|
Пән: Сауат ашу Мектеп: №278 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бізді қоршаған әлем Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Абытова Н СЫНЫП: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: Мен және табиғат. И дыбысы мен әрпі (2-сағаты) |
|
|
Осы мақсатта қол жеткізетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.3.1.1- тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер, мәтін құрастыру және жазу 1.3.8.1 - жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу 1.2.5.1 – мәтін, иллюстрация бойынша (мұғалім көмегімен) сұрақтар қоя білу және қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен) 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағынаналы сөздердің мағыналарын ажырату. |
|
Сабақ мақсаттары: |
|
Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай көркем жаза алады. Сөздерді буынға бөліп жазады. Көп мағыналы сөздерге мысал келтіреді. |
|
|
|
|
Бағалау критерийлері |
- Иллюстрация бойынша әңгіме құрастырып айтады. - Әріп элементтерін дұрыс байланыстырып салады. - Сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады. - Сөзді дұрыс буынға бөліп жазады. - Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қояды. - Мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. - Сөздердің лексикалық мағыналарын ажыратады. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Топпен жұмыс жасау барысында қарым-қатынас жасау қабілеті, ынтымақтастық, сұрақтар құрастыруда шығармашылық құндылықтары қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
«Ине» сөзін 3 тілде айтуда орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланысады. |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|
Бастапқы білім |
И әріпі мен дыбысы туралы білімі бар. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І.Психологиялық ахуал Күлімдеп күн бүгін, Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін, Қарады саған да. Сен мен үшін, Мен сен үшін, Қуанышты боламын. Көңілді әуен ырғағымен би қимылдарын жасаған оқушыларды "Инелік және инеліктер" ойыны арқылы 4 топқа бөлемін. Ширату жаттығулары:
Олай болса, балалар біз бүгін сендермен И дыбысы мен табиғатқа байланысты сабақ өтеміз. |
|
|
Сабақтың ортасы |
- Балалар, қараңдаршы біздің инелігіміз бір затқа қонып тұрған сияқты. Ол не болды екен? мына заттарды топта зерттеп көрелік. (Т) "Мен - зерттеушімін" 1-2) Шиді зерттеу. 3-4) Шиден жасалған бұйымды зерттеу Бұл заттар неден жасалған? Ши туралы зерттеуді қорғау. ҚБ Мадақтау - Ши дегеніміз не болды? - Шиден не тоқыды екен? Мәтінді тыңдайық. (Ұ) "Кел, тыңдайық!" Аудиожазба арқылы мәтінді тыңдау - Балалар мәтінінде не туралы айтылды? Ши жасау үшін апамызға не қажет болды, (Ж) "Зерек тыңдармандар" ойынын ойналық Ши тоқуға қажетті құалдарды табу
ҚБ: Смайлик
4 -
3- 2
1 - Кәне дұрыс таптық па? Онда өзіміз зерттеген ши туралы видеожазбаға назар аударайық (Ө)"Кезбе тілші?" ойыны Ал, енді балалар сол видеожазбада не көрдік, бір сәт ойланып, досымызға сұрақ қоялық. ҚБ: "Жұлдызша"
(Т) "Суретке қарап оқимын" ойыны Суретті мәтінді оқу 4 сөйлем 4 топқа
ҚБ «Бағдаршам» Жасыл - дұрыс оқыса Сары - оқуда қателіктер болса Қызыл - оқуда қиналса (Ж) "Қайсысының мекені?" ойыны "Өрмекшінің торы" әдісі Суреттегі аңдардың мекенін сәйкестендіру
ҚБ: Смайлик
4 -
3- 2
1 - Сергіту сәті Ін-ін-ін Қашты ініне тиін! Ши-ши-ши Тоқыды әжем ши! Шы-шы-шы Орныңды тап оқушы! (Ұ) Жұмбақ жасыру Шылбырын сүйрейді, Жытықты түйрейді. (ине) Қ.Б. Мадақтау -Ине табиғатта қайда кездеседі? Суреттегілерді салыстыр.
Ізденуді үйымдастыр. Неліктен кірпінің денесіндегі үшкір тікенектер мен шыршшаның тікен сияқты қылқандары бір сөзбен ине деп аталады. Ине - Иголка - Needle (Ө) "Сөзің мағынасын табамын"ойыны Берілген сөздердің мағынасын табу Бас - 1) адамның басы 2) істің басы Жаз - 1) мезгіл 2) етістік Қас - 1) адамның қасы Жастық - 1) зат 2) жастық шақ Оқушылардан тағы да сөздер сұрау. ҚБ "Жұлдызша"
Балалар, бір сөздің бірнеше мағына беруі көп мағыналы сөздер деп аталады. Қалыптастырушы бағалау (Ө)"Ең үздің жазушы" Суреттер бойынша тапсырма.
1) И әрпі кездесетін сөздерді жазады. 2) Суреттерді пайдаланып, сөйлем құрап жазады. Дискриптор: - сөздерді жазу калиграфиясына сай жазады. - сөздерден сөйлем құрап жазады. ҚБ «Смайлик»
|
Аудиожазба Ши Видеожазба Смайликтер Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
|
|
|
Саралау-оқущыларға қалай көбірек қолдау көрсетуі жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Нәтиже бойынша саралау "Кезбе тілші?" ойыны Тапсырма: видежазба бойынша сұрақ қояды.Оқушылардың қойған сұрақтарына сәйкес бағалаймын. ҚБ: "Жұлдызша" Барлық оқушы: сұрақ қоя алады. Қабілеті жоғары оқушылар: видеожазба бойынша сұрақты нақты, жүйелі қояды. Нәтиже бойынша саралау "Сөздің мағынасын табамын" Барлық оқушы: көп мағыналы сөздер табады Қабілеті жоғары оқушылар: көп мағыналы сөздердің лексикалық мағынасын түсіндіре алады. |
Бағалау үшін "Смайлик",, "Мадақтау", "Бағдаршам", "Жұлдызшаны" пайдаланамын. Кері байланыс жасалады. Рефлексия болады. Бағалау критерийлерін басшылыққа ала отырып бағалаймын. Дискрипторлардың негізінде бағаланады. |
Белсенлі іс-әрекет кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерінің қатаң сақталуы. Жазу кезіндегі ережелердің қадағалануы. Партада отыру ережелері |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|
Жалпы баға: Сабақты жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлу қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"И и" дыбысы мен әрпі 1 сынып
|
Пән: Сауат ашу Мектеп: №278 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бізді қоршаған әлем Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Абытова Н СЫНЫП: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: Мен және табиғат. И дыбысы мен әрпі (2-сағаты) |
|
|
Осы мақсатта қол жеткізетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.3.1.1- тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер, мәтін құрастыру және жазу 1.3.8.1 - жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу 1.2.5.1 – мәтін, иллюстрация бойынша (мұғалім көмегімен) сұрақтар қоя білу және қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен) 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағынаналы сөздердің мағыналарын ажырату. |
|
Сабақ мақсаттары: |
|
Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай көркем жаза алады. Сөздерді буынға бөліп жазады. Көп мағыналы сөздерге мысал келтіреді. |
|
|
|
|
Бағалау критерийлері |
- Иллюстрация бойынша әңгіме құрастырып айтады. - Әріп элементтерін дұрыс байланыстырып салады. - Сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады. - Сөзді дұрыс буынға бөліп жазады. - Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қояды. - Мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. - Сөздердің лексикалық мағыналарын ажыратады. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Топпен жұмыс жасау барысында қарым-қатынас жасау қабілеті, ынтымақтастық, сұрақтар құрастыруда шығармашылық құндылықтары қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
«Ине» сөзін 3 тілде айтуда орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланысады. |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|
Бастапқы білім |
И әріпі мен дыбысы туралы білімі бар. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І.Психологиялық ахуал Күлімдеп күн бүгін, Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін, Қарады саған да. Сен мен үшін, Мен сен үшін, Қуанышты боламын. Көңілді әуен ырғағымен би қимылдарын жасаған оқушыларды "Инелік және инеліктер" ойыны арқылы 4 топқа бөлемін. Ширату жаттығулары:
Олай болса, балалар біз бүгін сендермен И дыбысы мен табиғатқа байланысты сабақ өтеміз. |
|
|
Сабақтың ортасы |
- Балалар, қараңдаршы біздің инелігіміз бір затқа қонып тұрған сияқты. Ол не болды екен? мына заттарды топта зерттеп көрелік. (Т) "Мен - зерттеушімін" 1-2) Шиді зерттеу. 3-4) Шиден жасалған бұйымды зерттеу Бұл заттар неден жасалған? Ши туралы зерттеуді қорғау. ҚБ Мадақтау - Ши дегеніміз не болды? - Шиден не тоқыды екен? Мәтінді тыңдайық. (Ұ) "Кел, тыңдайық!" Аудиожазба арқылы мәтінді тыңдау - Балалар мәтінінде не туралы айтылды? Ши жасау үшін апамызға не қажет болды, (Ж) "Зерек тыңдармандар" ойынын ойналық Ши тоқуға қажетті құалдарды табу
ҚБ: Смайлик
4 -
3- 2
1 - Кәне дұрыс таптық па? Онда өзіміз зерттеген ши туралы видеожазбаға назар аударайық (Ө)"Кезбе тілші?" ойыны Ал, енді балалар сол видеожазбада не көрдік, бір сәт ойланып, досымызға сұрақ қоялық. ҚБ: "Жұлдызша"
(Т) "Суретке қарап оқимын" ойыны Суретті мәтінді оқу 4 сөйлем 4 топқа
ҚБ «Бағдаршам» Жасыл - дұрыс оқыса Сары - оқуда қателіктер болса Қызыл - оқуда қиналса (Ж) "Қайсысының мекені?" ойыны "Өрмекшінің торы" әдісі Суреттегі аңдардың мекенін сәйкестендіру
ҚБ: Смайлик
4 -
3- 2
1 - Сергіту сәті Ін-ін-ін Қашты ініне тиін! Ши-ши-ши Тоқыды әжем ши! Шы-шы-шы Орныңды тап оқушы! (Ұ) Жұмбақ жасыру Шылбырын сүйрейді, Жытықты түйрейді. (ине) Қ.Б. Мадақтау -Ине табиғатта қайда кездеседі? Суреттегілерді салыстыр.
Ізденуді үйымдастыр. Неліктен кірпінің денесіндегі үшкір тікенектер мен шыршшаның тікен сияқты қылқандары бір сөзбен ине деп аталады. Ине - Иголка - Needle (Ө) "Сөзің мағынасын табамын"ойыны Берілген сөздердің мағынасын табу Бас - 1) адамның басы 2) істің басы Жаз - 1) мезгіл 2) етістік Қас - 1) адамның қасы Жастық - 1) зат 2) жастық шақ Оқушылардан тағы да сөздер сұрау. ҚБ "Жұлдызша"
Балалар, бір сөздің бірнеше мағына беруі көп мағыналы сөздер деп аталады. Қалыптастырушы бағалау (Ө)"Ең үздің жазушы" Суреттер бойынша тапсырма.
1) И әрпі кездесетін сөздерді жазады. 2) Суреттерді пайдаланып, сөйлем құрап жазады. Дискриптор: - сөздерді жазу калиграфиясына сай жазады. - сөздерден сөйлем құрап жазады. ҚБ «Смайлик»
|
Аудиожазба Ши Видеожазба Смайликтер Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
|
|
|
Саралау-оқущыларға қалай көбірек қолдау көрсетуі жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Нәтиже бойынша саралау "Кезбе тілші?" ойыны Тапсырма: видежазба бойынша сұрақ қояды.Оқушылардың қойған сұрақтарына сәйкес бағалаймын. ҚБ: "Жұлдызша" Барлық оқушы: сұрақ қоя алады. Қабілеті жоғары оқушылар: видеожазба бойынша сұрақты нақты, жүйелі қояды. Нәтиже бойынша саралау "Сөздің мағынасын табамын" Барлық оқушы: көп мағыналы сөздер табады Қабілеті жоғары оқушылар: көп мағыналы сөздердің лексикалық мағынасын түсіндіре алады. |
Бағалау үшін "Смайлик",, "Мадақтау", "Бағдаршам", "Жұлдызшаны" пайдаланамын. Кері байланыс жасалады. Рефлексия болады. Бағалау критерийлерін басшылыққа ала отырып бағалаймын. Дискрипторлардың негізінде бағаланады. |
Белсенлі іс-әрекет кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерінің қатаң сақталуы. Жазу кезіндегі ережелердің қадағалануы. Партада отыру ережелері |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|
Жалпы баға: Сабақты жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлу қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз









