№ 2 сабаққа арналған ұсыныстар
|
Ортақ тақырыптар |
1.Табиғат – менің үйім |
|
Бөлім |
Бейнелеу сауаттылығы негіздері |
|
Бөлімше |
Графика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
2-сабақ. Табиғаттағы сызықтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.2.1 күрделі тәсілдерді мен техникаларды қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Графикалық материалдар мен құралдарды пайдаланады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушылы қты ояту. 7 минут |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі (Ұ) Психологиялық ахуал: Күлімдесін Күн де, Күлімдейік біз де. Алақанды ашайық, |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын |
Ауызша бағалау. Тамаша! «Шапалақ» әдісі арқылы |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтар. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
10 минут
|
Күннің нұрын салайық, Таза ауаны жұтайық, Жүрекке жылу сыйлайық! (ЖЖ) Түрткі сұрақтар қою. – Бейнелеу өнерінің қандай түрлерін білесің? Кескіндеме, графика, мүсін, сәндік қолөнер, сәулет, дизайн. Сызық түрлерін есіңе сақта.
(ҰЖ) Талқылайық! Графика – бейнелеу өнерінің түрі. Онда түстің қарама-қайшылығы үйлесімді қолданылады. Суретші ең алдымен сызықтың түрлерін таңдайды. Сурет әртүрлі сызықтармен бейнеленеді және ол боялмайды. Сызықтардың түсін жылы немесе суық түстерге өзгертуге болады. Заттар түзу, қисық, ирек және сынық сызықтар арқылы бейнеленеді.
Әртүрлі сызықтарға назар аудар. Қандай сызық түрлері қолданылған? |
мұғаліммен бірге қайталайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Бейнелеу өнерінің түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Тақтада ілінген «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтармен, жұмыс істеу тәсілдерімен танысады. |
бағалайды.
Сұраққа жауап береді. |
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут
|
(Ө) «Көркемдеу уақыты» әдісі. Олардың түсін жылы немесе суық түстерге өзгерте аламыз. Түзу, қисық, ирек және сынық сызықтар арқылы бір затты бейнеле. Үш саусағым бірікті, Қолға қалам ілікті. Үш саусағым орамды, Жүгіртеді қаламды. (ЖТ) Оқушыларға арналған тапсырма. Әртүрлі сызықтарға назар аудар. Қандай сызық түрлері қолданылған? Сызық – қағаз немесе басқа бір заттың бетіне сызылған сызат, із. Штрих – сызық. Штрихтың бірнеше түрі бар.
Мына суреттен не байқадыңдар? (ЖЖ) «Орында» айдары. Мұғалім сызық түрлерін (түзу, қисық, ирек, сынық) тақтаға сызып көрсетеді. Әр сызықты белгілі бір бейнені салғанда қолдануға болады. Слайд арқылы жай және түсті қарындашпен орындалған суреттерді көрсетеді. Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Кез келген табиғат көрінісін сал. Ағаштар мен бұлттарды, аспанды, жолды бейнеле. Қарындашпен бояуды көлденең штрихпен орында. Бояу жұмысын аспаннан баста. Екі түсті қолдан: аспанның үстіңгі бөлігі көк, астыңғы бөлігі көгілдір. Бұлттардың үсті ақ күйінде қалады, ал бұлттың төмен жағын көк пен күлгін түске боя. Ағашты ашық сары, ашық жасыл түспен боя. Ал көлеңке тұстарын жасыл мен көк түсті қосып боя. |
(Ө) Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Графика құралдарымен, штрих, сызық түрлерімен танысады. Штрих түрлерімен танысады. Тақтада көрсетілген үлгіге қарап, суретті салады. |
Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
ҚБ Дескриптор- лар:
|
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтар.
|
|
Сабақтың соңы. Рефлексия. 8 минут |
Ағаш түбінің көлеңке тұсын қоңыр мен көк, жарық жерлерін сары мен қоңыр түске боя. Жерді сары және жасыл түспен боя. Ағаш көлеңкесін қанық жасыл және көк түспен бояп шық. Жолды қоңыр түспен боя.
Сергіту сәті ретінде мұғалімнің жетекшілігімен қайталау, сергіту жаттығуын жасату. Биші робот https://www.youtube.com/watch?v=2V_Coh-PamE Оқушылардан бүгінгі сабақта нені үйренгендерін сұрау. Кері байланыс. «Ашық микрофон» әдісімен сабақты қорытындылау.
Сызықтың көңіл күйі де болады екен. Жылы және ашық түсті сызық – КӨҢІЛДІ сызық. Суық және бозғылт түсті сызық – КӨҢІЛСІЗ сызық. |
Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Оқушылар орындарынан тұрып, барлығы бірге жаттығу жасайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар сұраққа жауап береді. Өз ойларымен |
|
https://www.youtube.c om/watch?v=2V_Coh- PamE
|
|
|
Берілген сызықтардың түсіне қарап, олардың көңіл күйін тап.
|
бөліседі. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Графика 2 сынып
Графика 2 сынып
№ 2 сабаққа арналған ұсыныстар
|
Ортақ тақырыптар |
1.Табиғат – менің үйім |
|
Бөлім |
Бейнелеу сауаттылығы негіздері |
|
Бөлімше |
Графика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
2-сабақ. Табиғаттағы сызықтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.2.1 күрделі тәсілдерді мен техникаларды қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Графикалық материалдар мен құралдарды пайдаланады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушылы қты ояту. 7 минут |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі (Ұ) Психологиялық ахуал: Күлімдесін Күн де, Күлімдейік біз де. Алақанды ашайық, |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын |
Ауызша бағалау. Тамаша! «Шапалақ» әдісі арқылы |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтар. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
10 минут
|
Күннің нұрын салайық, Таза ауаны жұтайық, Жүрекке жылу сыйлайық! (ЖЖ) Түрткі сұрақтар қою. – Бейнелеу өнерінің қандай түрлерін білесің? Кескіндеме, графика, мүсін, сәндік қолөнер, сәулет, дизайн. Сызық түрлерін есіңе сақта.
(ҰЖ) Талқылайық! Графика – бейнелеу өнерінің түрі. Онда түстің қарама-қайшылығы үйлесімді қолданылады. Суретші ең алдымен сызықтың түрлерін таңдайды. Сурет әртүрлі сызықтармен бейнеленеді және ол боялмайды. Сызықтардың түсін жылы немесе суық түстерге өзгертуге болады. Заттар түзу, қисық, ирек және сынық сызықтар арқылы бейнеленеді.
Әртүрлі сызықтарға назар аудар. Қандай сызық түрлері қолданылған? |
мұғаліммен бірге қайталайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Бейнелеу өнерінің түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Тақтада ілінген «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтармен, жұмыс істеу тәсілдерімен танысады. |
бағалайды.
Сұраққа жауап береді. |
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут
|
(Ө) «Көркемдеу уақыты» әдісі. Олардың түсін жылы немесе суық түстерге өзгерте аламыз. Түзу, қисық, ирек және сынық сызықтар арқылы бір затты бейнеле. Үш саусағым бірікті, Қолға қалам ілікті. Үш саусағым орамды, Жүгіртеді қаламды. (ЖТ) Оқушыларға арналған тапсырма. Әртүрлі сызықтарға назар аудар. Қандай сызық түрлері қолданылған? Сызық – қағаз немесе басқа бір заттың бетіне сызылған сызат, із. Штрих – сызық. Штрихтың бірнеше түрі бар.
Мына суреттен не байқадыңдар? (ЖЖ) «Орында» айдары. Мұғалім сызық түрлерін (түзу, қисық, ирек, сынық) тақтаға сызып көрсетеді. Әр сызықты белгілі бір бейнені салғанда қолдануға болады. Слайд арқылы жай және түсті қарындашпен орындалған суреттерді көрсетеді. Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Кез келген табиғат көрінісін сал. Ағаштар мен бұлттарды, аспанды, жолды бейнеле. Қарындашпен бояуды көлденең штрихпен орында. Бояу жұмысын аспаннан баста. Екі түсті қолдан: аспанның үстіңгі бөлігі көк, астыңғы бөлігі көгілдір. Бұлттардың үсті ақ күйінде қалады, ал бұлттың төмен жағын көк пен күлгін түске боя. Ағашты ашық сары, ашық жасыл түспен боя. Ал көлеңке тұстарын жасыл мен көк түсті қосып боя. |
(Ө) Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Графика құралдарымен, штрих, сызық түрлерімен танысады. Штрих түрлерімен танысады. Тақтада көрсетілген үлгіге қарап, суретті салады. |
Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
ҚБ Дескриптор- лар:
|
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтар.
|
|
Сабақтың соңы. Рефлексия. 8 минут |
Ағаш түбінің көлеңке тұсын қоңыр мен көк, жарық жерлерін сары мен қоңыр түске боя. Жерді сары және жасыл түспен боя. Ағаш көлеңкесін қанық жасыл және көк түспен бояп шық. Жолды қоңыр түспен боя.
Сергіту сәті ретінде мұғалімнің жетекшілігімен қайталау, сергіту жаттығуын жасату. Биші робот https://www.youtube.com/watch?v=2V_Coh-PamE Оқушылардан бүгінгі сабақта нені үйренгендерін сұрау. Кері байланыс. «Ашық микрофон» әдісімен сабақты қорытындылау.
Сызықтың көңіл күйі де болады екен. Жылы және ашық түсті сызық – КӨҢІЛДІ сызық. Суық және бозғылт түсті сызық – КӨҢІЛСІЗ сызық. |
Практикалық кезеңде мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындау. Оқушылар орындарынан тұрып, барлығы бірге жаттығу жасайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар сұраққа жауап береді. Өз ойларымен |
|
https://www.youtube.c om/watch?v=2V_Coh- PamE
|
|
|
Берілген сызықтардың түсіне қарап, олардың көңіл күйін тап.
|
бөліседі. |
|
|
шағым қалдыра аласыз



























