"АКАДЕМИК С.А. ДЖИЕНКУЛОВ АТЫНДАҒЫ БАЙҚОҢЫР КОЛЛЕДЖІ"
БІЛІМ МЕКЕМЕСІ
|
«КЕЛІСІЛДІ» Директордың оқу - әдістемелік жөніндегі орынбасары ___________ Р.А. Турмаханова «_____»_____________2017ж. |
«БЕКІТЕМІН» Директордың оқу - ісі жөніндегі орынбасары ______ Ш.А. Дауленбаева «___» ________2017 жыл
|
Ашық сабақ
Тақырыбы: ІІ А топша элементтеріне жалпы сипаттама.Кальций және магний.Судың кермектілігі.
Общие характеристики элементов подложки IIA. Кальций и магний. Твердость воды.
General characteristics of substrate elements IIA. Calcium and magnesium. Hardness of water.
Өткізілетін күні: 07.11.2017ж
Өткізілген орны: 210 кабинет
Оқу тобы: Ш-171
Курсы: 1
Жауапты оқытушы: Назарбаева Ж.С.
«Жалпы пәндер» бірлестігінің жетекшісі: Темирханова С.Т.
Байқоңыр қаласы, 2017ж
Teacher: Назарбаева Жанар
|
Химия/ Chemistry |
Тобы/Группа/Group: Ш - 171 Дата/Date: 07.11.2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы/Тема/ Theme: |
ІІ А топша элементтеріне жалпы сипаттама.Кальций және магний.Судың кермектілігі. Общие характеристики элементов подложки IIA. Кальций и магний. Твердость воды. General characteristics of substrate elements IIA. Calcium and magnesium. Hardness of water.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты/ Цель урока/ Purpose of the lesson: |
1.Білімділік: ІІ А топ металдарының жалпы қасиеттері туралы білімге сүйене отырып, кальций мен магнийдің жеке қасиеттерін талдау; 2.Дамытушылық: Сілтілік жер металдардың қасиеттерін салыстыру арқылы оқушының оқу-танымдық іс-әрекеті қалыптасып, логикалық ойлау қабілеті артады; 3.Тәрбиелік: Магний мен кальцийдің адам өміріндегі, табиғаттағы рөлі мен қолданылуының маңызын білу арқылы, салауатты өмір салтын ұстануға ұмтылады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі\ Тип урока\ Type of lesson
|
есептер мен жаттығулар шығарту арқылы таныстан жатқа көшіп - жаңа білім алу мен білім беру сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Тәжірибелік сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер\ Методы\Methods
|
Химиялық диктант, сөзжұмбақ, сәйкестендіру тесті, сұрақ-жауап, есептер мен жаттығулар шығарту,РАФТ, «Кір жаятын жіп» әдісі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс\ Межпредметная связь\ Interdisciplinary communication
|
биология, математика, физика. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құрал-жабдықтар\ Оборудование\ Equipment
|
Периодтық жүйе, химиялық формулалар, үлестірме тапсырмалар, реактивтер, слайдтық көрсетілімдер қолданылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже/Ожидаемый результат/Result |
Білім алушыларға, ІІ А топша элементтеріне жалпы сипаттама.Кальций және магний алыну әдістері, химиялық қасиеттері және маңызы туралы мейлінше кең мағлұмат білетін болады және үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақ барысы\Ход урока |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі/ Организационный момент/ Organizing time
2.Үй тапсырмасын сұрау/ Домашнее задание/ Request for homework
3.Негізгі бөлім/Основной раздел/The main section
4.Бекіту бөлімі/ Утверждение/ Fixing section
5.Сергіту сәті Қосымша материалдар.
Қорытынды
Бағалау |
• Білім алушылармен
сәлемдесу; Үйге берілген тапсырма «s-элементтерге жалпы сипаттама.Сілтілік металдар. Олардың табиғи қосылыстары. Общие характеристики s-элементов. Их природные соединения. General characteristics of s-elements. Alkali metals. Their natural compounds» 1- тапсырма. Танымдық сұрақтар\ Когнитивные вопросы\ Cognitive questions 1.Металдар периодтық жүйеде қалай орналасқан?(сол жақ жоғарғы бөлікте,диоганаль бағытта негізгі және қосымша топшада орналасқан) 2.Элементтер қасиеттеріне қарай қалай жіктеледі?( S, p, d, f ) 3.S – элементтерге жалпы сипаттама?( эс элементтер периодтық жүйеде І, ІІ топтық негізгі топшасында орналасқан элементтер ) 4. Место щелочных металлов в периодической системе? (В первой группе, в основной подгруппе) 5.Название щелочных металл? ( Литий, натрий, калий, рубидий, цезий, франций) 6 Как изменяется свойства щелочных металлов по группе? (атомный радиус сверху вниз увеличивается, электроны уменьшаются, расплавляются, точка кипения уменьшается.) 7. Meeting of algal metals in nature?( but only in the form of a compound, most commonly in the form of sulphates, chlorides, silicates) 8. Oxidising and oxidising properties of alkaline metals? (the strongest reducers can easily oxidize their electrons in order to have a high degree of activity than other metals) 9. Physical properties of alkaline metals? (Silver is white, soft, lightweight) 2-тапсырма: «Сілтілік металдар» сөзжұмбақ. Екінші топқа бериллий, магний, кальций, стронций, барий, кальций элементтері кіреді. Оның ішінде кальций, стронций, барийді сілтілік –жер металдар деп атайды. Магний, кальций, стронций, барийді таза күйінде, 1808 жылы Дэви алған. Бериллийді1828 жылы, радийді1910 жылы Пьер және Мария Кюрилер алған.
Вторая группа включает бериллий, магний, кальций, стронций, барий, кальций. Кальций, стронций, барий называют щелочно-тяжелыми металлами. Магний, кальций, стронций, барий были очищены в 1808 году Дэви. Берилли в 1828 году, радий в 1910 году Пьера и Марии Кюри.
The second group includes beryllium, magnesium, calcium, strontium, barium, calcium. Calcium, strontium, barium are called alkaline-heavy metals. Magnesium, calcium, strontium, barium were cleaned in 1808 by Davy. Beryllizi in 1828, radius in 1910 by Pierre and Maria Curie Кальций – күмістей ақ түсті жеңіл металл.. Едәуір қатты металл. Балқу температурасы – 840 0 С Кальций - светло-белый серебряный металл. Твердый металл. Точка плавления - 840 0 С
Calcium is a light white silver metal. Solid metal. Melting point - 840 0 С
Магний- ақ түсті металл, кальцийден аздап қатты. Балқу температурасы - 651 0 С. Mg пластикалығы басым, жеңіл созылады және иіледі. Магний - цветной металл, немного меньше кальция. Точка плавления - 651 ° С. Пластмассы Mg являются преобладающими, удлиненными и ушибленными.
Magnesium is a non-ferrous metal, slightly less calcium. Melting point - 651 0 С. Mg plastics are predominant, lengthened and bruised.
Сyдың кермектілігі – 1 литр сyдағы кальций және магний иондарының мг-эквивалент мөлшері. Твердость воды-В мг - эквивалента ионов кальция и магния на литр. Hardness of water- in mg equivalent of calcium and magnesium ions per liter.
Видеоролик. Кальций қолданылуы
Табиғатта таза су болмайды ,ол үнемі қоспалар түрінде болады.Табиғи су топырақпен жанасқанда ондағы карбонаттармен гидрокарбонаттарды және басқа тұздарды шаяды. Бұндай суды кермек су деп атайды.Кермек суда ет,көкөніс,жармалар нашар піседі,сабын нашар көпіршіктеледі,кермек су дан чанекте қақ тұрады,бу қазандықтарында,жылу жүйелерінде қақ тұрады,сондықтан олар қызып қопарылуы мүмкін.Судың кермектігі суда Са2+, Мg2+ иондарының болуымен түсіндіріледі. Судың кермектігі
1.Лабораториялық тәжірибе «Көміртек (4) оксидімен әрекеттестіру үшін әк сүті немесе әк суын дайындау)» Са(ОН)2+ СО2== СаСО3+ Н2О СаО +Н2О –---Са(ОН)2 (ф/ф таңқурай түсті) 2.Лабораториялық тәжірибе «Кальций» дәрісін дайындау. 3.Варий хлоридінің ертіндісін көру.
Глоссариймен жұмыс: Кальций- Calcium Магний- Magnesium Судың кермектігі- Твердость воды- Hardness of water 1.Тапсырма. Химиялық диктант Екінші топқа .....элементтері кіреді. Оның ішінде ....сілтілік –жер металдар деп атайды. ...... таза күйінде, 1808 жылы Дэви алған. .....1828 жылы, .....1910 жылы Пьер және Мария Кюрилер алған.
Вторая группа включает..... Кальций, стронций, барий называют .....металлами. .......были очищены в 1808 году Дэви. .... в 1828 году, ....в 1910 году Пьера и Марии Кюри.
The second group includes ....... Calcium, strontium, barium are called ....metals. ....were cleaned in 1808 by Davy. ...in 1828, ....in 1910 by Pierre and Maria Curie
2.Тапсырма «Сәйкестендіру тесті» -«Идентификационный тест»- «Identification test»
3.Тапсырма. Крестиктер-нөлдіктер
1. Кальций элементінің периодтық жүйедегі орны. 2. Кальцийді ашқан ғалым. 3. Кальцийдің физикалық қасиеттерін сипатта 4. Назовите формулу: CaSO4 *2 H2O 5.Распространение магний в природи. 6. Назовите английскую соль (горькую соль). 7. Hardness of water 8. Physical Properties of Magnesium 9. What kind of magnesia is it
4.Тапсырма. Жұмбақ есеп №1 Массасы 5 г сілтілік жер металы ауадағы оттекпен тотықтырғанда 8,33 г метал оксиді түзілді. Қандай сілтілік жер металл қатысқан? №2.Массасы 10г сілтілік жер металл сумен шабытты әрекеттескенде 5,6л. (қ.ж) сутек газы бөлінеді. Қандай металл реакцияға қатысқан №3Доломит (MgCO3*CaCO3) құрамындағы магнийдің массалық үлесін тап. №4Құрамында 40% кальций, 12 % көміртек, 48% оттек бар қосылыстың формуласы қандай?
5.Тапсырма. «Инсерт» әдісі
Магний Кальций
Судың кермектігі
6.Тапсырма.РАФТ әдісі Тарау бойынша студенттердің өз бетінше жұмысы.
7.Тапсырма.Мына айналуларды жүзеге асырыңдар.
Ca(OH) 2 → CaCO3 → Ca(HCO3) 2→ CaCO3 →CaO→
CaCl2
Түсіне қарасаң алтынға ұқсайды. (Күкірт-сера- sulfur)
2. Бірінші буыным жалқы есімге
қойылатын сұрақтан тұрады,
3. Бірінші буыным тасқын су,
екіші бөлігім мал құлағына
4. Ұстасаң - ұннан
майда
5. Қыздырып соқсаң
иленеді,
6. Бірінші буыным Мария
Складовская ашқын элементтің
9.Тапсырма. «Кір жаятын жіп» әдісі. 1.II топтың негізгі топша металдары 2.Сирек кездесетін радиоактивті элемент 3. Жизненные элементы 4. В живом организме, по крайней мере, сколько металлов и как их называют 5. Which metal can be found in the distribution of metals in nature 6. How much and what metals were known before our time? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Бағдаршам
әдісі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайдаланылған әдебиеттер\ используемая литература\ used literature
|
Негізгі әдебиеттер: 1. Н.Н. Нұрахметов, Қ.Б. Бекішев, Н. Заграничная Г. Абрамова «Химии» 10 сынып, Мектеп 2014 ж. 2. Н.Н. Нұрахметов, Қ.Б. Бекішев, Н. Заграничная «Химия» 11 сынып, Мектеп 2014 ж. 3. А.Темірболатова «Химия есептер мен жаттығулар жинағы», Мектеп 2012ж
Қосымша әдебиеттер: 1. Мансұров Б.А. «Химия» 10-11 сынып, Атамұра 2011 ж. 2. Мансуров Б. Торшина Н. «Органикалық химия, оқыту әдістемесі» Атамұра 2011 ж. 3. А. Темирболатова, А. Қазымова, Ж. Сағымбекова «Химия оқу кітабы» Мектеп 2011 ж. 4. Б.А. Мансұров «Органикалық химия тест тапсырмалары» Атамұра 2011ж. 5. Н.И. Нұрахметов, Қ. Жексенбина, Қ. Сарманова «Мұғалімдерге арналған әдістемелік нұсқау» Мектеп 2012 ж. 6. А. Темірболатова, Ж. Сағымбекова, С. Әлімжанова «Химия тапсырмалар жинағы» Мектеп 2011 ж. 7. «Химия Қазақстан мектебінде» Ғылыми – методикалық журнал
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ІІ А топша элементтеріне жалпы сипаттама.Кальций және магний.Судың кермектілігі. Общие характеристики элементов подложки IIA. Кальций и магний. Твердость воды. General characteristics of substrate elements IIA. Calcium and magnesium. Hardness of water.
"АКАДЕМИК С.А. ДЖИЕНКУЛОВ АТЫНДАҒЫ БАЙҚОҢЫР КОЛЛЕДЖІ"
БІЛІМ МЕКЕМЕСІ
|
«КЕЛІСІЛДІ» Директордың оқу - әдістемелік жөніндегі орынбасары ___________ Р.А. Турмаханова «_____»_____________2017ж. |
«БЕКІТЕМІН» Директордың оқу - ісі жөніндегі орынбасары ______ Ш.А. Дауленбаева «___» ________2017 жыл
|
Ашық сабақ
Тақырыбы: ІІ А топша элементтеріне жалпы сипаттама.Кальций және магний.Судың кермектілігі.
Общие характеристики элементов подложки IIA. Кальций и магний. Твердость воды.
General characteristics of substrate elements IIA. Calcium and magnesium. Hardness of water.
Өткізілетін күні: 07.11.2017ж
Өткізілген орны: 210 кабинет
Оқу тобы: Ш-171
Курсы: 1
Жауапты оқытушы: Назарбаева Ж.С.
«Жалпы пәндер» бірлестігінің жетекшісі: Темирханова С.Т.
Байқоңыр қаласы, 2017ж
Teacher: Назарбаева Жанар
|
Химия/ Chemistry |
Тобы/Группа/Group: Ш - 171 Дата/Date: 07.11.2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы/Тема/ Theme: |
ІІ А топша элементтеріне жалпы сипаттама.Кальций және магний.Судың кермектілігі. Общие характеристики элементов подложки IIA. Кальций и магний. Твердость воды. General characteristics of substrate elements IIA. Calcium and magnesium. Hardness of water.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты/ Цель урока/ Purpose of the lesson: |
1.Білімділік: ІІ А топ металдарының жалпы қасиеттері туралы білімге сүйене отырып, кальций мен магнийдің жеке қасиеттерін талдау; 2.Дамытушылық: Сілтілік жер металдардың қасиеттерін салыстыру арқылы оқушының оқу-танымдық іс-әрекеті қалыптасып, логикалық ойлау қабілеті артады; 3.Тәрбиелік: Магний мен кальцийдің адам өміріндегі, табиғаттағы рөлі мен қолданылуының маңызын білу арқылы, салауатты өмір салтын ұстануға ұмтылады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі\ Тип урока\ Type of lesson
|
есептер мен жаттығулар шығарту арқылы таныстан жатқа көшіп - жаңа білім алу мен білім беру сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Тәжірибелік сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер\ Методы\Methods
|
Химиялық диктант, сөзжұмбақ, сәйкестендіру тесті, сұрақ-жауап, есептер мен жаттығулар шығарту,РАФТ, «Кір жаятын жіп» әдісі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс\ Межпредметная связь\ Interdisciplinary communication
|
биология, математика, физика. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құрал-жабдықтар\ Оборудование\ Equipment
|
Периодтық жүйе, химиялық формулалар, үлестірме тапсырмалар, реактивтер, слайдтық көрсетілімдер қолданылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже/Ожидаемый результат/Result |
Білім алушыларға, ІІ А топша элементтеріне жалпы сипаттама.Кальций және магний алыну әдістері, химиялық қасиеттері және маңызы туралы мейлінше кең мағлұмат білетін болады және үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақ барысы\Ход урока |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі/ Организационный момент/ Organizing time
2.Үй тапсырмасын сұрау/ Домашнее задание/ Request for homework
3.Негізгі бөлім/Основной раздел/The main section
4.Бекіту бөлімі/ Утверждение/ Fixing section
5.Сергіту сәті Қосымша материалдар.
Қорытынды
Бағалау |
• Білім алушылармен
сәлемдесу; Үйге берілген тапсырма «s-элементтерге жалпы сипаттама.Сілтілік металдар. Олардың табиғи қосылыстары. Общие характеристики s-элементов. Их природные соединения. General characteristics of s-elements. Alkali metals. Their natural compounds» 1- тапсырма. Танымдық сұрақтар\ Когнитивные вопросы\ Cognitive questions 1.Металдар периодтық жүйеде қалай орналасқан?(сол жақ жоғарғы бөлікте,диоганаль бағытта негізгі және қосымша топшада орналасқан) 2.Элементтер қасиеттеріне қарай қалай жіктеледі?( S, p, d, f ) 3.S – элементтерге жалпы сипаттама?( эс элементтер периодтық жүйеде І, ІІ топтық негізгі топшасында орналасқан элементтер ) 4. Место щелочных металлов в периодической системе? (В первой группе, в основной подгруппе) 5.Название щелочных металл? ( Литий, натрий, калий, рубидий, цезий, франций) 6 Как изменяется свойства щелочных металлов по группе? (атомный радиус сверху вниз увеличивается, электроны уменьшаются, расплавляются, точка кипения уменьшается.) 7. Meeting of algal metals in nature?( but only in the form of a compound, most commonly in the form of sulphates, chlorides, silicates) 8. Oxidising and oxidising properties of alkaline metals? (the strongest reducers can easily oxidize their electrons in order to have a high degree of activity than other metals) 9. Physical properties of alkaline metals? (Silver is white, soft, lightweight) 2-тапсырма: «Сілтілік металдар» сөзжұмбақ. Екінші топқа бериллий, магний, кальций, стронций, барий, кальций элементтері кіреді. Оның ішінде кальций, стронций, барийді сілтілік –жер металдар деп атайды. Магний, кальций, стронций, барийді таза күйінде, 1808 жылы Дэви алған. Бериллийді1828 жылы, радийді1910 жылы Пьер және Мария Кюрилер алған.
Вторая группа включает бериллий, магний, кальций, стронций, барий, кальций. Кальций, стронций, барий называют щелочно-тяжелыми металлами. Магний, кальций, стронций, барий были очищены в 1808 году Дэви. Берилли в 1828 году, радий в 1910 году Пьера и Марии Кюри.
The second group includes beryllium, magnesium, calcium, strontium, barium, calcium. Calcium, strontium, barium are called alkaline-heavy metals. Magnesium, calcium, strontium, barium were cleaned in 1808 by Davy. Beryllizi in 1828, radius in 1910 by Pierre and Maria Curie Кальций – күмістей ақ түсті жеңіл металл.. Едәуір қатты металл. Балқу температурасы – 840 0 С Кальций - светло-белый серебряный металл. Твердый металл. Точка плавления - 840 0 С
Calcium is a light white silver metal. Solid metal. Melting point - 840 0 С
Магний- ақ түсті металл, кальцийден аздап қатты. Балқу температурасы - 651 0 С. Mg пластикалығы басым, жеңіл созылады және иіледі. Магний - цветной металл, немного меньше кальция. Точка плавления - 651 ° С. Пластмассы Mg являются преобладающими, удлиненными и ушибленными.
Magnesium is a non-ferrous metal, slightly less calcium. Melting point - 651 0 С. Mg plastics are predominant, lengthened and bruised.
Сyдың кермектілігі – 1 литр сyдағы кальций және магний иондарының мг-эквивалент мөлшері. Твердость воды-В мг - эквивалента ионов кальция и магния на литр. Hardness of water- in mg equivalent of calcium and magnesium ions per liter.
Видеоролик. Кальций қолданылуы
Табиғатта таза су болмайды ,ол үнемі қоспалар түрінде болады.Табиғи су топырақпен жанасқанда ондағы карбонаттармен гидрокарбонаттарды және басқа тұздарды шаяды. Бұндай суды кермек су деп атайды.Кермек суда ет,көкөніс,жармалар нашар піседі,сабын нашар көпіршіктеледі,кермек су дан чанекте қақ тұрады,бу қазандықтарында,жылу жүйелерінде қақ тұрады,сондықтан олар қызып қопарылуы мүмкін.Судың кермектігі суда Са2+, Мg2+ иондарының болуымен түсіндіріледі. Судың кермектігі
1.Лабораториялық тәжірибе «Көміртек (4) оксидімен әрекеттестіру үшін әк сүті немесе әк суын дайындау)» Са(ОН)2+ СО2== СаСО3+ Н2О СаО +Н2О –---Са(ОН)2 (ф/ф таңқурай түсті) 2.Лабораториялық тәжірибе «Кальций» дәрісін дайындау. 3.Варий хлоридінің ертіндісін көру.
Глоссариймен жұмыс: Кальций- Calcium Магний- Magnesium Судың кермектігі- Твердость воды- Hardness of water 1.Тапсырма. Химиялық диктант Екінші топқа .....элементтері кіреді. Оның ішінде ....сілтілік –жер металдар деп атайды. ...... таза күйінде, 1808 жылы Дэви алған. .....1828 жылы, .....1910 жылы Пьер және Мария Кюрилер алған.
Вторая группа включает..... Кальций, стронций, барий называют .....металлами. .......были очищены в 1808 году Дэви. .... в 1828 году, ....в 1910 году Пьера и Марии Кюри.
The second group includes ....... Calcium, strontium, barium are called ....metals. ....were cleaned in 1808 by Davy. ...in 1828, ....in 1910 by Pierre and Maria Curie
2.Тапсырма «Сәйкестендіру тесті» -«Идентификационный тест»- «Identification test»
3.Тапсырма. Крестиктер-нөлдіктер
1. Кальций элементінің периодтық жүйедегі орны. 2. Кальцийді ашқан ғалым. 3. Кальцийдің физикалық қасиеттерін сипатта 4. Назовите формулу: CaSO4 *2 H2O 5.Распространение магний в природи. 6. Назовите английскую соль (горькую соль). 7. Hardness of water 8. Physical Properties of Magnesium 9. What kind of magnesia is it
4.Тапсырма. Жұмбақ есеп №1 Массасы 5 г сілтілік жер металы ауадағы оттекпен тотықтырғанда 8,33 г метал оксиді түзілді. Қандай сілтілік жер металл қатысқан? №2.Массасы 10г сілтілік жер металл сумен шабытты әрекеттескенде 5,6л. (қ.ж) сутек газы бөлінеді. Қандай металл реакцияға қатысқан №3Доломит (MgCO3*CaCO3) құрамындағы магнийдің массалық үлесін тап. №4Құрамында 40% кальций, 12 % көміртек, 48% оттек бар қосылыстың формуласы қандай?
5.Тапсырма. «Инсерт» әдісі
Магний Кальций
Судың кермектігі
6.Тапсырма.РАФТ әдісі Тарау бойынша студенттердің өз бетінше жұмысы.
7.Тапсырма.Мына айналуларды жүзеге асырыңдар.
Ca(OH) 2 → CaCO3 → Ca(HCO3) 2→ CaCO3 →CaO→
CaCl2
Түсіне қарасаң алтынға ұқсайды. (Күкірт-сера- sulfur)
2. Бірінші буыным жалқы есімге
қойылатын сұрақтан тұрады,
3. Бірінші буыным тасқын су,
екіші бөлігім мал құлағына
4. Ұстасаң - ұннан
майда
5. Қыздырып соқсаң
иленеді,
6. Бірінші буыным Мария
Складовская ашқын элементтің
9.Тапсырма. «Кір жаятын жіп» әдісі. 1.II топтың негізгі топша металдары 2.Сирек кездесетін радиоактивті элемент 3. Жизненные элементы 4. В живом организме, по крайней мере, сколько металлов и как их называют 5. Which metal can be found in the distribution of metals in nature 6. How much and what metals were known before our time? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Бағдаршам
әдісі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайдаланылған әдебиеттер\ используемая литература\ used literature
|
Негізгі әдебиеттер: 1. Н.Н. Нұрахметов, Қ.Б. Бекішев, Н. Заграничная Г. Абрамова «Химии» 10 сынып, Мектеп 2014 ж. 2. Н.Н. Нұрахметов, Қ.Б. Бекішев, Н. Заграничная «Химия» 11 сынып, Мектеп 2014 ж. 3. А.Темірболатова «Химия есептер мен жаттығулар жинағы», Мектеп 2012ж
Қосымша әдебиеттер: 1. Мансұров Б.А. «Химия» 10-11 сынып, Атамұра 2011 ж. 2. Мансуров Б. Торшина Н. «Органикалық химия, оқыту әдістемесі» Атамұра 2011 ж. 3. А. Темирболатова, А. Қазымова, Ж. Сағымбекова «Химия оқу кітабы» Мектеп 2011 ж. 4. Б.А. Мансұров «Органикалық химия тест тапсырмалары» Атамұра 2011ж. 5. Н.И. Нұрахметов, Қ. Жексенбина, Қ. Сарманова «Мұғалімдерге арналған әдістемелік нұсқау» Мектеп 2012 ж. 6. А. Темірболатова, Ж. Сағымбекова, С. Әлімжанова «Химия тапсырмалар жинағы» Мектеп 2011 ж. 7. «Химия Қазақстан мектебінде» Ғылыми – методикалық журнал
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз






