Қысқа мерзімді жоспар
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бөлім: |
«Адам жанының құпиясы» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Күні:26.02.24 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жұмағалиева М.Ғ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сынып: 11а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ұлпанға құда түсу,Ұлпан-Есеней |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы 2мин
5мин
7мин
Сабақтың ортасы 7мин
6мин
5 мин
Сабақ тың соңы
|
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар ортаға шығып, қорапша ішінен сары және көк түстерді таңдап алу арқылы 2 топқа бөлінеді. 1-топ «Есеней» ауылы 2-топ «Ұлпан» ауылы Және сол қағаздарда жазылған сөздер мен сөз тіркестерін қолдана отырып бір- бірлеріне тілек тілейді. Оқушыларды орнына отырғызған соң бағалау парақтарын таратып береді.Орталарынан топ басшысын сайлайды. Үй тапсырмасын тексеру CLASSTAIM технологиясы арқылы оқушылардан тест жұмысы алынады. Тест тапсырмалары 1.«Ұлпан» романының авторы кім? а/М.Әуезов. б/Ғ.Мүсірепов* с/С.Мұқанов 2.Шығарманың тақырыбы не туралы? а/Ескі қазақ қоғамындағы мәселелер көтерілген б/Елдегі әлеуметтік теңсіздік тақырыбы жөнінде с/ХІХ ғасырдағы қазақ даласында болған тарихи шындықтарға негізделген* 3/Шығарма қай жылы роман болып жарияланды? а/1980* б/1974 1968 4.Романның кейіпкерлерін көрсетіңіз. а/Ұлпан,Есеней,Артықбай,Қамар б/Ұлпан,Шұға,Әбдірахман с/Ұлпан,Есеней,Артықбай,Мүсіреп* 5.Жазушының драмалық туындысын көрсетіңіз б/ «Қыз Жібек»* б/ «Оянған өлке» с/ «Ер ана» 6.Артықбайдың қызы Ұлпанды айттырған бұрынғы құдасының есімі кім? а/Сәдір б/Түлен* с/Кенжетай 7.Ұлпанды әкесі Артықбай қалай атаушы еді? а/Еркежан б/Ақнарым с/Сұлушаш* 8.Құбылтудың түрін табыңыз. а/Ассонанс б/Егіздеу с/Метафора* 9.Есенейге тән мінезді көрсетіңіз а/Қатал* б/Ақкөңіл с/Сабырсыз 10.Экспозиция деген не? а/Көркем шығарманы қорытындылайтын компонент б/Табиғаттың көрінісі с/Көркем шығармада оқиға дамып-өрістейтін орынды,ортаны,оқиғаға қатысатын кейіпкерлерді сипаттап таныстыру Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты таныстырылады. Қызығушылықты ояту. 1.Мағынаны тану. 2.Кейіпкерге мінездеме беру 1)Құда түсу деген не?Оны өмірмен байланыстыра отырып және шығармамен салыстыра отырып талқылау. 2)1-топ Есенейге, 2-топ Ұлпанға мінездеме береді 1-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ «Жалғасын тап».Оқиғаларды рет-ретімен орналастыру.(бөлімнің сюжетін еске түсіру мақсатымен ) Оқиғалар: 1-топ 1.Есеней еліне қайтқалы жатқан Мүсірепті шақырып алып,Артықбайға құда түсуге аттандыруы. 2.Мүсірептің Артықбайдың үйіне келген соң, Ұлпанның жоғын пайдаланып, келген шаруасын бірден айтып салуы 3.Ұлпанның еркі өзінде.Өзімен сөйлесе берсін деп айтты де.Ал,әке,батаңды бер деген күні,жетпей жатқаны бата болса,бере салу қиын емес қой... 4Ұлпан бүгін аса көңілді еді.Әкесінің аз ғана жылқысын Сәдірге қосып жібергелі бір жеті бойында атқа мініп далаға шығар,бой сергітер себеп қалған жоқ-ты. 5.Ұлпан, сен мен қазір не айтсам да түгел тыңда...Содан кейін өзінің Есеней жіберген елшілігін айтты. Ұлпанның өзі білетін дүниенің бірінші адамы-атақты Есеней би...кем болса,қырық жас үлкен адамАғашқа асылып өлмесең,құтыла алмайсың. 6.Енді Есеней ағаңа қайтаратын жауабымды айтайын:Құдай салды, біз көндік.Бірақ ағаңның есінде болсын-Ұлпан арзанға түспейтін қыз 2-топ 1.Осы күні үлкен Есеней жайына қалып,Ұлпан Есеней болып барады.Бірақ үлкен адам кішірейген сайын үлкейе береді екен. 2.Бұл күндерде Ұлпанның қолы да босай алмады.Қой қырқылып,жылқы күзеліп жатқан кез екен 3.Ұлпан жақындай бергенде, Есеней орнынан тұра келді. -Менің Есенейім әне келе жатыр.Мені дүрелеп алсын демесеңдер,осымен тоқтатайық... 4.Бай адамның айналасы осынша кедей көзінен сорасы аққан сорлы бола ма екен?Өзгесін былай қойғанда,Есенейдің ауылы дейтін санатқа қосылатын қырық үйлі қарашаның қайыршыға айналып бара жатқанына ұялу керек емес пе? 5.Осы аз күндердің ішінде Ұлпанның атағы бүкіл кең жайлауға түгел тарап кетті.Ұлпанның аз ғана істеген істерін аңызға айналдырып әкетті. 6.Ұлпанның сүйегіне біткен құдайдың өз қолынан берген қасиеттері бар.Керексіз басы артықты жек көреді. 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ «Тарсия әдісі» Берілген мысалға,ережелерге қатысты көркемдегіш құралдың түрін тауып, қызметін анықтап, автор стиліне баға береді. Метафора Мен сенің саяңда шырылдаған бозторғаймын Эпитет Ақ десе-ақ,нар десе-нар,ақылды да мырза адам көрінеді.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар
Бөлім:
«Адам жанының
құпиясы»
Күні:26.02.24
Мұғалімнің
аты-жөні: Жұмағалиева
М.Ғ.
Сынып:
11а
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Ұлпанға құда
түсу,Ұлпан-Есеней
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
9.2.3.1 шығармадағы
әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін
талдай отырып, автор стиліне баға
беру;
Сабақ
мақсаттары
шығармадағы әдеби
тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай
отырып, автор стиліне баға
береді
Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы 2мин
5мин
7мин Сабақтың ортасы
7мин
6мин 5
мин
Сабақ тың
соңы
Ұйымдастыру
кезеңі:Оқушылардың назарын сабаққа
аудару. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру. Оқушылар ортаға шығып,
қорапша ішінен сары және көк түстерді таңдап алу арқылы 2 топқа
бөлінеді. 1-топ «Есеней»
ауылы 2-топ «Ұлпан»
ауылы Және сол қағаздарда
жазылған сөздер мен сөз тіркестерін қолдана отырып бір- бірлеріне
тілек тілейді. Оқушыларды орнына
отырғызған соң бағалау парақтарын таратып береді.Орталарынан топ
басшысын
сайлайды.
Үй тапсырмасын тексеру
CLASSTAIM технологиясы арқылы оқушылардан тест
жұмысы алынады.
Тест тапсырмалары 1.«Ұлпан» романының авторы
кім?
а/М.Әуезов. б/Ғ.Мүсірепов*
с/С.Мұқанов
2.Шығарманың тақырыбы не
туралы?
а/Ескі қазақ қоғамындағы мәселелер
көтерілген
б/Елдегі әлеуметтік теңсіздік тақырыбы
жөнінде
с/ХІХ ғасырдағы қазақ даласында болған тарихи
шындықтарға негізделген*
3/Шығарма қай жылы роман болып
жарияланды?
а/1980* б/1974 1968
4.Романның кейіпкерлерін
көрсетіңіз.
а/Ұлпан,Есеней,Артықбай,Қамар
б/Ұлпан,Шұға,Әбдірахман
с/Ұлпан,Есеней,Артықбай,Мүсіреп*
5.Жазушының драмалық туындысын
көрсетіңіз
б/ «Қыз Жібек»* б/ «Оянған өлке» с/ «Ер
ана»
6.Артықбайдың қызы Ұлпанды айттырған бұрынғы
құдасының есімі кім?
а/Сәдір б/Түлен*
с/Кенжетай
7.Ұлпанды әкесі Артықбай қалай атаушы
еді?
а/Еркежан б/Ақнарым
с/Сұлушаш*
8.Құбылтудың түрін
табыңыз.
а/Ассонанс б/Егіздеу
с/Метафора*
9.Есенейге тән мінезді
көрсетіңіз
а/Қатал* б/Ақкөңіл
с/Сабырсыз
10.Экспозиция деген не?
а/Көркем шығарманы қорытындылайтын
компонент
б/Табиғаттың көрінісі
с/Көркем шығармада оқиға дамып-өрістейтін
орынды,ортаны,оқиғаға қатысатын кейіпкерлерді сипаттап
таныстыру Сабақ тақырыбы, сабақ
мақсаты
таныстырылады. Қызығушылықты
ояту. 1.Мағынаны
тану. 2.Кейіпкерге мінездеме
беру 1)Құда
түсу деген не?Оны өмірмен
байланыстыра отырып және шығармамен салыстыра отырып
талқылау. 2)1-топ Есенейге, 2-топ
Ұлпанға мінездеме
береді 1-тапсырма Топтық
жұмыс 1-топ «Жалғасын
тап».Оқиғаларды рет-ретімен
орналастыру.(бөлімнің сюжетін еске
түсіру мақсатымен
) Оқиғалар: 1-топ 1.Есеней еліне қайтқалы
жатқан Мүсірепті шақырып алып,Артықбайға құда түсуге
аттандыруы. 2.Мүсірептің Артықбайдың
үйіне келген соң, Ұлпанның жоғын пайдаланып, келген шаруасын бірден
айтып салуы 3.Ұлпанның еркі
өзінде.Өзімен сөйлесе берсін деп айтты де.Ал,әке,батаңды бер деген
күні,жетпей жатқаны бата болса,бере салу қиын емес
қой... 4Ұлпан бүгін аса көңілді
еді.Әкесінің аз ғана жылқысын Сәдірге қосып жібергелі бір жеті
бойында атқа мініп далаға шығар,бой сергітер себеп қалған
жоқ-ты. 5.Ұлпан, сен мен қазір не
айтсам да түгел тыңда...Содан кейін өзінің Есеней жіберген
елшілігін айтты. Ұлпанның өзі білетін
дүниенің бірінші адамы-атақты Есеней би...кем болса,қырық жас үлкен
адамАғашқа асылып өлмесең,құтыла
алмайсың. 6.Енді Есеней ағаңа
қайтаратын жауабымды айтайын:Құдай салды, біз көндік.Бірақ ағаңның
есінде болсын-Ұлпан арзанға түспейтін
қыз 2-топ 1.Осы күні үлкен Есеней
жайына қалып,Ұлпан Есеней болып барады.Бірақ үлкен адам кішірейген
сайын үлкейе береді
екен. 2.Бұл күндерде
Ұлпанның қолы да босай алмады.Қой қырқылып,жылқы күзеліп жатқан кез
екен 3.Ұлпан жақындай бергенде,
Есеней орнынан тұра
келді. -Менің Есенейім әне келе
жатыр.Мені дүрелеп алсын демесеңдер,осымен
тоқтатайық... 4.Бай адамның айналасы
осынша кедей көзінен сорасы аққан сорлы бола ма екен?Өзгесін былай
қойғанда,Есенейдің ауылы дейтін санатқа қосылатын қырық үйлі
қарашаның қайыршыға айналып бара жатқанына ұялу керек емес
пе? 5.Осы аз күндердің ішінде
Ұлпанның атағы бүкіл кең жайлауға түгел тарап кетті.Ұлпанның аз
ғана істеген істерін аңызға айналдырып
әкетті. 6.Ұлпанның сүйегіне біткен
құдайдың өз қолынан берген қасиеттері бар.Керексіз басы артықты
жек көреді. 2-тапсырма Топтық
жұмыс
1-топ «Тарсия әдісі» Берілген мысалға,ережелерге қатысты көркемдегіш құралдың түрін тауып, қызметін анықтап, автор стиліне баға
береді.
Метафора
Мен сенің саяңда шырылдаған
бозторғаймын
Эпитет
Ақ десе-ақ,нар десе-нар,ақылды да мырза адам
көрінеді.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













