ІІІ тоқсан тарих-құқық жаңа бұйрықпен ҚМЖ.docx

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ІІІ тоқсан тарих-құқық жаңа бұйрықпен ҚМЖ.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
ІІІ тоқсан тарих-құқық жаңа бұйрықпен ҚМЖ.docx
Материалдың қысқаша нұсқасы

Жаңа бұйрықпен 5-11 сыныптар аралығында тарих құқықтар

https://adilet.zan.kz/kaz/docs/V2000020317

құндылық,апта дәйексөз,саралау

ҚМЖ сілтемесімен

ҚМЖ ҚАЖЕТ БОЛСА 87027984413


Хабарласыңыз: (ашық сабақтар,баяндамалар,авторлық бағдарлама)

Аттестацияға дайындық жасағыңыз келсе:

(Дайындық оқулық бойынша тақырыптармен және тақырыптық аттестация тесттерімен жасалады)

Бөлім:

5.3.Сақтар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;

5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру

5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

Сабақтың мақсаты

  • археологиялықескерткіштерді салыстырады

  • әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіреді

  • ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды

Құндылықтар

Заң және тәртіп айы

Апта дәйексөзі:

Талап бар жерде тәртіп бар

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






1 минут










3 минут

1.Ұйымдастыру:

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сынып оқушыларын «Castlots» электронды платформа бағдарламасы бойынша аралас 3 топқа бөледі.«Көңіл-күй» тренинг.

Сабақтың басында құндылық пен апта дәйексөзіініңмағыналарын түсінік беріледі. «Заңдар қоғамның тыныштығы мен тұрақтылығын сақтауға, адамдардың құқықтарын қорғауға қызмет етеді», « Талаптар — кез келген тәртіптің негізі. Егер талаптар нақты болса, онда тәртіпті сақтаудың да жолдары анық болады. Мысалы, мектептегі ережелер, оқу орындарындағы талаптар, қоғамдық тәртіпті сақтау — бәрі де тәртіптіліктің негізінде жатыр.»

Үй тапсырмасын сұрау

«Біліміңді таныт» әдісі арқылы арқылы өткен ақырыпқа https://wordwall.net/ru/resource/64980532 с сервисі арқылы сұрақтарға жауап береді.

«Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына сақ тайпалары суреттері ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді:









-Бүгінгі сабақ қандай тақырып маңайында өрбиді?

-Қандай негізгі мәселелер көтеріледі деп ойлайсыздар?

Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты таныстырылады.

Сынып оқушылары

«Castlots» электронды платформа бағдарламасы бойынша аралас 3 топқа бөлінеді.





Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді

«Ой салу» әдісі арқылы оқушылар сақ тайпалары суреттер бойынша сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді

ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру








Мұғaлім

нің мадақтау сөздері

«Тамаша!» «Жарайсың!»«Өте жақсы»


http://castlots.org/generator-sluchajnyh-chisel/

«Castlots» бағдарламасы

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fuploa =2ahUKEwiao6Ga0dCDAxXrChAIHdWIAIMQMygMegQIARB1

сілтемедегі Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары суреті


Сабақтың ортасы


5 минут







3 минут
















7 минут










7 минут







7 минут







Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы:

Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? «Кинометафора» әдісі

Оқушыларға бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді

  • Шілікті және Бесшатыр қорғандары қайда орналасқан?

  • Шілікті қорымынан қанша қорған табылған?

  • Жерлеу рәсімінің қандай ерекшеліктері бар?

Топтық жұмыс

«Мәтін пирамидасы»-мәтінмен жұмыс

Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, археологиялық ескерткіштерді анықтап,әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сипаттайды.

1-топ:Шілікті қорғаны

2-топ: Бесшатыр қорғаны

Схема 1

ЕББҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

Жұптық жұмыс «Көпіршелер» әдісі

Жұптар Шілікті мен Бесшатыр археологиялық ескерткіштерді салыстырыңыз.


Oval 1 Oval 2


Oval 5

Oval 3

Oval 4


  1. Қорымдарды анықта

  2. Қазақстанның қай аймағында орналасқан?

  3. Неше обадан тұрады?

  4. Қорымдардан қандай заттар табылды?

Тапсырма №3

Жеке жұмыс Элективті тест

Тұжырым

қызыл

сары

жасыл

1.Бесшатыр қорымы орналасқан

Шығыс Қазақстанда орналасқан Шілікті жазығында

Есік қорғанында

Жетісуда, Іле өзенінің оң жақ жағалауында

2.Бесшатыр қорымы

31 обадан тұрады

30 обадан тұрады

21 обадан тұрады

3.Жерлеу орны - құрастырылған

темрден

лақат ағаштан

құмнан

4.Құрылысқа қажетті бөренелер ... шақырым жердегі Іле Алатауы сілемдерінен салмен жеткізілген.

100-250

200-350

200-250

5.Бәйгетөбе қорғанын зерттеген

Ә.Марғұлан

К.Ақышев

Ә. Төлеубаев

6.Ә.Төлеубаев Шілікті жазығында археологиялық қазба жұмыстарын жүргізіді

2003 жылдан бастап

2005 жылдан бастап

2001 жылдан бастап

7.Шығыс Қазақстанда обалар саны

51

31

71

8.Бәйгетөбе қорғаны. б.з.д. жатады

VII ғасырға

VIII ғасырға

V ғасырға

9.қорғанда алтын бұйым табылған

1303

5303

4303

10.алтын бұйым көпшілігі жасалған

аң стилінде

Темірден жасалған

Қоладан жасалған

ЕББҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру

Тапсырма

Археологиялық ескерткіштерді салыстырыңыз.





Шілікті патша қорғандары


Бесшатыр патша қорғандары




Қорғандар

Шілікті патша

қорғаны

Бесшатыр патша қорғаны

Археологиялық ескерткіш Қазақстанның қай аймағында орналасқан?




Археологиялық ескерткіштер қай ғасырға жатады?



Археологиялық ескерткіш неше обадан тұрады?



Қорымдардан қандай заттар табылды?



ЕББҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі

Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтыра

ды



Оқушылар мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, археология

лық ескерткіш

терді анықтап,

әлеуметтік топтардың ерекшелік

терін сипаттайды.














Жұптар сурет бойынша археологиялық ескерткіштер

ді салыстырып;

мәліметті төмендегі кестеге топтастырады













Оқушылар берілген тест тапсырмасының жауаптарын түстермен белгілейді.




























Оқушылар археология

лық ескерткіш

терді салысты

рады.

Дескриптор:

Бейнебаяннан Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандарының ерекшеліктері тақырыбы бойынша деректерді көреді.

Дескриптор:

1. Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары кезеңін атайды;

2. Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандарынан табылған заттарды сипаттайды;

ҚБ Бармақпен

Дескриптор:

1. Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары ұқсастықтарын анықтайды;

2.Шілікті патша қорғанының 1-ші ерекшелігін анықтайды;

3.Шілікті патша қорғанының 2-ші ерекшелігін анықтайды; 4.Бесшатыр патша қорғанының 1-ші ерекшелігін анықтайды;

5. Бесшатыр патша қорғанының 2-ші ерекшелігін анықтайды;

Мұғалімнің кері байланысы

Дескриптор:

1.Бесшатыр қорымы орналасқан аумағын көрсетеді-

2.Жерлеу орны құрылысын анықтайды

3.Құрылысқа қажетті бөренелер шақырымын ажыратады

4.Бәйгетөбе қорғанын зерттеген ғалымды анықтайды

5. Бәйгетөбе қорғанын зерттеген ғалымды ажыратады

6.Қазба жұмыстарын жүргізген уақытын көрсетеді

7.Шығыс Қазақстанда обалар санын ажыратады

8.Бәйгетөбе қорғанының уақытын анықтайды

9.қорғанда алтын бұйым табылған санын көрсетед

10.алтын бұйым жасалған стилін анықтайды

Дескриптор:

-ескерткіштердің орналасқан аймақтарын атайды;

-сақ ескерткіштерінің хронологиялық шеңберін анықтайды;

-сақ ескерткіштерінің құрылымын атайды;

сақ ескерткіштерінен табылған жәдігерлерді атайды.

Тақырыптық бенематериал

https://www.youtube.com/watch?v=CleveCGn5pk














Суреттер

Тақырптық кесте












https://wordwall.net/ru/resource/66420543








Тақырптық кесте


Сабақтың соңы

4 минут


6 минут


2 минут


Сабақты қорытындылау

https://wordwall.net/ru/resource/66420543

Кері байланыс.

«Мұғалімге хат» әдісі

-Мен барлығын түсіндім-жасыл

-Мен әлі де білгім келеді-сары

-Мен түсінбедім-қызыл

Үй тапсырмасы

«Патша қорғандары» тақырыбына ауызша хабарлама жасау.


Оқушылар тақырыптық сұрақтарға жауап береді

Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.

Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды.




https://wordwall.net/ru/resource/66420543


А4 парағы




Кесте

Саралау.

Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?


Бағалау.

Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс.

Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзінің ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. Сабақтың әр кезеңі жасырын дифференциацияны көздейді.

Қабілеттері жоғары оқушылар археология

лық ескерткіш

терді анықтап,

әлеуметтік топтардың ерекшелік

терін түсіндіре алады. Оқушылардың көбісі сурет бойынша археологиялық ескерткіштер

ді салыстырып;

мәліметке жалпы сипаттама бере алады. Сұрақтар топтамасымен жұмыс істеудің құрылымдалған тәсіл топта жұмыс істеуге мүмкіндік берді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету.

Оқушылар тапсырманы жеке өз дәптерлеріне жазбаша түрде орындайды. Мұғалім оқушылар тапсырманы орындау барысында қарап, тексеріп шығады. Бірнеше оқушылар өз жазғандарын оқиды. Мұғалім үздік жауаптар берген оқушыларды атап шығады.

Оқушылар топтық,жұптық жұмыста өзара бағалау жүргізді.Жеке жұмыста дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау жүргізді

Оқушылардың денсаулығын қолдау мақсатында, қажеттілігіне қарай дене шынықтыру минутын ұйымдастыру.

Сабақ барысында ұлттық күйге қағазбен сергіту сәті жүргізіледі


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың стандартталған оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсатынан сабақтың мақсатын шығарылды.Сабақ ойлау дағдыларын дамыту деңгейіне сәйкес құрылған.Сабақтағы тиімді әдістер мен тапсырмалар арқылы сабақ оқу мақсатына жетті.Қарқыны жылдам, дағдысы жоғары оқушылар барлық сұраққа жауап бере алады.Сыныпта ойлау дағдыларының деңгей ескеріле отырып жеке қолдауды қажет ететін оқушылар үшін сұрақтар жеңілден күрделірек деңгейі қарай бағытталып қойылды.Сабақтың барысында әрбір тапсырма орындауда уақыттық кезеңдері сақталды.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

Сабақтың тиімді болуы үшін оның оқу мақсаттары нақты, анық

Әрбір тапсырманың немесе тақырыптың негізгі мақсаттарын айқындап, оқушыларды сол бағытта жұмыс жасауға ынталандыру қарастырылған

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

Проблемалық оқыту, зерттеу жұмыстары, ойын әдістері, жобалық жұмыс, интерактивті технологияларды қолдану арқылы сабақты әртүрлі қырынан өткізуге мүмкіндіу туғызады

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назараудару керек?

Сабақта әр кезең үшін нақты уақыт бөлу және оның орындалуы

Белсенді оқу әдістерін қолдану: оқушыларды өз ойларын айтуға шақыру, сұрақтарды түрлендіру



Бөлім:

6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Моғолстан. Әбілқайыр хандығы.

Зерттеу сұрағы: Моғолстан мен Әбілқайыр мемлекеттеріндегі оқиғалар қандай саяси өзгерістерге әкелді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;

6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау

6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII – XV ғғ. құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын талдау.Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы өзгерістерді және бұл өзгеріске әсер еткен факторларды қарастыру.Оқушыларды еліміздің өткен тарихына құрметпен қарауға, отансүйгіштікке тәрбиелеу

Құндылықтар


Жасампаздық және жаңашылдық

Апта дәйексөз

Шығармашыл бала – ойлы бала

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






1 минут










3 минут

1.Ұйымдастыру:

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату. «Біздің қадам» тренинг. Тақырып мазмұны бойынша топқа бөлінеді

1-топ:Бату

2-топ:Шайбан

3-топ:Орда Ежен

«Бірге ойлаймыз»

«Әмір Темір және ұрпақтарының мемілекеті.» тақырыбы бойынша өткен сабақты қайталау https://wordwall.net/ru/resource/68840296

сервисінде сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді.

« Минуттық шешім» әдісі


-Картада қандай мемлекет бейнеленген?

-Бүгінгі тақырып қандай болуы мүмкін?

Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру.

Оқушылар көңіл-күйлерін білдіреді






Берілген картаға қатысты қойылған сұрақтарға өз жауаптарын беріп,өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар сабақтың мақсатын болжайды, Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді

Мұғалімнің кері байланысы







ҚБ:

«Мадақтау»

Дескриптор:

Картадан Моғолстан мен Әбілқайыр мемлекетінің аумағын анықтайды.

.


https://wordwall.net/ru/resource/68840296








Тақырыптық карта


Сабақтың ортасы


5 минут







3 минут
















7 минут










7 минут







7 минут







Зерттеу мен талдау

«Бағытталған оқу»-топтық жұмыс

Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді анықтайды;

1-топ: «Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша XIII-XY ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерісін сипаттайды;

2-топ: «Ой-әрекет» әдісі бойынша оқулықты қолдана отырып,Әбілқайыр мен Моғолстан мемлекеттерінің орталығы және оған шекаралас мемлекеттерді кескін картадан көрсетіңіз:

3 топ: «Трида» әдісі бойынша Әбілқайыр хандығы мен Моғолстанның мемлекеттік – әкімшілік құрылысын салыстырып, ортақ белгілерін сипаттау.

Схема 2

ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Жұптық жұмыс-«SCORE» әдісі бойынша XIII-XV ғасырлардағы Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлекетінің саяси үдерістерге талдау жасайды;

Symptom (симптомдар)

Сұрақтарға жауап беріңіз:.

Болып жатқанын маңызды оқиғаны сипаттаңыз.


Cause (себептері)

Неліктен Әбілқайыр хандығы көшпелі өзбектер деп аталды?

Дәлелдеме келтіре аласыз ба?


Outcome (нәтижелер)

Әбілқайыр хандығы үшкі-сыртқы саясатын қалай жүргізді?

Resource

(ресурстар)

Тарихта Әбіқайыр хандығының алып жатқан аумағын қалай сипаттайды?


Effect

(әсер)

Әбілқайыр хан неліктен сыртқы соғыстарда жеңіліске ұшырады?

Дәлелдеме келтіре аласыз ба?

ЕББҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз

Жеке жұмыс. «Дұрыс/Бұрыс» әдісі XIII-XV ғасырлардағы Моғолстан мен Әбілқайыр хандығының саяси өзгерістерге талдау жасайды;

Дұрыс


Тұжырымдар

Бұ

Рыс


Алтын Орда мемлекетінің салдарынан Әбілқайыр хандығы құрылды

+

+

Шағатай ұлысының шығыс жарты бөлiгiнде ортағасырлық деректерде Моғолстан немесе Моғолдар ұлысы деп аталған мемлекет пайда болды


+

Әбілқайыр ханның орталығы – Сығанақ қаласы болды.


+

Әбілқайыр 1431-1446 жылдары соғыстар жүргізді



Әбілқайыр 1429 жылы 17 жасында хан болды

+

+

1446 жылы Әбілқайыр хан Мұстафа ханмен соғыста жеңіске жетті



Әбілхайыр хан Сыр бойы қалаларын басып ала алмады

+


Әбілқайыр хан 40 жыл хандық құра отырып,ішкі алауыздықты жойып хандығын сақтап қалды

+

+

Моғолстан шегарасы саяси жағдайға байланысты өзгеріп, «7–8 айлық жолға» дейін ұзарды.


+

ХІV ғасырдың 70–80-жылдары Моғолстан билеушiлерiне Әмiр Темiр басқыншылығына қарсы ұзақ та қиянкескi күрес жүргiзулеріне тура келдi.


ЕББҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз

«Мәтін пирамидасы» әдісі әдісі бойынша тірек-сызба арқылы картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді анықтайды;

«Ой-әрекет» әдісі бойынша оқулықты қолдана отырып Әбілқайыр мен Моғолстан мемлекеттерінің орталығы және оған шекаралас мемлекеттерді кескін картадан көрсетеді

«Трида» әдісі бойынша Әбілқайыр хандығы мен Моғолстанның мемлекеттік – әкімшілік құрылысын салыстырып, ортақ белгілерін сипаттайды;





«SCORE» әдісі бойынша XIII-XV ғасырлардағы Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлекетінің саяси үдерістерге талдау жасайды;

ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз












Оқушылар XIII-XV ғасырлардағы Моғолстан мен Әбілқайыр хан мемлекетінің саяси өзгерістерге талдау жасайды;;

.


Бағалау критерийлері

Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлекеттік деңгейге қалайша жеткендігін біледі.

Дескриптор:

- Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлекетінің құрылу тарихын анықтайды;

- Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлеке

тінің саяси тарихын анықтайды;

- Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлеке

тінің құлауын сипаттайды;


ҚБ: «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»























Тапсырма дескриптор арқылы 10 балдық жүйемін дайын жауап үлгісі арқылы өзін-өзі бағаллау жүргізіледі.



Дескриптор:

XIII-XV ғасырлардағы Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлекетінің

дұрыс саяси үдерістерге анықтайды-5 ұпай

XIII-XV ғасырлардағы Моғолстан мен Әбілқайыр ханның мемлекетінің

бұрыс саяси үдерістерге анықтайды-5 ұпай


Тақырыптық бейнеролик

https://www.youtube.com/watch?v=7hHYVX998wA

Жалпы білім беретін мектептің 6 сыныбына арналған оқулық

Алматы «Атамұра»,2019

87-96 беттер



Қосымша

Карта






«SCORE»


Тақырыптық кесте


ҚБ парағы

Сабақтың соңы

4 минут


6 минут


2 минут


Сабақты қорытындылау

«Менің жауабым» әдісі

Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Моғолстан мен Әбілқайыр ханның рөлі қандай болды?

Кері байланыс

«Мұғалімге хат». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

--Мен барлығын түсіндім

-Мен орташа түсіндім

-Ешнәрсе түсінбеді

Үйге тапсырма

Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан мемлекетінің ортақ ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтау үшін

«Венн диаграммасын» жасау.

Оқушылар тақырыптың зерттеу сұрағына жауап береді.

Оқушылар тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.


Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.







А4


Саралау.

Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?



Бағалау.

Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Саралау іріктелген тапсырмалар мен тәсілдер оқушылардың жеке қажеттіліктеріне, деңгейлеріне және оқу стилдеріне негізделіп таңдалды. Әсіресе қабілетті оқушыларды ерекше тапсырмалар ұсынылды. Әр оқушының білім деңгейіне сәйкес тапсырмалар мен қолдау жасалды.




Тақырып бойынша білімін бағалау (диагностика) сабақтың кіріспе бөліміндегі әңгімелесу кезінде іске асырылады. Қалыптастырушы бағалау дескрипторларға сәйкес жүргізіледі. Тапсырманың орындалуын оқушылардың өздері дескрипторларға сай бағалай алады

Парталарды топтық жұмысқа ыңғайлы етіп орналастыру.

Қоңырау уақытында кабинеттің ауасын желдетіп тазартып қою.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақ уақытында барлық тапсырмаларды орындауға жеткілікті уақыт болды. Сабақта қолдау көрсету әдістері мен қабілетті оқушылар үшін арнайы тапсырмалар оқушылардың білім деңгейіне сәйкес келеді, олардың қызығушылығын арттырып, сындарлы ойлау дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді. Мұндай тәсілдер оқушылардың бір-біріне көмек көрсетуіне, шығармашылық жұмыстарға қатысуына және өз білімдерін тереңдетуге ықпал етті .Сабақ оқу мақсатына жетті.



Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

Топтық жұмыстар кезінде әр оқушы өз ойын еркін білдіріп, ортақ шешімдерге қол жеткізді. Бұл оқушылардың өзара пікір алмасуын жақсартып, олардың материалды түсінуін тереңдетті.

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

Сабақ барысында қолданылған көрнекі құралдар мен әдістер тиімді болды. Визуалды материалдар мен интерактивті тапсырмалар оқушылардың қызығушылығын арттырып, ақпаратты түсінуді жеңілдетті.

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назараудару керек?

Карқынды Оқушылардың оқу мүмкіндіктеріндегі жеке ерекшеліктерін есепке алу негізінде сараланған тапсырмалардың негізгі мақсаты олардың әрқайсысына оқу жұмысы барысында танымдық іс-әрекетті қалыптастыру үшін оңтайлы жағдайды қамтамасыз ету.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.01.2025
183
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі