№ 6 сабақ
|
Бөлімі: |
ГеоГебраның геометриядағы қолданыстары |
|
Мектеп: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гомотетияның «Геогебрадағы» қолданыстары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.1.4.11 Гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу; 9.1.4.12. Гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу; |
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылар гомотетия ұғымымен танысып, гомотетия коэффициентін табуды үйренеді, фигураларды Геогебра арқылы көшіруді орындайды. |
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторалар бойынша оқушыларға тапсырмалар беріледі |
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы
5 мин.
Өткен сабақты тексеру
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы.
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, ұлттық құндылықтарды дәріптеуге тәрбиелеу.
Геогебра бағдарламасымен кесіндіге орта перпендикуляр жүргізуді орындаудың ережелерін қайталау, геогебраның негізгі батырмаларын тағы да қайталап өту. Бұл тақырыпта орындалатын әрекеттерді көрсетейік. Геогебраның көмегімен Ғ фигурасына гомотетиялы Ғ1 және Ғ2 фигураларын салудың
4
5
6. Көбейткішке 2
санын енгіземіз 7.Фигураның 2 есе үлкейгенін көреміз.
8. Ескерту: Осылайша фигураны 3 есе де үлкейте аламыз.
Жоғарыда көрсетілген іс-әрекеттерді орындау арқылы GeoGebra алаңында төмендегідей кескінді аламыз :
«Асық» бағалау арқылы оқушылар өздеріне бүгінгі сабаққа баға береді.
Үй тапсырмасы: Үйренген ереже бойынша дұрыс төртбұрышқа гомотетиялы фигура салуды орындау.
|
«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, өзара тексереді
Әртүрлі сызбалар, геометриялық фигуралар салады.
Оқушылар «Асық» бағалау түрі арқылы әрбір сұраққа жауап бергеннен кейін өздеріне баға қойып отырады |
Тақырыпты оқиды, топта талқылайды
Бір-бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды |
Қағаз қиынды лары
Үлестірме
ДК |
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гомотетияның «Геогебрадағы» қолданыстары
Гомотетияның «Геогебрадағы» қолданыстары
№ 6 сабақ
|
Бөлімі: |
ГеоГебраның геометриядағы қолданыстары |
|
Мектеп: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гомотетияның «Геогебрадағы» қолданыстары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.1.4.11 Гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу; 9.1.4.12. Гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу; |
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылар гомотетия ұғымымен танысып, гомотетия коэффициентін табуды үйренеді, фигураларды Геогебра арқылы көшіруді орындайды. |
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторалар бойынша оқушыларға тапсырмалар беріледі |
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы
5 мин.
Өткен сабақты тексеру
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы.
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, ұлттық құндылықтарды дәріптеуге тәрбиелеу.
Геогебра бағдарламасымен кесіндіге орта перпендикуляр жүргізуді орындаудың ережелерін қайталау, геогебраның негізгі батырмаларын тағы да қайталап өту. Бұл тақырыпта орындалатын әрекеттерді көрсетейік. Геогебраның көмегімен Ғ фигурасына гомотетиялы Ғ1 және Ғ2 фигураларын салудың
4
5
6. Көбейткішке 2
санын енгіземіз 7.Фигураның 2 есе үлкейгенін көреміз.
8. Ескерту: Осылайша фигураны 3 есе де үлкейте аламыз.
Жоғарыда көрсетілген іс-әрекеттерді орындау арқылы GeoGebra алаңында төмендегідей кескінді аламыз :
«Асық» бағалау арқылы оқушылар өздеріне бүгінгі сабаққа баға береді.
Үй тапсырмасы: Үйренген ереже бойынша дұрыс төртбұрышқа гомотетиялы фигура салуды орындау.
|
«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, өзара тексереді
Әртүрлі сызбалар, геометриялық фигуралар салады.
Оқушылар «Асық» бағалау түрі арқылы әрбір сұраққа жауап бергеннен кейін өздеріне баға қойып отырады |
Тақырыпты оқиды, топта талқылайды
Бір-бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды |
Қағаз қиынды лары
Үлестірме
ДК |
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||
шағым қалдыра аласыз
.Екі нүкте
арасындағы кесінді батырмасымен Ғ нүктесін бесбұрыштың барлық
төбелерімен қосамыз.
.Объектіні
нүктеден көшіру құралын таңдап,бесбұрышты және Ғ нүктесін
басамыз.














