Бекітемін
Мектеп директоры
___________________Ш.А.Абиткожаева
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Бөліп шығару |
Мектеп:М.Маметова |
|
Сынып: 8 «А» Күні: 19.02.2025ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Джамалова Зарина Махмутжановна |
|
Сабақтың тақырыбы |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау 8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
-гиподинамия салдарын атау сипаттау -сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін түсіндіру |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Сәлемдесу, түгендеу. Ал балалар сабағымзды бастамас бұрын келген қонақтар мен амандасып алайық. Психологиялық ахаул жасау Бүгінгі сабағымыз жақсы керемет өту үшін барлығымыз белсенді болайық,сендерге сәттілік.Мен мына жүрекпен бірге сендерге мейірім махабатымды берем. Өткенге шолу.Үйтапсырмасын тексеру «Сандық лабиринт» әдісі. 1.Адамда қанша сүйек бар? 200 ден аса. 2.Бел омыртқа саны қанша? 5 3.Қабырға саны қанша? 12 4.Құйымшақ неше омыртқадан тұрады? 4-5 5.Сегізкөз қанша омыртқаның бірігуінен құралған? 5 6.Арқа омыртқа саны қанша? 12 7.Омыртқа саны қанша? 33-34 8.Адам қаңқасы неше топқа бөлінеді?4 9.Мойын омыртқа саны қанша? 7 10.Ми сауыты қанша сүйектен құралған? 5 «Миға шабул» әдісі Сурет көрсету арқылы оқушылардың ойларын тыңдайды. Орманда өсетін ағаштармен ашық далада өсетін ағаштардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? |
Оқушылар келегн қонақтар мен амандасады. Жүректі бір-біріне беріп жалғастырады Оқушылар бір-бірден тақтада ілініп тұрған сандарды таңдап сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын айтады. |
Мадақтау әдісі.Жарайсың,керемет,тамаша |
Сандар жазылған кескіндер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 10 мин 2 мин 3 мин 10 мин |
«Төңкерілген тәрелке» әдісі Мұғалім түсіндірмесі
Жалпақтабандылық- адам табанындағы ойыстың түгелдей немесе жартылай тегістеліп, жалпайып кетуі. Гиподинамияның пайда болу себептері —
Кәсiби
ерекшелiктерге байланысты бұлшық ет жұмысын шектеу; Негізгі белгілері —
Әлсіреу; Сымбаттың бұзылуының алдын алу
Сөздікпен жұмыс. Остиология-сүйекті зерттейтін ғылым Миология-бұлшықетті зерттейтін ғылым Гиподинамия-қимыл-қозғалыстың аздығынан туатын дене аурулары Ортопед-сүйекті емдейтін дәрігер. «Микрафон»әдісі арқылы тексеру қортындылау. 2-тапсырма.Топтық жұмыс.Ережені еске түсіру Топтарға суреттер беріледі,аурулардың түрлерін анықтайды,пайда болу себептерін және алдын алу жолдарын айтады.
Сергіту сәті
3-тапсырма жеке жұмыс 1.Аз қозғалу А- гиподинамия Б-сколиоз С-кифоз 2.Гиподинамияның пайда болу себептері А-үнемі қозғалыста болу Б-аз қозғалу С-физикалық жұмыс жасау 3.Жалпақтабандылықтың пайда болуы А-жазу үстелінде ұзақ уақыт қийсайып отыру Б-салмағы ауыр жүк көтеру С-тар қысып тұратын аяқ-киім кию 4.Сымбатты болу үшін не істейміз А-ұзақ уақыт тік тұру Б-салмағы жеңіл зат көтеру С-дене шынықтыру белсенділігі жоғары болу керек 5.Омыртқаның алға және артқа дөңес иілуі А-сколиоз Б-лордоз С-кифоз,лордоз 6.Омыртқаның бір бүйірге қарай қисаюы А-кифоз Б-сколиоз С-лордоз 1-а,2-б,3-с,4-с,5-с,6-б Тестте берілген сұрақтарды талдау. «Дерижер» Әдісі арқылы 4-тапсырма Жалпақтабандылықты анықтау. Рөлдік ойын.Практикалық жұмыс. |
Оқушыларға үйден оқу ақпарат жинау алдын ала тапсырма берілген,соны айтады. Оқушылар берілген термин сөздердің анытамасын жазады. Топтық жұмыстың ережесін айтады. оқушылар берілген суреттерге қарап ауру түрін анықтап пайда болу себептерін және алдын алу жолдарын айтады. Оқушылар бел омыртқасына арналған жаттығулар жасайды Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды Оқушылар рөлдік ойын арқылы жалпақтабандылықты анықтайды |
Дискриптор: -термин сөздердің анықтамасын дұрыс айтады 1б Өзін-өзі бағалау Дискриптор: -ауру атауын дұрыс айтады 1б -пайда болу себептерін дұрыс айтады 1б -алдын алу жолдарын дұрыс айтады 1б Бірін-бірі бағалау Дискриптор: -Тест жауаптарын дұрыс табады 6 балл Өзін-өзі бағалау Мадақтау әдісі |
Таратпа материалдар
А4қағаз, маркер |
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Банкомат » әдісі Үйге тапсырма Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері тақырыбына тест құрастыру. |
|
|
|

Сау омыртқа Кеуде сколиозы Бел сколиозы Кеуде-бел сколиозы Аралас сколиоз
![]()
Сколиоз омыртқаның бүйір жаққа қисаюы Кифоз артқа Лордоз алға
1топ

Дискриптор:
-ауру атауын дұрыс айтады
1б
-пайда болу себептерін дұрыс айтады
1б
-алдын алу жолдарын дұрыс айтады
1б
2топ

Дискриптор:
-ауру атауын дұрыс айтады
1б
-пайда болу себептерін дұрыс айтады
1б
-алдын алу жолдарын дұрыс айтады
1б
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
Миология |
|
Гиподинамия |
|
Ортопед |
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
3-тапсырма жеке жұмыс
1.Аз қозғалу
А- гиподинамия
Б-сколиоз
С-кифоз
2.Гиподинамияның пайда болу себептері
А-үнемі қозғалыста болу
Б-аз қозғалу
С-физикалық жұмыс жасау
3.Жалпақтабандылықтың пайда болуы
А-жазу үстелінде ұзақ уақыт қийсайып отыру
Б-салмағы ауыр жүк көтеру
С-тар қысып тұратын аяқ-киім кию
4.Сымбатты болу үшін не істейміз
А-ұзақ уақыт тік тұру
Б-салмағы жеңіл зат көтеру
С-дене шынықтыру белсенділігі жоғары болу керек
5.Омыртқаның алға және артқа дөңес иілуі
А-сколиоз
Б-лордоз
С-кифоз,лордоз
6.Омыртқаның бір бүйірге қарай қисаюы
А-кифоз
Б-сколиоз
С-лордоз
1.Адамда қанша сүйек бар?
2.Бел омыртқа саны қанша?
3.Қабырға саны қанша?
4.Құйымшақ неше омыртқадан тұрады?
5.Сегізкөз қанша омыртқаның бірігуінен құралған?
6.Арқа омыртқа саны қанша?
7.Омыртқа саны қанша?
8.Адам қаңқасы неше топқа бөлінеді?
9.Мойын омыртқа саны қанша?
10.Ми сауыты қанша сүйектен құралған?
Бағалау парағы
|
№ |
Білім алушының аты-жөні |
Тапсырма №1 термін сөздердің анықтамасын дұрыс жазады.1балл |
Тапсырма №2 -ауру атауын дұрыс айтады. -пайда болу себептерін дұрыс айтады. -алдын алу жолдарын дұрыс айтады.3балл |
Тапсырма №3 Тест жауаптарын дұрыс табады Әр дұрұс жауап 1б Жалпы 6балл |
Қорытынды |
|
1 |
Бағдат Інжу |
|
|
|
|
|
2 |
Бақытнұр Аяла |
|
|
|
|
|
3 |
Ербосын Әдемі |
|
|
|
|
|
4 |
Мұратбекұлы Ақниет |
|
|
|
|
|
5 |
Мырзағалиұлы Ернар |
|
|
|
|
|
6 |
Нұржаубайқызы Парида |
|
|
|
|
|
7 |
Саттарова Ақерке |
|
|
|
|
|
8 |
Текесбай Абілмансұр |
|
|
|
|
|
9 |
Төлеген Ақниет |
|
|
|
|
|
10 |
Юсупов Шахрияр |
|
|
|
|
«Алматы облысы білім басқармасының
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білі бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«М.Маметова атындағы орта мектеп-МДШО»КММ
Зерттеу сабағы
2 цикл, 2-сабақ
Тақырыбы: Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері.

Өткізген: З.Джамалова
2024-2025 о.ж
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері
Бекітемін
Мектеп директоры
___________________Ш.А.Абиткожаева
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Бөліп шығару |
Мектеп:М.Маметова |
|
Сынып: 8 «А» Күні: 19.02.2025ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Джамалова Зарина Махмутжановна |
|
Сабақтың тақырыбы |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау 8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
-гиподинамия салдарын атау сипаттау -сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін түсіндіру |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Сәлемдесу, түгендеу. Ал балалар сабағымзды бастамас бұрын келген қонақтар мен амандасып алайық. Психологиялық ахаул жасау Бүгінгі сабағымыз жақсы керемет өту үшін барлығымыз белсенді болайық,сендерге сәттілік.Мен мына жүрекпен бірге сендерге мейірім махабатымды берем. Өткенге шолу.Үйтапсырмасын тексеру «Сандық лабиринт» әдісі. 1.Адамда қанша сүйек бар? 200 ден аса. 2.Бел омыртқа саны қанша? 5 3.Қабырға саны қанша? 12 4.Құйымшақ неше омыртқадан тұрады? 4-5 5.Сегізкөз қанша омыртқаның бірігуінен құралған? 5 6.Арқа омыртқа саны қанша? 12 7.Омыртқа саны қанша? 33-34 8.Адам қаңқасы неше топқа бөлінеді?4 9.Мойын омыртқа саны қанша? 7 10.Ми сауыты қанша сүйектен құралған? 5 «Миға шабул» әдісі Сурет көрсету арқылы оқушылардың ойларын тыңдайды. Орманда өсетін ағаштармен ашық далада өсетін ағаштардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? |
Оқушылар келегн қонақтар мен амандасады. Жүректі бір-біріне беріп жалғастырады Оқушылар бір-бірден тақтада ілініп тұрған сандарды таңдап сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын айтады. |
Мадақтау әдісі.Жарайсың,керемет,тамаша |
Сандар жазылған кескіндер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 10 мин 2 мин 3 мин 10 мин |
«Төңкерілген тәрелке» әдісі Мұғалім түсіндірмесі
Жалпақтабандылық- адам табанындағы ойыстың түгелдей немесе жартылай тегістеліп, жалпайып кетуі. Гиподинамияның пайда болу себептері —
Кәсiби
ерекшелiктерге байланысты бұлшық ет жұмысын шектеу; Негізгі белгілері —
Әлсіреу; Сымбаттың бұзылуының алдын алу
Сөздікпен жұмыс. Остиология-сүйекті зерттейтін ғылым Миология-бұлшықетті зерттейтін ғылым Гиподинамия-қимыл-қозғалыстың аздығынан туатын дене аурулары Ортопед-сүйекті емдейтін дәрігер. «Микрафон»әдісі арқылы тексеру қортындылау. 2-тапсырма.Топтық жұмыс.Ережені еске түсіру Топтарға суреттер беріледі,аурулардың түрлерін анықтайды,пайда болу себептерін және алдын алу жолдарын айтады.
Сергіту сәті
3-тапсырма жеке жұмыс 1.Аз қозғалу А- гиподинамия Б-сколиоз С-кифоз 2.Гиподинамияның пайда болу себептері А-үнемі қозғалыста болу Б-аз қозғалу С-физикалық жұмыс жасау 3.Жалпақтабандылықтың пайда болуы А-жазу үстелінде ұзақ уақыт қийсайып отыру Б-салмағы ауыр жүк көтеру С-тар қысып тұратын аяқ-киім кию 4.Сымбатты болу үшін не істейміз А-ұзақ уақыт тік тұру Б-салмағы жеңіл зат көтеру С-дене шынықтыру белсенділігі жоғары болу керек 5.Омыртқаның алға және артқа дөңес иілуі А-сколиоз Б-лордоз С-кифоз,лордоз 6.Омыртқаның бір бүйірге қарай қисаюы А-кифоз Б-сколиоз С-лордоз 1-а,2-б,3-с,4-с,5-с,6-б Тестте берілген сұрақтарды талдау. «Дерижер» Әдісі арқылы 4-тапсырма Жалпақтабандылықты анықтау. Рөлдік ойын.Практикалық жұмыс. |
Оқушыларға үйден оқу ақпарат жинау алдын ала тапсырма берілген,соны айтады. Оқушылар берілген термин сөздердің анытамасын жазады. Топтық жұмыстың ережесін айтады. оқушылар берілген суреттерге қарап ауру түрін анықтап пайда болу себептерін және алдын алу жолдарын айтады. Оқушылар бел омыртқасына арналған жаттығулар жасайды Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды Оқушылар рөлдік ойын арқылы жалпақтабандылықты анықтайды |
Дискриптор: -термин сөздердің анықтамасын дұрыс айтады 1б Өзін-өзі бағалау Дискриптор: -ауру атауын дұрыс айтады 1б -пайда болу себептерін дұрыс айтады 1б -алдын алу жолдарын дұрыс айтады 1б Бірін-бірі бағалау Дискриптор: -Тест жауаптарын дұрыс табады 6 балл Өзін-өзі бағалау Мадақтау әдісі |
Таратпа материалдар
А4қағаз, маркер |
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Банкомат » әдісі Үйге тапсырма Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері тақырыбына тест құрастыру. |
|
|
|

Сау омыртқа Кеуде сколиозы Бел сколиозы Кеуде-бел сколиозы Аралас сколиоз
![]()
Сколиоз омыртқаның бүйір жаққа қисаюы Кифоз артқа Лордоз алға
1топ

Дискриптор:
-ауру атауын дұрыс айтады
1б
-пайда болу себептерін дұрыс айтады
1б
-алдын алу жолдарын дұрыс айтады
1б
2топ

Дискриптор:
-ауру атауын дұрыс айтады
1б
-пайда болу себептерін дұрыс айтады
1б
-алдын алу жолдарын дұрыс айтады
1б
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
Миология |
|
Гиподинамия |
|
Ортопед |
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
Берілген термін сөздердің анықтамасын жазыңдар
|
Остиология |
|
|
Миология |
|
|
Гиподинамия |
|
|
Ортопед |
|
3-тапсырма жеке жұмыс
1.Аз қозғалу
А- гиподинамия
Б-сколиоз
С-кифоз
2.Гиподинамияның пайда болу себептері
А-үнемі қозғалыста болу
Б-аз қозғалу
С-физикалық жұмыс жасау
3.Жалпақтабандылықтың пайда болуы
А-жазу үстелінде ұзақ уақыт қийсайып отыру
Б-салмағы ауыр жүк көтеру
С-тар қысып тұратын аяқ-киім кию
4.Сымбатты болу үшін не істейміз
А-ұзақ уақыт тік тұру
Б-салмағы жеңіл зат көтеру
С-дене шынықтыру белсенділігі жоғары болу керек
5.Омыртқаның алға және артқа дөңес иілуі
А-сколиоз
Б-лордоз
С-кифоз,лордоз
6.Омыртқаның бір бүйірге қарай қисаюы
А-кифоз
Б-сколиоз
С-лордоз
1.Адамда қанша сүйек бар?
2.Бел омыртқа саны қанша?
3.Қабырға саны қанша?
4.Құйымшақ неше омыртқадан тұрады?
5.Сегізкөз қанша омыртқаның бірігуінен құралған?
6.Арқа омыртқа саны қанша?
7.Омыртқа саны қанша?
8.Адам қаңқасы неше топқа бөлінеді?
9.Мойын омыртқа саны қанша?
10.Ми сауыты қанша сүйектен құралған?
Бағалау парағы
|
№ |
Білім алушының аты-жөні |
Тапсырма №1 термін сөздердің анықтамасын дұрыс жазады.1балл |
Тапсырма №2 -ауру атауын дұрыс айтады. -пайда болу себептерін дұрыс айтады. -алдын алу жолдарын дұрыс айтады.3балл |
Тапсырма №3 Тест жауаптарын дұрыс табады Әр дұрұс жауап 1б Жалпы 6балл |
Қорытынды |
|
1 |
Бағдат Інжу |
|
|
|
|
|
2 |
Бақытнұр Аяла |
|
|
|
|
|
3 |
Ербосын Әдемі |
|
|
|
|
|
4 |
Мұратбекұлы Ақниет |
|
|
|
|
|
5 |
Мырзағалиұлы Ернар |
|
|
|
|
|
6 |
Нұржаубайқызы Парида |
|
|
|
|
|
7 |
Саттарова Ақерке |
|
|
|
|
|
8 |
Текесбай Абілмансұр |
|
|
|
|
|
9 |
Төлеген Ақниет |
|
|
|
|
|
10 |
Юсупов Шахрияр |
|
|
|
|
«Алматы облысы білім басқармасының
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білі бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«М.Маметова атындағы орта мектеп-МДШО»КММ
Зерттеу сабағы
2 цикл, 2-сабақ
Тақырыбы: Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері.

Өткізген: З.Джамалова
2024-2025 о.ж
шағым қалдыра аласыз
















