Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: 9 «г», «д» |
Дүниежүзі тарихы, 9 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
27.01.2025ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
7-бөлім. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Еуропа елдерінің әлеуметтік-экономикалық дамуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Германдық «әлеуметтік-нарықтық шаруашылық» ерекшеліктері қандай? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау; 9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау; 9.3.1.1 «әл-ауқатты мемлекеттер» ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-мемлекеттердің
тарихи даму заңдылықтарын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық және
кәсіби біліктілік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру
шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгелдеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар
аудару.
Жаңа сабаққа
өту Екінші дүниежүзілік соғыстан
кейінгі Дрезден қаласының жағдайы қандай болды? |
Не меңгергенін білу
үшін Суретке қарап сұрақтарға жауап береді.Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды. |
Сұраққа жауап берген оқушыларды мадақтау |
Презентация № 1бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут 3 минут 4 минут 5 минут 5 минут
5 минут |
Видеоматериал.https://www.youtube.com/watch?v=TwD5PtAEV9U 1) Соғыстан кейінгі Германиядағы әлеуметтік-экономикалық дағдарыс 2) Людвиг Эрхард және әлеуметтік нарықтық шаруашылық үлгісі
3) Германиядағы ақша
реформасы 1-тапсырма. Салыстыру кестесі
3-тапсырма. Венн диаграммасы
5-тапсырма. Кесте толтыру
|
Жаңа тақырыппен танысады. Оқушылар видеоматериал көреді
Дескриптор:
Дескриптор:
-ЖІӨ мөлшерін
анықтайды. Дескриптор: -Берілген ақпараттың жалған немесе ақиқат екенін анықтайды
Дескриптор: - Герман «әлеуметтік-экономикалық шаруашылығының» 2 ерекшелігін анықтайды; -2-ұқсастығын анықтайды.
Дескриптор:
Дескриптор: |
Мадақтау
5 балл
6 балл
4 балл
9 балл
|
Презентация № 3 бет
Оқулық,
Таратпа материалдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды
2 минут
|
Қорытынды. Людвиг Эрхардтың айтуынша әлеуметтік нарықтық шаруашылық дегеніміз-мемлекеттің өндірген бүкіл қаржы, табысын адамдардың арасында тең бөліп беру емес, олар қаншалықты еңбек етсе соншалықты табыспен қамтамассыз етілуі тиіс деген болатын Кері байланыс Менөзкөзқарасымдыөзгерттім.... - Мен....жайлыкөпақпараталдым - Мен ... таңқалдым - Мен ... сездім - Мен...сәйкестендірдім |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
Презентация № 4 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: зерттеу |
|
|
Презентация № 5 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Герман Федеративтік Республикасы
экономикасының “ғажайып” дамуы. Әлеуметтік-нарыктык шаруашылык.
ГФР-дың экономикалық ішкі саясаты Л. Эрхардтың жаңа либералдық
өлеуметтік-нарықтық шаруашылық бағдарламасына
бағытталды.
Германияның марка саясатын нығайту да көзделді. Жаңа
либерализм жеке меншікті мемлекеттік реттеу арқылы жүргізді.
50-жылдары ГФР экономикасының “ғажайып” дамуының себебі: соғыстан
кейінгі АҚШ-тың ақшалай-қаржылық көмегі, яғни “Маршал жоспары”
арқылы 3,9 млрд. доллар алуы болды.
Мемлекет ішкі өндірісті дамыту үшін үлттық
капиталдың үлес салмағын арттырды. Орташа жылдық өнеркөсіп
өнімдерін өндіру 9,6 %-ға жетсе, бүл көрсеткіш АҚШ-та 4 %, Англияда
3 % болды. 1956 жылы халық шаруашылығының дамуы соғысқа дейінгі
көрсеткіштен екі есе артты. ГФР-дың экономикасына салынған үлттық
капитал қоры 18,3 милиардтан, 1955 жылы 41 миллиард маркаға өсті.
ГФР-дың экономикалық дамуының теориялық негізі ХХ ғасырдың
30-жылдарындағы В. Ойкеннің реформасына негізделді. Ойкеннің
теориясының мөні жеке меншік, еркін баға сая- саты, жоспарлы
шаруашылықтан бас тарту, экономикалық дербестік, капиталдық
жауапкершілік, монополияны бақылау, экономикалық кірістің бөлінуін
жөне еңбек заңдары мен өлеуметтік шараларға мемлекеттік көмекті
мойындау болды.
ГФР соғыстан кейін өлеуметтік мемлекетке айналды. 1949 жылы өнеркөсіп иелері мен жүмысшылар үжымдық келісімдер арқылы жүмыс істей бастады. Өнеркөсіпті жүмысшылар өздері бақылап, басшылық жасауға толық мүмкіндік алды. Көсіпкерлер мен қызметкерлер келісім арқылы жүмыс істейтін болды. Олар жолақысының мөлшерін бірігіп белгілеуге көшті. Тарифтік келіспеушілік орын алса, федералдық Үкімет араласатын болды. 50-жылдары көсіподақ үйымдары көсіпкерлер мен жүмысшылар арқылы өнеркөсіп иелерінің қызметін бақылауға заң арқылы араласа баста- ды. Әлеуметтік сақтандыру қамтамасыз етіліп, қызмет жағдайында мүгедектік алғанда, қартайғанда жөне жүмыссыздарға мемлекеттік көмек көрсету қүқықтары заң арқылы реттелетін болды. ХХ ғасырдың 50-жылдарында ГФР дүние жүзінде екінші орынға, Еуропада бірінші орынға шықты.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Германдық «әлеуметтік-нарықтық шаруашылық» ерекшеліктері қандай? қмж
Германдық «әлеуметтік-нарықтық шаруашылық» ерекшеліктері қандай? қмж
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: 9 «г», «д» |
Дүниежүзі тарихы, 9 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
27.01.2025ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
7-бөлім. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Еуропа елдерінің әлеуметтік-экономикалық дамуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Германдық «әлеуметтік-нарықтық шаруашылық» ерекшеліктері қандай? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау; 9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау; 9.3.1.1 «әл-ауқатты мемлекеттер» ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-мемлекеттердің
тарихи даму заңдылықтарын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық және
кәсіби біліктілік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру
шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгелдеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар
аудару.
Жаңа сабаққа
өту Екінші дүниежүзілік соғыстан
кейінгі Дрезден қаласының жағдайы қандай болды? |
Не меңгергенін білу
үшін Суретке қарап сұрақтарға жауап береді.Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды. |
Сұраққа жауап берген оқушыларды мадақтау |
Презентация № 1бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут 3 минут 4 минут 5 минут 5 минут
5 минут |
Видеоматериал.https://www.youtube.com/watch?v=TwD5PtAEV9U 1) Соғыстан кейінгі Германиядағы әлеуметтік-экономикалық дағдарыс 2) Людвиг Эрхард және әлеуметтік нарықтық шаруашылық үлгісі
3) Германиядағы ақша
реформасы 1-тапсырма. Салыстыру кестесі
3-тапсырма. Венн диаграммасы
5-тапсырма. Кесте толтыру
|
Жаңа тақырыппен танысады. Оқушылар видеоматериал көреді
Дескриптор:
Дескриптор:
-ЖІӨ мөлшерін
анықтайды. Дескриптор: -Берілген ақпараттың жалған немесе ақиқат екенін анықтайды
Дескриптор: - Герман «әлеуметтік-экономикалық шаруашылығының» 2 ерекшелігін анықтайды; -2-ұқсастығын анықтайды.
Дескриптор:
Дескриптор: |
Мадақтау
5 балл
6 балл
4 балл
9 балл
|
Презентация № 3 бет
Оқулық,
Таратпа материалдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды
2 минут
|
Қорытынды. Людвиг Эрхардтың айтуынша әлеуметтік нарықтық шаруашылық дегеніміз-мемлекеттің өндірген бүкіл қаржы, табысын адамдардың арасында тең бөліп беру емес, олар қаншалықты еңбек етсе соншалықты табыспен қамтамассыз етілуі тиіс деген болатын Кері байланыс Менөзкөзқарасымдыөзгерттім.... - Мен....жайлыкөпақпараталдым - Мен ... таңқалдым - Мен ... сездім - Мен...сәйкестендірдім |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
Презентация № 4 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: зерттеу |
|
|
Презентация № 5 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Герман Федеративтік Республикасы
экономикасының “ғажайып” дамуы. Әлеуметтік-нарыктык шаруашылык.
ГФР-дың экономикалық ішкі саясаты Л. Эрхардтың жаңа либералдық
өлеуметтік-нарықтық шаруашылық бағдарламасына
бағытталды.
Германияның марка саясатын нығайту да көзделді. Жаңа
либерализм жеке меншікті мемлекеттік реттеу арқылы жүргізді.
50-жылдары ГФР экономикасының “ғажайып” дамуының себебі: соғыстан
кейінгі АҚШ-тың ақшалай-қаржылық көмегі, яғни “Маршал жоспары”
арқылы 3,9 млрд. доллар алуы болды.
Мемлекет ішкі өндірісті дамыту үшін үлттық
капиталдың үлес салмағын арттырды. Орташа жылдық өнеркөсіп
өнімдерін өндіру 9,6 %-ға жетсе, бүл көрсеткіш АҚШ-та 4 %, Англияда
3 % болды. 1956 жылы халық шаруашылығының дамуы соғысқа дейінгі
көрсеткіштен екі есе артты. ГФР-дың экономикасына салынған үлттық
капитал қоры 18,3 милиардтан, 1955 жылы 41 миллиард маркаға өсті.
ГФР-дың экономикалық дамуының теориялық негізі ХХ ғасырдың
30-жылдарындағы В. Ойкеннің реформасына негізделді. Ойкеннің
теориясының мөні жеке меншік, еркін баға сая- саты, жоспарлы
шаруашылықтан бас тарту, экономикалық дербестік, капиталдық
жауапкершілік, монополияны бақылау, экономикалық кірістің бөлінуін
жөне еңбек заңдары мен өлеуметтік шараларға мемлекеттік көмекті
мойындау болды.
ГФР соғыстан кейін өлеуметтік мемлекетке айналды. 1949 жылы өнеркөсіп иелері мен жүмысшылар үжымдық келісімдер арқылы жүмыс істей бастады. Өнеркөсіпті жүмысшылар өздері бақылап, басшылық жасауға толық мүмкіндік алды. Көсіпкерлер мен қызметкерлер келісім арқылы жүмыс істейтін болды. Олар жолақысының мөлшерін бірігіп белгілеуге көшті. Тарифтік келіспеушілік орын алса, федералдық Үкімет араласатын болды. 50-жылдары көсіподақ үйымдары көсіпкерлер мен жүмысшылар арқылы өнеркөсіп иелерінің қызметін бақылауға заң арқылы араласа баста- ды. Әлеуметтік сақтандыру қамтамасыз етіліп, қызмет жағдайында мүгедектік алғанда, қартайғанда жөне жүмыссыздарға мемлекеттік көмек көрсету қүқықтары заң арқылы реттелетін болды. ХХ ғасырдың 50-жылдарында ГФР дүние жүзінде екінші орынға, Еуропада бірінші орынға шықты.
шағым қалдыра аласыз














