Бекітемін: Қысқа мерзімді сабақ жоспары №7
Сабақтың тақырыбы: Жазықтықтағы координаталар әдісі
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы
өтетін түзудің теңдеуін жазу: |
|
Сабақтың мақсаты: |
түзудің жалпы теңдеуін
жәнеберілген екі нүкте арқылы өтетінтүзудің теңдеуін
жазады: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут |
Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. |
Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен үй жұмысы тексеріледі. Диаметрге перпендикуляр хорда … Шеңберге жүргізілген жанама … Шеңберлердің өзара орналасуы мен түзу арасында … Егер центрден түзуге дейінгі қашықтық радиустан үлкен болса, онда ... Егер кесінді шеңбердің ішінде жіне сыртында жатқан екі нүктені қосатын болса, онда |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың басы |
Түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу
Бұл қатынас АВ түзуінің кез келген М нүктесі үшін дұрыс
болады. (1) және (2) теңдеуден Қатынастардың теңдігінен шыққан (у-у1)(х2-х1)=(х-х1)( у2-у1) теңдеуін түрлендіргеннен кейін (у2-у1)х+(х1-х2)у+(х2-х1)у1-( у2-у1)х1=0 шығады. Бұл екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуі ол х пен у айнымалысына қарағанда 1-ші дәрежелі теңдеу у2-у1=a, х1-х2=b, х2-х1)у1-( у2-у1)х1=c , белгілеулер енгізсек; түзудің жалпы теңдеуі ах+by+c=0 немесе y=kx+n түрінде жазылды. |
Білім алушы - үшбұрыш төбелерінің координаталарын айнымалылар арқылы өрнектейді; - кесіндінің ортасын табуға арналған формуланы қолданады; - абсциссалар арқылы теңдеулер жүйесін |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Бекіту тапсырмаларын орындау 1-тапсырма А(-4;0), В(-1;-2), С(3;-2), D(0;0) нүктелері берілген. АВСD параллелограмм екенін дәлелдеңіз. Дескриптор: Білім алушы - төртбұрштың қабырғаларының ұзындықтарын табады; - төртбұрыштың параллелограмм екенін дәлелдейді. |
2-тапсырма M(-2;3), N(3;5) және K(3;-5) нүктелері үшбұрыштың қабырғаларының орталары болып табылады. Үшбұрыш төбелерінің координаталарын табыңыз. |
Дескриптор: Білім алушы - екі нүкте арқылы MN түзуінің теңдеуін жазады; NK ның координатасын табады; - екі нүкте арқылы MK түзуінің теңдеуін жазады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
4.36. Төмендегі теңдеулермен берілген түзулердің қиылысу нүктелерін анықтаңдар: 1) 4х+3у–6=0 және 2х+у–4=0; 2) x+2y+3=0 және 4х+5у+6=0; 3) 3x–y–2=0 және 2х+у–8=0; 4) 4x+5y+8=0 және 4x–2y–6=0. |
4.35. Төмендегі теңдеулермен берілген түзулердің координаталар өстерімен қиылысу нүктелерін анықтаңдар: 1) х+2у+3=0; 3) 3x–2y+6=0; 5) 3x–4y+1=0; 2) 3x+4y=12; 4) 4x–2y–10=0; 6) x–y=0. |
Дескриптор: - түзулердің қиылысу нүктелерін анықтаңдар |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
«Плюс» - оң
әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза
алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометрия ҚМЖ
Геометрия ҚМЖ
Бекітемін: Қысқа мерзімді сабақ жоспары №7
Сабақтың тақырыбы: Жазықтықтағы координаталар әдісі
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы
өтетін түзудің теңдеуін жазу: |
|
Сабақтың мақсаты: |
түзудің жалпы теңдеуін
жәнеберілген екі нүкте арқылы өтетінтүзудің теңдеуін
жазады: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут |
Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. |
Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен үй жұмысы тексеріледі. Диаметрге перпендикуляр хорда … Шеңберге жүргізілген жанама … Шеңберлердің өзара орналасуы мен түзу арасында … Егер центрден түзуге дейінгі қашықтық радиустан үлкен болса, онда ... Егер кесінді шеңбердің ішінде жіне сыртында жатқан екі нүктені қосатын болса, онда |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың басы |
Түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу
Бұл қатынас АВ түзуінің кез келген М нүктесі үшін дұрыс
болады. (1) және (2) теңдеуден Қатынастардың теңдігінен шыққан (у-у1)(х2-х1)=(х-х1)( у2-у1) теңдеуін түрлендіргеннен кейін (у2-у1)х+(х1-х2)у+(х2-х1)у1-( у2-у1)х1=0 шығады. Бұл екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуі ол х пен у айнымалысына қарағанда 1-ші дәрежелі теңдеу у2-у1=a, х1-х2=b, х2-х1)у1-( у2-у1)х1=c , белгілеулер енгізсек; түзудің жалпы теңдеуі ах+by+c=0 немесе y=kx+n түрінде жазылды. |
Білім алушы - үшбұрыш төбелерінің координаталарын айнымалылар арқылы өрнектейді; - кесіндінің ортасын табуға арналған формуланы қолданады; - абсциссалар арқылы теңдеулер жүйесін |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Бекіту тапсырмаларын орындау 1-тапсырма А(-4;0), В(-1;-2), С(3;-2), D(0;0) нүктелері берілген. АВСD параллелограмм екенін дәлелдеңіз. Дескриптор: Білім алушы - төртбұрштың қабырғаларының ұзындықтарын табады; - төртбұрыштың параллелограмм екенін дәлелдейді. |
2-тапсырма M(-2;3), N(3;5) және K(3;-5) нүктелері үшбұрыштың қабырғаларының орталары болып табылады. Үшбұрыш төбелерінің координаталарын табыңыз. |
Дескриптор: Білім алушы - екі нүкте арқылы MN түзуінің теңдеуін жазады; NK ның координатасын табады; - екі нүкте арқылы MK түзуінің теңдеуін жазады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
4.36. Төмендегі теңдеулермен берілген түзулердің қиылысу нүктелерін анықтаңдар: 1) 4х+3у–6=0 және 2х+у–4=0; 2) x+2y+3=0 және 4х+5у+6=0; 3) 3x–y–2=0 және 2х+у–8=0; 4) 4x+5y+8=0 және 4x–2y–6=0. |
4.35. Төмендегі теңдеулермен берілген түзулердің координаталар өстерімен қиылысу нүктелерін анықтаңдар: 1) х+2у+3=0; 3) 3x–2y+6=0; 5) 3x–4y+1=0; 2) 3x+4y=12; 4) 4x–2y–10=0; 6) x–y=0. |
Дескриптор: - түзулердің қиылысу нүктелерін анықтаңдар |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
«Плюс» - оң
әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза
алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
шағым қалдыра аласыз














