І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
І.Жансүгіров "Құлагер"поэмасы 9-сынып қазақ әдебиеті
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні: 02.09.2024

Сынып: 9

Бөлім. Адам жанының құпиясы

Сабақтың тақырыбы

І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.1.Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.

Сабақтың мақсаты

Көркем шығарманың сюжетін, композициялық құрылымын, тақырыбын, идеясын анықтайды.



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару.

  • Сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Сыныпты жылқы малына қатысты мақал -мәтелдермен 5 топқа бөлу.

1.Жақсы аттың артынан құнан ереді,

Жақсы жігіттің артынан ұлан ереді.

2.Жақсы аттан жал кетсе де,әл кетпейді.

3.Жомарт жоқтығын білдірмейді,

Жүйрік ат тоқтығын білдірмейді.

4.Жақсы ат алдынан сүрінбейді, артынан сүрінеді.

5.Жақсы жігіт пен жақсы ат көптікі.

Оқушылар мақал сөздердің мағынасын қысқаша түсіндіріп кетеді.

Оқушылар азарын сабаққа аудару.



Оқушылар мақал сөздердің мағынасын қысқаша түсіндіріп кетеді.


Қалыптастырушы бағалау


І. Жансұгіров «Құлагер» поэмасы

Сабақтың ортасы


















Қызығушылықты ояту кезеңі.

ЖЖ. Тек бір минут

Жұптарда оқушылар «Тек бір минут» тәсілі арқылы поэманың мазмұны мен жазылу себебіне өз ойларын айтып, пікір алмасады

Мағынаны тану кезеңі.

Үш бәйтерек деген кім? І.Жансүгіров туралы не білеміз?

Оқушылармен ой бөлісу.

1- тапсырма. Оқушылар топ болып тарих пәнінен алған білімдеріне сүйене отырып, «Құлагер» поэмасы мазмұнына қатысты сұрақтарға жауап жазады.

1-2-топтар мен 3-4-топтар бірін-бірі ауызша бағалайды.

Сұрақтар:

1.Ақан сері Ермеймен тауының етегіндегі кімнің асына келді?

2.Осы кезде бәйгеге қанша ат жарысқа түсті?

3.І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасын қай жылы жазды?

4.Поэма неше бөлімнен тұрады?

5.Құлагерге өз бағасын берген кім еді?

6.Жүйрікті жарыста қай жерде мерт қылады?

7.Құлагерді Ақан қай көлдің жағасына арулап көмеді?

8.Оған белгі орнатқан Жүсіп төре деген кім?

9.Саған шығарманың қай тұсы үлкен ой салды?

Жауапты тақтаға стикерге жазып, аттың суретінің жанына жапсырады.

Соңғы сұрақты дәптерлеріне 2-3 сөйлеммен жазып, пікірлерін айтады.


Режиссер Болат Мансұровтың "Құлагер" фильмінен үзінділер көрсетіледі. https://www.youtube.com/watch?v=AO2Ltnsi3b4

https://www.youtube.com/watch?v=rsY0TlsdFzU

https://www.youtube.com/watch?v=zU0aGwY86l0

  • Оқушылар жұппен талқылайды.

Тапсырма .ТЖ

  • Ақан серінің "Құлагер" әнінің мәтінімен танысады.

  • 3 жанрдың көтерген мәселесі мен тақырыбын, көркемдік шеберлігін, жанрлардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыра отырып, сыни көзқараста талдау жасайды. Оны кестеге толтырады. Соңында түйінді ойды бүгінгі өмірмен байланыстырып "Ыстық орындықта" жеткізеді.

"Құлагер"поэмасы

"Құлагер" әні

Фильм

Қазіргі өмірмен







Топқа поэмадан 5 тақырып таңдау беріледі.

«Ақан сері», «Еремендегі ас», «Құлегер- әкең тұлпар...», «Бәйгедегі егес», «Ақан трагедиясы

Тапсырма .

ТЖ Оқушыларға поэмадан үзінділер беріледі. Олар топта шығарма үзіндісінің негізгі идеяларымен жұмыс жасайды және мағынаны түсіндіру үшін өлең жолдарын оқи отырып, бет қимылын, би, музыканы қолданып қойылым қояды.

Басқа топтар қойылымда не баяндалғанын, оқушылардың осы бөлім арқылы негізгі идеяны сипаттай алғандығына комментарий білдіреді.

Топ өздері таңдаған поэма бөлімінде нені сипаттай алды, ақын өлеңі туралы өз ой пікірлерін ескертпелер арқылы жазып қалдырады.

Өздері бейнелеген оқиғада қандай мәселе ой тастады, оны бүгінгі өмірмен байланыстыра сөйлеу тапсырылады.

Ескерту: Оқушылар сөз қолданысында көркемдік тілді анық жеткізе алуы керек.

Саусақпен не жұлдызшамен бағалайды.


Жұптарда оқушылар «Тек бір минут» тәсілі арқылы поэманың мазмұны мен жазылу себебіне өз ойларын айтып, пікір алмасады


Оқушылар топ болып тарих пәнінен алған білімдеріне сүйене отырып, «Құлагер» поэмасы мазмұнына қатысты сұрақтарға жауап жазады.









Оқушылар жұппен талқылайды.




Топтық тапсырма орындайды.



















Оқушыларға топта шығарма үзіндісінің негізгі идеяларымен жұмыс жасайды








Дескрипторлар:

Сұрақ мазмұнын түсінеді;

Сұраққа нақты жауап береді
























Дескрипторлар:

Көтерген мәселесі мен тақырыбын табады;

Көркемдік шеберлігін анықтайды;

Жанрлардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады;

Сыни көзқараста талдау жасайды.




Дескрипторлар:

Негізгі идеяларымен жұмыс жасайды;

Мағынаны түсіндіру үшін өлең жолдарын оқиды;

Өз ой пікірлерін ескертпелер арқылы жазып қалдырады.













Ақын шығармалар жинағы




















https://www.youtube.com/watch?v=AO2Ltnsi3b4

https://www.youtube.com/watch?v=rsY0TlsdFzU

https://www.youtube.com/watch?v=zU0aGwY86l0


Сабақтың соңы


Бүгінгі сабақ сізге қандай сезім сыйлады?



Рефлексия


Кері байланыс «3Қ»

Қиын... қызық... қажет...



Үйге тапсырма:

Ақан серінің өлеңдері



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.00.2024
263
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі