|
Сабақ: Қазақстан тарихы Күні: 29 11.2018ж Сынып: 6«Г» |
«Г.Титов атындағы №54 ЖОМ.КММ» Мұғалімнің аты жөні:Кенжебекова Айбала Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі |
||||
|
Оқу мақсаттары: |
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
1.Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы туралы білу 2.X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалалары мен сәулет өнері екерткіштерінің ерекшеліктері туралы сипаттау |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу Түсіну |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы туралы біледі 2.X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалалары мен сәулет өнері екерткіштерінің ерекшеліктері туралы сипаттайды |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы туралы айтады, X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалалары мен ,сәулет өнері,Кесенелері туралы біледі Терминдік сөздер: Ұлы Жібек жолы, террокота,кесене,кәріз,полихром стилі, |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1 Сауданың дамуы елдер арасындағы мәдениеттің дамуына қалай әсер етті? 2 X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалаларының сәулет өнері, кесенелері туралы талдау? |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік - Ел» ұлт жоспары бойынша : «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік,өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық тұрғыдан қатысуы» |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқулық,стикерлер,Бас бармақ,карта ,жұмыс дәптер, |
||||
|
Бастапқы білім |
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының маңызы |
||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басталуы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу Кезекші мәлімдемесі бойынша түгелдеу П Ф 1 2-топ Кесене 3-топ Лазурит топ ережелерін айтып өту Үй тапсырмасын «Кофе таяқшалары »әдісі арқылы бекітемін .Әр таяқшаға оқушы есімін жазып араластырып кез келген оқушыға сұрақ қоямын 1Жібек сауда жолына «Ұлы »сөзінің қосылу себебі?/шығыс пен батысты байланыстырды 2 Б.з.д II-Iғ Қытай елімен қай ел сауда байланысын жасады?/Уйсін/ 3 Жібек жолының басы қай жерден басталады?/Хуанхе өзені / 4 Жібек сауда жолы арқылы ерте кезден көп елге тараған қазіргі кезге дейін базарда сатылатын көкөніс түрі /Қытай немесе болгар бұрышы/ 5Жібек өндіруді дамытып ,Қытаймен бәсекеге тұскен ел /Соғды/ 6 Византия шеберлерінің жасаған күміс құмыралары табылған қала /Тараз/ 7 Алғашқы кезде сауда жолында елшіліктер арасында ақша ,құнды сыйлық орнына жүрген аса бағалы тауар ?/\жібек/ 8 Жібек қай ғасырда бүкіл Еуразияға белгілі болды?/б.з.б II ғ/ 9 Қытайдың фарфордан жасалған ыдысы табылған қала /Тараз? Қ.Б «басбармақ» |
Карта, оқулық, стикерлер, смайликтер |
|||
|
Сабақтың ортасы 20мин |
Визуалды әдісін пайдаланып Ұлы Жібек жолының видиоролигін көрсетіп сабақтың мәнін ашамын : Оқушыларға бірнеше сұрақтар қою арқылы мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырып өтемін 1-тапсырма «Топтық тапсырма» Мәтінмен жұмыс
Дескриптор: Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуына, мәдениеттің өркендеуіне тигізген әсері туралы айтады Ұлы Жібек жолының Қазақстан жерінен өткен бағыттарын анықтайды X-XIII ғасырлардағы қалалары, сәулет өнерін сипаттайды Қ.Б «Смайликтермен» 2-тапсырма «Шығармашылық тапсырма » 1 топ- Ұлы Жібек жолының шығысқа шығатын басты қақпасы 2 топ- Қазақстанның тарихи сәулет өнері ескерткіштерін «Галлерея әдісін»пайдалана отырып орналастыру 3 топ «Кім ұшқыр әдісін »пайдалана отрырып Отырар қаласын картадан белгілеп Отырар сөзжұмбағын шешу Дескриптор: -Жетісу жерінен шығатын қақпасын айтады картадан көрсетеді -Сәулет өнері ескерткіштері анықтап сипаттама береді -Отырар қаласына арналған сөзжұмбақ жауабын анықтайды Қ.Б «Смайликтермен» 3-тапсырма «Алғыр,зерек,жылдам топ» әдісі арқылы 1 Сауданың басты орталықтары ............жетісу,тараз,испиджаб,отырар 2 Византияда жасалған құмыралар .................. Тараздан табылды 3 Қытайдың әдемі жібегі,фарфор,әшекей бұйымдары................ Талғар,Испиджаб,Отырардан, көптеп табылды 4 X-XIII ғасырлардың басында қала мәдениетінің дамуында жаңа дін...... /ислам/ маңызды рөл атқарды 5 Терракота дегеніміз не...... 6 Бабаджа қатын кесенесі салынған қала маңы..../Тараз/ 7Сәулет өнерінің ескерткіші Айша –бибі кесенесі салынған мерзім.... Дескриптор: Сұрақтарға нақты жауап береді Қ.Б «Басбармақ» |
|
|||
|
Соңы (10мин) |
Кері байланыс «Бағдаршам »әдісі арқылы Оқушылар білімін кері байланыс арқылы қорытынды жасалды 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не тиімді болды? 3.Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындланды.
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу |
|
|||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және қорғау ережелері АКТ –мен байланыс |
|||
|
Эссе жазу: Қабілетті оқушыларға орта ғасырлардағы Ұлы Жібек жолы мен қазіргі Қазақстанның сауда жолдары туралы жинақтау |
«Бас бармақ,смайликтер» |
|
|||
|
Рефлексия (4мин) Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неліктен? |
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз ? 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
|
Сабақ: Қазақстан тарихы Күні: 29 11.2018ж Сынып: 6«Г» |
«Г.Титов атындағы №54 ЖОМ.КММ» Мұғалімнің аты жөні:Кенжебекова Айбала Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі |
||||
|
Оқу мақсаттары: |
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
1.Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы туралы білу 2.X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалалары мен сәулет өнері екерткіштерінің ерекшеліктері туралы сипаттау |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу Түсіну |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы туралы біледі 2.X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалалары мен сәулет өнері екерткіштерінің ерекшеліктері туралы сипаттайды |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы туралы айтады, X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалалары мен ,сәулет өнері,Кесенелері туралы біледі Терминдік сөздер: Ұлы Жібек жолы, террокота,кесене,кәріз,полихром стилі, |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1 Сауданың дамуы елдер арасындағы мәдениеттің дамуына қалай әсер етті? 2 X-XIII ғасырлардағы Қазақстан қалаларының сәулет өнері, кесенелері туралы талдау? |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік - Ел» ұлт жоспары бойынша : «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік,өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық тұрғыдан қатысуы» |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқулық,стикерлер,Бас бармақ,карта ,жұмыс дәптер, |
||||
|
Бастапқы білім |
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының маңызы |
||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басталуы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу Кезекші мәлімдемесі бойынша түгелдеу П Ф 1 2-топ Кесене 3-топ Лазурит топ ережелерін айтып өту Үй тапсырмасын «Кофе таяқшалары »әдісі арқылы бекітемін .Әр таяқшаға оқушы есімін жазып араластырып кез келген оқушыға сұрақ қоямын 1Жібек сауда жолына «Ұлы »сөзінің қосылу себебі?/шығыс пен батысты байланыстырды 2 Б.з.д II-Iғ Қытай елімен қай ел сауда байланысын жасады?/Уйсін/ 3 Жібек жолының басы қай жерден басталады?/Хуанхе өзені / 4 Жібек сауда жолы арқылы ерте кезден көп елге тараған қазіргі кезге дейін базарда сатылатын көкөніс түрі /Қытай немесе болгар бұрышы/ 5Жібек өндіруді дамытып ,Қытаймен бәсекеге тұскен ел /Соғды/ 6 Византия шеберлерінің жасаған күміс құмыралары табылған қала /Тараз/ 7 Алғашқы кезде сауда жолында елшіліктер арасында ақша ,құнды сыйлық орнына жүрген аса бағалы тауар ?/\жібек/ 8 Жібек қай ғасырда бүкіл Еуразияға белгілі болды?/б.з.б II ғ/ 9 Қытайдың фарфордан жасалған ыдысы табылған қала /Тараз? Қ.Б «басбармақ» |
Карта, оқулық, стикерлер, смайликтер |
|||
|
Сабақтың ортасы 20мин |
Визуалды әдісін пайдаланып Ұлы Жібек жолының видиоролигін көрсетіп сабақтың мәнін ашамын : Оқушыларға бірнеше сұрақтар қою арқылы мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырып өтемін 1-тапсырма «Топтық тапсырма» Мәтінмен жұмыс
Дескриптор: Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуына, мәдениеттің өркендеуіне тигізген әсері туралы айтады Ұлы Жібек жолының Қазақстан жерінен өткен бағыттарын анықтайды X-XIII ғасырлардағы қалалары, сәулет өнерін сипаттайды Қ.Б «Смайликтермен» 2-тапсырма «Шығармашылық тапсырма » 1 топ- Ұлы Жібек жолының шығысқа шығатын басты қақпасы 2 топ- Қазақстанның тарихи сәулет өнері ескерткіштерін «Галлерея әдісін»пайдалана отырып орналастыру 3 топ «Кім ұшқыр әдісін »пайдалана отрырып Отырар қаласын картадан белгілеп Отырар сөзжұмбағын шешу Дескриптор: -Жетісу жерінен шығатын қақпасын айтады картадан көрсетеді -Сәулет өнері ескерткіштері анықтап сипаттама береді -Отырар қаласына арналған сөзжұмбақ жауабын анықтайды Қ.Б «Смайликтермен» 3-тапсырма «Алғыр,зерек,жылдам топ» әдісі арқылы 1 Сауданың басты орталықтары ............жетісу,тараз,испиджаб,отырар 2 Византияда жасалған құмыралар .................. Тараздан табылды 3 Қытайдың әдемі жібегі,фарфор,әшекей бұйымдары................ Талғар,Испиджаб,Отырардан, көптеп табылды 4 X-XIII ғасырлардың басында қала мәдениетінің дамуында жаңа дін...... /ислам/ маңызды рөл атқарды 5 Терракота дегеніміз не...... 6 Бабаджа қатын кесенесі салынған қала маңы..../Тараз/ 7Сәулет өнерінің ескерткіші Айша –бибі кесенесі салынған мерзім.... Дескриптор: Сұрақтарға нақты жауап береді Қ.Б «Басбармақ» |
|
|||
|
Соңы (10мин) |
Кері байланыс «Бағдаршам »әдісі арқылы Оқушылар білімін кері байланыс арқылы қорытынды жасалды 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не тиімді болды? 3.Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындланды.
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу |
|
|||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және қорғау ережелері АКТ –мен байланыс |
|||
|
Эссе жазу: Қабілетті оқушыларға орта ғасырлардағы Ұлы Жібек жолы мен қазіргі Қазақстанның сауда жолдары туралы жинақтау |
«Бас бармақ,смайликтер» |
|
|||
|
Рефлексия (4мин) Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неліктен? |
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз ? 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||
шағым қалдыра аласыз














