Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Химия |
Мұғалімнің аты-жөні: Алымова А.Н |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 21.10.2020ж |
Сынып:8 «Ә» |
Оқушы саны: 26 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тотығу дәрежесі.Тотығу-тотықсыздану реакциясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың оқыту мақсаттары |
-Тотығу –тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежелері өзгере жүретін реакциялар ретінде түсінеді. -Тотығу процесі электронды беру, ал тотықсыздану электронды қосып алу екенін түсіне алады. -Химиялық реакциялардың түрлерінен тотығу –тотықсыздану реакцияларын ажыратып, сипаттама бере алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: -Тотығу –тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежелері өзгере жүретін реакциялар ретінде түсінеді. Көпшілік оқушылар: -Тотығу процесі электронды беру, ал тотықсыздану электронды қосып алу екенін түсіне алады. Кейбір оқушылар: -Химиялық реакциялардың түрлерінен тотығу –тотықсыздану реакцияларын ажыратып, сипаттама бере алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
-Жауапкершілікке үйрету, әрбір берілген тапсырманы тиянақты орындауға бағыттау; -Оқушының белсенді ақыл-ой ізденістерін ынталандыру; -Серіктестікті қалыптастыру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Тотығу –тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежелері өзгере жүретін реакциялар ретінде түсінеді. -Тотығу процесі электронды беру, ал тотықсыздану электронды қосып алу екенін түсіне алады. -Химиялық реакциялардың түрлерінен тотығу –тотықсыздану реакцияларын ажыратып, сипаттама бере алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Тотықтырғыш,тотықсыздандырғыш,тотығу,тотықсыздану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5минут 5-9минут «Жылы лебіз!» (Сергіту сәті ) «Химиялық диктант» әдісі 9-12 минут Түсіндіру әдісі: 12-18минут Топтық жұмыс 5 балл Сабақтың ортасы 18-22минут 22-25минут Кім жылдам? 26-30минут 30-33 минут Қалыптастырушы бағалау 33-36 минут Сабақтың соңы 36-38минут Рефлекци Үйге тапсырма 38-40 минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу; -Оқушыларды түгендеу Сабақтың басында мұғалімдер: - Оқушының назарын сабаққа аудара алады; -Оқушылармен оқу мақсатын талқылау -Оқушылармен өткен тақырыпты қайталау «Жылы лебіз!» Шарты: шеңбер болып тұрып,оқушылар сабақ басында бір-бірлеріне деген өздерінің жылы лебіздерін жеткізеді «Химиялық диктант» әдісі 1....................-түйіндерінде орналасқан атом,молеулалар немесе иондар белгілі арақашықтықта ретпен орналасады. 2Түйіндерде орналасқан бөлшектердің табиғатына қарай кристалдық торлар .............,...............,............., болып бөлінеді. 3.................тордың түйіндерінде бейтарап атомдар бар. 4.................кристалдық тордың түйіндері коваленттік полюсті молекулалардан тұрады. 5Қатты күйдегі заттардың физикалық және химиялық қасиеттері,көбіне оның ........... ...............тәуелді. Жауаптары: 1.Кристалдық тор 2. иондық,атомдық,молекулалық 3.Атомдық 4.Молекулалық 5.Кристалдық торына
Дескриптор: - Атом,молеулалар немесе иондар белгілі арақашықтықта ретпен орналасатындығын біледі -Иондық тордың түйіндерінің орналасуын біледі -Бейтарап атомдар қандай тор екенін біледі - Кристалдық тордың түйіндері коваленттік полюсті молекулалардан тұратындығын біледі -Қатты күйдегі заттардың қандай торға тәуелді екенін біледі
Жаңа сабақ Валенттік электрондары электртерістігі кіші атомдардан электртерістігі үлкен атомдарға ауысатын немесе ығысатын процестер тотығу-тотықсыздану реакциялары деп аталады. Электрондар беру процесі тотығу,ал қосып алу процесі тотықсыздану деп аталады.Осы реакцияларда электрондарды қосып алатын атомдар немесе иондар тотықтырғыш,ал беретіндер тотықсыздандырғыш болады. 4e
4Na0
+
O2
0
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар Пән: Химия Мұғалімнің
аты-жөні: Алымова
А.Н Күні: 21.10.2020ж Сынып:8
«Ә» Оқушы
саны: 26 Сабақ
тақырыбы Тотығу
дәрежесі.Тотығу-тотықсыздану
реакциясы Сабақтың оқыту
мақсаттары
-Тотығу –тотықсыздану
реакцияларын тотығу дәрежелері өзгере жүретін реакциялар ретінде
түсінеді.
-Тотығу процесі электронды
беру, ал тотықсыздану электронды қосып алу екенін түсіне
алады.
-Химиялық
реакциялардың түрлерінен тотығу –тотықсыздану реакцияларын
ажыратып, сипаттама бере
алады.
Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: -Тотығу –тотықсыздану
реакцияларын тотығу дәрежелері өзгере жүретін реакциялар ретінде
түсінеді. Көпшілік
оқушылар:
-Тотығу процесі электронды
беру, ал тотықсыздану электронды қосып алу екенін түсіне
алады. Кейбір
оқушылар: -Химиялық реакциялардың түрлерінен тотығу
–тотықсыздану реакцияларын ажыратып, сипаттама бере
алады.
Құндылықтарды
дарыту
-Жауапкершілікке
үйрету, әрбір берілген тапсырманы тиянақты орындауға
бағыттау;
-Оқушының белсенді
ақыл-ой ізденістерін
ынталандыру;
-Серіктестікті
қалыптастыру
Бағалау
критерийлері
-Тотығу –тотықсыздану
реакцияларын тотығу дәрежелері өзгере жүретін реакциялар ретінде
түсінеді.
-Тотығу процесі электронды
беру, ал тотықсыздану электронды қосып алу екенін түсіне
алады.
-Химиялық
реакциялардың түрлерінен тотығу –тотықсыздану реакцияларын
ажыратып, сипаттама бере
алады. Тілдік
мақсаттары
Тотықтырғыш,тотықсыздандырғыш,тотығу,тотықсыздану Алдыңғы
оқу
Сабақтың
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
0-5минут
5-9минут «Жылы лебіз!» (Сергіту сәті
)
«Химиялық диктант»
әдісі
9-12 минут
Түсіндіру
әдісі:
12-18минут
Топтық
жұмыс
5
балл
Сабақтың
ортасы
18-22минут
22-25минут
Кім
жылдам?
26-30минут
30-33
минут
Қалыптастырушы
бағалау
33-36
минут
Сабақтың
соңы
36-38минут
Рефлекци
Үйге
тапсырма
38-40
минут
1.Ұйымдастыру
кезеңі
-Оқушылармен
амандасу;
-Оқушыларды
түгендеу
Сабақтың басында
мұғалімдер:
- Оқушының назарын сабаққа
аудара алады;
-Оқушылармен оқу мақсатын
талқылау
-Оқушылармен өткен тақырыпты
қайталау
«Жылы
лебіз!»
Шарты: шеңбер болып тұрып,оқушылар сабақ басында
бір-бірлеріне деген өздерінің жылы лебіздерін
жеткізеді
«Химиялық диктант»
әдісі
1....................-түйіндерінде орналасқан
атом,молеулалар немесе иондар белгілі арақашықтықта ретпен
орналасады.
2Түйіндерде орналасқан бөлшектердің
табиғатына қарай кристалдық торлар
.............,...............,............., болып
бөлінеді.
3.................тордың түйіндерінде
бейтарап атомдар
бар.
4.................кристалдық тордың түйіндері
коваленттік полюсті молекулалардан
тұрады.
5Қатты күйдегі заттардың физикалық және
химиялық қасиеттері,көбіне оның ...........
...............тәуелді.
Жауаптары:
1.Кристалдық
тор
2.
иондық,атомдық,молекулалық
3.Атомдық
4.Молекулалық
5.Кристалдық
торына
Дескриптор:
-
Атом,молеулалар немесе иондар белгілі
арақашықтықта ретпен орналасатындығын
біледі
-Иондық тордың түйіндерінің орналасуын
біледі
-Бейтарап атомдар қандай тор екенін
біледі
-
Кристалдық тордың түйіндері коваленттік
полюсті молекулалардан тұратындығын
біледі
-Қатты күйдегі заттардың қандай торға тәуелді
екенін
біледі
Жаңа
сабақ Валенттік электрондары
электртерістігі кіші атомдардан электртерістігі үлкен атомдарға
ауысатын немесе ығысатын процестер
тотығу-тотықсыздану
реакциялары деп
аталады. Электрондар беру
процесі тотығу,ал қосып алу
процесі тотықсыздану
деп аталады.Осы реакцияларда электрондарды
қосып алатын атомдар немесе
иондар тотықтырғыш,ал
беретіндер тотықсыздандырғыш
болады. 4e 4Na0
+
O2
0
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













