|
Пән: Жаратылыстану |
Мектеп: Новенький ЖОББМ |
|||||
|
Мерзімі 6.02.2019ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Жубаниязова А.М. |
|||||
|
Сынып:3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ғарыш қалай игерілді ? |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.4.2.1 Ғарышты меңгерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу 3.4.2.2 Адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Ғарыш туралы түсінік береді Көпшілігі:.Күн- жарық пен жылудың көзі екенін біледі. Кейбіреуі: Глобусты пайдалана алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы - Түсінік бере алады. Планеталарды ажырата алады Ғарыш жайлы әңгімелей аладаы. Глобуспен жұмыс істей алады |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыптық лексика мен терминология: глобус, Жердің серігі, галактика, күн жүйесі. Ғаламшарларды сипаттай аласың ба? Ғаламшарлар туралы не білесің? Ғарышкерлер туралы не білесің? Күн жүйесі деген не? Глобус деген не? |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қолданылатын заттарға мұқият болуға. Ғарышкерлер мамандығына сыйластықпен, сүйіспеншілікпен қарауға үйрету. Ғарышкерлер мен ғаламшарлар туралы ой- өрістерін дамытуға тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, математика пәндерімен байланыс жүзеге асады. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Топқа бөлу Психологиялық кезең І. Ұйымдастыру кезеңі. «Z ғаламшарына» қонаққа космос пираттарынан азат етуге баратынымыз «Z ғаламшарынан» хат келеді. Хатта көмек сұрап жазғандары жайлы айтылады. Көздерін жұмады, ұшақтың моторының дауысы гүрілдейді. «Z ғалам-шарына» келеді, мұндағы адамдарын, құстарын, өзен- көл, тау, ормандарын космос пираттары алып кеткенекен. Оларды қайтару үшін тапсырмаларды орындауларын сұрайды. |
Маркер, плакат |
||||
|
Сабақ ортасы
|
Ғарыш, ғаламшар туралы толық мәлмет алу. Оқушылар берілген сұраққа жауап береді. 1-тапсырма Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым -Алғашқы ғарышқа ұшқан иттерді ата? -Белка, Стрелка.
- Алғашқы әйел ғарышкерді ата? -Терешкова Валентина.
-Алғашқы Айға ұшқан ғарышкерді ата? -Юрий Алексеевич Гагарин.
-Алғашқы қазақ ғарышкерлерін ата? -Тоқтар Аубакиров, Тоқтар Мұсабаев.
-Неше ғаламшарды білесің, ата? -Жер, Ай, Күн, Шолпан, Нетун, Юпитер, Сатурн, Меркури, Уран -9 ғаламшар бар. Космос пираттары «Z ғаламшардың» өзен- көлдерін қайтарып береді. Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы тақырыппен танысады. Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі арқылы бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді. Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді.
Дескриптор: -Жаңа тақырыпты түсініп, оқи алады. -Мысалды талқи алады. -Топтарына түсіндіре алады. Оқулықпен жұмыс. Кері байланыс: ауызша (т) постер құру. І топ: Ғаламшар аттарын жазып шығу. ІІ топ: Ғаламшарларды ретімен орналастыру. ІІІ топ: 2- тапсырма Бағалау критерийі: Білім алушы Күннің көзін сипаттайды. -Күн- жарық пен жылудың көзі- деген не? Күн – 9 ірі планетадан тұратын тұтас бір жүйенің, Күн жүйесінің орталығы. Күн-қатардағы жұлдыздардың бірі. Басқа жұлдыздар сияқты ол да лаулап жанып тұрған газды шар. - «Күн мен түннің ауысуы» деген не? -Жер өз білігінен батыстан шығысқа қарай 24 сағатта бір рет толық айналып шығады. Жердің өз білігінен айналып шығуына кеткен уақыт тәулік деп аталады.
Жұпта талқылаңыз. Космос пираттары «Z ғаламшарының» адамдарын қайтарып береді. Оқу мақсаты: 2.1.1.3 Глобус- жердің дәл үлгісі Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну Қолдану Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым - Глобус- жердің дәл үлгісі. -Глобус туралы не білесің? -Ертеде адамдар Жер пішінін қандай деп ойлаған? -Жерді үш үкен кит көтеріп тұр немесе үлкен тасбақа, тасбақаның үстінде үш піл көтеріп тұр. Жердің шетіне жеткенде астына өқлап түседі, жердің шеті бар деген. Қазір, Жер –шар тәрізді дене. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі глобус деп аталады.Глобус-латын тілінде шар деген сөз. -Гобустың адам өміріне пайдасы қандай? Жер шарының жорамал білігі бетіне шығатын жерлеріндегі нүктелер полюстер деп аталады. Глобуста полюс-терден бірдей қашықтықта экватор сызығы жүргізіледі. (Ж) Сурет бойынша жұмыс. Қатар отырған оқушылар бір –біріне сурет бойынша глобус туралы әңгімелейді
Космос пираттары «Z ғаламшарының» жануарлары мен құстарын қайтарып береді. 3- тапсырма Сергіту сәті «Қаражорға» 4-тапсырма Дескриптор: Білім алушы Мұратқан Нұрдәулет -Ғаламшарларды сипаттап бер -Жер- таңға жуық, кешке қарай көрінетін жұлдыз. Шолпан-қызғылт сары дақтары жәнеекі серігі бар ғаламшар. Марс- тіршілік белгілері бар жалғыз ғаламшар. Меркури-ең алыс Күнге ең жақын, баяу ғаламшар.
4- тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Қалай зерттеу жұмыстары жүргізіліп жатқаны туралы әңгімелеңіз. Басқа қандай зерттеуге болатынын, мысал келтіріңіз. Дескриптор: Білім алушы Орал Махаббат - Уран-негізіненмұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар. Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар. Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар. Юпитер- ең үлкен ғаламшар. Сурет бойынша жұмыс. Уран-негізінен мұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар. Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар. Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар. Юпитер- ең үлкен ғаламшар.
Космос пираттары «Z планетасының» тау- тастарын қайтарып береді. «Z ғаламшарларының» адамдары көп рахмет айтады. Енді балалар, қоштасып, мектепке қайтайық, көзімізді жұмайық, зымыранмен ұшайық. Зымыранның дауысы. Сыныпқа келеміз. |
Суреттер және үш тілде жазылған сөздер. Топырақ Стакан Су |
||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. -Қандай тақырыппен таныстық? - жұмыстары туралы не білдік? -ОМ жеттік пе? «Бас бармақ» әдісі арқылы не үйренгендеріңді көрсетіңдер.
Үйге тапсырма: |
|
||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
Оқушылардың әр іс-әрекеті бағаланып, мадақтау сөздер мен шапалақтау және смайликтер беру арқылы қолдау көрсетіледі. |
Оқушылардың тыныс мүшелерін білуі және атауын жазуы бағаланады. |
Тапсырмаларды АКТ-да орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелері айтылады. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғарыш қалай игерілді ?
|
Пән: Жаратылыстану |
Мектеп: Новенький ЖОББМ |
|||||
|
Мерзімі 6.02.2019ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Жубаниязова А.М. |
|||||
|
Сынып:3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ғарыш қалай игерілді ? |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.4.2.1 Ғарышты меңгерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу 3.4.2.2 Адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Ғарыш туралы түсінік береді Көпшілігі:.Күн- жарық пен жылудың көзі екенін біледі. Кейбіреуі: Глобусты пайдалана алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы - Түсінік бере алады. Планеталарды ажырата алады Ғарыш жайлы әңгімелей аладаы. Глобуспен жұмыс істей алады |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыптық лексика мен терминология: глобус, Жердің серігі, галактика, күн жүйесі. Ғаламшарларды сипаттай аласың ба? Ғаламшарлар туралы не білесің? Ғарышкерлер туралы не білесің? Күн жүйесі деген не? Глобус деген не? |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қолданылатын заттарға мұқият болуға. Ғарышкерлер мамандығына сыйластықпен, сүйіспеншілікпен қарауға үйрету. Ғарышкерлер мен ғаламшарлар туралы ой- өрістерін дамытуға тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, математика пәндерімен байланыс жүзеге асады. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Топқа бөлу Психологиялық кезең І. Ұйымдастыру кезеңі. «Z ғаламшарына» қонаққа космос пираттарынан азат етуге баратынымыз «Z ғаламшарынан» хат келеді. Хатта көмек сұрап жазғандары жайлы айтылады. Көздерін жұмады, ұшақтың моторының дауысы гүрілдейді. «Z ғалам-шарына» келеді, мұндағы адамдарын, құстарын, өзен- көл, тау, ормандарын космос пираттары алып кеткенекен. Оларды қайтару үшін тапсырмаларды орындауларын сұрайды. |
Маркер, плакат |
||||
|
Сабақ ортасы
|
Ғарыш, ғаламшар туралы толық мәлмет алу. Оқушылар берілген сұраққа жауап береді. 1-тапсырма Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым -Алғашқы ғарышқа ұшқан иттерді ата? -Белка, Стрелка.
- Алғашқы әйел ғарышкерді ата? -Терешкова Валентина.
-Алғашқы Айға ұшқан ғарышкерді ата? -Юрий Алексеевич Гагарин.
-Алғашқы қазақ ғарышкерлерін ата? -Тоқтар Аубакиров, Тоқтар Мұсабаев.
-Неше ғаламшарды білесің, ата? -Жер, Ай, Күн, Шолпан, Нетун, Юпитер, Сатурн, Меркури, Уран -9 ғаламшар бар. Космос пираттары «Z ғаламшардың» өзен- көлдерін қайтарып береді. Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы тақырыппен танысады. Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі арқылы бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді. Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді.
Дескриптор: -Жаңа тақырыпты түсініп, оқи алады. -Мысалды талқи алады. -Топтарына түсіндіре алады. Оқулықпен жұмыс. Кері байланыс: ауызша (т) постер құру. І топ: Ғаламшар аттарын жазып шығу. ІІ топ: Ғаламшарларды ретімен орналастыру. ІІІ топ: 2- тапсырма Бағалау критерийі: Білім алушы Күннің көзін сипаттайды. -Күн- жарық пен жылудың көзі- деген не? Күн – 9 ірі планетадан тұратын тұтас бір жүйенің, Күн жүйесінің орталығы. Күн-қатардағы жұлдыздардың бірі. Басқа жұлдыздар сияқты ол да лаулап жанып тұрған газды шар. - «Күн мен түннің ауысуы» деген не? -Жер өз білігінен батыстан шығысқа қарай 24 сағатта бір рет толық айналып шығады. Жердің өз білігінен айналып шығуына кеткен уақыт тәулік деп аталады.
Жұпта талқылаңыз. Космос пираттары «Z ғаламшарының» адамдарын қайтарып береді. Оқу мақсаты: 2.1.1.3 Глобус- жердің дәл үлгісі Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну Қолдану Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым - Глобус- жердің дәл үлгісі. -Глобус туралы не білесің? -Ертеде адамдар Жер пішінін қандай деп ойлаған? -Жерді үш үкен кит көтеріп тұр немесе үлкен тасбақа, тасбақаның үстінде үш піл көтеріп тұр. Жердің шетіне жеткенде астына өқлап түседі, жердің шеті бар деген. Қазір, Жер –шар тәрізді дене. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі глобус деп аталады.Глобус-латын тілінде шар деген сөз. -Гобустың адам өміріне пайдасы қандай? Жер шарының жорамал білігі бетіне шығатын жерлеріндегі нүктелер полюстер деп аталады. Глобуста полюс-терден бірдей қашықтықта экватор сызығы жүргізіледі. (Ж) Сурет бойынша жұмыс. Қатар отырған оқушылар бір –біріне сурет бойынша глобус туралы әңгімелейді
Космос пираттары «Z ғаламшарының» жануарлары мен құстарын қайтарып береді. 3- тапсырма Сергіту сәті «Қаражорға» 4-тапсырма Дескриптор: Білім алушы Мұратқан Нұрдәулет -Ғаламшарларды сипаттап бер -Жер- таңға жуық, кешке қарай көрінетін жұлдыз. Шолпан-қызғылт сары дақтары жәнеекі серігі бар ғаламшар. Марс- тіршілік белгілері бар жалғыз ғаламшар. Меркури-ең алыс Күнге ең жақын, баяу ғаламшар.
4- тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Қалай зерттеу жұмыстары жүргізіліп жатқаны туралы әңгімелеңіз. Басқа қандай зерттеуге болатынын, мысал келтіріңіз. Дескриптор: Білім алушы Орал Махаббат - Уран-негізіненмұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар. Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар. Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар. Юпитер- ең үлкен ғаламшар. Сурет бойынша жұмыс. Уран-негізінен мұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар. Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар. Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар. Юпитер- ең үлкен ғаламшар.
Космос пираттары «Z планетасының» тау- тастарын қайтарып береді. «Z ғаламшарларының» адамдары көп рахмет айтады. Енді балалар, қоштасып, мектепке қайтайық, көзімізді жұмайық, зымыранмен ұшайық. Зымыранның дауысы. Сыныпқа келеміз. |
Суреттер және үш тілде жазылған сөздер. Топырақ Стакан Су |
||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. -Қандай тақырыппен таныстық? - жұмыстары туралы не білдік? -ОМ жеттік пе? «Бас бармақ» әдісі арқылы не үйренгендеріңді көрсетіңдер.
Үйге тапсырма: |
|
||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
Оқушылардың әр іс-әрекеті бағаланып, мадақтау сөздер мен шапалақтау және смайликтер беру арқылы қолдау көрсетіледі. |
Оқушылардың тыныс мүшелерін білуі және атауын жазуы бағаланады. |
Тапсырмаларды АКТ-да орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелері айтылады. |
||||
шағым қалдыра аласыз











