|
Бөлім: |
9.1С Химиялық реакция жылдамдығы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапарбаева Айнұр Нұрланқызы |
|
Күні: |
9.10.2024 |
|
Сыныбы: 9В |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық реакциялардың жылдамдығы.№2көрсетілім «Әртүрлі реакциялар жылдамдығы». № 6зертханалық тәжірибе «Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.1 -реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру 9.3.2.2 -реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-реакция жылдамдығы ұғымын түсінеді; -реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтайды -бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді |
|
Құндылықтар |
Озық ойлы ұлт:еңбекқорлық және кәсіби біліктілікАдал азамат: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Элементтер шеңбері» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне химиялық элементтермен байланыстыру арқылы психологиялық ахуал туғызады. «Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; «Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Банкомат» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады |
Оқушылар «Банкомат» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап» «Талпын» |
Экран |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
ІІІ. «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды
|
«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
https://youtu.be/7GGgXBJB_HA?si=pOQLWa1hh29vnisD
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІV Оқулықпен
жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады «Попс» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма береді.
|
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды Топ 1 «Химиялық реакция жылдамдығы» Топ 2 « Гетерогенді жүйе және гомогенді жүйе» Топ 3 «Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер ететін факторлар»
Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады. Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды. |
Мақсаты: Белсенді тыңдау, қауым алдында сөйлеу және анық баяндау, тәжірибе алмасу және өзара байланыста болу. Кері байланыс: « Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі Әр топ оқушылары қалған топ оқушыларына кері байланыс береді. |
Оқулық
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер |
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Зертханалық тәжірибе №6: «Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері
|
1 тапсырма «Зерттей білде бақыла әдісі» https://youtu.be/5-rfEJ4UgiY?si=EO7ecrOr3zR7NptS Зертханалық тәжірибе №6: «Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері» Материалдар мен құралдар: Магний таспасы Тұз қышқылының әртүрлі концентрациялы ерітінділері Сынауықтар, термометр Шай қасық (бөлшектер өлшемін көрсету үшін) Тапсырма:.Реакциялардың жылдамдығын салыстырады және қорытынды жасайды. |
Дескриптор: Әр фактордың реакция жылдамдығына қалай әсер еткенін айтады -1 балл Реакция теңдеулерін жазады- 1балл Қорытынды жасайды-1 балл Жалпы балл-3 |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау 2 мин 5 мин
|
WORTWALL тасырмаларын орындауға нұсқау беріледі. Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады.
|
2-тапсырма Жұптық тапсырма
1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/20560702 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/78527151 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/62121417 3-тапсырма Есептер шығару. №1есеп. А затының айырылу нәтижесінде оның концентрациясы 10 минутта 0,6 моль/л-ден 0,4моль/л -ге дейін азайды.Реакция жылдамдыгын есептендер. №2-есеп. Егер А затының бастапқы концентрациясы 0,22 моль/л, ал 10 секундтан кейін 0,215 моль/л болса, А+В=2С реакциясының орташа жылдамдығын есептеңдер |
Дескриптор: Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды Жалпы балл-2
Дескриптор: Есептің шартын дұрыс жазады-1 балл Формуласын анықтайды-1 балл Жауабын табады-1балл Жалпы балл-3
|
Телефон
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
3 мин |
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасын орындау. «Зерттеуші» әдісі |
Оқушылар«Зерттеуші» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: Зерттеуші әдісінде берілген тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Жалпы -2балл
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 2 мин |
«Химик» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. қадағалайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Маған бәрі түсінікті_________________________________ Маған әліде түсініксіз_____________________________ Мен ештеңе түсінбедім_______________ ________________________________ |
Мұғалім оқушыларды «Қолсағат» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
Үй тапсырмасы |
|
Химиялық реакциялардың жылдамдығы |
|
|
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық реакция жылдамдығы
Химиялық реакция жылдамдығы
|
Бөлім: |
9.1С Химиялық реакция жылдамдығы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапарбаева Айнұр Нұрланқызы |
|
Күні: |
9.10.2024 |
|
Сыныбы: 9В |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық реакциялардың жылдамдығы.№2көрсетілім «Әртүрлі реакциялар жылдамдығы». № 6зертханалық тәжірибе «Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.1 -реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру 9.3.2.2 -реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-реакция жылдамдығы ұғымын түсінеді; -реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтайды -бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді |
|
Құндылықтар |
Озық ойлы ұлт:еңбекқорлық және кәсіби біліктілікАдал азамат: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Элементтер шеңбері» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне химиялық элементтермен байланыстыру арқылы психологиялық ахуал туғызады. «Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; «Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Банкомат» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады |
Оқушылар «Банкомат» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап» «Талпын» |
Экран |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
ІІІ. «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды
|
«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
https://youtu.be/7GGgXBJB_HA?si=pOQLWa1hh29vnisD
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІV Оқулықпен
жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады «Попс» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма береді.
|
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды Топ 1 «Химиялық реакция жылдамдығы» Топ 2 « Гетерогенді жүйе және гомогенді жүйе» Топ 3 «Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер ететін факторлар»
Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады. Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды. |
Мақсаты: Белсенді тыңдау, қауым алдында сөйлеу және анық баяндау, тәжірибе алмасу және өзара байланыста болу. Кері байланыс: « Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі Әр топ оқушылары қалған топ оқушыларына кері байланыс береді. |
Оқулық
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер |
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Зертханалық тәжірибе №6: «Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері
|
1 тапсырма «Зерттей білде бақыла әдісі» https://youtu.be/5-rfEJ4UgiY?si=EO7ecrOr3zR7NptS Зертханалық тәжірибе №6: «Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері» Материалдар мен құралдар: Магний таспасы Тұз қышқылының әртүрлі концентрациялы ерітінділері Сынауықтар, термометр Шай қасық (бөлшектер өлшемін көрсету үшін) Тапсырма:.Реакциялардың жылдамдығын салыстырады және қорытынды жасайды. |
Дескриптор: Әр фактордың реакция жылдамдығына қалай әсер еткенін айтады -1 балл Реакция теңдеулерін жазады- 1балл Қорытынды жасайды-1 балл Жалпы балл-3 |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау 2 мин 5 мин
|
WORTWALL тасырмаларын орындауға нұсқау беріледі. Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады.
|
2-тапсырма Жұптық тапсырма
1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/20560702 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/78527151 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/62121417 3-тапсырма Есептер шығару. №1есеп. А затының айырылу нәтижесінде оның концентрациясы 10 минутта 0,6 моль/л-ден 0,4моль/л -ге дейін азайды.Реакция жылдамдыгын есептендер. №2-есеп. Егер А затының бастапқы концентрациясы 0,22 моль/л, ал 10 секундтан кейін 0,215 моль/л болса, А+В=2С реакциясының орташа жылдамдығын есептеңдер |
Дескриптор: Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды Жалпы балл-2
Дескриптор: Есептің шартын дұрыс жазады-1 балл Формуласын анықтайды-1 балл Жауабын табады-1балл Жалпы балл-3
|
Телефон
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
3 мин |
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасын орындау. «Зерттеуші» әдісі |
Оқушылар«Зерттеуші» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: Зерттеуші әдісінде берілген тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Жалпы -2балл
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 2 мин |
«Химик» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. қадағалайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Маған бәрі түсінікті_________________________________ Маған әліде түсініксіз_____________________________ Мен ештеңе түсінбедім_______________ ________________________________ |
Мұғалім оқушыларды «Қолсағат» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
Үй тапсырмасы |
|
Химиялық реакциялардың жылдамдығы |
|
|
.
шағым қалдыра аласыз



















