Сабақ жоспары
Бекітемін:_____________
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы / Пәні |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын таба алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Сәлемдесу; түгелдеу; Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. |
Сәлемдеседі Сабаққа дайындықты бастайды |
Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу Слайд Презентация |
|
Сабақтың басы 10минут |
Кесіндіні берілген қатынаста бөлу ұғымы
Берерілген суретте М нүктесі АВ кесіндісін А нүктесінен бастағанда 1:2 қатынасында бөледі.
Математика тілінде былайша
жазады: АМ : ВМ = 1: 2 немесе үйреншікті пропорция
түрінде береді. Біздің
жағдайда: |
Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен үй жұмысы тексеріледі. Бекіту үшін 2-ші мысал.
Енді қатынаста бөлу жайын түсінсек, практикалық тапсырмалар орындауға көшелік. Жазықтықтағы кесіндіні берілген қатынаста бөлу формулалары Дескриптор: - екі нүктенің арақашықтығын табу формуласын қолданады; |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу құралдары
Презентация Интернет ресурстары |
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Тапсырма 1. A(-2;5), B(4;17) нүктелері AB кесіндісінің ұштары. Осы кесіндінің арасында М нүктесі жатыр. М нүктесінен А нүктесіне дейінгі қашықтық М-нен В-ға дейінгі қашықтықтан екі есе артық. М нүктесінің координаттарын табыңыздар. Шешуі: AM = 2MB
болғандықтан Жауабы: M(2;13) Тапсырма 2. M(2;3) нүктесі AB кесіндісінің ортасы. А нүктесінің координаттарын табыңыз, егер B(7;5) болса. Шешуі: Мұнда x=2, y=3,
x2=7,
y2=5, сонда
Жауабы: A(-3;1) |
3-тапсырма A(5;3), B(-3;-1) нүктелері берілген. АВ кесіндісін 1 : 3 қатынасындай қатынаста бөлетін M нүктесінің координаттарын табыңыз.
Шешуі:
Жауабы: M(3;2). Тапсырма 4 AB кесіндісі C(4;1) нүктесімен А нүктесінен санағанда
А нүктесінің координаталарын табыңыз, егер В(8; 5) болса.
Оқулықтан есептер шығарады. |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу құралдары
Презентация Интернет ресурстары |
|
Сабақтың соңы 5минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үй тапсырмасы. Қосымша №3. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң
әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза
алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу құралдары
Презентация Интернет ресурстары |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометрия ҚМЖ
Геометрия ҚМЖ
Сабақ жоспары
Бекітемін:_____________
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы / Пәні |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын таба алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Сәлемдесу; түгелдеу; Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. |
Сәлемдеседі Сабаққа дайындықты бастайды |
Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу Слайд Презентация |
|
Сабақтың басы 10минут |
Кесіндіні берілген қатынаста бөлу ұғымы
Берерілген суретте М нүктесі АВ кесіндісін А нүктесінен бастағанда 1:2 қатынасында бөледі.
Математика тілінде былайша
жазады: АМ : ВМ = 1: 2 немесе үйреншікті пропорция
түрінде береді. Біздің
жағдайда: |
Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен үй жұмысы тексеріледі. Бекіту үшін 2-ші мысал.
Енді қатынаста бөлу жайын түсінсек, практикалық тапсырмалар орындауға көшелік. Жазықтықтағы кесіндіні берілген қатынаста бөлу формулалары Дескриптор: - екі нүктенің арақашықтығын табу формуласын қолданады; |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу құралдары
Презентация Интернет ресурстары |
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Тапсырма 1. A(-2;5), B(4;17) нүктелері AB кесіндісінің ұштары. Осы кесіндінің арасында М нүктесі жатыр. М нүктесінен А нүктесіне дейінгі қашықтық М-нен В-ға дейінгі қашықтықтан екі есе артық. М нүктесінің координаттарын табыңыздар. Шешуі: AM = 2MB
болғандықтан Жауабы: M(2;13) Тапсырма 2. M(2;3) нүктесі AB кесіндісінің ортасы. А нүктесінің координаттарын табыңыз, егер B(7;5) болса. Шешуі: Мұнда x=2, y=3,
x2=7,
y2=5, сонда
Жауабы: A(-3;1) |
3-тапсырма A(5;3), B(-3;-1) нүктелері берілген. АВ кесіндісін 1 : 3 қатынасындай қатынаста бөлетін M нүктесінің координаттарын табыңыз.
Шешуі:
Жауабы: M(3;2). Тапсырма 4 AB кесіндісі C(4;1) нүктесімен А нүктесінен санағанда
А нүктесінің координаталарын табыңыз, егер В(8; 5) болса.
Оқулықтан есептер шығарады. |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу құралдары
Презентация Интернет ресурстары |
|
Сабақтың соңы 5минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үй тапсырмасы. Қосымша №3. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң
әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза
алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Оқулық; Оқу құралдары
Презентация Интернет ресурстары |
шағым қалдыра аласыз
.
немесе
=2.














