Тексерілді__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам жанының құпиясы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Садуова Ж |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.2026ж |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ұлпан" романындағы кейіпкерлер әлемі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -нәтижелерге қол жеткізу және жақсарту үшін күш салуға дайын болу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау; Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық -ақпаратты талдау және бағалау; -жаңа идеяларды ұсыну. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 10 минут Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут 5 мин Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын бақылау Психологиялық ахуал “Жақсы көңіл-күй жан азығы” әдісі Ойтүрткі «Бинго ойыны» әдісі арқылы «Ұлпан» романына сұрақтарға жауап беріңдер.
Романнан үзінді келтіре отырып түсіндірің дер. 2. Ұлпанның «арзанға түспейтін қыз» екенінде қандай мән жатыр? 3.Ұлпан Есенейге жар болуға не себепті келісім берді? Бұл келісімге сендердің көзқарастарың қандай? 4.«Ұлпан» романында қазақ өмірінің қандай оқиғалары қамтылған? 5. Ұлпан бойында қандай қасиеттерді дарытқан? 6. Ұлпан қазақ даласына қандай өзгерістер мен жаңалықтар әкелді? 7. Ұлпанның өмірден ерте кетуіне қандай себеп болды? Мұғалім сөзі Әр халықтың тарихында елді біріктірген, сөзі мен ісі салмақты аналар болған. Бүгін біз сондай ұлы тұлғаның әлеміне сапар шегеміз. Ол кім деп ойлайсыңдар? Оқушыларға сұрақ қою арқылы бүгінгі тақырып пен сабақ мақсатын аштырады Топтық жұмыс Оқушыларды екі топқа бөледі. І топ “Кейіпкерлер галериясы”
ІІ топ
«Әдебиет үйірмесі»Топтағы әр оқушыға белгілі бір «рөл» беріледі. Бұл жауапкершілікті арттырады. Сұрақ қоюшы: Шығарма бойынша түрткі болатын сұрақтар дайындайды. Сілтеме табушы: Оқиға мен бүгінгі өмір арасындағы байланысты табады. Бейнелеуші: Шығармадағы кейіпкерлер диалогын рөлмен сомдайды
Жұптық жұмыс
1.«Кейіпкердің ішкі монологы» (Талдау әдісі)Тапсырма: Жұптағы бір оқушы — Ұлпан, екіншісі — Есеней болады. Шығармадағы шешімтал сәттердің бірінде (мысалы, Ұлпанның билікке араласуы немесе елдегі реформалары) кейіпкерлер бір-біріне өз ойларын, қауіптері мен үміттерін айтады. 2.«Сәйкестендіру және дәлелдеу» (Кестемен жұмыс)
3.Романдағы кейіпкерлер жүйесі арқылы идеясын анықтап, тура және жанама мінездеу берілген тұстарын теріп жаз.
4. Романдағы Ұлпан бейнесін қазіргі кездегі басшылық қызметтегі әйелдер бейнесімен салыстырыңдар
Дәптермен жұмыс
Кейіпкерге хат
Хаттың мазмұны шығарма идеясына сәйкес болу керек. Кейіпкердің іс-әрекетіне баға беріп, шығармадан нақты дәлел келтіреді.
Рефлексия “Whatsapp” әдісі Сұрақ -жауап
Үй жұмысы
“Әйел тағдыры-ұлт тағдыры” әдеби эссе жазу
|
Психологиялық ахуал
“Жақсы көңіл-күй жан азығы” әдісі
«Бинго ойыны» әдісі Өткен сабақты қайталау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Мұғалімнің сөзін мұқият тыңдап, бүгінгі тақырып пен мақсатын ашады.
Топтық жұмыс
Оқушылар екі топқа бөлінеді.
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды.
Жұптық жұмыс
Әр жұп берілген тапсырманы бірігіп орындайды.
Есеней мен Ұлпанның ішкі ойларын, қауіптері мен үміттерін табады.
Кейіпкерлердің басты қасиетін табады
Романдағы кейіпкерлерге тура және жанама мінездеме табады.
Ұлпан бейнесін қазіргі кездегі басшылық қызметтегі әйелдер бейнесімен салыстырады
Кейіпкер әрекетіне мәтіннен үзінді келтіріп, сол әрекетіне өз көзқарастарын білдіреді.
Рефлексия
“Whatsapp” әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
Рефлексия “Whatsapp” әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор І топ “Кейіпкерлер галериясы”
Дескриптор
Кейіпкердің шығармадағы орнын анықтайды- 1 балл
Кейіпкердің мінездемесін 3 сын есім арқылы береді-1балл
Кейіпкердің авторлық идеяны ашудағы рөлін түсіндіреді-1 балл
ІІ топ
“Әдебиет үйірмесі”
Дескриптор
Шығарманың идеясын ашатын 3сұрақ құрастырады-1балл
Оқиға мен бүгінгі өмір арасындағы байланысты табады-1 балл
Шығармадағы кейіпкерлер диалогын рөлмен сомдайды 1балл Жалпы -3 балл
Дескриптор 1-жұп Кейіпкердің мінезіне сай сөйлеу мәнерін сақтайды-2балл Шығармадағы нақты оқиғаны негізге алады- 2 балл
Дескриптор Кейіпкердің басты қасиетін дұрыс таниды -2балл Мәтін ішінен сол қасиетті айқындайтын үзіндіні дәл тауып жазады-2 балл
Кейіпкерлерге тура мінездеме береді-2балл Жанама мінездеме береді- 2балл
4-Жұп Ұлпан бейнесін қазіргі кездегі әйелдер бейнесімен ұқсастығын табады-2балл Айырмашылығын табады- 2балл
5-Жұп Мәтіннен кейіпкер әрекетін табады-2балл
Кейіпкер әрекетіне өз көзқарасын білдіреді-2 балл Жалпы-4 балл
Дескриптор
Хат мазмұны шығарма идеясына сай жазылады-1балл
Кейіпкер іс әрекетіне баға береді, шығармадан дәлел келтіреді-1 балл
Хат құрылымы сақталады-1 балл Жалпы -3 балл |
АКТ
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романы
Тексерілді__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам жанының құпиясы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Садуова Ж |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.2026ж |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ұлпан" романындағы кейіпкерлер әлемі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -нәтижелерге қол жеткізу және жақсарту үшін күш салуға дайын болу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау; Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық -ақпаратты талдау және бағалау; -жаңа идеяларды ұсыну. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 10 минут Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут 5 мин Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын бақылау Психологиялық ахуал “Жақсы көңіл-күй жан азығы” әдісі Ойтүрткі «Бинго ойыны» әдісі арқылы «Ұлпан» романына сұрақтарға жауап беріңдер.
Романнан үзінді келтіре отырып түсіндірің дер. 2. Ұлпанның «арзанға түспейтін қыз» екенінде қандай мән жатыр? 3.Ұлпан Есенейге жар болуға не себепті келісім берді? Бұл келісімге сендердің көзқарастарың қандай? 4.«Ұлпан» романында қазақ өмірінің қандай оқиғалары қамтылған? 5. Ұлпан бойында қандай қасиеттерді дарытқан? 6. Ұлпан қазақ даласына қандай өзгерістер мен жаңалықтар әкелді? 7. Ұлпанның өмірден ерте кетуіне қандай себеп болды? Мұғалім сөзі Әр халықтың тарихында елді біріктірген, сөзі мен ісі салмақты аналар болған. Бүгін біз сондай ұлы тұлғаның әлеміне сапар шегеміз. Ол кім деп ойлайсыңдар? Оқушыларға сұрақ қою арқылы бүгінгі тақырып пен сабақ мақсатын аштырады Топтық жұмыс Оқушыларды екі топқа бөледі. І топ “Кейіпкерлер галериясы”
ІІ топ
«Әдебиет үйірмесі»Топтағы әр оқушыға белгілі бір «рөл» беріледі. Бұл жауапкершілікті арттырады. Сұрақ қоюшы: Шығарма бойынша түрткі болатын сұрақтар дайындайды. Сілтеме табушы: Оқиға мен бүгінгі өмір арасындағы байланысты табады. Бейнелеуші: Шығармадағы кейіпкерлер диалогын рөлмен сомдайды
Жұптық жұмыс
1.«Кейіпкердің ішкі монологы» (Талдау әдісі)Тапсырма: Жұптағы бір оқушы — Ұлпан, екіншісі — Есеней болады. Шығармадағы шешімтал сәттердің бірінде (мысалы, Ұлпанның билікке араласуы немесе елдегі реформалары) кейіпкерлер бір-біріне өз ойларын, қауіптері мен үміттерін айтады. 2.«Сәйкестендіру және дәлелдеу» (Кестемен жұмыс)
3.Романдағы кейіпкерлер жүйесі арқылы идеясын анықтап, тура және жанама мінездеу берілген тұстарын теріп жаз.
4. Романдағы Ұлпан бейнесін қазіргі кездегі басшылық қызметтегі әйелдер бейнесімен салыстырыңдар
Дәптермен жұмыс
Кейіпкерге хат
Хаттың мазмұны шығарма идеясына сәйкес болу керек. Кейіпкердің іс-әрекетіне баға беріп, шығармадан нақты дәлел келтіреді.
Рефлексия “Whatsapp” әдісі Сұрақ -жауап
Үй жұмысы
“Әйел тағдыры-ұлт тағдыры” әдеби эссе жазу
|
Психологиялық ахуал
“Жақсы көңіл-күй жан азығы” әдісі
«Бинго ойыны» әдісі Өткен сабақты қайталау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Мұғалімнің сөзін мұқият тыңдап, бүгінгі тақырып пен мақсатын ашады.
Топтық жұмыс
Оқушылар екі топқа бөлінеді.
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды.
Жұптық жұмыс
Әр жұп берілген тапсырманы бірігіп орындайды.
Есеней мен Ұлпанның ішкі ойларын, қауіптері мен үміттерін табады.
Кейіпкерлердің басты қасиетін табады
Романдағы кейіпкерлерге тура және жанама мінездеме табады.
Ұлпан бейнесін қазіргі кездегі басшылық қызметтегі әйелдер бейнесімен салыстырады
Кейіпкер әрекетіне мәтіннен үзінді келтіріп, сол әрекетіне өз көзқарастарын білдіреді.
Рефлексия
“Whatsapp” әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
Рефлексия “Whatsapp” әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор І топ “Кейіпкерлер галериясы”
Дескриптор
Кейіпкердің шығармадағы орнын анықтайды- 1 балл
Кейіпкердің мінездемесін 3 сын есім арқылы береді-1балл
Кейіпкердің авторлық идеяны ашудағы рөлін түсіндіреді-1 балл
ІІ топ
“Әдебиет үйірмесі”
Дескриптор
Шығарманың идеясын ашатын 3сұрақ құрастырады-1балл
Оқиға мен бүгінгі өмір арасындағы байланысты табады-1 балл
Шығармадағы кейіпкерлер диалогын рөлмен сомдайды 1балл Жалпы -3 балл
Дескриптор 1-жұп Кейіпкердің мінезіне сай сөйлеу мәнерін сақтайды-2балл Шығармадағы нақты оқиғаны негізге алады- 2 балл
Дескриптор Кейіпкердің басты қасиетін дұрыс таниды -2балл Мәтін ішінен сол қасиетті айқындайтын үзіндіні дәл тауып жазады-2 балл
Кейіпкерлерге тура мінездеме береді-2балл Жанама мінездеме береді- 2балл
4-Жұп Ұлпан бейнесін қазіргі кездегі әйелдер бейнесімен ұқсастығын табады-2балл Айырмашылығын табады- 2балл
5-Жұп Мәтіннен кейіпкер әрекетін табады-2балл
Кейіпкер әрекетіне өз көзқарасын білдіреді-2 балл Жалпы-4 балл
Дескриптор
Хат мазмұны шығарма идеясына сай жазылады-1балл
Кейіпкер іс әрекетіне баға береді, шығармадан дәлел келтіреді-1 балл
Хат құрылымы сақталады-1 балл Жалпы -3 балл |
АКТ
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



