Тақырып бойынша 11 материал табылды

Гүлдің құрылысы, Қосарлы ұрықтану

Материал туралы қысқаша түсінік
Мектеп оқушыларына гүлдің құрылысын түсіндіріп, толық ақпарат беру. Мұғалімдерге әдістемелік көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.4С Көбею


Мектеп: 4 орта мектеп

Күні: 26.04.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Нұрғали Нұргүл

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.2.1.3 - өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау;

7.2.1.4 - гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын түсініп, сипаттайды.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Қосарлы ұрықтанудың механизмі мен маңызын түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: қосарлы ұрықтанудың механизмін түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Гүл құрылысы мен тозаңдануға арналған терминдер:

Гүлсағақ, гүл табаны, тостағанша, күлте, аталық, аналық, тозаң, тозаңдану

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Гүл- дегеніміз ... . Гүлдің негізгі бөліктері: ... .

Аталық тозаңның аналық ... түсу.

Айқас тозаңдану бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға беруі.

Өздігінен тозаңдану - бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға тасымалдауы.

Ол жәндіктерді еліктіруге энергия шығынын қажет етпейді .

Ол өзін тозаңдандыратын лайықты бунақденелілер жоқ жерлерде өсе алады.

Ұрықтарда өзгергіштік аз болады.

Құндылықтарды дарыту

Сабақтағы оқушылардың ауызша, жазбаша жұмыстарын орындай отырып, оқушыларды іздемпаздыққа, өз бетінше ой қорыта білуге, есте сақтауға, еңбектенуге, тиянақтылыққа, қоршаған ортадағы өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу

Пәнаралықбайланыстар

Экология – Биоалуантүрлілік.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсендітақта, ғаламтор, тапсырмалар

Бастапқы білім


Гүлдің құрылысы (7 сынып)

Сабақ жоспары

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

    1. мин



1-7 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.


Ой қозғау. Өлең.

Талқылау.

  1. Өлеңде қандай процесс сөз болады?

  2. Көршіге не үшін басқа тозаң қажет болды?

  3. Гүл неге солды ?

  4. Тұқым мен жеміс түзілместен бұрын қандай процесс жүреді?

Сабақтың тақырыбын, мақсатын және жетістік критерийлерін тұжырымдау.

Слайдтарпрезентациялар

Сабақтың ортасы

6-7 мин



7-14 мин









14-18 мин




18-23 мин






23-30 мин












30-37 мин





























37-43 мин



(Ж,Ж)

Гүлді өсімдіктерде ұрықтану процесі қалай жүреді? (спермии мен жұмыртқажасушаның қосылуы)


Бейнероликті көру. Мұғалімнің түсіндіруі.
Жатындағы көпжасушалы тұқымбүршігінің ішінде жұмыртқа жасушасы мен ең ірі жасуша болады. Тозаң түтікшесінің ұшында ірі ядролы 2 жасуша бар. Тозаң түтікшесінің ұшы тұқым бүршігінен түйіскенде 2 жасушаның біреуі жұмыртқа жасушасымен қосылып ұрықтанады. Екінші жасуша тұқым бүршігінің ең ірі жасушасымен қосылады. Мұны
қосарлы ұрықтану дейді, бұл құбылысты ашқан ғалым С. Г. Навашин. Ұрықтанғаннан соң тұқым бүршігінен тұқым, жатыннан жеміс дамиды.
Тозаң дәнінің құрылысы.

- Мұғалімнің түсіндіруі (сызбалар мен суреттер)


Оқушыларға сұрақтар:
— Тозаң дәнінің дамуы қалай жүреді?

Тозаң түтігі деген не ?


Тұқымбүршіктің құрылысы. Жабықтұқымды өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың шарттары.
- мұғалімнің сызбаларды пайдалана түсіндіруі

Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың мәні
- Мұғалімнің түсіндіруі (сызбалар мен суреттер)

(Ж) Қосымша 2 жұмыс. «Гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануының сызбасы»

Қосарлы ұрықтану нәтижесінде:

Бір спермий жұмыртқажасушаны ұрықтандырады – зигота түзіледі(2n); екінші спермий орталық жасушамен қосылып – триплоидты жасуша пайда болады (Зn).
Нәтижесінде түзіледі:

жатыннан — жеміс;

тұқымбүршігінен — тұқым;

тұқымбүршіктің қабығынан — тұқым қауызы;

зиготадан — тұқым ұрығы (2n);



(ҚБ)1. Оқушыларға берілген сызбаны толтыру қажет:

ҚShape2 Shape1 осарлыұрықтану


_________________ ____________________

+ +

__________________ ____________________

= =

___________________ ____________________


2. Сөйлемді аяқтаңыз:

Нәтижесінде түзіледі:

жатыннан — _______________________

тұқымбүршігінен — _______________________

тұқымбүршіктің қабығынан — _______________________

зиготадан — _______________________


Бағалау дескипторлары:

Оқушылар мақсатқа жетеді егер:

- ұрықтанудың сызбасын дұрыс толтырса:

1 спермий+жұмыртқажасуша=ұрық

2 спермий+орталық жасуша =эндосперм

- сөйлемді дұрыс аяқтайды:

Нәтижесінде түзіледі:

жатыннан — жеміс;

тұқымбүршігінен — тұқым;

тұқымбүршіктің қабығынан — тұқым қауызы;

зиготадан — тұқым ұрығы (2n);


Бекіту:

1. Ұрықтану дегеніміз не? Гүлді өсімдіктерде ұрықтану процесі қалай жүреді ?

2. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық мәні қандай?

3. Көбеюдің маңызықандай?

РРТ



https://www.youtube.com/watch?v=ukLR-P_9ragұрықтану














Қосымша 1

Сабақтың соңы

43-44 мин


44-45 мин


Үй тапсырмасы:

- қосарлы ұрықтану механизмінің суретін салу


Рефлексия

Оқушылар сабақта білген бір қызықты мәліметті даярлайды.



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті төменірек оқушыларға карточкалар, үлестірме материалдар ұсынуға болады, онда оларға қажетті ақпарат берілген.


W = бүкіл сыныпты оқыту

G = топтық жұмыс арқылы жасушаларды өзара салыстыра алады.

I = жеке жұмыс. Талқылау сұрақтары арқылы.

I = жеке жұмыс. Проблемалық сұрақтар арқылы тақырыпты бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері.


Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.11.2018
1733
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12