырма Жеке жұмыс:Кім жылдам әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жұмысы жүргізіледі. ҚБ жеңілден қиынға принцпі бойынша А, В және С деңгейлі тапсырмаларды қамтиды. Оқушылар орындау барысында астыртын саралау жүргізіліп бағаланады. 3-тапсырма Жұптық жұмыс:«Сен білесің бе?»әдісі арқылы жүргізіледі Берілген қосылыстарға сипаттама бере отырып,қызықты мәліметтер жазыңыз. Хлороформ- Йодоформ- Тетрафторэтилен- Фреондар- |
Топтарда ойларымен бөлісіп, бірігу арқылы жауаптарын ұсынады. Оқушылар алдарына берілген тапсырманы орындайды және бір-бірін бағалайды. Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін пайдалана отырып тапсырманы жұпта орындайды |
Дескриптор: -Галогеналкандардың қоршаған ортаға әсерін айтады; -Галкендерді, алкандарды галогендеп галогеналкан алу реакция теңдеуін жазады. -Галогеналкандардың өндірісте қолданылуын айтады; ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды.
Дескриптор: -Қосылстардың атауын пайдаланып реакция теңдеулерін жазады; -Түзілген галогеналканның массасын есептейді; -Белгісіз галогеналканның формуласынесептеп табады. ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды. Дескриптор: -Қосылыстардың атауын пайдаланып формуласын жазады және сипаттама береді. |
Слайд-6 Қосымша -1 Оқулықпен жұмыс Слайд-8,9 Қосымша -1
Слайд-10 |
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Рефлексия: «ойжұмбақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды Үйге тапсырма: Оқулық - § 85 Галогеналкандардың элимирлену реакциясы. |
Таратпа қағаздарға бүгінгі сабаққа кері байланыс жазады |
ҚБ:Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша сабаққа қатысу белсенділігі арқылы бағаланады |
Слайд-11 Таратпа материалдар |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? «DEAL әдісі» мен «Twigbilim» платформасы арқылы оқушылардың оқуына қолдау көрсетіледі. Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? “Кім жылдам “ әдісі арқылы ҚБ жеңілден қиынға принцпі бойынша А, В және С деңгейлі тапсырмалар. |
Бағалау. Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша сабаққа қатысу белсенділігі арқылы бағаланады
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында астыртын саралау жүргізіліп бағаланады. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
Қосымша 1
1.Метан → хлорметан → дихлорметан → трихлорметан → тетрахлорметан алыну реакциясын жазыңдар
-
5,6л этанды хлорлау арқылы хлорэтан алынды,түзілген өнімнің массасын табыңыз.
|
|
2. Массасы 14,4 г алкан броммен әрекеттескенде 30,2 г монобромалкан түзілген,осы алканның формуласын есептеп табыңыз,атын атаңыз.
|
|
Қосымша 2
Берілген қосылыстарға сипаттама бере отырып,қызықты мәліметтер жазыңыз.
|
Хлороформ- |
|
|
Йодоформ-
|
|
|
Тетрафторэтилен-
|
|
|
Фреондар-
|
|
Бағалау парағы
|
№ |
Оқушының аты-жөні: |
Үй жұмысы |
Топтық жұмыс |
Жеке жұмыс |
Жұптық жұмыс |
Жалпы ұпай |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
галогеналкандарды алу. ашық сабақ 10 ЖМБ
галогеналкандарды алу. ашық сабақ 10 ЖМБ
|
Білім беру ұйымының атауы: |
"Дарынды балаларға арналған №1 мамандандырылған IT лицей-интернат" |
|
|
Бөлім: |
10.4 B Галогеналкандар |
|
|
Педагогтың аты -жөні |
Киргизбаева Сабира Батырбекқызы |
|
|
Күні: |
15.05.2025ж |
|
|
Сынып:10 Е |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Галогеналкандарды алу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
- галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру; - галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқында |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Озық ойлы ұлт:еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Адал азамат: Әділдік және жауапкершілік |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Пеагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3-минут 4-минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Апта дәйексөзі: Адал азамат: Әділдік және жауапкершілік» Бұл сөздер тек әдемі ұран емес – олар болашағымызға бағыт беретін нақты ұстанымдар. Егер біз еңбекқор болып, үйренуге, жетілуге талпынсақ – кез келген армандарымызға жете аламыз. Кәсіби біліктілік – тек мамандық қана емес, ол өз ісіңе деген махаббат пен үнемі даму. Ал адал азамат болу – шыншыл, әділ, жауапкершілікті сезіне білу. Бұл – сенімге лайық болудың жолы. Сендер – еліміздің болашағысыңдар. Өздеріңді дамытыңдар, білім алыңдар, әділ болыңдар – сол кезде Қазақстанды шын мәнінде озық, парасатты ұлтқа айналдырасыңдар. Өткен тақырыпты пысықтау: «Wordwall» платформасы арқылы
жүргізіледі |
Оқушылар сәлемдеседі,топқа бөлінеді,оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа дайындық жүргізеді.
I топ – Бром II топ – Хлор III топ – Йод
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді |
Бағалау парағы ҚБ: Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
стикерлер
Слайд -1,2 Слайд-3 |
|
2-минут 10-минут |
Жаңа сабақ. (тақырып ашу)
Көрсетілген формула бойынша сабақтың тақырыбын айқындаңыздар? Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатын таныстырады. Бейнежазба «Галогеналкандардың қоршаған ортаға әсері»
Мұғалім түсіндірмесі |
Оқушылар сабақ тақырыбын ашу мақсатында формулаларды пайдалана отырып, мұғалімнің жетелеуші сұрақтарына жауап береді. Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазып,сабақ мақсатымен танысады. Бейне жазбаны қарап,талқылап,сұрақтарға жауап береді 1Галогеналкандардың ең көп тараған түрлері? 2.Олардың озон қабатына әсері қандай? 3.Қоршаған ортаға зиянды әсерлерін шешу жолдары? |
ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды.
ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды.
|
Слайд – 4 https://twig-bilim.kz/kz/film/the-ozone-layer |
|
Сабақтың ортасы 5-минут 12-минут 4-минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс: «DEAL» әдісі
3-топ. Галогеналкандардың қолданылуы 2-тапсырма Жеке жұмыс:Кім жылдам әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жұмысы жүргізіледі. ҚБ жеңілден қиынға принцпі бойынша А, В және С деңгейлі тапсырмаларды қамтиды. Оқушылар орындау барысында астыртын саралау жүргізіліп бағаланады. 3-тапсырма Жұптық жұмыс:«Сен білесің бе?»әдісі арқылы жүргізіледі Берілген қосылыстарға сипаттама бере отырып,қызықты мәліметтер жазыңыз. Хлороформ- Йодоформ- Тетрафторэтилен- Фреондар- |
Топтарда ойларымен бөлісіп, бірігу арқылы жауаптарын ұсынады. Оқушылар алдарына берілген тапсырманы орындайды және бір-бірін бағалайды. Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін пайдалана отырып тапсырманы жұпта орындайды |
Дескриптор: -Галогеналкандардың қоршаған ортаға әсерін айтады; -Галкендерді, алкандарды галогендеп галогеналкан алу реакция теңдеуін жазады. -Галогеналкандардың өндірісте қолданылуын айтады; ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды.
Дескриптор: -Қосылстардың атауын пайдаланып реакция теңдеулерін жазады; -Түзілген галогеналканның массасын есептейді; -Белгісіз галогеналканның формуласынесептеп табады. ҚБ:Мұғалім кері байланыс жасайды. Дескриптор: -Қосылыстардың атауын пайдаланып формуласын жазады және сипаттама береді. |
Слайд-6 Қосымша -1 Оқулықпен жұмыс Слайд-8,9 Қосымша -1
Слайд-10 |
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Рефлексия: «ойжұмбақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды Үйге тапсырма: Оқулық - § 85 Галогеналкандардың элимирлену реакциясы. |
Таратпа қағаздарға бүгінгі сабаққа кері байланыс жазады |
ҚБ:Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша сабаққа қатысу белсенділігі арқылы бағаланады |
Слайд-11 Таратпа материалдар |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? «DEAL әдісі» мен «Twigbilim» платформасы арқылы оқушылардың оқуына қолдау көрсетіледі. Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? “Кім жылдам “ әдісі арқылы ҚБ жеңілден қиынға принцпі бойынша А, В және С деңгейлі тапсырмалар. |
Бағалау. Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша сабаққа қатысу белсенділігі арқылы бағаланады
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында астыртын саралау жүргізіліп бағаланады. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
Қосымша 1
1.Метан → хлорметан → дихлорметан → трихлорметан → тетрахлорметан алыну реакциясын жазыңдар
-
5,6л этанды хлорлау арқылы хлорэтан алынды,түзілген өнімнің массасын табыңыз.
|
|
2. Массасы 14,4 г алкан броммен әрекеттескенде 30,2 г монобромалкан түзілген,осы алканның формуласын есептеп табыңыз,атын атаңыз.
|
|
Қосымша 2
Берілген қосылыстарға сипаттама бере отырып,қызықты мәліметтер жазыңыз.
|
Хлороформ- |
|
|
Йодоформ-
|
|
|
Тетрафторэтилен-
|
|
|
Фреондар-
|
|
Бағалау парағы
|
№ |
Оқушының аты-жөні: |
Үй жұмысы |
Топтық жұмыс |
Жеке жұмыс |
Жұптық жұмыс |
Жалпы ұпай |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















