|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 «Азат орта мектебі» |
||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Советбек Жұлдыз |
||||||
|
Күні: |
23.02.2026ж |
||||||
|
Сынып: |
3 «А» |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 сабақ. Халық поэзиясының алыбы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.5.1 көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтайды |
||||||
|
Құндылық Апта дәйексөзі |
-Жасампаздық пен жаңашылдық «Өнер ақиқаты- жасампаздықта» |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысық тау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақ ты қорыту Кері байла ныс |
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Ребусты шеш
«Автор күнделігінен» әдісі.
Жамбыл Жабаев – қазақ халқының көрнекті ақыны, жыршы, жырау. Жамбыл Жабаев (1846 -1945) қазіргі Жамбыл облысының Хан тауы мен Жамбыл тауының етегінде туған. Жамбыл Жабаевты нағыз ақын ретінде байтақ елге танытқан – айтыс өнері. Жамбыл Жабаев (1846-1945) – қазақ халық поэзиясының әйгілі тұлғасы, өлең сөздің дүлдүлі, жырау, жыршы. Туған жері – Жамбыл облысындағы Жамбыл тауының етегі. Топырақ бұйырған жері – Алматы облысының Ұзынағаш елді мекені. Шыққан тегі – Ұлы жүз . Жамбыл Жабаев – ірі халық ақыны. Бала күнінен ел ішінде өлеңжырға, қисса-дастанға құмар болып өседі. Ол Сүйінбай ақынды ұстаз тұтады. Ел аралап, қазақ, қырғыз ақындарымен айтысқа түседі. Жамбыл Ұлы Отан соғысы жылдарында өткір жырымен елді күреске шақырды. Ол «Халық поэзиясының алыбы» атанды. Белсенді оқу ортасын құру Ұжымдық жұмыс «Көркем оқу минуты» Оқылым 2-тапсырма Естелікті түсініп оқы.
3 - тапсырма Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелде. Естелікті жазған кім? Ол кімді есіне алады? “Іздеп, тауып көр” 4 - тапсырма Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқы. Тыңдалым 5 - тапсырма Жамбыл ата сендерге де мейірімді сөздерін арнаған. Тыңда.
Жұптық жұмыс Суретпен жұмыс 6 - тапсырма Суретке сай келетін өлең жолдарын тап. Мағынасын түсіндіріп айт.
Дәптермен жұмыс «Бір қалам, бір қағаз» әдісі «Жамбыл Жабаев кім?» деген сұраққа бір сөйлеммен жауап жазу. Бірлескен оқу тәсілі Топтық жұмыс ««Ойлан , топтас, талқыла» әдісі 1 – топ “Фишбоун” әдісі.
2 - топ Жамбыл Жабаев туралы не білесің? Топтап жаз. 3 – топ “Шәкірт балаларға” өлеңі бойынша балалар сөзіне балама сөздерді тауып жаз.
ЕБҚ Көркем жаз Абай десек атына ауыз толады, Асыл сөзі көңілімізге қонады. Тұлғасына сүйсініп, көз тастаймыз, Алтын күнге қарағандай жоғары. Өзіндік жұмыс ҚБ тапсырмасы
Оқу тапсырмасы.
|
Көңіл-күйлері көтеріліп, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Ребустың шеше отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбы болжанады
.
халық ақыны өмірі Жамбыл Жабаев туралы әңгімелейді
мәтінді түсініп, тізбектей оқиды. Берілген сұрақтарға мәтін мазмұны бойынша жауап береді.
Естелік туралы мәлімет алады
Дәптермен жұмыс орындайды
Өлеңді тыңдайды
Мәуелі бәйшешек, ұялы бәйтерек тіркестерін тауып, мағынасын суретпен байланыстыра түсіндіруге тырысады
Әр топ мүшелері алдарына берілген тапсырмалар бойынша жұмыстарын жазып ортаға салады. Бір-бірімен ақылдасады, ортақ түйін шығарады.
ҚБ тапсырмаларын орындайды
Кері байланыс береді
|
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Ребусты шешеді сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: -автор жайлы мәлімет алады-1б
ҚБ: От шашу арқылы бір бірін бағалау
Дескриптор: Естелікті түсініп оқиды -1б
Дескриптор Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелдейді-1б Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқиды -1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор Суретке сай келетін өлең жолдарын табады -1б Мағынасын түсіндіріп айтады-1б
Дескриптор «Жамбыл Жабаев кім?» деген сұраққа бір сөйлеммен жауап жазады -1б
Дескриптор: Топтық жұмыс орындайды-1б
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!.
|
Слайд
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
Оқулық
Слайд
Слайд
Слайд
Слайд, оқулық
Слайд, оқулық
Топтық жұмыс тапсырма лары
А3 қағазы, оқулық
Таратпа қағаз
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Халық поэзиясының алыбы
Халық поэзиясының алыбы
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 «Азат орта мектебі» |
||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Советбек Жұлдыз |
||||||
|
Күні: |
23.02.2026ж |
||||||
|
Сынып: |
3 «А» |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 сабақ. Халық поэзиясының алыбы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.5.1 көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтайды |
||||||
|
Құндылық Апта дәйексөзі |
-Жасампаздық пен жаңашылдық «Өнер ақиқаты- жасампаздықта» |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысық тау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақ ты қорыту Кері байла ныс |
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Ребусты шеш
«Автор күнделігінен» әдісі.
Жамбыл Жабаев – қазақ халқының көрнекті ақыны, жыршы, жырау. Жамбыл Жабаев (1846 -1945) қазіргі Жамбыл облысының Хан тауы мен Жамбыл тауының етегінде туған. Жамбыл Жабаевты нағыз ақын ретінде байтақ елге танытқан – айтыс өнері. Жамбыл Жабаев (1846-1945) – қазақ халық поэзиясының әйгілі тұлғасы, өлең сөздің дүлдүлі, жырау, жыршы. Туған жері – Жамбыл облысындағы Жамбыл тауының етегі. Топырақ бұйырған жері – Алматы облысының Ұзынағаш елді мекені. Шыққан тегі – Ұлы жүз . Жамбыл Жабаев – ірі халық ақыны. Бала күнінен ел ішінде өлеңжырға, қисса-дастанға құмар болып өседі. Ол Сүйінбай ақынды ұстаз тұтады. Ел аралап, қазақ, қырғыз ақындарымен айтысқа түседі. Жамбыл Ұлы Отан соғысы жылдарында өткір жырымен елді күреске шақырды. Ол «Халық поэзиясының алыбы» атанды. Белсенді оқу ортасын құру Ұжымдық жұмыс «Көркем оқу минуты» Оқылым 2-тапсырма Естелікті түсініп оқы.
3 - тапсырма Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелде. Естелікті жазған кім? Ол кімді есіне алады? “Іздеп, тауып көр” 4 - тапсырма Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқы. Тыңдалым 5 - тапсырма Жамбыл ата сендерге де мейірімді сөздерін арнаған. Тыңда.
Жұптық жұмыс Суретпен жұмыс 6 - тапсырма Суретке сай келетін өлең жолдарын тап. Мағынасын түсіндіріп айт.
Дәптермен жұмыс «Бір қалам, бір қағаз» әдісі «Жамбыл Жабаев кім?» деген сұраққа бір сөйлеммен жауап жазу. Бірлескен оқу тәсілі Топтық жұмыс ««Ойлан , топтас, талқыла» әдісі 1 – топ “Фишбоун” әдісі.
2 - топ Жамбыл Жабаев туралы не білесің? Топтап жаз. 3 – топ “Шәкірт балаларға” өлеңі бойынша балалар сөзіне балама сөздерді тауып жаз.
ЕБҚ Көркем жаз Абай десек атына ауыз толады, Асыл сөзі көңілімізге қонады. Тұлғасына сүйсініп, көз тастаймыз, Алтын күнге қарағандай жоғары. Өзіндік жұмыс ҚБ тапсырмасы
Оқу тапсырмасы.
|
Көңіл-күйлері көтеріліп, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Ребустың шеше отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбы болжанады
.
халық ақыны өмірі Жамбыл Жабаев туралы әңгімелейді
мәтінді түсініп, тізбектей оқиды. Берілген сұрақтарға мәтін мазмұны бойынша жауап береді.
Естелік туралы мәлімет алады
Дәптермен жұмыс орындайды
Өлеңді тыңдайды
Мәуелі бәйшешек, ұялы бәйтерек тіркестерін тауып, мағынасын суретпен байланыстыра түсіндіруге тырысады
Әр топ мүшелері алдарына берілген тапсырмалар бойынша жұмыстарын жазып ортаға салады. Бір-бірімен ақылдасады, ортақ түйін шығарады.
ҚБ тапсырмаларын орындайды
Кері байланыс береді
|
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Ребусты шешеді сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: -автор жайлы мәлімет алады-1б
ҚБ: От шашу арқылы бір бірін бағалау
Дескриптор: Естелікті түсініп оқиды -1б
Дескриптор Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелдейді-1б Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқиды -1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор Суретке сай келетін өлең жолдарын табады -1б Мағынасын түсіндіріп айтады-1б
Дескриптор «Жамбыл Жабаев кім?» деген сұраққа бір сөйлеммен жауап жазады -1б
Дескриптор: Топтық жұмыс орындайды-1б
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!.
|
Слайд
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
Оқулық
Слайд
Слайд
Слайд
Слайд, оқулық
Слайд, оқулық
Топтық жұмыс тапсырма лары
А3 қағазы, оқулық
Таратпа қағаз
|
|||
шағым қалдыра аласыз

























