|
Бөлім |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Омарова Римма Жұмаханқызы |
|||||
|
Күні: |
11.01.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Сынып: 7 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Параллель түзулердің анықтамасын, қасиеттерін білу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Талап құндылығы: Жеке және топпен жұмыс істей білу |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресус тар |
||
|
Сабақ тың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Жағымды ахуал орнату. Үй жұмысын сұрау №3.4-есеп 1.Қандай бұрыштар ішкі тұстас, айқыш бұрыштар деп аталады ? 2.Сәйкес бұрыштар дегеніміз қандай бұрыштар |
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады |
Бас бармақ арқылы бағалау |
|
||
|
Сабақ тың ортасы 10 минут 15 минут 8 минут |
Параллельдіктің белгілері. Теорема:2 Егер екі түзудің қиюшымен қиғанда пайда болған: 1) айқыш бұрыштар тең болса; 2) сәйкес бұрыштар тең бола; 3) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең болса, онда бұл түзу параллель болады Теорема 3 (Кері теорема) Екі параллель түзуді қиюшымен қиып өткенде пайда болған: 1) ішкі айқыш бұрыштар тең болады; 2) сәйкес бұрыштар тең болады: 3) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180º-қа тең болады. Ұжымдық жұмыс: №3.5-есеп Қиюшы мен параллель екі түзу арасындағы айқыш бұрыштардың қосындысы 150º. Осы бұрыштарды табыңдар. №3.6-есеп Қиюшы параллель екі түзумен қиылысқанда пайдв болатын бұрыштардың бірі 72º. Қалған 7 бұрышты табыңдар.
№3.7-есеп Қиюшы мен паралель екі түзу арасындағы бұрыштардың бірі 30º. Өзге 7 бұрыштың бірі 70º-қа тең болуы мүмкін бе ? Жеке жұмыс: Екі параллель түзуді қиюшымен қиғандағы ішкі тұстас бұрыштардың айырмасы 60º. Осы бұрыштарды табыңдар |
Айқыш бұрыштар, сәйкес ббұрыштар, ішкі тұстаст бұрыштар в║с
т/к:
х+х+150º=180º 2х=180º-150º 2х=30º х=30º:2
в║с
(вертикаль бұрыштар)
108º
Ж:
в║с, а-қиюшы түзу,
150º
Ж: мүмкін емес |
Дескриптор: -параллель түзулерді салады -ішкі тұстас бұрыштарды белгілейді -ішкі тұтас бұрыштардыңқосындысын есептейді -ішкі тұстас бұрыштардың айырмасын табады -бұрыштарды анықтайды Дескриптор: -параллель түзулерді салады -вертикал бұрыштарды жазады -ішкі айқыш бұрыштарды белгілейді -ізделінді бұрышты табад |
Геометрия -7 сынып Парақ шалар |
||
|
Cабақ тың соңы 3 минут 2 минут |
Бекіту 1.Қандай бұрыштар ішкі тұстас, айқыш бұрыштар деп аталады ? 2.Сәйкес бұрыштар дегеніміз қандай бұрыштар
Рефлексия: Бүгінгі сабақтағы көңіл-күйің қандай ? Үйге тапсырма: №3.8-есеп |
|
Сабақ бойын ша қоры тынды лап формативті бағалау |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометрия -7 сынып
Геометрия -7 сынып
|
Бөлім |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Омарова Римма Жұмаханқызы |
|||||
|
Күні: |
11.01.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Сынып: 7 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Параллель түзулердің анықтамасын, қасиеттерін білу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Талап құндылығы: Жеке және топпен жұмыс істей білу |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресус тар |
||
|
Сабақ тың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Жағымды ахуал орнату. Үй жұмысын сұрау №3.4-есеп 1.Қандай бұрыштар ішкі тұстас, айқыш бұрыштар деп аталады ? 2.Сәйкес бұрыштар дегеніміз қандай бұрыштар |
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады |
Бас бармақ арқылы бағалау |
|
||
|
Сабақ тың ортасы 10 минут 15 минут 8 минут |
Параллельдіктің белгілері. Теорема:2 Егер екі түзудің қиюшымен қиғанда пайда болған: 1) айқыш бұрыштар тең болса; 2) сәйкес бұрыштар тең бола; 3) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең болса, онда бұл түзу параллель болады Теорема 3 (Кері теорема) Екі параллель түзуді қиюшымен қиып өткенде пайда болған: 1) ішкі айқыш бұрыштар тең болады; 2) сәйкес бұрыштар тең болады: 3) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180º-қа тең болады. Ұжымдық жұмыс: №3.5-есеп Қиюшы мен параллель екі түзу арасындағы айқыш бұрыштардың қосындысы 150º. Осы бұрыштарды табыңдар. №3.6-есеп Қиюшы параллель екі түзумен қиылысқанда пайдв болатын бұрыштардың бірі 72º. Қалған 7 бұрышты табыңдар.
№3.7-есеп Қиюшы мен паралель екі түзу арасындағы бұрыштардың бірі 30º. Өзге 7 бұрыштың бірі 70º-қа тең болуы мүмкін бе ? Жеке жұмыс: Екі параллель түзуді қиюшымен қиғандағы ішкі тұстас бұрыштардың айырмасы 60º. Осы бұрыштарды табыңдар |
Айқыш бұрыштар, сәйкес ббұрыштар, ішкі тұстаст бұрыштар в║с
т/к:
х+х+150º=180º 2х=180º-150º 2х=30º х=30º:2
в║с
(вертикаль бұрыштар)
108º
Ж:
в║с, а-қиюшы түзу,
150º
Ж: мүмкін емес |
Дескриптор: -параллель түзулерді салады -ішкі тұстас бұрыштарды белгілейді -ішкі тұтас бұрыштардыңқосындысын есептейді -ішкі тұстас бұрыштардың айырмасын табады -бұрыштарды анықтайды Дескриптор: -параллель түзулерді салады -вертикал бұрыштарды жазады -ішкі айқыш бұрыштарды белгілейді -ізделінді бұрышты табад |
Геометрия -7 сынып Парақ шалар |
||
|
Cабақ тың соңы 3 минут 2 минут |
Бекіту 1.Қандай бұрыштар ішкі тұстас, айқыш бұрыштар деп аталады ? 2.Сәйкес бұрыштар дегеніміз қандай бұрыштар
Рефлексия: Бүгінгі сабақтағы көңіл-күйің қандай ? Үйге тапсырма: №3.8-есеп |
|
Сабақ бойын ша қоры тынды лап формативті бағалау |
|
||
шағым қалдыра аласыз

1+













