Сабақ: 17 | Мектеп: № 56 орта мектеп |
Пәні: информатика |
|
Күні: 15.01.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 9 «А,Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Графикалық режим |
Сабақ негізделген оқумақсаты | Графикалық режим ұғымымен таныстыруГрафикалық режимде модульді қосу және сурет салып біткеннен кейінгі командасының орындалуын білу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| графикалық режим түсінігін біледі, Программаның жазылу ережелерін біледі. Графикалық режимде модульді қосу және сурет салып біткеннен кейінгі командасының орындалуын біледі |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| графикалық режимде жұмыс алгоритмін, процедураларын және мәтін жазу ережелерін қолдана отырып программаларды құра алады. |
| Кейбір оқушылар: |
| графикалық режимде программа құрады және нәтижесін шығара алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар:1.Uses-арнайы графиктік оператор2.Graph-Турбо Паскальда графикалық бейнелерді салуға арналған стандартты кітапханалық модуль.3.Crt-пернетақтадан берілгендерді енгізуді, сол сияқты терезелермен жұмыс істеуді, дыбыстық сигналдар мен түрлі түсті мәтіндік жолдарды экранға шығаруды қамтамасыз ететін модуль. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| uses,crt,graph, color, Putpixel, line,Setcolor, Setbkcolor, line, rectangle,bar |
| Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Графикалық қарапайым элементтерді алуға болатын процедураларды ата?2.Түстермен жұмыс істейтін процедураларды ата?3.Боялған фигураларды салу процедураларын ата?4.Графикалық модульді қалай іске қосамыз?5.Графикалық режимнен қалай шығамыз?6.Графикалық экранды қалай тазалаймыз? |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Экранның координаталық жазығы қалай көрінеді? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| граф сөзінің үш тілде аталуын білу |
Алдыңғы тақырып
|
Күрделі шарттар.Таңдау операторы |
Жоспар |
Жоспарлағануақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегіжоспарланған жаттығулармен қатарескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
Басталуы5 мин
5 минут Өтркенді қайталау | Шаттық шеңберін құру«ыстық орындық» әдісіАКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.Жаңа тақырыпты қорытындылау.
Ұйымдастыру. «Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) ұйымдастыруСурет қиындылары арқылы 2 топқа бөлемін Өткенді қайталау үшін «ыстық орындық» әдісі арқылы қорытындылаймын
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Ортасы15 минут
Практикалық жұмыс
10 минут
| Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз « Графикалық режим». Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.1-топ.1.Графикалық режим.2.Uses-арнайы графиктік оператор3.Graph-Турбо Паскальда графикалық бейнелерді салуға арналған стандартты кітапханалық модуль.2-топ.1.Crt-пернетақтадан берілгендерді енгізуді, сол сияқты терезелермен жұмыс істеуді, дыбыстық сигналдар мен түрлі түсті мәтіндік жолдарды экранға шығаруды қамтамасыз ететін модуль.2.Координаттар жазықтығы. Х координатасы көлденеңінен солдан оңға, ал екінші У координатасы тігінен, жоғарыдан төмен қарай өзгеріп отырады.3.Графикалық режимде қолданылатын процедуралар2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайдыӨзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.Оқулықтағы 84-85 бетОқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды. |
Оқулық, маркерлер,плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар,интерактивті тақта
Оқулық, дәптер, компьютер |
Сабақты қорытындылау5мин | Тест тапсырмасын орындауға беремінЖауабы:1-в2-а3-д4-а5-д6-с7-в8-в9-в10-с | Тест, оқулық |
Аяқталуы
5 минут
| Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §14Көңіл күй картасы арқылы кері байланыс алу.
| Жиынтық бағалау парағыОқулық, күнделікҮлестірме қағаздар |
Қосымша ақпарат: Информатика 8-сынып Арман-пв баспасы, авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2016 жыл |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |