Геоэкологиялық индикаторлар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Геоэкологиялық индикаторлар

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі     

(білім беру ұйымының атауы)


БЕКІТЕМІН: __________Суюбаева Р.Д.




Оқу сабағының жоспары

Геоэкологиялық индикаторлар

(сабақтың тақырыбы)

Модуль /пән атауы: ЖБП 11 «География»

Педагог: Амантұрлы Жазира Орахбайқызы дайындады

2023 жылғы "07" желтоқсан

1. Жалпы мәліметтер

Курс, топ: 07.12.1БШ-23 б/б

____1БББ-23 А б/б

____1БББ-23 Б б/б

____1МДТ-23 б/б

____1ИББ-23 б/б

Сабақтың түрі: Теориялық сабақ

2. Мақсаты, міндеттері:

Қоршаған орта сапасын практикалық зерттеу арқылы анықтау (жергілікті/аймақтық құрамбөлік негізінде)

3. Күтілетін нәтижелер:

Барлық студенттер: геоэкологиялық индикаторлардың рөлін анықтап бере алады.

Көпшілік студенттер:ЭЫДҰ,ЮНЕП жүйелерінің индикаторларын талдап,қолдана алады.

Кейбір студенттер: тұрақты дамуды бағалап, өз зерттеулерінде элементтерін пайдалана алады.

4. Қажетті ресурстар: Атлас карталары, электронды ресурстар,презентация.

5. Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Ресурстар

І. Сабақтың басы (20 мин.)


1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.)

Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен тақырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау.

2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.)

Бағалау критерийлері:

  • Жоғары деңгей (200-299) облыстарын жіктейді

  • Орта деңгей (100-199) облыстарын жіктейді

  • Төмен деңгей (0-99) облыстарын жіктейді


Қазақстанның облыс орталықтарын https://learningapps.org/view6807030 платформасы арқылы белгілеп, бағаланады.

https://learningapps.org/view6807030



3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.)

Үй тапсырмасы бойынша қорытынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:

  • геоэкологиялық индикатор

  • тұрақты даму критерийлері




Слайд №1


ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.)

1. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин.)

Дүниежүзілік банк тұрақты даму индикаторы бойынша әлемдік көшбасшы. Дүниежүзілік банк-тің жыл сайынғы баяндамасында айтылған «әлем-дік даму индикаторы» («The World Development Indicators) БҰҰ қойған мақсаттарға экономика-лық өсуге және кедейлікпен күресуге ұмтылысты бағалауға мүмкіндік береді. Барлык көрсеткіштер 6 бөлімге топтастырылған: жалпы, халық, қоршаған орта, экономика, мемлекет, нарық. Әлемдік ресурстар институтында орындалған ұжымдық жұмыстың авторлары (АҚШ, 1995 ж.) төрт негізгі геоэкологиялык индексті әзірлеуді ұсынды (31-сызбанұсқа).

17-кестеде Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) мен БҰҰ-ның Қоршаған орта жөніндегі бағдарламасы (ЮНЕП) ұсынған ықтимал геоэкологиялык индикаторлар келтірі-леді.

18-кесте Тұрақты даму критерийлері. С. Мураи (Жапония)

2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.)

1-тапсырма:

Кестеде біршама мәлімет берілген. Мәліметтерді саралау үшін алдымен өңдеу керек. Өңдеудің қай түрін қолданған тиімді? Анықтамалық арқылы бұрын кездеспеген терминдердің мағынасын анықтаңдар. (17-кесте)

Дескрипторлар:

- егжей-тегжейлі ақпарат жинап, белгілі бір критерийлер бойынша тұрақты дамуға баға бере алады;

- кестені әртүрлі әдіспен өңдейді.


2-тапсырма.

https://www.classtime.com/code/Q49P2Y тест тапсырмаларын орындау.

Дескриптор:

-тест қорытындысы 1 баллдық жүйемен есептеліп, жауабы шығады (10 мин)

3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.)

3-тапсырма:

Оқулықта берілген С.Мураидың «Тұрақты даму критерийлерімен» танысып, талдандар. Бірнеше топқа бөлініп, өздеріңнің тұрақты даму индика-торларыңды таңдаңдар. Анықтама көздерінен олардың әрқайсысы бойынша мәліметтерді табыңдар. Даму көрсеткіштерін анықтаңдар (тұрақты, қиын жағдай, жойқын жағдай). Казақс-тан Республикасының масштабын да (№1, 2, 3, 4, 5, 6-индикаторлары). Қала халқының тығыздығы мен саны өздерің тұратын қалалардың бірі немесе өздерің тұратын облыс орталығы. Барлық алынған мәліметтерді кестеге толтырыңдар.

Таныстырылым дайындаңдар.

Дескриптор:

-таныстырылым дайындайды.














Слайд №2

Слайд №3





Слайд №4




Электронды кітап 11-сынып ҚГБ











https://www.classtime.com/code/Q49P2Y


ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.)

1. Жаңа сабақты қорыту (3 мин.)

«Фишбоун әдісі»

2. Кері байланыс (10–15 мин.)

«Телеграмма» стратегиясы:

- Сабақ саған нені үйретті?

- Сабақ саған қандай әсер қалдырды?

- Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы бұрын мен не білетін едім?

- Бүгін сабақта мен нені үйрендім?

- Тағы да немен жұмыс жасау керек?

3. Үйге тапсырма (2 мин.)

Орманды иесіздендіру индикаторларының және қала халқы санының маңыздылығын негіздеу.



Үлестірме қағаздар



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.02.2025
198
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі