Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера |
Мектеп: « Шолақаша орта мектебі» Кітап: АТАМҰРА 2017 ж, Авторлары: Б.Әбдіманапов, А.Әбілғазиев |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Байжанова А.С |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.3.1.Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: гидросфера ұғымын түсінеді оның құрамдас бөліктерін сипаттай алады. Көпшілігі: су айналым схемасын сыза алады. Кейбіреуі: Гидросфера құрамындағы сулардың қалыптасуы мен маңыздылығын ажырата алады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Гидросфера ұғымын және оның құрамдас бөлімдерін біледі, қдүниежүзілік мұхиттың құрамдас бөліктерін жіктей алады. Картаны қолдана отырып, кескін картаға мұхит бөліктерін сыза алады, су айалым схемасын сыза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнгe қaтыcты cөздiк тeрминдeр: Гидросфера –гидросфера - hydrosphere Мұхит – океан- ocean су ресурстары – воднные ресурсы - water resources су айналымы - круговорот воды - The water cycle шығанақ – залив- Salvage бұғаз- пролив- Impolite |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
құндылықтарға баулу |
Топпен жұмыс жасау арқылы оқушыларды ынтымаққа баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика - айналым бейнесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Гидросфера туралы жалпы түсінік, судың үш күйі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру. а) оқушылармен амандасу, түгендеу ә) психологиялық ахуал туғызу «Гүлмен тілек» тәсілі оқушыларға жағымды көңіл-күй туғызу. Зейінін, еске сақтау қабілетін дамыту. Барлығын ортаға шығып шеңбер құрду. Балалар бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады б) топқа «Мұхиттар» арқылы бөлу. 1-топ Үнді мұхиты 2-топ Тынық мұхиты 3-топ Солтүстік мұзды мұхиты 4-топ Атлант мұхиты ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ – жауап. |
презентация Слайд 2
стикелер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5мин
5мин
10мин
10мин
|
ІІІ. Жаңа сабақ. Білу ойлау дағдысы Тақтада гидросфера туралы не білетіндері жайлы кластер толтырады. Дескриптор Білім алушы: Гидросфера туралы ой қорытады.
Түсіну ойлау дағдысы «Миға шабуыл» тәсілі арқылы. Сұрақ: «Гидросфера дегеніміз не?» Топтық жұмыс: «Гидросфераның адам өміріндегі рөлі қандай?» Дескриптор Білім алушы: Гидросфераның адам өміріндегі маңыздылығын көрсете алады.
Қолдану ойлау дағдысы топпен жұмыс. Оқушылар оқулықты , үлестірмелі қағаздарды пайдалана отырып, гидросфера мәтін беріледі. Әр топ өздернің топтарының аттарына сәйкес гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтап, оларды картадан көрсетіп кестені толтырады. Кескін картаға дүниежүзілік мұхит бөліктерін түсіреді. 1-топ – Тынық мұхит бөліктерін; 2-топ – Атлант мұхит бөліктерін, 3-топ - Үнді мұхит бөліктерін; 4-топ – Солтүстік Мұзды мұхит.
Дескриптор Білім алушы:
Талдау ойлау дағдысы Жеке жұмыс бейне ролик көрсету. Тапсырма орындау А деңгейі. Тест. В деңгейі. су айналым схемасын талдап дәптерге жазу. С деңгейі. «Гидросфераның ластануы» эссе жазу. Дескриптор Білім алушы: Оқушы бейне роликтен гидросферадағы су айналымын түсініп, сипаттай алады.
ІҮ. Сергіту сәті. Бұзық телефон Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесі адам қүлағына бір сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек. сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады |
стикер, маркер.
Мультимедиялық презентация, тапсырма парақтары
Үлестірме қималар, кітап, маркер,постер қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=0zLyzwG7mDI
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
Бағалау ойлау дағдысы. Рефлексия. Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» ойыны Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жаза алады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазса болады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім біледі Үйге тапсырма.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты оқушы қажеттілігіне сай құрастырылды. Барлық тапсырмалар оқушылардың білім деңгейіне және жеке жас ерекшеліктеріне сәйкес берілді .Әр оқушының қызығушылығын арттыру сонымен қатар шығармашылық қабілеттерін де дамыту мақсатымен жасалынды. Деңгейлері төмен оқушыларға қажетті көмек мұғалім немесе оқушы тарапынан көрсетілді. Бүкіл сабақ бойы жағымды қарым-қатынас орнату үшін психологиялық тренинг өткізілді.
|
Дескриптор Білім алушы:
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі ҚМЖ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера |
Мектеп: « Шолақаша орта мектебі» Кітап: АТАМҰРА 2017 ж, Авторлары: Б.Әбдіманапов, А.Әбілғазиев |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Байжанова А.С |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.3.1.Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: гидросфера ұғымын түсінеді оның құрамдас бөліктерін сипаттай алады. Көпшілігі: су айналым схемасын сыза алады. Кейбіреуі: Гидросфера құрамындағы сулардың қалыптасуы мен маңыздылығын ажырата алады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Гидросфера ұғымын және оның құрамдас бөлімдерін біледі, қдүниежүзілік мұхиттың құрамдас бөліктерін жіктей алады. Картаны қолдана отырып, кескін картаға мұхит бөліктерін сыза алады, су айалым схемасын сыза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнгe қaтыcты cөздiк тeрминдeр: Гидросфера –гидросфера - hydrosphere Мұхит – океан- ocean су ресурстары – воднные ресурсы - water resources су айналымы - круговорот воды - The water cycle шығанақ – залив- Salvage бұғаз- пролив- Impolite |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
құндылықтарға баулу |
Топпен жұмыс жасау арқылы оқушыларды ынтымаққа баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика - айналым бейнесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Гидросфера туралы жалпы түсінік, судың үш күйі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру. а) оқушылармен амандасу, түгендеу ә) психологиялық ахуал туғызу «Гүлмен тілек» тәсілі оқушыларға жағымды көңіл-күй туғызу. Зейінін, еске сақтау қабілетін дамыту. Барлығын ортаға шығып шеңбер құрду. Балалар бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады б) топқа «Мұхиттар» арқылы бөлу. 1-топ Үнді мұхиты 2-топ Тынық мұхиты 3-топ Солтүстік мұзды мұхиты 4-топ Атлант мұхиты ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ – жауап. |
презентация Слайд 2
стикелер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5мин
5мин
10мин
10мин
|
ІІІ. Жаңа сабақ. Білу ойлау дағдысы Тақтада гидросфера туралы не білетіндері жайлы кластер толтырады. Дескриптор Білім алушы: Гидросфера туралы ой қорытады.
Түсіну ойлау дағдысы «Миға шабуыл» тәсілі арқылы. Сұрақ: «Гидросфера дегеніміз не?» Топтық жұмыс: «Гидросфераның адам өміріндегі рөлі қандай?» Дескриптор Білім алушы: Гидросфераның адам өміріндегі маңыздылығын көрсете алады.
Қолдану ойлау дағдысы топпен жұмыс. Оқушылар оқулықты , үлестірмелі қағаздарды пайдалана отырып, гидросфера мәтін беріледі. Әр топ өздернің топтарының аттарына сәйкес гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтап, оларды картадан көрсетіп кестені толтырады. Кескін картаға дүниежүзілік мұхит бөліктерін түсіреді. 1-топ – Тынық мұхит бөліктерін; 2-топ – Атлант мұхит бөліктерін, 3-топ - Үнді мұхит бөліктерін; 4-топ – Солтүстік Мұзды мұхит.
Дескриптор Білім алушы:
Талдау ойлау дағдысы Жеке жұмыс бейне ролик көрсету. Тапсырма орындау А деңгейі. Тест. В деңгейі. су айналым схемасын талдап дәптерге жазу. С деңгейі. «Гидросфераның ластануы» эссе жазу. Дескриптор Білім алушы: Оқушы бейне роликтен гидросферадағы су айналымын түсініп, сипаттай алады.
ІҮ. Сергіту сәті. Бұзық телефон Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесі адам қүлағына бір сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек. сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады |
стикер, маркер.
Мультимедиялық презентация, тапсырма парақтары
Үлестірме қималар, кітап, маркер,постер қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=0zLyzwG7mDI
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
Бағалау ойлау дағдысы. Рефлексия. Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» ойыны Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жаза алады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазса болады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім біледі Үйге тапсырма.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты оқушы қажеттілігіне сай құрастырылды. Барлық тапсырмалар оқушылардың білім деңгейіне және жеке жас ерекшеліктеріне сәйкес берілді .Әр оқушының қызығушылығын арттыру сонымен қатар шығармашылық қабілеттерін де дамыту мақсатымен жасалынды. Деңгейлері төмен оқушыларға қажетті көмек мұғалім немесе оқушы тарапынан көрсетілді. Бүкіл сабақ бойы жағымды қарым-қатынас орнату үшін психологиялық тренинг өткізілді.
|
Дескриптор Білім алушы:
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



