Гродеково орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:
«Геометриялық фигуралар. Жазық фигуралар»
Пәні: математика
Сынып : 1 «Ә»
Мұғалім: Р.З.Суанбекова
2017-2018 оқу жылы
Оқу ісінің меңгерушісі: ----------------
|
Сабақ: математика Сабақтың тақырыбы: «Геометриялық фигуралар» Жазық фигуралар |
Мектеп: Гродеково орта мектебі |
|
|
Күні: 16.10.2017 жыл |
Мұғалімнің аты: Р.З.Суанбекова |
|
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандар: 17 |
Қатыспағандар: |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|
|
жазық фигураларды біледі; |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||
|
әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды; |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||
|
жазық фигура кеңістік фигураның баспа таңбасы екенін біледі. |
||
|
Бағалау критерийлері |
1.Жазық фигураларды біледі; 2.Әрбір фигураның өзгешілігін анықтайды; 3. Қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Дөңгелек- круглый- round, үшбұрыш-треугольник- triangle, жақ- сторона-side , тіктөртбұрыш-прямоугольник- rectangle, шаршы-квадрат-square, |
|
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз? 1.Заттардың айырмашылығын қандай белгісіне қарап ажыратамыз? 2. Қосу амалының компонентін ата .( қосылғыш, қосылғыш, қосындының мәні) 3.Азайту амалының компонентін ата. (Азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні) 4.Сәуле қандай сызықтың бөлігі? ( Түзу сызықтың бөлігі) 5.Тұйықталмаған сызықтардың қанша ұшы болады? 6.Бір нүктеден екі сәуле сызсақ не пайда болады? (бұрыш) 7.Сәуленің басы мен ұшын қандай әріптермен белгілейміз? (Бас әріптермен) 8. Пирамида,текше,цилиндр, конус шар бұлар қандай фигураларға жатады? |
||
|
Алдыңғы оқу |
«Геометриялық фигуралар» Кеңістік фигуралар |
|
|
Ишара |
Жасыл-түсіндім; қызыл – сыныптасымның көмегімен түсіндім; Сары- көмек қажет, түсінбедім. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарлаған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
ресурстар |
|
Басы |
«Шаттық шеңбер» көңілді эмоциямен сабақты бастау мақсатында «Қайырлы таң» әнін үш тілде орындатамын. Шеңбер аясында «Серпілмелі сауал» ойынын ойнатамын. Балаларды бейджиктеріндегі суреттің ретімен үш топқа бөлемін Әр топ ақылдасып, өз топ басшыларын сайлайды.
|
Сары ,қызыл ,жасыл житондар |
|
Ортасы |
Тыңдалым: «Фигуралар» Тыңдалған мәліметтен балалар жаңа сабақ тақырыбының мазмұнын ашуға тырысады.. 1-тапсырма:«Қане тапшы» ҰЖ Бұл кім? Оның үйі қайда? Дескриптор: 1.Тапсырма сипаттамасына сүйене отырып, бірдей фигураларды табады. 2.Суретте қандай геометриялық фигуралар бейнеленгенін біледі. 3. Әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ « Жұлдызшалар,житондар»
2-тапсырма: «Орындап көр» ӨЖ 1-топтағы оқушыларға тұйықталмаған сызықтар, 2-топ тұйықталған сызықтар, 3-топ қисық сызықтарды сызулары қажет. Дескриптор: 1. Өз беттерінше тапсырманы орындайды. 2. Сызған сызуларын атайды,өз жүмыстарын қорғайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ « Жұлдызшалар,житондар» Сергіту сәті: «Ширату» жаттығуы 3-тапсырма: «Зертте» ЖЖ Жазық фигураларды кеңістік фигуралардың жақтарын,табандарын бастырып сызу арқылы алуға бола ма? Зерттеп көр.
Дескриптор: 1. Кеңістік фигураның жақтарын бастырып сызу арқылы жазық фигура пайда болатынын біледі ; 2. Тірек сөздерді пайдаланып, фигуралардың атын атайды; 3. Жазық фигураларды қоршаған ортамен сәйкестендіреді. 4-тапсырма: «Фигуралар моделі» ТЖ Топтан бір оқушы қандай да бір фигураны жасырады да, оның өзіне тән негізгі ерекшелігін айтады. Келесі топтың оқушылары фигураны тауып, оның атауын айтуы қажет.
Дескриптор: 1.Топта жасырынған фигураны талқылайды; 2. Фигураны өзіне тән ерекшелігін ескере отырып анықтайды; 3.Әр топ бір-бірінің жауаптарын, жұмыстарын бағалайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ «Жұлдызшалар,житондар» Қосымша тапсырма: «Ғимараттар көрмесі» Дескриптор: 1.Кеңістік фигуралардан ғимараттар көрмесін құрастырады. 2.Әр топ бір-бірінің жұмысын талқылайды, қошеметтеп бағалайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ «Жұлдызшалар,житондар» |
Bilim.Land. Imektep. Әр-түрлі пішіндердегі фигуралар, А4 парақтары, қайшы, қарындаш, ермексаз, түтікшелер, Ламинад талған А4 парақтары Іс-қимылмен көрсетеді, әнге қосылады А4 парағы , қайшы, қарындаш Ермексаз, түтікшелер, сулы қолорамал. |
|
Соңы |
Жалпы сабақты бағалау : «Күлекештер» Кері байланыс: «Білім ағашы»
|
стикерлер |
|
Қосымша мәліметтер |
||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Барлық оқушылар орындай алады: жазық фигураларды біледі; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды; Кейбір оқушылар орындай алады: жазық фигура кеңістік фигураның баспа таңбасы екенін біледі. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жұлдызша,житондар арқылы бағалаймын. Топтағы дарынды оқушыларды фигура медальдарымен бағалаймын.Оқушылар бір-бірін смайлдар арқылы бағалайды. |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)дүниетану,көркем еңбек Ауызбіршілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Бағалау парағы
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
1.Жазық фигураларды біледі. |
1.Тапсырма сипаттамасына сүйене отырып, бірдей фигураларды табады. |
|
2.Суретте қандай геометриялық фигуралар бейнеленгенін біледі |
|
|
3.Әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды. |
|
|
4. Тірек сөздерді пайдаланып, фигуралардың атын атайды; |
|
|
5. Жазық фигураларды қоршаған ортамен сәйкестендіреді |
|
|
6.Кеңістік фигураның жақтарын бастырып сызу арқылы жазық фигура пайда болатынын біледі ; |
|
|
2.Әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды. 3. Қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді. |
7.Тірек сөздерді пайдаланып, фигуралардың атын атайды; |
|
8.Жазық фигураларын қоршаған ортамен сәйкестендіреді; |
|
|
9.Топта жасырынған фигураны талқылайды; |
|
|
10.Фигураны өзіне тән ерекшелігін ескере отырып анықтайды; |
|
|
11.Әр топ бір-бірінің жауаптарын, жұмыстарын бағалайды. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометриялық фигуралар
Гродеково орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:
«Геометриялық фигуралар. Жазық фигуралар»
Пәні: математика
Сынып : 1 «Ә»
Мұғалім: Р.З.Суанбекова
2017-2018 оқу жылы
Оқу ісінің меңгерушісі: ----------------
|
Сабақ: математика Сабақтың тақырыбы: «Геометриялық фигуралар» Жазық фигуралар |
Мектеп: Гродеково орта мектебі |
|
|
Күні: 16.10.2017 жыл |
Мұғалімнің аты: Р.З.Суанбекова |
|
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандар: 17 |
Қатыспағандар: |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|
|
жазық фигураларды біледі; |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||
|
әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды; |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||
|
жазық фигура кеңістік фигураның баспа таңбасы екенін біледі. |
||
|
Бағалау критерийлері |
1.Жазық фигураларды біледі; 2.Әрбір фигураның өзгешілігін анықтайды; 3. Қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Дөңгелек- круглый- round, үшбұрыш-треугольник- triangle, жақ- сторона-side , тіктөртбұрыш-прямоугольник- rectangle, шаршы-квадрат-square, |
|
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз? 1.Заттардың айырмашылығын қандай белгісіне қарап ажыратамыз? 2. Қосу амалының компонентін ата .( қосылғыш, қосылғыш, қосындының мәні) 3.Азайту амалының компонентін ата. (Азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні) 4.Сәуле қандай сызықтың бөлігі? ( Түзу сызықтың бөлігі) 5.Тұйықталмаған сызықтардың қанша ұшы болады? 6.Бір нүктеден екі сәуле сызсақ не пайда болады? (бұрыш) 7.Сәуленің басы мен ұшын қандай әріптермен белгілейміз? (Бас әріптермен) 8. Пирамида,текше,цилиндр, конус шар бұлар қандай фигураларға жатады? |
||
|
Алдыңғы оқу |
«Геометриялық фигуралар» Кеңістік фигуралар |
|
|
Ишара |
Жасыл-түсіндім; қызыл – сыныптасымның көмегімен түсіндім; Сары- көмек қажет, түсінбедім. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарлаған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
ресурстар |
|
Басы |
«Шаттық шеңбер» көңілді эмоциямен сабақты бастау мақсатында «Қайырлы таң» әнін үш тілде орындатамын. Шеңбер аясында «Серпілмелі сауал» ойынын ойнатамын. Балаларды бейджиктеріндегі суреттің ретімен үш топқа бөлемін Әр топ ақылдасып, өз топ басшыларын сайлайды.
|
Сары ,қызыл ,жасыл житондар |
|
Ортасы |
Тыңдалым: «Фигуралар» Тыңдалған мәліметтен балалар жаңа сабақ тақырыбының мазмұнын ашуға тырысады.. 1-тапсырма:«Қане тапшы» ҰЖ Бұл кім? Оның үйі қайда? Дескриптор: 1.Тапсырма сипаттамасына сүйене отырып, бірдей фигураларды табады. 2.Суретте қандай геометриялық фигуралар бейнеленгенін біледі. 3. Әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ « Жұлдызшалар,житондар»
2-тапсырма: «Орындап көр» ӨЖ 1-топтағы оқушыларға тұйықталмаған сызықтар, 2-топ тұйықталған сызықтар, 3-топ қисық сызықтарды сызулары қажет. Дескриптор: 1. Өз беттерінше тапсырманы орындайды. 2. Сызған сызуларын атайды,өз жүмыстарын қорғайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ « Жұлдызшалар,житондар» Сергіту сәті: «Ширату» жаттығуы 3-тапсырма: «Зертте» ЖЖ Жазық фигураларды кеңістік фигуралардың жақтарын,табандарын бастырып сызу арқылы алуға бола ма? Зерттеп көр.
Дескриптор: 1. Кеңістік фигураның жақтарын бастырып сызу арқылы жазық фигура пайда болатынын біледі ; 2. Тірек сөздерді пайдаланып, фигуралардың атын атайды; 3. Жазық фигураларды қоршаған ортамен сәйкестендіреді. 4-тапсырма: «Фигуралар моделі» ТЖ Топтан бір оқушы қандай да бір фигураны жасырады да, оның өзіне тән негізгі ерекшелігін айтады. Келесі топтың оқушылары фигураны тауып, оның атауын айтуы қажет.
Дескриптор: 1.Топта жасырынған фигураны талқылайды; 2. Фигураны өзіне тән ерекшелігін ескере отырып анықтайды; 3.Әр топ бір-бірінің жауаптарын, жұмыстарын бағалайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ «Жұлдызшалар,житондар» Қосымша тапсырма: «Ғимараттар көрмесі» Дескриптор: 1.Кеңістік фигуралардан ғимараттар көрмесін құрастырады. 2.Әр топ бір-бірінің жұмысын талқылайды, қошеметтеп бағалайды. Кері байланыс: «Житондар» ҚБ «Жұлдызшалар,житондар» |
Bilim.Land. Imektep. Әр-түрлі пішіндердегі фигуралар, А4 парақтары, қайшы, қарындаш, ермексаз, түтікшелер, Ламинад талған А4 парақтары Іс-қимылмен көрсетеді, әнге қосылады А4 парағы , қайшы, қарындаш Ермексаз, түтікшелер, сулы қолорамал. |
|
Соңы |
Жалпы сабақты бағалау : «Күлекештер» Кері байланыс: «Білім ағашы»
|
стикерлер |
|
Қосымша мәліметтер |
||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Барлық оқушылар орындай алады: жазық фигураларды біледі; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды; Кейбір оқушылар орындай алады: жазық фигура кеңістік фигураның баспа таңбасы екенін біледі. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жұлдызша,житондар арқылы бағалаймын. Топтағы дарынды оқушыларды фигура медальдарымен бағалаймын.Оқушылар бір-бірін смайлдар арқылы бағалайды. |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)дүниетану,көркем еңбек Ауызбіршілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Бағалау парағы
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
1.Жазық фигураларды біледі. |
1.Тапсырма сипаттамасына сүйене отырып, бірдей фигураларды табады. |
|
2.Суретте қандай геометриялық фигуралар бейнеленгенін біледі |
|
|
3.Әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды. |
|
|
4. Тірек сөздерді пайдаланып, фигуралардың атын атайды; |
|
|
5. Жазық фигураларды қоршаған ортамен сәйкестендіреді |
|
|
6.Кеңістік фигураның жақтарын бастырып сызу арқылы жазық фигура пайда болатынын біледі ; |
|
|
2.Әрбір фигураның өзгешелігін анықтайды. 3. Қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді. |
7.Тірек сөздерді пайдаланып, фигуралардың атын атайды; |
|
8.Жазық фигураларын қоршаған ортамен сәйкестендіреді; |
|
|
9.Топта жасырынған фигураны талқылайды; |
|
|
10.Фигураны өзіне тән ерекшелігін ескере отырып анықтайды; |
|
|
11.Әр топ бір-бірінің жауаптарын, жұмыстарын бағалайды. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз







