Ересек топтағы кіріктірілген ашық сабақ
Тақырыбы: "Гүлдер еліне саяхат"
Мақсаты: балаларды білім беру және дыбысты қабылдау принциптерімен таныстыру,байқағыштықты дамыту, естілетін әлемге деген қызығушылықты арттыру.Ойлау,есте сақтау, танымдық қабілеттерін дамыту.
Міндеттері: 1. ӘЛЕУМЕТТІ ДАМУ:Балалардың бойында ұйымшылдық, бірлік, ұжым ішінде оң эмоционалдық көңіл-күй сезімін қалыптастыру; Өз көзқарасыңызды білдіруге, құрдастарыңызды тыңдауға және сөйлесуге, тапсырманы мұқият тыңдауға үйрету;
2. ТАНЫМДЫҚ ДАМУ: 1-5 ке дейін санау қабілетін бекіту, сандарды заттар санымен байланыстыру; * Геометриялық фигуралар туралы идеяны бекіту: геометриялық фигураларды ажырата білу; Күннің бөліктерін бекітіңіз. Жалғастыра білуді бекіту кеңістікте.
3. СӨЙЛЕУДІ ДАМЫТУ: Балалардың сөздік қорын белсенді ету; * Балалардың ертегілер туралы білімдерін бекіту
. 4.ФИЗИКАЛЫҚ ДАМУ: Дене шынықтыру минуты және көзге арналған гимнастика арқылы балалардың физикалық және психикалық денсаулығын сақтауға және нығайтуға ықпал ету ; * Қимылдарды сөйлеумен үйлестіру қабілетін дамыту. * Ойын сабағына деген қызығушылықты, оған қатысуға деген ынтаны тәрбиелеу.
Білім беру салаларын кіріктіру:
Әлеуметтік даму;
Танымдық даму;
Сөйлеуді дамыту;
Физикалық даму.
Әдістері: көрнекі, ауызша.
Сабақ түрі: интеграцияланған.
Демонстрациялық материал: хат, жыртылған жапырақтары бар гүл, шырша, үй, доп. Т.б.
Т
аратылым: үй және жабайы жануарлардың
карточкаларының жиынтығы. 1-ден 5-ке дейінгі сандары бар ойыншық
көліктер жиынтығы. Құстардың суреті бар карталық ойынындар,
карандаштар(балалар саны бойынша).
Сабақ барысы: Балалар топқа кіреді,
қонақтармен амандасады.
Тәрбиеші: Балалар, бір-бірімізге күлейік,
бұл күн бізде жақсы болсын .
Тосын сый (Тәрбиеші топқа кіріп, сабағы бар,
бірақ жапырақшалары жоқ гүл сауытын көргенін айтады
балалардың назарын аударады. )
Тәрбиеші: Балалар, мұнда бір нәрсе жазылған ……
("Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сиқырлы гүлдер елінің ертегісі сендерге жазып отырған. Зұлым сиқыршы менің патшалығыма кіріп, менің сиқырлы гүлімді бүлдірді. Ол барлық түстерді алып, жапырақшаларын шашыратты. Оны табу үшін жеті тапсырманы орындау керек. Оларды табыңыздаршы.Көмектесіңіздерші. Гүлдер елінің ертегісі").
Тәрбиеші: міне, бізге осындай хабар. Ал,
балалар, Феяға көмектесеміз ба? Ол үшін біз гүлдер еліне баруымыз
керек. Ал біз қорқпаймыз ба? (Біз сиқырлы сөздерді айтамыз.) Бұл
ертегі еліне баруға дайынбыз ба. Біздің саяхатымыз
басталады.
Музыка.
Тәрбиеші: Балалар, қараңызшы, біз сиқырлы елге жеттік.
Мен сиқырлы гүлді көрмедім, ал сендер ше? Міне, ол! Тек кейпі ұсқынсыз. Ертегі шындықты жазды, барлық түстер жапырақшалардан жоғалып кетіпті.Гүлдің өзінің әдемі түсін қайтару үшін тапсырманың жапырақшаларына қарап орындаймыз. Онда тез іске кірісейік.
«
Сиқырлы гүл» 1-тапсырма
қуыршақтар отыратын жоғарғы сөреде орналасқан. "Ойын" Сен танисың
ба"
(Сурет бойынша)
Тәрбиеші: Қыс мезгілі келіп,күн суыта бастады.
Ал құстар болса тоңды олар,жылы жаққа ұшып кетеді.
Қыз мезгілі болса да тоңбайтын құстар да болады екен.
Ал, қанекей мына суреттен қыстап қалатын құстарды
Танйтын болсақ шеңбермен сызып қоршайық.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Қараңдаршы,
жапырақшаларға не болды? Жапырақ қандай түске боялған? (сары) сіз тапсырманы дұрыс орындағаныңызды білдіреді.
Бірақ уақытты жоғалтпаймыз, келесі тапсырмаға көшеміз.
2-ші тапсырма «Табиғат бұрышы» жанында. "Бұл қай ертегі"
Тәрбиеші: енді, біз ертегілерді білеміз бе, білеміз.
(Сурет бойынша кейіпкерлерді айту.қай ертегі екеніе айту)
-- Жарайсыңдар, ертегілерді жақсы білесіңдер. Қараңызшы, тағы да жапырақ түсі, қандай түсті? (қызыл)
3-ші тапсырма машиналармен төменгі сөреде болу «Көршісін тап» ойыны
Т
әрбиеші: Балалар 1-5 ке дейін санай
аламызғой,
ендеше мына көліктердің әр қайсысының өз орыны бар.
Әр көлікте сандар жазылған және ол сандардың көршілерін
табу арқылы көліктерді ретімен орналастырамыз.

4-ші тапсырма "Сергіту сәті". "Гүл.
Тәрбиеші: Балалар, біз ойнап жатқанда, сиқырлы гүлге қарамыз, не өзгерді? Дұрыс, тағы бір жапырақ түсті. Қандай түс? (жасыл) дегеніміз, біз дұрыс жолмен жүреміз.
5-ші тапсырма жапырақ үлкен үстелдің астындағы конвертте орналасқан. Ойын: "жабайы және үй жануарлары".
Т
әрбиеші: Ал, балалар,
келесі бесінші тапсырмаға көшеміз.
- Орманда тұратын жануарлар қалай аталады? (Жабайы.)
- Ал адамдардың жанында қандай жануарлар тұрады? (Үй.)
(Тәрбиеші балалардың назарын екі үстелге аударады,
біреуінде шырша, екіншісінде үй бар.)
- Балалар жануарлар бейнеленген карточкаларын алып,
оларды тұратын жеріне орналастырамыз.
(Балалар тапсырманы орындайды.)
- Тапсырманы дұрыс орындағаныңызды тексеріңіз.
- Бұл жануарларды бір сөзбен қалай атауға болады? (Жабайы)
- Неліктен сіз бұл жануарларды үйдің жанына қойдыңыз?
- Жақсы балалар, жапырақшаның қандай түске боялғанын қараңыз. (қызғылт сары). Сондықтан сіз тапсырманы дұрыс орындадыңыз.
6-шы тапсырма жапырақшасы Сән үйінің жанындағы орналасқан )
Көзге арналған Гимнастика
Біз ойнадық, жауап бердік
Көзіміз біздің
шаршады
Біз оларды демалтамыз.
Біз оларды жайлап жұмамыз.
Енді біз оларды ашамыз
Және көп жыпылықтатамыз
"Геометриялық фигуралар мен сандар"
Бұл тапсырманы орындау үшін үстелге отыру керек.
(Жұмыс үстелдерінде Балалар шеңбер мен үшбұрышты көрсетеді-айырмашылықтар )
Балалар алдарыңда үстел үстінде жатқан геометриялық пішіндерді қолымызға ала отырып, оның топ ішінде қандай затқа, жиһаз пішініне ұқсайтынын айта отырып, өз ұяшықтарына сәйкестеп орналастырамыз.
Тәрбиеші: жақсы, сіз бұл тапсырманы орындадыңыз!
7-ші тапсырма. Ойын " Кюзенер таяқшасымен»
(
таяқшамен қысқы және ұзын жол жасау ж/е үй жасау)
Тәрбиеші; Қысқа жолды қандай таяқшамен жасаймыз ?
Балалар: Қысқа жолды қызыл таяқшамен
Тәрбиеші: Қызыл таяқша қандай санды білдіреді?
Балалар: 4 санын
Ұзын жолды қандай таяқшамен жасаймыз?
Балалар: сары түсті таяқшамен. Сары түсті таяқша 5 санын білдіреді. Сонда қай сан үлкен? 5 саны үлкен, 4 саны кіші.
Тәрбиеші: Сиқырлы гүлдің қандай әдемі болғанын қараңыз. Біз барлық тапсырмаларды дұрыс орындадық және Феяға көмектестік. Ол үшін бізге гүлдер береді. Гүлдерді бояу үшін біз балабақшаға оралуымыз керек. Ал біз ораламыз?
Рефлексивті-түзетушілік
Қорыту.
- Бүгін біз қайда бардық?
Қандай тапсырмалады орындадық?
-Қыстап қалатын құстарды және жылы жаққа ұшып кететін құстарды танып алдық
- Ертегілерді еске түсірдік
-Үй және жабайы жануарлары туралы қайталады
-Геометрияляқ пішіндерді сандарды қайталадық
Кюзенер таяқшасымен жұмыс жасадық
Қоштасу шеңбері
Қол
ұстасып тұрайық
Шеңберді біз құрайық.
Көріскенше күн жақсы,
Сау- саламат болайық!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Гүлдер еліне саяхат"
"Гүлдер еліне саяхат"
Ересек топтағы кіріктірілген ашық сабақ
Тақырыбы: "Гүлдер еліне саяхат"
Мақсаты: балаларды білім беру және дыбысты қабылдау принциптерімен таныстыру,байқағыштықты дамыту, естілетін әлемге деген қызығушылықты арттыру.Ойлау,есте сақтау, танымдық қабілеттерін дамыту.
Міндеттері: 1. ӘЛЕУМЕТТІ ДАМУ:Балалардың бойында ұйымшылдық, бірлік, ұжым ішінде оң эмоционалдық көңіл-күй сезімін қалыптастыру; Өз көзқарасыңызды білдіруге, құрдастарыңызды тыңдауға және сөйлесуге, тапсырманы мұқият тыңдауға үйрету;
2. ТАНЫМДЫҚ ДАМУ: 1-5 ке дейін санау қабілетін бекіту, сандарды заттар санымен байланыстыру; * Геометриялық фигуралар туралы идеяны бекіту: геометриялық фигураларды ажырата білу; Күннің бөліктерін бекітіңіз. Жалғастыра білуді бекіту кеңістікте.
3. СӨЙЛЕУДІ ДАМЫТУ: Балалардың сөздік қорын белсенді ету; * Балалардың ертегілер туралы білімдерін бекіту
. 4.ФИЗИКАЛЫҚ ДАМУ: Дене шынықтыру минуты және көзге арналған гимнастика арқылы балалардың физикалық және психикалық денсаулығын сақтауға және нығайтуға ықпал ету ; * Қимылдарды сөйлеумен үйлестіру қабілетін дамыту. * Ойын сабағына деген қызығушылықты, оған қатысуға деген ынтаны тәрбиелеу.
Білім беру салаларын кіріктіру:
Әлеуметтік даму;
Танымдық даму;
Сөйлеуді дамыту;
Физикалық даму.
Әдістері: көрнекі, ауызша.
Сабақ түрі: интеграцияланған.
Демонстрациялық материал: хат, жыртылған жапырақтары бар гүл, шырша, үй, доп. Т.б.
Т
аратылым: үй және жабайы жануарлардың
карточкаларының жиынтығы. 1-ден 5-ке дейінгі сандары бар ойыншық
көліктер жиынтығы. Құстардың суреті бар карталық ойынындар,
карандаштар(балалар саны бойынша).
Сабақ барысы: Балалар топқа кіреді,
қонақтармен амандасады.
Тәрбиеші: Балалар, бір-бірімізге күлейік,
бұл күн бізде жақсы болсын .
Тосын сый (Тәрбиеші топқа кіріп, сабағы бар,
бірақ жапырақшалары жоқ гүл сауытын көргенін айтады
балалардың назарын аударады. )
Тәрбиеші: Балалар, мұнда бір нәрсе жазылған ……
("Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сиқырлы гүлдер елінің ертегісі сендерге жазып отырған. Зұлым сиқыршы менің патшалығыма кіріп, менің сиқырлы гүлімді бүлдірді. Ол барлық түстерді алып, жапырақшаларын шашыратты. Оны табу үшін жеті тапсырманы орындау керек. Оларды табыңыздаршы.Көмектесіңіздерші. Гүлдер елінің ертегісі").
Тәрбиеші: міне, бізге осындай хабар. Ал,
балалар, Феяға көмектесеміз ба? Ол үшін біз гүлдер еліне баруымыз
керек. Ал біз қорқпаймыз ба? (Біз сиқырлы сөздерді айтамыз.) Бұл
ертегі еліне баруға дайынбыз ба. Біздің саяхатымыз
басталады.
Музыка.
Тәрбиеші: Балалар, қараңызшы, біз сиқырлы елге жеттік.
Мен сиқырлы гүлді көрмедім, ал сендер ше? Міне, ол! Тек кейпі ұсқынсыз. Ертегі шындықты жазды, барлық түстер жапырақшалардан жоғалып кетіпті.Гүлдің өзінің әдемі түсін қайтару үшін тапсырманың жапырақшаларына қарап орындаймыз. Онда тез іске кірісейік.
«
Сиқырлы гүл» 1-тапсырма
қуыршақтар отыратын жоғарғы сөреде орналасқан. "Ойын" Сен танисың
ба"
(Сурет бойынша)
Тәрбиеші: Қыс мезгілі келіп,күн суыта бастады.
Ал құстар болса тоңды олар,жылы жаққа ұшып кетеді.
Қыз мезгілі болса да тоңбайтын құстар да болады екен.
Ал, қанекей мына суреттен қыстап қалатын құстарды
Танйтын болсақ шеңбермен сызып қоршайық.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Қараңдаршы,
жапырақшаларға не болды? Жапырақ қандай түске боялған? (сары) сіз тапсырманы дұрыс орындағаныңызды білдіреді.
Бірақ уақытты жоғалтпаймыз, келесі тапсырмаға көшеміз.
2-ші тапсырма «Табиғат бұрышы» жанында. "Бұл қай ертегі"
Тәрбиеші: енді, біз ертегілерді білеміз бе, білеміз.
(Сурет бойынша кейіпкерлерді айту.қай ертегі екеніе айту)
-- Жарайсыңдар, ертегілерді жақсы білесіңдер. Қараңызшы, тағы да жапырақ түсі, қандай түсті? (қызыл)
3-ші тапсырма машиналармен төменгі сөреде болу «Көршісін тап» ойыны
Т
әрбиеші: Балалар 1-5 ке дейін санай
аламызғой,
ендеше мына көліктердің әр қайсысының өз орыны бар.
Әр көлікте сандар жазылған және ол сандардың көршілерін
табу арқылы көліктерді ретімен орналастырамыз.

4-ші тапсырма "Сергіту сәті". "Гүл.
Тәрбиеші: Балалар, біз ойнап жатқанда, сиқырлы гүлге қарамыз, не өзгерді? Дұрыс, тағы бір жапырақ түсті. Қандай түс? (жасыл) дегеніміз, біз дұрыс жолмен жүреміз.
5-ші тапсырма жапырақ үлкен үстелдің астындағы конвертте орналасқан. Ойын: "жабайы және үй жануарлары".
Т
әрбиеші: Ал, балалар,
келесі бесінші тапсырмаға көшеміз.
- Орманда тұратын жануарлар қалай аталады? (Жабайы.)
- Ал адамдардың жанында қандай жануарлар тұрады? (Үй.)
(Тәрбиеші балалардың назарын екі үстелге аударады,
біреуінде шырша, екіншісінде үй бар.)
- Балалар жануарлар бейнеленген карточкаларын алып,
оларды тұратын жеріне орналастырамыз.
(Балалар тапсырманы орындайды.)
- Тапсырманы дұрыс орындағаныңызды тексеріңіз.
- Бұл жануарларды бір сөзбен қалай атауға болады? (Жабайы)
- Неліктен сіз бұл жануарларды үйдің жанына қойдыңыз?
- Жақсы балалар, жапырақшаның қандай түске боялғанын қараңыз. (қызғылт сары). Сондықтан сіз тапсырманы дұрыс орындадыңыз.
6-шы тапсырма жапырақшасы Сән үйінің жанындағы орналасқан )
Көзге арналған Гимнастика
Біз ойнадық, жауап бердік
Көзіміз біздің
шаршады
Біз оларды демалтамыз.
Біз оларды жайлап жұмамыз.
Енді біз оларды ашамыз
Және көп жыпылықтатамыз
"Геометриялық фигуралар мен сандар"
Бұл тапсырманы орындау үшін үстелге отыру керек.
(Жұмыс үстелдерінде Балалар шеңбер мен үшбұрышты көрсетеді-айырмашылықтар )
Балалар алдарыңда үстел үстінде жатқан геометриялық пішіндерді қолымызға ала отырып, оның топ ішінде қандай затқа, жиһаз пішініне ұқсайтынын айта отырып, өз ұяшықтарына сәйкестеп орналастырамыз.
Тәрбиеші: жақсы, сіз бұл тапсырманы орындадыңыз!
7-ші тапсырма. Ойын " Кюзенер таяқшасымен»
(
таяқшамен қысқы және ұзын жол жасау ж/е үй жасау)
Тәрбиеші; Қысқа жолды қандай таяқшамен жасаймыз ?
Балалар: Қысқа жолды қызыл таяқшамен
Тәрбиеші: Қызыл таяқша қандай санды білдіреді?
Балалар: 4 санын
Ұзын жолды қандай таяқшамен жасаймыз?
Балалар: сары түсті таяқшамен. Сары түсті таяқша 5 санын білдіреді. Сонда қай сан үлкен? 5 саны үлкен, 4 саны кіші.
Тәрбиеші: Сиқырлы гүлдің қандай әдемі болғанын қараңыз. Біз барлық тапсырмаларды дұрыс орындадық және Феяға көмектестік. Ол үшін бізге гүлдер береді. Гүлдерді бояу үшін біз балабақшаға оралуымыз керек. Ал біз ораламыз?
Рефлексивті-түзетушілік
Қорыту.
- Бүгін біз қайда бардық?
Қандай тапсырмалады орындадық?
-Қыстап қалатын құстарды және жылы жаққа ұшып кететін құстарды танып алдық
- Ертегілерді еске түсірдік
-Үй және жабайы жануарлары туралы қайталады
-Геометрияляқ пішіндерді сандарды қайталадық
Кюзенер таяқшасымен жұмыс жасадық
Қоштасу шеңбері
Қол
ұстасып тұрайық
Шеңберді біз құрайық.
Көріскенше күн жақсы,
Сау- саламат болайық!
шағым қалдыра аласыз













