|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
|
||||||
|
Күні:03.01.2020 |
|
||||||
|
Сынып: 8 «Б» |
|
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Химиялық элементтің электртерістілігі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.4.1 электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет Пәнге қатысты лексика мен терминология Электртерістілік,бейметалдар, металдар, атомдық, молекуалалық, иондық, металдық. кристалл торлары. |
||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. |
|
|||||
|
3-10 мин
11-25мин
Сабақтың ортасы
26-32мин
33- 38 мин
|
Жаңа тақырыпты бастамас бұрын өткен тақырыптармен байланыс жасау мақсатында мына сұрақтарға жауаптар алу(жеміс жидектер жинау). 1. Период дегеніміз не? 2. Химиялық элементтердің периодтық жүйесін кім қай жылы ашты? 3.Топ дегеніміз не? 4.Топ нешеге бөлінеді? 5. Топ бойынша элементтердің металдық қасиеті қалай өзгереді? Жаңа сабақ. Слайдпен жұмыс. Химиялық элементтердің электртерістілігі Электртерістілік – химиялық байланыс кезінде атомдардың өзіне электрон тарту қабілеті. Электртерістіліктің сандық мәнін америкалық ғалым Л. Полинг есептеп тапқан. Электртерістіліктің шкаласын да ұсынған осы ғалым. Литийдің электртерістілігі шартты түрде бірге тең. Металдардың электртерістілігі әдетте екіден кем, ал бейметалдардікі екіден артық болады. Электртерістілігінің мәні ең үлкен элемент - фтор, ол төртке тең. Демек, бейметалдық қасиеті ең жоғарғы элемент – фтор. Элементтердің салыстырмалы электртерістілігі
Элетртерістілік период және топ бойынша қалай өзгеретіндігін сиптаттаңыз? Оқушылар жұпта өзара ақылдасып, электртерістілік период бойынша солдан оңға қарай артады және топ бойынша жоғарыдан төменге қарай кемиді деген қорытындыға келеді. ( Электртерістілік қатарын бірге құрастыру) Оқушылар түсінігін толықтыру мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылады. Электртерістілігі ең жоғары элемент _______ Электртерістілігі ең төмен элемент_______ Электртерістілік мәні нөлге элементтер тобы ____инертті газдар
1 – тапсырма: Жаңа сабақты бекіту (кафе әдісі) 1.Электртерістілік дегеніміз ...? 2. Литийдің электртерістілігі қаншаға тең? 3. Электртерістіліктің мәні ең үлкен элемент? 4. Элементтің электртерістіліктің мәні топ бойынша қалай өзегереді? 5.Электртерістіктің сандық мәнін ашқан ғалым кім? 6. Металдармен Бейметалдардың электртерістілігінің мәні қаншаға тең? 7. Элементтерді электртерістілігінің өсу ретімен орналастыр P,O,S,N.I 2 – тапсырма: Берілген элементтерді электртерістілігінің өсу ретімен орналастырыңыз:
5) Ba, Na, B, K 6) Ca, H, K, Al 7) H, Li, O, F 8) F, S, N, C 9) Al, Fe, B, Br 4 – тапсырма: Электртерістілік мәндерін пайдаланып, электртерістілігі жоғары элементке жұлдызша белгісін қойыңыз (*) а) C – O, C - N с) B – F, B - I б) P – Br, P - Cl д) Ca – O, Ca - N в) B – O, B - S е) Be – Si, Be – B Сабақты қорытындылау кері байланыс (Кафе әдісі) 1.Электртерістілігінің мәні ең үлкен элемент? 2.Элементтің электр
терістілігінің мәні топ бойынша қалай өзгереді? 4.Литийдің электртерітілігі қаншаға тең? 5.Полингтің ең маңызды ғылыми жетістігі? 6.Металдар мен бейметалдардың электртерістілігі неге тең? |
Презентация Қосымша № 1 |
|||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:( стикермен ой бөлісу) Үй тапсырмасы: 35-ші тақырыпты оқу,3,6 – 7 тапсырма. 127- 128 – бет. |
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Деңгейлі тапсырмалар Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы |
Сұрақ-жауап арқылы бағалау Өзара бағалау Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау |
Назар
аударыңыз: Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . |
|||||
|
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі спектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық элементтің электртерістілігі.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
|
||||||
|
Күні:03.01.2020 |
|
||||||
|
Сынып: 8 «Б» |
|
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Химиялық элементтің электртерістілігі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.4.1 электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет Пәнге қатысты лексика мен терминология Электртерістілік,бейметалдар, металдар, атомдық, молекуалалық, иондық, металдық. кристалл торлары. |
||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. |
|
|||||
|
3-10 мин
11-25мин
Сабақтың ортасы
26-32мин
33- 38 мин
|
Жаңа тақырыпты бастамас бұрын өткен тақырыптармен байланыс жасау мақсатында мына сұрақтарға жауаптар алу(жеміс жидектер жинау). 1. Период дегеніміз не? 2. Химиялық элементтердің периодтық жүйесін кім қай жылы ашты? 3.Топ дегеніміз не? 4.Топ нешеге бөлінеді? 5. Топ бойынша элементтердің металдық қасиеті қалай өзгереді? Жаңа сабақ. Слайдпен жұмыс. Химиялық элементтердің электртерістілігі Электртерістілік – химиялық байланыс кезінде атомдардың өзіне электрон тарту қабілеті. Электртерістіліктің сандық мәнін америкалық ғалым Л. Полинг есептеп тапқан. Электртерістіліктің шкаласын да ұсынған осы ғалым. Литийдің электртерістілігі шартты түрде бірге тең. Металдардың электртерістілігі әдетте екіден кем, ал бейметалдардікі екіден артық болады. Электртерістілігінің мәні ең үлкен элемент - фтор, ол төртке тең. Демек, бейметалдық қасиеті ең жоғарғы элемент – фтор. Элементтердің салыстырмалы электртерістілігі
Элетртерістілік период және топ бойынша қалай өзгеретіндігін сиптаттаңыз? Оқушылар жұпта өзара ақылдасып, электртерістілік период бойынша солдан оңға қарай артады және топ бойынша жоғарыдан төменге қарай кемиді деген қорытындыға келеді. ( Электртерістілік қатарын бірге құрастыру) Оқушылар түсінігін толықтыру мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылады. Электртерістілігі ең жоғары элемент _______ Электртерістілігі ең төмен элемент_______ Электртерістілік мәні нөлге элементтер тобы ____инертті газдар
1 – тапсырма: Жаңа сабақты бекіту (кафе әдісі) 1.Электртерістілік дегеніміз ...? 2. Литийдің электртерістілігі қаншаға тең? 3. Электртерістіліктің мәні ең үлкен элемент? 4. Элементтің электртерістіліктің мәні топ бойынша қалай өзегереді? 5.Электртерістіктің сандық мәнін ашқан ғалым кім? 6. Металдармен Бейметалдардың электртерістілігінің мәні қаншаға тең? 7. Элементтерді электртерістілігінің өсу ретімен орналастыр P,O,S,N.I 2 – тапсырма: Берілген элементтерді электртерістілігінің өсу ретімен орналастырыңыз:
5) Ba, Na, B, K 6) Ca, H, K, Al 7) H, Li, O, F 8) F, S, N, C 9) Al, Fe, B, Br 4 – тапсырма: Электртерістілік мәндерін пайдаланып, электртерістілігі жоғары элементке жұлдызша белгісін қойыңыз (*) а) C – O, C - N с) B – F, B - I б) P – Br, P - Cl д) Ca – O, Ca - N в) B – O, B - S е) Be – Si, Be – B Сабақты қорытындылау кері байланыс (Кафе әдісі) 1.Электртерістілігінің мәні ең үлкен элемент? 2.Элементтің электр
терістілігінің мәні топ бойынша қалай өзгереді? 4.Литийдің электртерітілігі қаншаға тең? 5.Полингтің ең маңызды ғылыми жетістігі? 6.Металдар мен бейметалдардың электртерістілігі неге тең? |
Презентация Қосымша № 1 |
|||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:( стикермен ой бөлісу) Үй тапсырмасы: 35-ші тақырыпты оқу,3,6 – 7 тапсырма. 127- 128 – бет. |
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Деңгейлі тапсырмалар Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы |
Сұрақ-жауап арқылы бағалау Өзара бағалау Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау |
Назар
аударыңыз: Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . |
|||||
|
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі спектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз




