|
Бөлім: |
Көбею |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ордабаева Э. К. |
|
Күні: 25.11.2025 ж |
|
|
Сыныбы: 11 «а» ҚГБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің кезеңдері. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.1.1. - адам гаметогенезінің сызбасын талдау; 11.2.1.2. – сперматогенезбен оогенездің айырмашылығын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
адам гаметогенезінің сызбасын талдау, сперматогенезбен оогенездің айырмашылығын ажырату |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Үй тапсырма сын қайталау |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. Оқушыларды топқа бөледі "Жасырын сандар" әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. Өсу заттары және өсу факторлары дегеніміз не? Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар? Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек? Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар екі топқа бөлінеді Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
|
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Оқу мақсаты бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Өмір ұрпақ сабақтастығында жалғасады, ал оның негізі – жыныс жасушаларының ерекше дамуы мен ұрықтану процесі." – Биология негіздері Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін): Гаметогенез, сперматозоид, сперматогенез, жұмыртқа жасушасы, оогенез (овогенез). |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын таныстырады |
|
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
|
Теориялық білім:адам гаметогенезін сипаттайды; Практикалық дағдылар:адам гаметогенезін зерттейді; Функционалдық сауаттылық:адам гаметогенезін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
|
Интерактивті панель Презентация |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
|
Интерактивті панель Презентация |
|||||||||||||||
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
ЖИ әдісі бойынша тапсырмалар Бөлім бойынша дәйек сөз немесе цитата: "Көбею – тіршіліктің шексіз циклінің жүрегі, жаңа өмірдің алғашқы қадамы." – Карл Линней "Үш сұраққа бір сөйлеммен жауап" әдісі Тапсырма: Төмендегі бірнеше сұраққа тек бір сөйлеммен жауап беріңіз: 1.Гаметогенездің негізгі мақсаты қандай? 2.Гаметогенез процесінде мейоз неліктен маңызды? 3.Гаметогенез ұрпақтар арасында генетикалық әртүрлілікті қалай қамтамасыз етеді? |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауабы: Гаметогенез – ұрпақ жалғастыру үшін хромосомалар санын тұрақты сақтай отырып, генетикалық әртүрлілікті қамтамасыз ететін процесс. |
«Жарай сыңдар» мадақтау тәсілдері арқылы |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
Практика лық тапсырма лар беру. |
«Деректермен жұмыс әдісі» Мақсаты: Графиктерді, диаграммаларды, карталарды, және басқа визуализация құралдарын талдау қабілетін дамыту.
Тапсырма:
Викториналық сұрақтар |
Жауабы: Неліктен овогенезде бір екінші реттік овоцит пен полярлы денешіктер түзіледі? Овогенез процесінде цитоплазма ассиметриялық бөлінеді. Бұл екінші реттік овоциттің үлкен қоректік заттармен қамтамасыз етілуіне мүмкіндік береді. Полярлы денешіктердің басты мақсаты – генетикалық материалды бөліп шығару, бірақ олар жұмыртқаның қорек резервуарына үлес қоспайды. Пішінделу кезеңінің болмауы әйелдерде қандай артықшылық береді? Пішінделу кезеңінің болмауы жұмыртқа жасушасының үлкен көлемін сақтап, қоректік заттарға бай болуын қамтамасыз етеді. Бұл болашақ эмбрионның алғашқы даму кезеңдерінде қажетті заттармен қамтамасыз етілуіне мүмкіндік береді.
Күнделікті өмірдегі факторлармен байланыстыра отырып венн диаграммасын толтырады
ЖИ әдісі бойынша тапсырмаларды орындайды
|
«Жарай сыңдар» мадақтау тәсілдері арқылы |
Интерактивті панель Презентация
Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс беру |
ЖИ әдісі бойынша кері байланыс орнатылады |
Жаңа тақырып түсінікті болды, түсінбедім, сұрағым бар бастырмаларын басып кері байланыс орнатады |
|
Интерактивті панель Презентация
|
|||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба
§21.Гаметогенез. адам гаметогенезінің кезеңдері. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
|
Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
Бөлім |
Мазмұны |
Уақыт (минут) |
|
Кіріспе |
-
Гаметогенездің анықтамасы. |
1-2 мин |
|
Көбею кезеңі |
- Ерлерде сперматогониялар, әйелдерде овогониялардың митоз арқылы көбеюі. |
2 мин |
|
Өсу кезеңі |
-
Біріншілік гаметалардың пайда болуы. |
2 мин |
|
Пісіп-жетілу кезеңі |
-
Мейоз I және мейоз II процестері: хромосомалар санының азаюы. |
3-4 мин |
|
Пішінделу кезеңі |
-
Сперматозоидтардың қозғалғыш формасын алуы. |
2 мин |
|
Гаметогенездің ерекшеліктері |
- Ерлер мен әйелдер гаметогенезін салыстыру (мысалы: үздіксіз процесс және циклдік процесс). |
2 мин |
|
Қорытынды |
-
Гаметогенездің ұрпақ жалғастырудағы рөлі. |
1-2 мин |
Қосымша тапсырмалар
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
Жұптық жұмыс
Тапсырма-1. Төмендегі суретте сүтқоректілердің гаметогенез кезеңдері көрсетілген.

(а)Жоғарыдағы суретке сілтеме жасай отырып, сперматогенездің әрбір сатысына қатысатын аталық гаметалардың дамуын қысқаша сипаттаңыз.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
[2]
(б)Адамдардағы сперматогенез және оогенез процестерінің ТӨРТ (4) айырмашылығын көрсетіңіз.
1…………………………………………………………………………………………………………………………………
2…………………………………………………………………………………………………………………………………
3…………………………………………………………………………………………………………………………………
4…………………………………………………………………………………………………………………………………
[4]
Дескриптор:
-сперматогенездің әрбір сатысына қатысатын гаметаларды сипаттайды– 2 балл;
-сперматогенез және оогенез процестерінің айырмашылықтарын атайды – 4 балл;
Жеке жұмыс
Тапсырма-2.Төменде гаметогенез процесі сызбасы берілген.

Х,Ү, Z жасушаларын атаңыз
Х...........................................
Ү..........................................
Z..........................................
Q және G деп белгіленген жасуша бөліну түрін анықтаңыз.
.....................................................................................................................
Тапсырма-3.Сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіріңіз
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
Дескриптор
-гаметогенездің әр сатысындағы жасушалардың атауын анықтайды – 1 балл;
-гаметогенез кезіндегі жасуша бөліну түрін анықтайды – 2 балл;
-сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіреді – 1 балл;
Оқушыға беретін мәтін
Гаметогенез-жыныстық жасушалардың түзілу процесі. Ол жыныстық бездерде – гондарда (ұрғашыларда және ұрғашыларда) өтеді. Әйел адам ағзасындағы Гаметогенез әйел жыныс жасушаларының (аналық жасушалардың) пайда болуына байланысты және овогенез деп аталады. Ер адамдарда ерлер жыныс жасушалары (сперматозоидтар) пайда болады, олардың пайда болу процесі сперматогенез деп аталады.
Гаметогенез кезеңдері
1. Көбею сатысы. Кейіннен ерлер мен әйелдер гаметтері пайда болатын жасушалар сперматогония және овогония деп аталады. Бастапқы жыныс жасушалары митозбен бірнеше рет бөлінеді, нәтижесінде олардың саны айтарлықтай артады. Сперматогония ерлер ағзасында репродуктивті кезең ішінде көбеюде. Овогонияның көбеюі эмбрионалды кезеңде жүреді.
7 айдың соңына қарай овоциттердің басым бөлігі I мейоз профиліне өтеді.
Егер одинарлы гаплоидті жиынтықта хромосомалардың санын N ретінде, ал ДНҚ санын с ретінде белгілесе, онда көбею сатысындағы жасушалардың генетикалық формуласы митоздың синтетикалық кезеңіне дейін (ДНҚ репликациясы болған кезде) 2n2c және одан кейін 2n4c сәйкес келеді.
2. Өсу
сатысы. Жасушалар мөлшері ұлғаяды және
І ретті сперматоциттер мен овоциттерге айналады. Бұл кезең I
мейоздың интерфазасына сәйкес келеді. Осы кезеңнің маңызды оқиғасы
– хромосомалардың өзгермеген Саны кезінде ДНҚ молекулаларының
репликациясы. Бұл кезеңде жасушалардың генетикалық формуласы 2n4c
сияқты көрінеді.
3. Жетілу сатысы. Екі тізбекті бөлінулер орын алады – редукциялық (мейоз I) және эквациялық (мейоз II), олар бірге мейозды құрайды. Бірінші бөлуден кейін (мейоза I) ІІ ретті сперматоциттер мен овоциттер (n2c генетикалық формуласы бар), екінші бөлуден кейін (мейоза II) – ұрықтар және үш редукциялы торлы жетілген аналық жасушалар (nc формуласы бар), олар өледі және көбею процесіне қатыспайды. Осылайша, пісу сатысының нәтижесінде І ретті бір сперматоцит (2n4c формуласымен) төрт сперматид (nc формуласымен) береді, ал І ретті бір овоцит (2n4c формуласымен) бір жетілген аналық жасушаны (nc формуласымен) және үш редукциялық Тельц құрады.
4. Қалыптастыру сатысы немесе спермиогенез (тек сперматогенез кезінде). Осы процестің нәтижесінде әрбір жетілмеген сперматид жетілген сперматозоидқа (nc формуласымен) айналады, оған тән барлық құрылымдарды сатып алады. Сперматидтер ядросы тығыздалады, функционалды инертті болатын хромосомалардың шамадан тыс жиналуы орын алады. Гольджи кешені ядро полюстерінің біріне ауысады, акросоманы қалыптастырады. Ядроның басқа полюстеріне центриолдар ұмтылады,оның біреуі жгутиктерді қалыптастыруға қатысады. Жгутик айналасында бір митохондрия спиральды бұрылады. Барлық цитоплазма сперматидадан бөлінеді, сондықтан сперматозоидтың басы дерлік жоқ.
1 тапсырма
"Үш сұраққа бір сөйлеммен жауап" әдісі
Тапсырма:
Төмендегі бірнеше сұраққа тек бір сөйлеммен жауап беріңіз:
1.Гаметогенездің негізгі мақсаты қандай?
2.Гаметогенез процесінде мейоз неліктен маңызды?
3.Гаметогенез ұрпақтар арасында генетикалық әртүрлілікті қалай қамтамасыз етеді?
Жауабы:
Гаметогенез – ұрпақ жалғастыру үшін хромосомалар санын тұрақты сақтай отырып, генетикалық әртүрлілікті қамтамасыз ететін процесс.
2 тапсырма кестені толтыру
3 тапсырма венн диаграммасы
Қолайлы факторлар Қолайсыз факторлар
-
Спортпен шұғылдану 1, фаст өнімдері,газды сусындар энергетиктер
-
Дұрыс тамақтану 2. Дене қимылының аздығы
-
Ұйқы 3. Сыртқы орта нашар экология
-
Таза экология
-
Зиянды әдеттер темекі ішімдіктер 4. Ішімдіктер алкоголды темекі шегу
2. Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді?
Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар?
Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек?
Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді?
4
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гаметогенез
Гаметогенез
|
Бөлім: |
Көбею |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ордабаева Э. К. |
|
Күні: 25.11.2025 ж |
|
|
Сыныбы: 11 «а» ҚГБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің кезеңдері. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.1.1. - адам гаметогенезінің сызбасын талдау; 11.2.1.2. – сперматогенезбен оогенездің айырмашылығын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
адам гаметогенезінің сызбасын талдау, сперматогенезбен оогенездің айырмашылығын ажырату |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Үй тапсырма сын қайталау |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. Оқушыларды топқа бөледі "Жасырын сандар" әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. Өсу заттары және өсу факторлары дегеніміз не? Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар? Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек? Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар екі топқа бөлінеді Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
|
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Оқу мақсаты бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Өмір ұрпақ сабақтастығында жалғасады, ал оның негізі – жыныс жасушаларының ерекше дамуы мен ұрықтану процесі." – Биология негіздері Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін): Гаметогенез, сперматозоид, сперматогенез, жұмыртқа жасушасы, оогенез (овогенез). |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын таныстырады |
|
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
|
Теориялық білім:адам гаметогенезін сипаттайды; Практикалық дағдылар:адам гаметогенезін зерттейді; Функционалдық сауаттылық:адам гаметогенезін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
|
Интерактивті панель Презентация |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
|
Интерактивті панель Презентация |
|||||||||||||||
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
ЖИ әдісі бойынша тапсырмалар Бөлім бойынша дәйек сөз немесе цитата: "Көбею – тіршіліктің шексіз циклінің жүрегі, жаңа өмірдің алғашқы қадамы." – Карл Линней "Үш сұраққа бір сөйлеммен жауап" әдісі Тапсырма: Төмендегі бірнеше сұраққа тек бір сөйлеммен жауап беріңіз: 1.Гаметогенездің негізгі мақсаты қандай? 2.Гаметогенез процесінде мейоз неліктен маңызды? 3.Гаметогенез ұрпақтар арасында генетикалық әртүрлілікті қалай қамтамасыз етеді? |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауабы: Гаметогенез – ұрпақ жалғастыру үшін хромосомалар санын тұрақты сақтай отырып, генетикалық әртүрлілікті қамтамасыз ететін процесс. |
«Жарай сыңдар» мадақтау тәсілдері арқылы |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
Практика лық тапсырма лар беру. |
«Деректермен жұмыс әдісі» Мақсаты: Графиктерді, диаграммаларды, карталарды, және басқа визуализация құралдарын талдау қабілетін дамыту.
Тапсырма:
Викториналық сұрақтар |
Жауабы: Неліктен овогенезде бір екінші реттік овоцит пен полярлы денешіктер түзіледі? Овогенез процесінде цитоплазма ассиметриялық бөлінеді. Бұл екінші реттік овоциттің үлкен қоректік заттармен қамтамасыз етілуіне мүмкіндік береді. Полярлы денешіктердің басты мақсаты – генетикалық материалды бөліп шығару, бірақ олар жұмыртқаның қорек резервуарына үлес қоспайды. Пішінделу кезеңінің болмауы әйелдерде қандай артықшылық береді? Пішінделу кезеңінің болмауы жұмыртқа жасушасының үлкен көлемін сақтап, қоректік заттарға бай болуын қамтамасыз етеді. Бұл болашақ эмбрионның алғашқы даму кезеңдерінде қажетті заттармен қамтамасыз етілуіне мүмкіндік береді.
Күнделікті өмірдегі факторлармен байланыстыра отырып венн диаграммасын толтырады
ЖИ әдісі бойынша тапсырмаларды орындайды
|
«Жарай сыңдар» мадақтау тәсілдері арқылы |
Интерактивті панель Презентация
Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс беру |
ЖИ әдісі бойынша кері байланыс орнатылады |
Жаңа тақырып түсінікті болды, түсінбедім, сұрағым бар бастырмаларын басып кері байланыс орнатады |
|
Интерактивті панель Презентация
|
|||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба
§21.Гаметогенез. адам гаметогенезінің кезеңдері. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
|
Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
Бөлім |
Мазмұны |
Уақыт (минут) |
|
Кіріспе |
-
Гаметогенездің анықтамасы. |
1-2 мин |
|
Көбею кезеңі |
- Ерлерде сперматогониялар, әйелдерде овогониялардың митоз арқылы көбеюі. |
2 мин |
|
Өсу кезеңі |
-
Біріншілік гаметалардың пайда болуы. |
2 мин |
|
Пісіп-жетілу кезеңі |
-
Мейоз I және мейоз II процестері: хромосомалар санының азаюы. |
3-4 мин |
|
Пішінделу кезеңі |
-
Сперматозоидтардың қозғалғыш формасын алуы. |
2 мин |
|
Гаметогенездің ерекшеліктері |
- Ерлер мен әйелдер гаметогенезін салыстыру (мысалы: үздіксіз процесс және циклдік процесс). |
2 мин |
|
Қорытынды |
-
Гаметогенездің ұрпақ жалғастырудағы рөлі. |
1-2 мин |
Қосымша тапсырмалар
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
Жұптық жұмыс
Тапсырма-1. Төмендегі суретте сүтқоректілердің гаметогенез кезеңдері көрсетілген.

(а)Жоғарыдағы суретке сілтеме жасай отырып, сперматогенездің әрбір сатысына қатысатын аталық гаметалардың дамуын қысқаша сипаттаңыз.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
[2]
(б)Адамдардағы сперматогенез және оогенез процестерінің ТӨРТ (4) айырмашылығын көрсетіңіз.
1…………………………………………………………………………………………………………………………………
2…………………………………………………………………………………………………………………………………
3…………………………………………………………………………………………………………………………………
4…………………………………………………………………………………………………………………………………
[4]
Дескриптор:
-сперматогенездің әрбір сатысына қатысатын гаметаларды сипаттайды– 2 балл;
-сперматогенез және оогенез процестерінің айырмашылықтарын атайды – 4 балл;
Жеке жұмыс
Тапсырма-2.Төменде гаметогенез процесі сызбасы берілген.

Х,Ү, Z жасушаларын атаңыз
Х...........................................
Ү..........................................
Z..........................................
Q және G деп белгіленген жасуша бөліну түрін анықтаңыз.
.....................................................................................................................
Тапсырма-3.Сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіріңіз
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
Дескриптор
-гаметогенездің әр сатысындағы жасушалардың атауын анықтайды – 1 балл;
-гаметогенез кезіндегі жасуша бөліну түрін анықтайды – 2 балл;
-сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіреді – 1 балл;
Оқушыға беретін мәтін
Гаметогенез-жыныстық жасушалардың түзілу процесі. Ол жыныстық бездерде – гондарда (ұрғашыларда және ұрғашыларда) өтеді. Әйел адам ағзасындағы Гаметогенез әйел жыныс жасушаларының (аналық жасушалардың) пайда болуына байланысты және овогенез деп аталады. Ер адамдарда ерлер жыныс жасушалары (сперматозоидтар) пайда болады, олардың пайда болу процесі сперматогенез деп аталады.
Гаметогенез кезеңдері
1. Көбею сатысы. Кейіннен ерлер мен әйелдер гаметтері пайда болатын жасушалар сперматогония және овогония деп аталады. Бастапқы жыныс жасушалары митозбен бірнеше рет бөлінеді, нәтижесінде олардың саны айтарлықтай артады. Сперматогония ерлер ағзасында репродуктивті кезең ішінде көбеюде. Овогонияның көбеюі эмбрионалды кезеңде жүреді.
7 айдың соңына қарай овоциттердің басым бөлігі I мейоз профиліне өтеді.
Егер одинарлы гаплоидті жиынтықта хромосомалардың санын N ретінде, ал ДНҚ санын с ретінде белгілесе, онда көбею сатысындағы жасушалардың генетикалық формуласы митоздың синтетикалық кезеңіне дейін (ДНҚ репликациясы болған кезде) 2n2c және одан кейін 2n4c сәйкес келеді.
2. Өсу
сатысы. Жасушалар мөлшері ұлғаяды және
І ретті сперматоциттер мен овоциттерге айналады. Бұл кезең I
мейоздың интерфазасына сәйкес келеді. Осы кезеңнің маңызды оқиғасы
– хромосомалардың өзгермеген Саны кезінде ДНҚ молекулаларының
репликациясы. Бұл кезеңде жасушалардың генетикалық формуласы 2n4c
сияқты көрінеді.
3. Жетілу сатысы. Екі тізбекті бөлінулер орын алады – редукциялық (мейоз I) және эквациялық (мейоз II), олар бірге мейозды құрайды. Бірінші бөлуден кейін (мейоза I) ІІ ретті сперматоциттер мен овоциттер (n2c генетикалық формуласы бар), екінші бөлуден кейін (мейоза II) – ұрықтар және үш редукциялы торлы жетілген аналық жасушалар (nc формуласы бар), олар өледі және көбею процесіне қатыспайды. Осылайша, пісу сатысының нәтижесінде І ретті бір сперматоцит (2n4c формуласымен) төрт сперматид (nc формуласымен) береді, ал І ретті бір овоцит (2n4c формуласымен) бір жетілген аналық жасушаны (nc формуласымен) және үш редукциялық Тельц құрады.
4. Қалыптастыру сатысы немесе спермиогенез (тек сперматогенез кезінде). Осы процестің нәтижесінде әрбір жетілмеген сперматид жетілген сперматозоидқа (nc формуласымен) айналады, оған тән барлық құрылымдарды сатып алады. Сперматидтер ядросы тығыздалады, функционалды инертті болатын хромосомалардың шамадан тыс жиналуы орын алады. Гольджи кешені ядро полюстерінің біріне ауысады, акросоманы қалыптастырады. Ядроның басқа полюстеріне центриолдар ұмтылады,оның біреуі жгутиктерді қалыптастыруға қатысады. Жгутик айналасында бір митохондрия спиральды бұрылады. Барлық цитоплазма сперматидадан бөлінеді, сондықтан сперматозоидтың басы дерлік жоқ.
1 тапсырма
"Үш сұраққа бір сөйлеммен жауап" әдісі
Тапсырма:
Төмендегі бірнеше сұраққа тек бір сөйлеммен жауап беріңіз:
1.Гаметогенездің негізгі мақсаты қандай?
2.Гаметогенез процесінде мейоз неліктен маңызды?
3.Гаметогенез ұрпақтар арасында генетикалық әртүрлілікті қалай қамтамасыз етеді?
Жауабы:
Гаметогенез – ұрпақ жалғастыру үшін хромосомалар санын тұрақты сақтай отырып, генетикалық әртүрлілікті қамтамасыз ететін процесс.
2 тапсырма кестені толтыру
3 тапсырма венн диаграммасы
Қолайлы факторлар Қолайсыз факторлар
-
Спортпен шұғылдану 1, фаст өнімдері,газды сусындар энергетиктер
-
Дұрыс тамақтану 2. Дене қимылының аздығы
-
Ұйқы 3. Сыртқы орта нашар экология
-
Таза экология
-
Зиянды әдеттер темекі ішімдіктер 4. Ішімдіктер алкоголды темекі шегу
2. Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді?
Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар?
Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек?
Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді?
4
шағым қалдыра аласыз













