×
Сертификат тегін алу үшін
Материал тегін жариялау
ҚР БАҚ(СМИ) тіркеу №9512

ҰБТ-ға дайындық тест кітаптарын сатып, айына 300-400 мың тенге табыс тапқысы келетін белсенді серіктестер іздейміз. Дәл қазір хабрласыңыз: 8776-125-3030
Сайт бойынша сұрақтарды 8(771)-234-55-99 (Ватсап) осы номерге жазуға болады

"География ғылымының салалары"

Автор:Акимишева Раушан Пантаевна
Бағыты: География
Бөлімі: Сабақ жоспары
Сыныбы: 8 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-05-20

50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Материал туралы қысқаша түсінік

"География ғылымының салалары"

Пәні: Жаратылыстану Мектеп: Ы.Алтынсарин ном

Мұғалімнің аты-жөні:А.Мурсалиева

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1-бөлім

Күні: Қатысқандар саны:

Сынып: 1 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өсімдік бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.1.2. Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату

Сабақ мақсаттары

Барлық білім алушылар: Өсімдіктерге сипаттама бере алады.

Көптеген білім алушылар: Өсімдік бөліктерін ажырата алады.

Кейбір білім алушылар: Олардың өмірлік формаларын анықтайды

Бағалау критерийлері

-Өсімдіктердің негізгі мүшелерін (тамыр,сабақ,
жапырақ, гүл, жеміс) атайды.

-Өсімдіктердің негізгі мүшелерін ажыратады.

-Өсімдіктің негізгі мүшелерін көрсетіп ,сурет сала алады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминалогия:

Тамыр ,гүл,сабақ,жапырақ,жеміс,тұқым.

Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Өсімдік бөліктерін ата?

-Егер, өсімдіктің сабағы мен тамыры болмаса не болар еді?

Құдылықтарды дарыту

Қоршаған ортаны аялауға , өсімдіктерге қамқор болуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Слайд, бейнефильм

Бастапқы білім

Өсімдік тірі организм екенін біледі, оның түрлерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы


Ынтымақтастық атмосферасын орнату

(Ұ) Шаттық шеңбері

Қуанамын мен , қуанасын сен,

Қуанамыз баршамыз, арайлап атқан таңға.

Суреттерді таңдау арқылы топқа бөліну.

1.«Тамыр» тобы.

2. «Жапырақ» тобы

Өткен сабақты«Кір жаю»әдісі арқылы пысықтау.

-Өсімдіктер түрлерін атап шық.

-Мәдени өсімдіктер дегеніміз не?




суреттер

Сабақтың ортасы


(Ұ) Өсімдік туралы ән айту.

Кіріспе тапсырма. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін сабақты

ойын арқылы бастау.

(Т) Оқушылардан өздерін өсімдіктер рөлінде елестетулерін сұрау: қолдарын жоғары көтеріп, саусақтарының арасын ашады. Оқушылардан қандай өсімдікті бейнелегенін және қандай бөліктері бар екенін сұрау.

Сұрақ қою арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын ашу.

(Ұ) Оқулық пен жұмыс

Оқушылар түсінігін толықтап жаңа сабақты түсіндіру.

Өсімдік бөліктері. Оқулықтағы өсімдік бөліктері бейнеленген суреттерге қарауды ұсыну. Олар әр суретті мұқият қарап, әр мүшенің атауын оқып немесе тыңдап, оның ерекшеліктері мен орналасуын есте сақтаулары тиіс.

(Т)«Шынжыр»әдісі .Тақтада 4 плакат ілінеді. Өсімдік бөліктерін нөмірімен атап, суреттерімен сәйкестендіру керек. Мысалы, 1 — тамыр.

(ҚБ) Фигуралар арқылы бағалау

(Т) Постер қорғау.

Өсімдіктер коллажын жасау,бөліктерін белгілеу

Топтық жумысты (ҚБ)смайликтер арқылы бағалау




«Миға шабуыл» әдісі арқылы сөзжұмбақ шешу . Сөзжұмбақ шешу.

Т Т О Т

С Ұ П Е

Т А М Ы Р

Ұ Б А Р Е

Қ А Н А К

Ы Қ Қ М

1. Күзде себілетін дән.

2.Өсімдіктің барлық мүшесін бір-бірімен жалғастырып тұратын мүшесі

3.Табиғат құбылысы.

4.Өсімдік өсетін жұмсақ, борпылдақ қабат.

5. Ағаш.- Өсімдіктің жер асты мүшелері қалай аталады? 

(ҚБ) Шапалақ ұру арқылы жеке-жеке бағалау Сергіту сәті: «Ұшты ,ұшты» ойынын ойнату

Оқулықпен жұмыс

Жеміс — өсімдіктің бөлігі. Оқушылардан оқулықтағы суретке қарап, бейнеленген жемістерді атауларын сұрау

-Суретте не бейнеленген?

-Жемістің атауын ата?

-Жемістердің ішінде не болады?

-Суреттер мен тұқымдар несімен ерекшелінеді?-Өсімдік гүлі орнында не пайда болады?

(Қ/б) Басбармақ арқылы бағалап кету.

Үлестірме материал арқылы тапсырма орындау.

1 -тапсырма
Суретке мұқият қараңыз. Өсімдіктің негізгі мүшелерін атаңыз. Өсімдіктің негізгі
мүшелерінің атауын сөздің бастапқы әріптерімен жазып көрсетіңіз:

тамыр – Т, сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –г, Жеміс –Ж.

Дескриптор:

Барлық оқушылар : - өсімдіктің негізгі мүшелерін атайды

Көпшілігі :- өсімдік атауларын бас әріппен белгілейді; - өсімдіктің тамырын «Т» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің сабағын «С» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің жапырағын «Ж» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің гүлін «Г» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің жемісін «Ж» әрпімен белгілейді.

Кейбір оқушылар: Сурет арқылы жемістің қалай өнетінін айтады.

«Температураны өлшеу» әдісі

«Біз не істеп жатырмыз?»

(ҚБ )Балаларды жұлдызша арқылы бағалап кету

Зерттейік. Шағын тәжірибелік жұмыс жүргізу. Жұмыс барысында оқушылар “Тұқым қалай өнеді?” деген сұраққа жауап берулері тиіс.

(ҚБ) Мадақтау арқылы бағалау.

Дәптермен жұмыс. Дәптеріндегі тапсырмаларды орындау.

Өсімдіктерді бояу









Плакат, маркер,

қалам т.б.










.







Өшіргіш, сабан, қағаз, қайшы, желім т.б















Жеміс, гүл, тұқым






.

Сабақ соңы









Ой қозғау стратегиясы.

«Бәйге ойыны»

Өсімдік бөліктерін ата.

Жемістер ішінде не болады?

Өсімдік гүлінің орнында не пайда болады?

Өсімдік қандай ағзаға жатады?

Өз жеріңде таза ауа болу үшін не істеуге болады?

Өсімдіктердің қандай пайдасы бар?

Оларды қорғау үшін не істеу керек?

Рефлекция



суреттер






Дифференциация оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?


Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының сақталуы.

А,В,С деңгейдегі тапсырмалар беру жоспарлаймын

Жұлдызша арқылы бағалау

Қалыптастырушы бағалау смайликтер.
Фигуралар арқылы бағалау

Сергіту сәтін орындау барысында қарастырылады


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,неліктен?


Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Сертификатты жеке кабинеттегі жетістіктерім бөлімінен жүктеп алуға болады

Материалды сайттан тегін жүктеу

Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!

Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.

Олимпиада бітуіне қалды: