Тақырып бойынша 31 материал табылды

Іі дыбысы және әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
bin Bamboozle поатформасы арқылы өтті
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім:

Әліппе кезеңі

Мұғалімнің аты-жөні

Әбдіқали Қ.Р.

Күні:

14.11.2023

Сынып: 1 «Ж»

Қатысушылар саны:24

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Іі дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Мәтінен сөйлемді, сөйлемнен сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөледі, жаңа үйренген дыбыстарды анықтайды; дыбыс пен әріпті таниды,оларды бір – бірімен ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу) қолданады, түсініп оқиды; дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, оның мағына ажыратушы қызметін түсінеді; көркем жазу талаптарына сай жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады.

Сабақтың мақсаты

І і дыбысы мен әрпіні таниды,оларды бір – бірінен ажыратады;

оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу) қолданады, түсініп оқиды;

Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

көркем жазу талаптарына сай жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады.

     Сабақтыңбарысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру




Өткен білімді еске түсіру

3 мин
















6мин



Ұйымдастырукезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушылардытүгендеу.

Психологиялық ахуал орнату.

«Жылы қарым-қатынас» жазу


Өткен тақырыпқа пысықтау «Доп лақтыру әдісі»

-К қандай дыбыс?

-К дыбысынан келетін сөздер айту.

-К дыбысынан сөздерді буынға бөлдіру.

-сөздердегі буын саның анықтау.


Жаңа сабаққа кіріспе

«Ойлан тап» әдісі арқылы оқушыларға жұмбақ беріледі.

Мақсатты: Оқушылардың ойлау қабілетін,ой ұшқырлығын арттыра отырып,сұрақ беру арқылы тез және дұрыс шешім қабылдауға баулу.

Жұмбақты шешу арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын сұраймын..




Сабаққа кіріспе.

Бейне жазба көрсету

-І дыбысымен таныстыру

-і дыбысы сөздердің қай жерлерінде кездесетінін айту

-І дыбысын хормен айтқызу және ауада жазу.

Оқушылар сабаққа назар аударады.




К қандай дыбыс екенін айтады.

К дыбысынан келетін сөздер атайды

Сөздерді буынға бөледі

Буын санын анықтайды










Жұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды






І дыбысымен танысады

-і дыбысы сөздердің қай жерлеріндекездесетінін айтады

-І дыбысын хормен айтады және ауада жазады

Мен сендермен мақтанамын!!!

Мақтауға лайықсыңдар!!!


Дескриптор:

К қандай дыбыс екенін айтады.

К дыбысынан келетін сөздер атайды

Сөздерді буынға бөледі

Буын санын анықтайды.







Жұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.


Дескриптор:

І дыбысымен танысады

-і дыбысы сөздердің қай жерлерінде кездесетінін айтады

-І дыбысын хормен айтады және ауада жазады

Слайд






Доп







Сандық

Ірімшік суреті бейнеленген қорап










https://www.youtube.com/watch?v=GklkoKSfl9s




Жаңа білім

5 мин




8мин







5 мин






10 мин
























1-тапсырма.ҰЖ Оқылым.

Хормен оқыту, жеке оқыту

"Қаламсап алу" әдісімен

Мәтін санамақ.


2-тапсырма. Жазылым. bin программасы арқылы жазылу жолын көрсетіледі.

Дәптермен жұмыс

Іі дыбысының жазылу жолын түсіндіре отырып І і, іл,ін,біл сөздерін жаздырту.


3-тапсырма. Жеке жұмыс.

1.Білім сөзіне дыбыстық талдау жасату




4-тапсырма.Топтық жұмыс. bin программасы тапсырмасынан орындалады.


1-топ.

Суреттегі заттардың атауларын жаз,оған дыбыстық талдау жаса.І дыбыс сөздердің қай бөлігінде кездесіп тұрғанын айт. (Тіс,тіл,ін)






2-топ.

Суреттер атауында І дыбысы сөздің қай бөлігінде тұр.Соған қарап әрбір суретті қажет сандыққа сал.







3-топ.

Суреттерді мұқият қарап шығып,атауында І әріпі бар суреттерді көрсет.




4- топ

І дыбысын тиісті киіз үйге апар. І дыбысы қандай дыбыс екенін айт.



5-Тапсырма ҰЖ

Резерв тапсырма

Bamboozle платфомасы арқылы жүргізіледі.

Жасырын сандардың артында өтілген әріптер бойынша суреттер беріледі.

-Сандардың бірін таңда.

-Суреттегі затты ата.

-Қандай әріптен басталып тұр?

-Дауысты ма,дауыссыз ба?

Хормен оқиды,жеке оқиды.








І і, іл,ін,біл сөздерін жазады




Білім сөзіне дыбыстық талдау жасайды








Суреттегі заттардың атауларын жазады,оған дыбыстық талдау жасайды І дыбыс сөздердің қан бөлігінде кездесіп тұрғанын айтады.





Суреттер атауында І дыбысы сөздің қай бөлігінде тұрғанын анықтайды.Соған қарап әрбір суретті қажет сандыққа салады.





Суреттерді мұқият қарап шығып,атауында І әріпі бар суреттерді көрсетеді.




І дыбысын тиісті киіз үйге апарады. І дыбысы қандай дыбыс екенін айтады.







Суреттегі затты атайды.

-Қандай әріптен басталып тұрғанын анықтайды

Дауысты ,дауыссыз дыбыс екенін айтады

Дескриптор:

Хормен оқиды,жеке оқиды.





Дескриптор:

І і, іл,ін,біл сөздерін жазады





Дескриптор:

Білім сөзіне дыбыстық талдау жасайды







Дескриптор:

Суреттегі заттардың атауларын жазады,оған дыбыстық талдау жасайды І дыбыс сөздердің қандай жерігде кездесіп тұрғанын айтады.


Дескриптор:

Суреттер атауында І дыбысы сөздің қай бөлігінде тұрғанын анықтайды.Соған қарап әрбір суретті қажет сандыққа салады.


Дескриптор: Суреттерді мұқият қарап шығып,атауында І әріпі бар суреттерді көрсетеді.

Дескриптор:

І дыбысын тиісті киіз үйге апарады. І дыбысы қандай дыбыс екенін айтады.


Дескриптор:

Суреттегі затты атайды.

-Қандай әріптен басталып тұрғанын анықтайды

Дауысты ,дауыссыз дыбыс екенін айтады

Слайд,оқулық




bin программасы



ламинатталған қағаз

қызыл,

көк маркерлер






bin программасы.

Тақта

Қызыл,көк борлар













bin программасы.

Тақта

Қызыл,көк борлар










Bamboozle платфомасы






Қорытын-ды

3 мин

Кері байланыс «Менің сөзім» әдісі

Бүгінгі сабақта не үйрендің?

Сен үшін не қиын болды?

Саған қандай тапсырма қызықты болды?


Оқушылар білім арқылы өздерінің бүгінгі сабақты түсінгенін айтады

Жарайсыңдар!

Мен сендермен мақтанамын!!!

Мақтауға лайықсыңдар!!!




Тексерілді_____________





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.02.2025
81
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11