
|
|
|
|
|
|
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы:Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар
|
Бөлім: |
7.2A Атомдар. Молекулалар. Заттар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенің айтады элементтерді металдар мен бейметалдарға ажратады заттарды құрамына қарай жай және күрделіге ажратады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2.Үй жұмысын тексеру Wordwoll плптформасы арқылы «Терминдер сөйлейді» әдәсі 3.Эмоционалдық хук. Оқушының назарын аудару «Жаңбайтын орамал» қызықты тәжірибе. 4. Құндылық. Қазақстанда аудандар атомдар сияқты көп. Біз Жамбыл ауданында түрамыз. Оқушылар біздің аудан кімнің атына қойылған? Егер біз барлық ауыл, аймақ тұрғындары татулықта өмір сүрсек біз Қазақстанның ең керемет ауданына айналамыз.
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді |
Мадақтау |
Жұмыс дәптері Оқулық |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
(Ұ) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу. Сабақтың мақсатын ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау арқылы анықтап алу. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. -Элемент дегені не? -Жай зат дегені не? -Күрдели Зат дегені не?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 8 мин. |
Білу және түсіну Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар туралы видео ролик көрсетіледі |
Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!». |
Видео «Жай және күрделі заттар» |
|
Топтық жұмыс 8 мин |
«Жай және күрдели заттар» таратпа қағаздар арқылы топқа бірікеді. Тапсырма 1 Берілген заттарды жай және күрдели заттарға бөліп,күрделі заттардың құрамына кіретін элементтердің атауын жаз. |
Дескриптор 1.Жай заттарды табады 2.Күрделі заттарды табады 3.Күрдели зат құрамындағы элементтердің атауын жазады 4.Металл және бейметалдарды анықтайды 5.Периодтық кестедегі реттік номерін жазады
ЕББҚ оқушы топ мүшелері қолдау көрсетеді |
Топ мүшелері дескриптор көмегінде кері байланыс айтады «Мадақтау» |
Жай заттар, күрделі заттар, периодтық кесте |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Тапсырма 2. ЕББҚ Берілген заттарды жай және күрделіге жіктеп жаз: Al, H 2O, O2, NO2, Li, HCl, C 6H12 O6 , S, Au |
Дескриптор 1.Жай заттарды жазады 2.Күрделі заттарды жазады |
1 б
1 б Дескриптор бойынша оқушы-оқушы кері байланыс береді |
Таратпа қағаздар |
|
10 мин |
ҚБ тапсырмасы. А.Периодтық кестеден пайдаланып берілген элементтерді таңбасын және реттік номерін жаз: литий, бор, азот, фтор, натрий, алюминий, фосфор, сера Б.
ЕББҚ оқушыға мұғалім қосымша түсіндіріп қолдау көрсетеді. |
Дескриптор 1.Элементтердің таңбасын жазады 2.Реттік номерін жазады
Дескриптор 1.Мыстын қасиеттерін жазады 2.Мырыштын қасиеттерін жазады 3.Фосфордың қасиеттерін жазады 4.Күкірттің қасиеттерін жазады 5.Металл және бейметалдарға жіктейді
|
1 б
2 б
1 б
1 б 1 б
1 б \ 1 б |
Жұмыс дәптері Периодтық кесте |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 2 мин. |
«БББ » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. . |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. Т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар

|
|
|
|
|
|
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы:Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар
|
Бөлім: |
7.2A Атомдар. Молекулалар. Заттар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенің айтады элементтерді металдар мен бейметалдарға ажратады заттарды құрамына қарай жай және күрделіге ажратады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2.Үй жұмысын тексеру Wordwoll плптформасы арқылы «Терминдер сөйлейді» әдәсі 3.Эмоционалдық хук. Оқушының назарын аудару «Жаңбайтын орамал» қызықты тәжірибе. 4. Құндылық. Қазақстанда аудандар атомдар сияқты көп. Біз Жамбыл ауданында түрамыз. Оқушылар біздің аудан кімнің атына қойылған? Егер біз барлық ауыл, аймақ тұрғындары татулықта өмір сүрсек біз Қазақстанның ең керемет ауданына айналамыз.
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді |
Мадақтау |
Жұмыс дәптері Оқулық |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
(Ұ) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу. Сабақтың мақсатын ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау арқылы анықтап алу. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. -Элемент дегені не? -Жай зат дегені не? -Күрдели Зат дегені не?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 8 мин. |
Білу және түсіну Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар туралы видео ролик көрсетіледі |
Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!». |
Видео «Жай және күрделі заттар» |
|
Топтық жұмыс 8 мин |
«Жай және күрдели заттар» таратпа қағаздар арқылы топқа бірікеді. Тапсырма 1 Берілген заттарды жай және күрдели заттарға бөліп,күрделі заттардың құрамына кіретін элементтердің атауын жаз. |
Дескриптор 1.Жай заттарды табады 2.Күрделі заттарды табады 3.Күрдели зат құрамындағы элементтердің атауын жазады 4.Металл және бейметалдарды анықтайды 5.Периодтық кестедегі реттік номерін жазады
ЕББҚ оқушы топ мүшелері қолдау көрсетеді |
Топ мүшелері дескриптор көмегінде кері байланыс айтады «Мадақтау» |
Жай заттар, күрделі заттар, периодтық кесте |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Тапсырма 2. ЕББҚ Берілген заттарды жай және күрделіге жіктеп жаз: Al, H 2O, O2, NO2, Li, HCl, C 6H12 O6 , S, Au |
Дескриптор 1.Жай заттарды жазады 2.Күрделі заттарды жазады |
1 б
1 б Дескриптор бойынша оқушы-оқушы кері байланыс береді |
Таратпа қағаздар |
|
10 мин |
ҚБ тапсырмасы. А.Периодтық кестеден пайдаланып берілген элементтерді таңбасын және реттік номерін жаз: литий, бор, азот, фтор, натрий, алюминий, фосфор, сера Б.
ЕББҚ оқушыға мұғалім қосымша түсіндіріп қолдау көрсетеді. |
Дескриптор 1.Элементтердің таңбасын жазады 2.Реттік номерін жазады
Дескриптор 1.Мыстын қасиеттерін жазады 2.Мырыштын қасиеттерін жазады 3.Фосфордың қасиеттерін жазады 4.Күкірттің қасиеттерін жазады 5.Металл және бейметалдарға жіктейді
|
1 б
2 б
1 б
1 б 1 б
1 б \ 1 б |
Жұмыс дәптері Периодтық кесте |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 2 мин. |
«БББ » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. . |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. Т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз














