|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
||
|
Күні: 24.11.20ж |
Мектеп: «Абай ауылындағы №2 орта мектебі» КММ |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мырзалиева Айымжан Шеримовна |
|
|
Сынып: |
10 «А» сынып |
|
|
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Геосфералардың ластануы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.3.2.3 геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Жер қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтайды Оқушылардың көпшілігі:Жер қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтайды және шешу жолдарын ұсынады Кейбір оқушылар: Жер қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп, шешу жолдарын әзірлейді. |
|
|
Бағалау критерий |
Білу, түсіну: Жер қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтайды Қолдану: Жер қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтайды және шешу жолдарын ұсынады Ойлау дағдының жоғары деңгейлері: Жер қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп, шешу жолдарын әзірлейді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Термин сөздерменжұмыс: Геоэкология, геосфера, экожүйе Оқу дағдысы: оқулықтағы және онлайн мектепте берілген мәтінді оқиды Айтылым: оқушылар тақырып бойынша пікір алмасады, мәселелерді талқылайды. Тыңдалым: оқушылар жаңа тақырып бойынша материалды тыңдайды. Жазылым: графикалық сызбаны құрастыру, кесте толтырады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпұлттылық идеясының Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылығы аясында оқушыларды бірі бірін құрметтеуге, ынтымақтастыққа, ашықтыққа, топтық және жұптық жұмыстарда бірін-бірі тыңдауға, табиғатты қорғауға баулу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
математика, биология, экология |
|
|
Алдыңғы білім |
Геоэкология |
|
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәлемдесу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын және жақсы көңіл-күй орнату. Оқушыларды топқа бөлу І топ «Атмосфера» ІІ топ «Гидросфера ІІІ топ «Биосфера» «Миға шабуыл» әдісі Суреттен қандай қабаттың ластанғанын көріп тұрсыңдар
|
Оқушы өз жұбын табады Слайдта көрсетілген геосфералардың ластанған қабаттарын талқылайды 1 сурет атмосфераның ластануы 2 сурет гидросфераның ластануы 3 сурет литосфераның ластануы |
ҚБ:«Мадақ-тау» әдісі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу, түсіну 7 мин Қолдану 15 мин
Ойлау дағдының жоғары деңгейлері 10 минут |
Жаңа тақырыпты меңгеру үшін «Табиғаттың ластануы» видеоролигін көрсету «Оқы. Түсін. Бөліс» әдісі арқылы мазмұнды игеру. 3 топқа мәтін бойынша тапсырма беру. . Геосфераның ластануына антропогендік факторлардың ықпалы басым болды. Негізгі ластаушы көздерге адамзат баласының дамуы және жаңа технологиялық өндіріс орындарының көбеюі мен дамуы әсер етті. Атмосфераның ластануы тірі организмдер үшін зиянды улы заттардың ауаға таралуы ғана емес, сонымен бірге Жер климатының өзгеруіне әсер етеді. Атмосфера ластануының антропогендік факторларына автомобильдер, пойыздар, әуе, теңіз және өзен көлігі, өндірістік-технологиялық процестердің нәтижесінде пайда болатын шығарындылар, жылыту қазандықтары мен тұрмыстық қалдықтарды өңдеу кезінде шығатын шаң мен түтіндер жатады. Сондай-ақ жылу электр станцияларындағы отынның жануы, күкірт диоксидінің шығарылуы әсер етуде. Ал азот оксидтері атмосфераға автомобильдердің шығатын газдарымен бірге шығады. Жанармайдың толық жанбағанынан көміртегі оксиді пайда болады. «Ойлан, жұптас, бөліс» Топтық тапсырмалар: № 1 тапсырма І топ Атмосфераның ластануы ІІ топ Гидросфераның ластануы ІІІ топ Биосфераның ластануы
Дескриптор 1.Геосфераның негізгі ластану көздерін(жолдарын) көрсете алады 2.Ластанудың салдарын анықтай алады 3.Шешу жолдарын ұсынады 4.Берілген тақырыпқа Қазақстанның аймақтары бойынша мысалдар келтіре алады 2 тапсырма:Онлайн мектеп 5 тасырма. 1 . Атмосфераны ластаушы нысандарды тап. ауыл шаруашылығы тұрғын үйлер. ферма өнеркәсіп 2. Атмосфераны ластайтын негізгі зиянды заттарды анықта. Дұрыс жауап саны: 3 өндірістік шаң мен түтіндер пластик заттар қоқыстар органикалық қосылыстар көміртек, күкірт, азот оксидтері тыңыйтқыштар табиғи ресурстарды игеру пайдалы қазбалар 3. Атмосфералық мәселелерді сәйкестендір. • Парниктік эффект • Озон тесігі • Қышқыл жаңбыр • Озон концентрациясының азаюы тіркелген кеңістік шегі • Күкірт оксиді, күкірт ангидриді су буларымен қосылып, күкірт қышқылы ертіндісіне айналады • Жылу газдары әсерінен жылу балансының өзгеру нәтижесіндегі жер шарының әлемдік температурасының жоғарлауы 4. Атмосфераның ластану көздерін анықта. Берілген тұжырымдаманың ақиқат не жалған екенін анықта. 1. Ғаламшардың барлық тұрғыны таза ауамен тыныстайды. Жалған 2. Ауаны негізгі ластаушы көздер – зауыттар, өндіріс орындары, ЖЭС, көліктер. Ақиқат 3. Ғаламшарда ауасы өте лас қалалар көп. Жалған 4. Ауа ластануы – ХХІ ғасыр мәселесі. Ақиқат 5. Суреттегі ластану аймағын анықта. атмосфералық биосфералық флора мен фауна литосфералық Рефлексия. |
Оқушылар видеороликпен бөліседі, ойларын ортаға салады.
Кестені талдайды.
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелесед
І топ атмосфераның ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтап, шешу жолдарын ұсынады. Постерге балықтың қаңқасы суретін салады - Басына мәтін бойынша анықталған мәселені жазады. - Денесінің жоғарғы жағындағы қанаттарға ластанудың себептерін жазады. - Төменгі қанаттарға ластанудың салдары жазады. - Түйінді ой құйрығына жазады. ІІ топ гидросфераның ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтап, шешу жолдарын ұсынады
ІІІ топ литосфераның ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтап, шешу жолдарын ұсынады. Оқушылар өз жауаптарын сынып алдына онлайн арқылы ұсынады
|
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ:«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
ҚБ:Басбармақ |
Оқулықта 114-120бет Онлайн мектеп: 3–сабақ.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі. Оқушы жеткен баспалдағына аты-жөнін жазылған стикерді жапсырады -Тапсырманы орындай алдым......... -Аздап қиналдым.......................... -Қиналдым......................................... Үйге тапсырма: «Тұрғылықты жердегі геосфералардың ластануы» тақырыбына жоба дайындау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз
оқушыларғ Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: 24.11.20ж Мектеп: «Абай ауылындағы №2 орта мектебі»
КММ Мұғалімнің аты-жөні: Мырзалиева Айымжан Шеримовна Сынып: 10 «А» сынып Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы
Геосфералардың
ластануы Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес) 10.3.2.3 геосфералардың
ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу Сабақтың мақсаты
Барлық
оқушылар:Жер қабықтарының
ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын
анықтайды
Оқушылардың көпшілігі:Жер қабықтарының
ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтайды және шешу
жолдарын ұсынады Кейбір
оқушылар: Жер қабықтарының
ластану жолдарын көрсетіп, шешу жолдарын
әзірлейді. Бағалау критерий
Білу,
түсіну: Жер қабықтарының
ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын
анықтайды
Қолдану: Жер қабықтарының
ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтайды және шешу
жолдарын ұсынады Ойлау дағдының
жоғары деңгейлері:
Жер
қабықтарының ластану жолдарын көрсетіп, шешу жолдарын
әзірлейді. Тілдік мақсаттар Термин
сөздерменжұмыс: Геоэкология, геосфера,
экожүйе Оқу
дағдысы: оқулықтағы және онлайн
мектепте берілген мәтінді оқиды Айтылым: оқушылар тақырып
бойынша пікір алмасады, мәселелерді
талқылайды. Тыңдалым: оқушылар жаңа тақырып
бойынша материалды тыңдайды. Жазылым:
графикалық
сызбаны құрастыру, кесте толтырады. Құндылықтарға баулу «Мәңгілік Ел»
жалпұлттылық идеясының Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің
бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы
құндылығы аясында оқушыларды бірі бірін құрметтеуге,
ынтымақтастыққа, ашықтыққа, топтық және жұптық жұмыстарда
бірін-бірі тыңдауға, табиғатты қорғауға баулу. Пәнаралық байланыс математика, биология,
экология Алдыңғы білім Геоэкология САБАҚ
БАРЫСЫ Сабақтың
жоспарланған кезеңі Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы 5
мин Ұйымдастыру
кезеңі.Оқушылармен сәлемдесу.
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын және жақсы көңіл-күй
орнату.
Оқушыларды топқа бөлу
І топ
«Атмосфера»
ІІ топ
«Гидросфера
ІІІ топ
«Биосфера»
«Миға
шабуыл» әдісі
Суреттен
қандай қабаттың ластанғанын көріп тұрсыңдар
Оқушы өз
жұбын табады Слайдта көрсетілген
геосфералардың ластанған қабаттарын талқылайды
1 сурет
атмосфераның ластануы
2 сурет
гидросфераның ластануы 3 сурет литосфераның ластануы ҚБ:«Мадақ-тау»
әдісі
Сабақтың
ортасы
Білу,
түсіну
7
мин
Қолдану
15
мин Ойлау дағдының
жоғары деңгейлері 10
минут
Жаңа
тақырыпты меңгеру үшін
«Табиғаттың ластануы» видеоролигін
көрсету
«Оқы. Түсін.
Бөліс» әдісі арқылы мазмұнды игеру.
3 топқа
мәтін бойынша тапсырма беру. . Геосфераның
ластануына антропогендік факторлардың ықпалы басым болды.
Негізгі ластаушы көздерге адамзат баласының дамуы және жаңа
технологиялық өндіріс орындарының көбеюі мен дамуы әсер
етті.
Атмосфераның
ластануы тірі организмдер үшін зиянды улы заттардың ауаға таралуы
ғана емес, сонымен бірге Жер климатының өзгеруіне әсер
етеді.
Атмосфера
ластануының антропогендік факторларына автомобильдер, пойыздар,
әуе, теңіз және өзен көлігі, өндірістік-технологиялық процестердің
нәтижесінде пайда болатын шығарындылар, жылыту қазандықтары мен
тұрмыстық қалдықтарды өңдеу кезінде шығатын шаң мен түтіндер
жатады. Сондай-ақ жылу электр станцияларындағы отынның жануы,
күкірт диоксидінің шығарылуы әсер етуде. Ал азот оксидтері
атмосфераға автомобильдердің шығатын газдарымен бірге шығады.
Жанармайдың толық жанбағанынан көміртегі оксиді пайда
болады.
«Ойлан,
жұптас, бөліс»
Топтық
тапсырмалар:
№ 1
тапсырма
І топ Атмосфераның
ластануы
ІІ топ Гидросфераның
ластануы
ІІІ топ Биосфераның ластануы
Дескриптор 1.Геосфераның негізгі
ластану көздерін(жолдарын) көрсете алады 2.Ластанудың салдарын
анықтай алады 3.Шешу жолдарын
ұсынады 4.Берілген тақырыпқа
Қазақстанның аймақтары бойынша мысалдар келтіре
алады 2 тапсырма:Онлайн
мектеп 5 тасырма. 1 . Атмосфераны
ластаушы нысандарды тап.
ауыл
шаруашылығы
тұрғын
үйлер.
ферма
өнеркәсіп
2.
Атмосфераны ластайтын негізгі зиянды заттарды
анықта.
Дұрыс жауап
саны: 3
өндірістік
шаң мен түтіндер
пластик
заттар
қоқыстар
органикалық
қосылыстар
көміртек,
күкірт, азот оксидтері
тыңыйтқыштар
табиғи
ресурстарды игеру
пайдалы
қазбалар
3.
Атмосфералық мәселелерді сәйкестендір. •
Парниктік
эффект •
Озон
тесігі •
Қышқыл
жаңбыр •
Озон
концентрациясының азаюы тіркелген кеңістік шегі •
Күкірт
оксиді, күкірт ангидриді су буларымен қосылып, күкірт қышқылы
ертіндісіне айналады •
Жылу газдары
әсерінен жылу балансының өзгеру нәтижесіндегі жер шарының әлемдік
температурасының жоғарлауы
4.
Атмосфераның ластану көздерін анықта. Берілген тұжырымдаманың
ақиқат не жалған екенін анықта.
1.
Ғаламшардың барлық тұрғыны таза ауамен
тыныстайды.
Жалған
2. Ауаны
негізгі ластаушы көздер – зауыттар, өндіріс орындары, ЖЭС,
көліктер.
Ақиқат
3.
Ғаламшарда ауасы өте лас қалалар көп.
Жалған
4. Ауа
ластануы – ХХІ ғасыр мәселесі.
Ақиқат
5.
Суреттегі ластану аймағын анықта.
атмосфералық
биосфералық
флора мен
фауна
литосфералық
Рефлексия. Оқушылар видеороликпен
бөліседі, ойларын ортаға салады. Кестені
талдайды. Видеороликтан тақырыпқа
сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды
орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы
бәсекелесед І топ атмосфераның
ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтап, шешу жолдарын
ұсынады. Постерге балықтың
қаңқасы суретін салады - Басына мәтін бойынша
анықталған мәселені жазады. - Денесінің жоғарғы
жағындағы қанаттарға ластанудың себептерін
жазады. - Төменгі қанаттарға
ластанудың салдары жазады. - Түйінді ой құйрығына
жазады. ІІ топ гидросфераның
ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтап, шешу жолдарын
ұсынады ІІІ топ литосфераның
ластану жолдарын көрсетіп, олардың салдарын анықтап, шешу жолдарын
ұсынады. Оқушылар өз жауаптарын
сынып алдына онлайн арқылы ұсынады Смаликтер
арқылы ҚБ өзін өзі
бағалау ҚБ:«Екі жұлдыз бір
тілек» әдісі
ҚБ:Басбармақ
Оқулықта
114-120бет
Онлайн
мектеп: 3–сабақ.
Сабақтың
соңы 3
мин Кері байланыс
«Жетістік баспалдағы» әдісі. Оқушы жеткен баспалдағына аты-жөнін
жазылған стикерді жапсырады -Тапсырманы орындай
алдым......... -Аздап
қиналдым.......................... -Қиналдым......................................... Үйге тапсырма: «Тұрғылықты жердегі
геосфералардың ластануы» тақырыбына жоба дайындау Саралау – Сіз
оқушыларғ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||











