|
Сабақ тақырыбы |
Газ заңдары |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні Алимжанова А.А. |
|
|
Сынып 10а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты: |
1 Білімділік: Макроскопиялық параметрлері (Р, V, Т) пайдалана отырып, изопроцестерге жалпы сипаттама беру; Менделеев-Клапейрон теңдеуін білу;
Күй теңдеуін қолданып есептер шығара
білу. |
|
|
Ойлау деңгейі: |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау |
|
|
Сабақ мақсаты: |
1.Барлық оқушылар:Макрокопиялық параметрлерді біледі. |
|
|
2.Оқушылардың басым бөлігі:Күй теңдеуін түсінеді,сипаттай алады, күй теңдеуінен изопроцесстердің өрнегін қорытып шығара алады |
||
|
3.Кейбір оқушылар:Менделеев-Клапейрон теңдеуін біледі,теңдеуді қолданып есептер шығара алады. |
||
|
Тілдік дағды |
Күй теңдеуі-изопроцесстер |
|
|
Ұлттық құндылықтарды дарыту. |
Физика заңдарының техникада,тұрмыста қолданылуына мысал келтіру арқылы оқушының пәнге қызығушылығын қалыптастыру. |
|
|
Алдыңғы білім |
Менделеев-Клапейрон теңдеуі |
|
|
Бағалау критерийлері |
Макроскопиялық параметрлерді біледі.Күй теңдеуін түсіндіре алады. |
|
І.Ұйымдастыру (2 минут)
-
Сәлемдесу
-
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
-
Түгендеу
1.2. Топқа бөлу (Түрлі түсті қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді)
Сіздің тобыңызда : баяндамашы, хатшы, және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:
Берілген тапсырманы,топпен бірлесе отырып, талқылайды және оқушылар жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. Мұғалім сабақтың аяғында оқушыларды түсті қағаздар арқылы бағалайды.
Қызыл түс-өте жақсы, жасыл түс-жақсы, сары түс- орташа.
Б
ағалау парағы
Жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағына
- Өте
жақсы, - жақсы, - орташа
Белгілерімен оқушылар өзін-өзі, сыныптасын бағалайды.

|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмалар
|
Ойлау деңгейлері |
Түрткі сұрақтар |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Білу |
Оқушылардың өздері дайындап әкелген «Сәйкестендіру тест» |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау. |
«Сен маған, мен са- ған» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтайды. |
Оқулық, дәптер |
|
«Ой қозғау» |
|
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау.Түрткі сұрақ қою арқылы: Мына суреттер қандай мағына береді? Бүгінгі өтетін сабағымыз газ заңдары жайында болмақ. |
Газдардың қатты дене- лер мен сұйықтардан айырмашылығы, олар өз дері тұрған ыдыстың көлемін түгел алып тұра тынын,газ ыдыстың қа- бырғасына қысым түсі- ретінін,газдың қөлемін ұлғайтса,қысымы кеми- тінін айтады. |
АКТ |
|
Түсіну |
1топ тапсырмасы: Изотермалық процесс 2 топ тапсырмасы: Изобаралық процесс 3 топ тапсырмасы: Изохоралық процесс |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылап, жаңа тақырыпты меңгеруге ұқпал жасау. |
Оқушылар бірлесе отырып тақырыпты талдайды, постер қорғайды. |
Постер, маркерлер. |
|
Қолдану |
Есептер шығару |
Менделеев-Клайперон теңдеуі мен газ заңдары арасындағы тығыз байланысқа көз жеткізу |
Бойль-Мариотт заңы бойынша қысымның көлемге көбейтіндісі барлық уақытта тұрақты болатынына көз жеткізеді. |
Оқулық |
|
Талдау |
Изопроцесстердің графиктерін түсіндіру |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау, бағыт беру. |
Оқушылар бірлесе отырып, есепті шығарады, талдайды, қорғайды. |
Деңгейлік есептер |
|
Логикалық сұрақтар (сергіту сәті) |
Берілген сұрақтарға жауап беріңдер |
Оқушылардың жауапта- рын тыңдау,тексеру. |
Оқушылар бірігіп жұмысты орындайды. |
АКТ,тапсырма |
|
Бағалау |
Термодинамикалық параметрлердің изо- процестер үшін маңызы қандай? |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау, бағыт беру. |
Оқушылар өзіндік жұмысты орындайды. |
Шығармашы- лық сұрақ |
Рефлексия:2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.
Үйге тапсырма беру: § 4.6. Менделеев-Клапейрон теңдеуі және газ заңдары № 4, № 13,10- жаттығу.
Қолдану:
-
27 ºС-дегі жабық ыдыс ішіндегі газдың қысымы 75 кПа. -13º С-де қысым қандай болады?
-
Жұмыс істемей тұрған күйде7º температурада газ толтырылған электр шамының колбасындағы газ қысымы 80 кПа. Егер жұмыстық режимде шамдағы қысым 100 кПа-ға дейін артатын болса,жанып тұрған шамдағы газ температурасы қандай болар еді?
-
Автомобиль камерасында -13ºС-де ауа қысымы 160кПа болады. Егер автомобиль ұзақ уақыт жүргенде камерадағы ауа 37º С-ға дейін қызатын болса,камерадағы ауа қысымы қандай болады?
Сергіту сәті
-
Неліктен су аяқтан дымқыл шұлықты шешу қиын? Жауабы: Аяқ су болған кезде дымқыл шұлық аяққа жабысады, олардың молекулаларының арасындағы өзара тартылыс күші болады.
-
Терезенің әйнегін неге екі қабаттан жасайды? Жауабы: Себебі терезе әйнегінің ортасында ауа болады. Ол жылуды нашар өткізеді. Сондықтан іштегі жылы ауа сыртқа шықпайды,сырттағы суық ішке кірмейді.
-
Әлсіз өсімдіктің өзі қалайша асфальті жарып өсіп шығады? Жауабы: Жапырақ пен сабақтың ішкі қысымы жоғары


|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Газ заңдары" 10 сынып
|
Сабақ тақырыбы |
Газ заңдары |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні Алимжанова А.А. |
|
|
Сынып 10а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты: |
1 Білімділік: Макроскопиялық параметрлері (Р, V, Т) пайдалана отырып, изопроцестерге жалпы сипаттама беру; Менделеев-Клапейрон теңдеуін білу;
Күй теңдеуін қолданып есептер шығара
білу. |
|
|
Ойлау деңгейі: |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау |
|
|
Сабақ мақсаты: |
1.Барлық оқушылар:Макрокопиялық параметрлерді біледі. |
|
|
2.Оқушылардың басым бөлігі:Күй теңдеуін түсінеді,сипаттай алады, күй теңдеуінен изопроцесстердің өрнегін қорытып шығара алады |
||
|
3.Кейбір оқушылар:Менделеев-Клапейрон теңдеуін біледі,теңдеуді қолданып есептер шығара алады. |
||
|
Тілдік дағды |
Күй теңдеуі-изопроцесстер |
|
|
Ұлттық құндылықтарды дарыту. |
Физика заңдарының техникада,тұрмыста қолданылуына мысал келтіру арқылы оқушының пәнге қызығушылығын қалыптастыру. |
|
|
Алдыңғы білім |
Менделеев-Клапейрон теңдеуі |
|
|
Бағалау критерийлері |
Макроскопиялық параметрлерді біледі.Күй теңдеуін түсіндіре алады. |
|
І.Ұйымдастыру (2 минут)
-
Сәлемдесу
-
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
-
Түгендеу
1.2. Топқа бөлу (Түрлі түсті қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді)
Сіздің тобыңызда : баяндамашы, хатшы, және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:
Берілген тапсырманы,топпен бірлесе отырып, талқылайды және оқушылар жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. Мұғалім сабақтың аяғында оқушыларды түсті қағаздар арқылы бағалайды.
Қызыл түс-өте жақсы, жасыл түс-жақсы, сары түс- орташа.
Б
ағалау парағы
Жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағына
- Өте
жақсы, - жақсы, - орташа
Белгілерімен оқушылар өзін-өзі, сыныптасын бағалайды.

|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмалар
|
Ойлау деңгейлері |
Түрткі сұрақтар |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Білу |
Оқушылардың өздері дайындап әкелген «Сәйкестендіру тест» |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау. |
«Сен маған, мен са- ған» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтайды. |
Оқулық, дәптер |
|
«Ой қозғау» |
|
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау.Түрткі сұрақ қою арқылы: Мына суреттер қандай мағына береді? Бүгінгі өтетін сабағымыз газ заңдары жайында болмақ. |
Газдардың қатты дене- лер мен сұйықтардан айырмашылығы, олар өз дері тұрған ыдыстың көлемін түгел алып тұра тынын,газ ыдыстың қа- бырғасына қысым түсі- ретінін,газдың қөлемін ұлғайтса,қысымы кеми- тінін айтады. |
АКТ |
|
Түсіну |
1топ тапсырмасы: Изотермалық процесс 2 топ тапсырмасы: Изобаралық процесс 3 топ тапсырмасы: Изохоралық процесс |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылап, жаңа тақырыпты меңгеруге ұқпал жасау. |
Оқушылар бірлесе отырып тақырыпты талдайды, постер қорғайды. |
Постер, маркерлер. |
|
Қолдану |
Есептер шығару |
Менделеев-Клайперон теңдеуі мен газ заңдары арасындағы тығыз байланысқа көз жеткізу |
Бойль-Мариотт заңы бойынша қысымның көлемге көбейтіндісі барлық уақытта тұрақты болатынына көз жеткізеді. |
Оқулық |
|
Талдау |
Изопроцесстердің графиктерін түсіндіру |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау, бағыт беру. |
Оқушылар бірлесе отырып, есепті шығарады, талдайды, қорғайды. |
Деңгейлік есептер |
|
Логикалық сұрақтар (сергіту сәті) |
Берілген сұрақтарға жауап беріңдер |
Оқушылардың жауапта- рын тыңдау,тексеру. |
Оқушылар бірігіп жұмысты орындайды. |
АКТ,тапсырма |
|
Бағалау |
Термодинамикалық параметрлердің изо- процестер үшін маңызы қандай? |
Оқушылардың іс-әрекет- терін бақылау, бағыт беру. |
Оқушылар өзіндік жұмысты орындайды. |
Шығармашы- лық сұрақ |
Рефлексия:2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.
Үйге тапсырма беру: § 4.6. Менделеев-Клапейрон теңдеуі және газ заңдары № 4, № 13,10- жаттығу.
Қолдану:
-
27 ºС-дегі жабық ыдыс ішіндегі газдың қысымы 75 кПа. -13º С-де қысым қандай болады?
-
Жұмыс істемей тұрған күйде7º температурада газ толтырылған электр шамының колбасындағы газ қысымы 80 кПа. Егер жұмыстық режимде шамдағы қысым 100 кПа-ға дейін артатын болса,жанып тұрған шамдағы газ температурасы қандай болар еді?
-
Автомобиль камерасында -13ºС-де ауа қысымы 160кПа болады. Егер автомобиль ұзақ уақыт жүргенде камерадағы ауа 37º С-ға дейін қызатын болса,камерадағы ауа қысымы қандай болады?
Сергіту сәті
-
Неліктен су аяқтан дымқыл шұлықты шешу қиын? Жауабы: Аяқ су болған кезде дымқыл шұлық аяққа жабысады, олардың молекулаларының арасындағы өзара тартылыс күші болады.
-
Терезенің әйнегін неге екі қабаттан жасайды? Жауабы: Себебі терезе әйнегінің ортасында ауа болады. Ол жылуды нашар өткізеді. Сондықтан іштегі жылы ауа сыртқа шықпайды,сырттағы суық ішке кірмейді.
-
Әлсіз өсімдіктің өзі қалайша асфальті жарып өсіп шығады? Жауабы: Жапырақ пен сабақтың ішкі қысымы жоғары


|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Сұрақ-жауап |
Постер қорғау |
Есептер шығару |
Графикпен жұмыс |
Логикалық сұрақтар |
Шығарма-шылық сұрақ |
Мұғалімнің бағасы |
||||||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


