І. Жансүгіров өмірі мен шығармашылығы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

І. Жансүгіров өмірі мен шығармашылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
9-сынып. Қазақ әдебиеті І. Жансүгіров өмірі мен шығармашылығы тақырыбындағы сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті

Бөлім:

3-бөлім: Адам жанының құпиясы

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

І. Жансүгіров өмірі мен шығармашылығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;

Сабақтың мақсаты

Білім алушы автор шығармашылығымен танысады, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді

Құндылықтарға баулу

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық;

Құндылық: бірлік және ынтымақ

-ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

4 минут

















Сабақтың ортасы

6 минут













































10 минут





















5 минут









































































15 минут











































Сабақтың соңы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

«Гүлмен тілек»

(сергіту және топқа біріктіру)

Ой шақыру

«Жүзім шоқтары» стратегиясы

Өлеңдері


Өмірі






Ілияс Жансүгіров












Поэмалары


Прозалық шығармалары






















https://youtu.be/kFNqwe-yZT4?si=garWmrgQamqENB5d

І.Жансүгіровтің өмірі мен шығармашылығына қатысты бейнероликті көру.



Топтық жұмыс

1-тапсырма

1-топ: І. Жансүгіровтің өмірбаяны

2-топ: І.Жансүгіровтің поэзиясы, көркемдігіне баға беру

3-топ: І.Жансүгіровтің прозасы

2-тапсырма

Жұптық жұмыс

Зиялы қауым өкілдерінің Ілияс туралы пікірлерін оқи отырып, өз көзқарасыңызды жазыңыз.

Ғалым пікірі

Сенің ойың

« Ілияс Жансүгіров – қазақ әдебиетінің

төкпе жорғасы, алдына қара салмайтын

тұлпары, биік бәйтерегі, жырдың алтын

діңгегі, заңғар шыңы, қайталана

бермейтін ғажайып құбылыс».

Мырзатай Жолдасбеков


«Ілияс поэзиясы – терең ойдың, үлкен сезімнің поэзиясы. Ол өрен жүйрік, асқақ ақынның тегеурінді талантынан туған жоғары идеялы, шыншыл, қуатты поэзия, ыстық жүректен қорғасындай балқып, төгіліп, алуан түрлі образдар қорытқан салмақты, салиқалы поэзия» Мұхамеджан Қаратаев


«Ілияс Жансүгіров – өртеңге шыққан құдіретті өрт ақын. Ақындық бауырын Құлагерше жазып үлгіре алмай, Құлагерше қапыда опат болды». Сағат Әшімбаев



3-тапсырма

Жеке жұмыс

Берілген пікірді негізге ала отырып,

«Қырандай көреген қырағы ақын» тақырыбында ойтолғау жазыңыз.

Мұхамеджан Қаратаев: «Ілияс поэзиясы – терең ойдың, үлкен сезімнің поэзиясы. Ол өрен жүйрік, асқақ ақынның тегеурінді талантынан туған жоғары идеялы, шыншыл, қуатты поэзия, ыстық жүректен қорғасындай балқып, төгіліп, алуан түрлі образдар қорытқан салмақты, салиқалы поэзия» деген. Өйткені ақындық қасиет адамға ерте қонатындығы, әдетте өлең шығару жас кезден басталатыны дүйім жұртқа белгілі.

Ілиясты жыр құдіретінің ұшар биігіне өрлетіп, шалқар дариясына қондырған қайнар көздері – оның жырлары. Ақын табиғатты, өнерді, ән мен күйді, олардың қоғамдық өмірдегі орны мен мәнін шығармашылығына арқау етті.

Үйге: 3-тапсырма

Рефлексия

«Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Бүгін не үйрендің?

  2. Тақырып бойынша қандай сұрақтарың бар?

  3. Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтар болды?

  4. Келесі сабақта қандай мәселелерге көңіл аудару керек?





Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.









Оқушылар пікірі тыңдалады және берген жауаптарын негізге ала отырып, сабақтың мақсатына болжам жасайды.

Оқушылардың жауабы тыңдалады және сабақтың мақсаты мен жетістік критерийі таныстырылады

















І.Жансүгіровтің өмірі мен шығармашылығына қатысты бейнероликті көріп, тыңдайды.







Оқушылар 3 топқа бөлініп, постер қорғайды.



І. Жансүгіровтің өмірбаяны, поэзиясы, прозасына қатысты ақпараттар жинақтап, өз жұмыстарын қорғайды.













Жұптық жұмыста зиялы қауым өкілдерінің Ілияс туралы пікірлерін оқи отырып, өз көзқарастарын жазады.















































Жеке жұмыста берілген пікірді негізге ала отырып,

«Қырандай көреген қырағы ақын» тақырыбында ойтолғау жазады.































.

«Шығу парағын» пайдаланып, сұрақтарға жауап береді.



Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!





























«Жапондық бағалау» әдісі бойынша үш топ бірін-бірі бағалайды. Осы бағалау арқылы келесі өзгелердің жауаптарымен келісетін тұстарын, толықтыруға қатысты өз көзқарастарын, өздерінің қоятын сұрақтарын жеткізеді.













Дескритор

Білім алушы

-ақын туралы пікірлерге өз ойын білдіреді – 2 балл;

-шығармашы

лықпен орындайды – 2 балл;

-пікірді негізге алады – 1 балл.







































-ойтолғау жазады – 1 балл,

-өз ойларын дәлелмен жеткізеді – 2 балл,

-қорытынды түйін жасайды – 2 балл.

















Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл





Қалыптас

тырушы бағалауға арналған



тапсырма

лар жинағы

9-сынып





ОҚЫТУДА

ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ

ҚЫЗЫ







https://youtu.be/kFNqwe-yZT4?si=garWmrgQamqENB5d





Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл








































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.01.2025
164
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі