Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі
Сабақтың мақсаты:
1. Ғ.Мүсірепов өмірі мен айырмашылығына тоқталу
2.Әңгіменің мазмұнын меңгерту,тақырыбын,идеясын ашу,аңыз туралы әдеби-теориялық ұғымын кеңейту
3.Аналарды сыйлауға,құрметтеуге,аталы сөздерге тоқтай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі:баяндау,талдау
Сабақтың көрнекілігі: Ғ.Мүсірепов суреті,мақал-мәтелдер жинағы.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
1.оқушылармен амандасу
2.оқушыларды түгендеу
3.сыныпты топқа бөлу (фигуралар арқылы)
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
1.С.Мұқанов «Саятшы ораз» әңгімесін мазмұндау,сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты пысықтау.
а) С.Мұанов жайлы не білеміз?
ә) Шығармаларын ата?
б) Есіл бойында әңгімесі не жайында?
Жаңа сабақ:
М.Дулатовтың «Кім,балалар сендерді сүйетұғын» өлеңін оқи отырып оқушыларды ойландыру (балалар көздерін жұмып отырып ойланады)
Мұғалім: Көз алдарыңы ең жаныңа жақын адамды елестетіңдер
Оқушы: Мен көз алдыма анамды елестетер едім
Мұғалім: Кім қандай ой (кім туралы) ойлады?
Оқушы: Мен анамды ойлап отырмын,оны қатты сағындым
-Дұрыс айтасыңдар балалар олай болса,біз бүгін Ғ.Мүсіреповтың «Ананың анасы» деген әңгімесімен танысамыз.
Кіріспе:
Ғ.Мүсірепов 1902 жылы 22 наурызда Солтүстік Қазақстан облысын Жамбыл ауданында Ғ.Мүсірепов ауылында дүниеге келген.1908-1910 жылдары ауыл молдасынан дәріс алып діни сауат ашқан.1916-1918 жылы 2 сыныптың ауылдық орыс мектебінде , 1918-1921 жылы жоғары бастауыш мектебінде оқыған.1934-1936 жылдары қазақ әдебиеті «Социалистік Қазақстан» газетінің бас редакторы,1938-1955 жылдары шығармашылық жұмыспен айналысқан.
Әңгімелері - «Ананың анасы», «Ер ана», «Талпақ танау»
Повестері - «Қос шалқар», «Тулаған толқында»
Романдары - «Қазақ солдаты», «Оянған өлке»
Драмалары - «Қыз Жібек», «Қозы көрпеш – Баян сұлу»
Балладалары - «Жапон балладасы»
Ғылыми еңбектері - Заман және әдебиет,Суреткер парызы,Дәуір дидары.
Талдау (постермен жұмыс)
І топ-әңгіменің авторы,тақырыбы,әдеби жанры,идеясын анықта
ІІ топ-шығарманың композициялық құрылысына талдау жасау (басталуы,байланысы,шиеленісуі,шарықтау шегі,шешімі)
ІІІ топ-жағымды,жағымсыз кейіпкерлерді табу,әдеби-теориялық ұғымдар.
Қолдану
І топ-Ана туралы мақал-мәтелдер жазу
ІІ топ-«Ана-сарқылмас күш»тақырыбында эссе жазу
ІІІ топ-Ана,қайратты,батыл,қорықпайды деген сөздерге бес жол өлең шығару
Жинақтау
-Балалар, бүгінгі қоғамда болып жатқан түрлі оқиғаларды естіп жүрегіміз ауырады.Аналарын қарттар үйіне өткізіп жатады.
-Балалар, бүгінгі сабағымызды қорытындылай келе,ең жақынымыз анамызды құрметтеп,қастерлеп жүруіміз керек.
-Демек,ақын М.Шахановтың «Төрт ана » атты өлеңін оқи отырып бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.
Сабақты қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма: 1. «Ананың анасы» әңгімесін оқып, мазмұндау
2. «Ғ.Мүсіреповтің «Ана» тақырыбында жазылған басқа да шығармаларын оқып келу.
Рефлексия
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғ.Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі
Ғ.Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі
Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі
Сабақтың мақсаты:
1. Ғ.Мүсірепов өмірі мен айырмашылығына тоқталу
2.Әңгіменің мазмұнын меңгерту,тақырыбын,идеясын ашу,аңыз туралы әдеби-теориялық ұғымын кеңейту
3.Аналарды сыйлауға,құрметтеуге,аталы сөздерге тоқтай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі:баяндау,талдау
Сабақтың көрнекілігі: Ғ.Мүсірепов суреті,мақал-мәтелдер жинағы.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
1.оқушылармен амандасу
2.оқушыларды түгендеу
3.сыныпты топқа бөлу (фигуралар арқылы)
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
1.С.Мұқанов «Саятшы ораз» әңгімесін мазмұндау,сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты пысықтау.
а) С.Мұанов жайлы не білеміз?
ә) Шығармаларын ата?
б) Есіл бойында әңгімесі не жайында?
Жаңа сабақ:
М.Дулатовтың «Кім,балалар сендерді сүйетұғын» өлеңін оқи отырып оқушыларды ойландыру (балалар көздерін жұмып отырып ойланады)
Мұғалім: Көз алдарыңы ең жаныңа жақын адамды елестетіңдер
Оқушы: Мен көз алдыма анамды елестетер едім
Мұғалім: Кім қандай ой (кім туралы) ойлады?
Оқушы: Мен анамды ойлап отырмын,оны қатты сағындым
-Дұрыс айтасыңдар балалар олай болса,біз бүгін Ғ.Мүсіреповтың «Ананың анасы» деген әңгімесімен танысамыз.
Кіріспе:
Ғ.Мүсірепов 1902 жылы 22 наурызда Солтүстік Қазақстан облысын Жамбыл ауданында Ғ.Мүсірепов ауылында дүниеге келген.1908-1910 жылдары ауыл молдасынан дәріс алып діни сауат ашқан.1916-1918 жылы 2 сыныптың ауылдық орыс мектебінде , 1918-1921 жылы жоғары бастауыш мектебінде оқыған.1934-1936 жылдары қазақ әдебиеті «Социалистік Қазақстан» газетінің бас редакторы,1938-1955 жылдары шығармашылық жұмыспен айналысқан.
Әңгімелері - «Ананың анасы», «Ер ана», «Талпақ танау»
Повестері - «Қос шалқар», «Тулаған толқында»
Романдары - «Қазақ солдаты», «Оянған өлке»
Драмалары - «Қыз Жібек», «Қозы көрпеш – Баян сұлу»
Балладалары - «Жапон балладасы»
Ғылыми еңбектері - Заман және әдебиет,Суреткер парызы,Дәуір дидары.
Талдау (постермен жұмыс)
І топ-әңгіменің авторы,тақырыбы,әдеби жанры,идеясын анықта
ІІ топ-шығарманың композициялық құрылысына талдау жасау (басталуы,байланысы,шиеленісуі,шарықтау шегі,шешімі)
ІІІ топ-жағымды,жағымсыз кейіпкерлерді табу,әдеби-теориялық ұғымдар.
Қолдану
І топ-Ана туралы мақал-мәтелдер жазу
ІІ топ-«Ана-сарқылмас күш»тақырыбында эссе жазу
ІІІ топ-Ана,қайратты,батыл,қорықпайды деген сөздерге бес жол өлең шығару
Жинақтау
-Балалар, бүгінгі қоғамда болып жатқан түрлі оқиғаларды естіп жүрегіміз ауырады.Аналарын қарттар үйіне өткізіп жатады.
-Балалар, бүгінгі сабағымызды қорытындылай келе,ең жақынымыз анамызды құрметтеп,қастерлеп жүруіміз керек.
-Демек,ақын М.Шахановтың «Төрт ана » атты өлеңін оқи отырып бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.
Сабақты қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма: 1. «Ананың анасы» әңгімесін оқып, мазмұндау
2. «Ғ.Мүсіреповтің «Ана» тақырыбында жазылған басқа да шығармаларын оқып келу.
Рефлексия
шағым қалдыра аласыз













