|
«Адам жанының құпиясы» бөлімі |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Күні: |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Рысбаева Карлыгаш |
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
|
Сабақтың мақсаты Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Құндылық: -Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жылы жүрек» Мақсаты: Оқушыларға бір-біріне жылы сөз айту арқылы сабаққа оң көзқарас қалыптастыру. Қызығушылықты ояту: «Сурет арқылы ой қозғау» әдісі
Интерактивті тақтадан сурет көрсетіледі. Оқушылардың ойын тақырыпқа алып келу мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады: 1. Суреттегі тұлға кім? 2. Ол қазақ әдебиетінің қай кезеңінде өмір сүрді? 3.Ілияс Жансүгіровті ақын ретінде қандай қырынан танисың? 4.Ол қандай жанрларда шығармалар жазды? Мұғалімнің қорытынды сөзі (өту көпірі)«Бұл – тек бір ақынның портреті емес. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады Топқа бөлу. ЖИ «Kazmatch» платформасы арқылы 3 топқа бөлу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ І топ ІІ топ |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Оқушылар «Kazmatch» платформасы арқылы 2 топқа бөлінеді. |
Білім алушыларды қолпаштау мақсатында «жарайсыңдар», «тамаша»,... деген сөздерді қолдану
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Ж
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс
Сабақтың соңы Рефлексия |
Мұғалімнің түсіндірме сөзі:
«Құлагер – тек поэманың кейіпкері емес. Бүгін біз поэманы сюжеттік-композициялық тұрғыда талдаймыз. Жұптық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Әдісі: «Оқиға картасы»
Құндылық: Саралау: Нәтиже бойынша саралау Әр жұп өз мүмкіндігіне қарай жұмыс жасайды:Топтық жұмыс(сюжеттік-композициялық талдау)І топ. «Сюжеттік пирамида» әдісі арқылы төмендегі бөліктерді толтырыңыз:
ІІ топ. «Идея мен конфликт» Тапсырманы орындап, постер жасаңдар. Тапсырма:
Құндылық: Құрмет
Саралау: Нәтиже бойынша саралау: Оқушылар жауаптарының толықтығына, дәлдігіне қарай бағаланады.Жеке жұмыс. «ПОПС формуласы» бойынша өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
Бірінші сөйлем:
«Менің ойымша,….» ЕББҚ тапсырмасы. Шығарма мазмұны туралы оңай және қиын сұрақтар кестесін құр.
ФС тапсырмасы: Төмендегі кестені толтыр.
Мұғалімнің қорытынды сөзі Кері байланыс ЖИ
Үйге тапсырма: Үйге тапсырма: 3- тапсырма |
Оқушылар І.Жансүгіровтің өмірімен танысады.
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Кестені толтырады.
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Әр топ шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымын анықтап, талдайды. |
Дескриптор: - оқулықтан оқиды-1 б; - мазмұнымен танысады-1б; - негізгі оқиғаларды анықтайды-1б; -оқиға желісін ретімен орналастырады.-1б;
Дескриптор: - сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды-1б; -әр бөлікке нақты мысал келтіреді-1б.
Дескриптор: - конфликтінің шығу себебін түсіндіреді-1б; - конфликтіні нақты оқиғамен байланыстырады-1б;
Дескриптор: - өз ойын айтады-1б; -себебін түсіндіреді-1б; -фактілермен дәлелдейді-1б; - қорытынды жасайды-1б;
Дескриптор: -оңай сұрақ құрастырады-1б; -қиын сұрақ құрастырады-1б; - кестені толтырады-1б.
Дескриптор: - кестені толтырады-1б.
Мұғалім тарапынан кері байланыс Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
Жұптық жұмыс (мәтінмен жұмыс)
Әдісі: «Оқиға картасы»
Тапсырма:
Поэмадағы негізгі оқиғаларды анықтап, ретімен
орналастырыңдар:
|
№ |
Оқиға атауы |
Қысқаша мазмұны |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
Топтық жұмыс(сюжеттік-композициялық талдау)
«Сюжеттік пирамида» әдісі арқылы төмендегі бөліктерді толтырыңыз:
Дескриптор:
- сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды-1б;
-әр бөлікке нақты мысал келтіреді-1б.

ІІ топ. «Идея мен конфликт» Тапсырманы орындап, постер жасаңдар.
Тапсырма:
-
Поэмадағы басты конфликтіні анықтаңдар
-
Құлагер өлімі арқылы автор қандай әлеуметтік мәселені көтереді?
-
Ақан серінің трагедиялық бейнесін сипаттаңдар
Жеке жұмыс.
«ПОПС формуласы» бойынша өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
Дескриптор:
- өз ойын айтады-1б;
-себебін түсіндіреді-1б;
-фактілермен дәлелдейді-1б;
- қорытынды жасайды-1б;
Бірінші сөйлем: «Менің
ойымша,….»_______________________________________
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай
түсіндіремін…»___________________________________________________________________________________________________________________________________
Үшінші
сөйлем:
«Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей
аламын….»______________________________________________________________
Соңғы сөйлем:
«Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге
келдім…»
________________________________________________________________________
ЕББҚ тапсырмасы.
Шығарма мазмұны туралы оңай және қиын сұрақтар кестесін құр.
|
Оңай сұрақтар |
Қиын сұрақтар |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы
І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы
|
«Адам жанының құпиясы» бөлімі |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Күні: |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Рысбаева Карлыгаш |
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
|
Сабақтың мақсаты Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Құндылық: -Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жылы жүрек» Мақсаты: Оқушыларға бір-біріне жылы сөз айту арқылы сабаққа оң көзқарас қалыптастыру. Қызығушылықты ояту: «Сурет арқылы ой қозғау» әдісі
Интерактивті тақтадан сурет көрсетіледі. Оқушылардың ойын тақырыпқа алып келу мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады: 1. Суреттегі тұлға кім? 2. Ол қазақ әдебиетінің қай кезеңінде өмір сүрді? 3.Ілияс Жансүгіровті ақын ретінде қандай қырынан танисың? 4.Ол қандай жанрларда шығармалар жазды? Мұғалімнің қорытынды сөзі (өту көпірі)«Бұл – тек бір ақынның портреті емес. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады Топқа бөлу. ЖИ «Kazmatch» платформасы арқылы 3 топқа бөлу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ І топ ІІ топ |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Оқушылар «Kazmatch» платформасы арқылы 2 топқа бөлінеді. |
Білім алушыларды қолпаштау мақсатында «жарайсыңдар», «тамаша»,... деген сөздерді қолдану
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Ж
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс
Сабақтың соңы Рефлексия |
Мұғалімнің түсіндірме сөзі:
«Құлагер – тек поэманың кейіпкері емес. Бүгін біз поэманы сюжеттік-композициялық тұрғыда талдаймыз. Жұптық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Әдісі: «Оқиға картасы»
Құндылық: Саралау: Нәтиже бойынша саралау Әр жұп өз мүмкіндігіне қарай жұмыс жасайды:Топтық жұмыс(сюжеттік-композициялық талдау)І топ. «Сюжеттік пирамида» әдісі арқылы төмендегі бөліктерді толтырыңыз:
ІІ топ. «Идея мен конфликт» Тапсырманы орындап, постер жасаңдар. Тапсырма:
Құндылық: Құрмет
Саралау: Нәтиже бойынша саралау: Оқушылар жауаптарының толықтығына, дәлдігіне қарай бағаланады.Жеке жұмыс. «ПОПС формуласы» бойынша өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
Бірінші сөйлем:
«Менің ойымша,….» ЕББҚ тапсырмасы. Шығарма мазмұны туралы оңай және қиын сұрақтар кестесін құр.
ФС тапсырмасы: Төмендегі кестені толтыр.
Мұғалімнің қорытынды сөзі Кері байланыс ЖИ
Үйге тапсырма: Үйге тапсырма: 3- тапсырма |
Оқушылар І.Жансүгіровтің өмірімен танысады.
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Кестені толтырады.
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Әр топ шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымын анықтап, талдайды. |
Дескриптор: - оқулықтан оқиды-1 б; - мазмұнымен танысады-1б; - негізгі оқиғаларды анықтайды-1б; -оқиға желісін ретімен орналастырады.-1б;
Дескриптор: - сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды-1б; -әр бөлікке нақты мысал келтіреді-1б.
Дескриптор: - конфликтінің шығу себебін түсіндіреді-1б; - конфликтіні нақты оқиғамен байланыстырады-1б;
Дескриптор: - өз ойын айтады-1б; -себебін түсіндіреді-1б; -фактілермен дәлелдейді-1б; - қорытынды жасайды-1б;
Дескриптор: -оңай сұрақ құрастырады-1б; -қиын сұрақ құрастырады-1б; - кестені толтырады-1б.
Дескриптор: - кестені толтырады-1б.
Мұғалім тарапынан кері байланыс Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
Жұптық жұмыс (мәтінмен жұмыс)
Әдісі: «Оқиға картасы»
Тапсырма:
Поэмадағы негізгі оқиғаларды анықтап, ретімен
орналастырыңдар:
|
№ |
Оқиға атауы |
Қысқаша мазмұны |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
Топтық жұмыс(сюжеттік-композициялық талдау)
«Сюжеттік пирамида» әдісі арқылы төмендегі бөліктерді толтырыңыз:
Дескриптор:
- сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды-1б;
-әр бөлікке нақты мысал келтіреді-1б.

ІІ топ. «Идея мен конфликт» Тапсырманы орындап, постер жасаңдар.
Тапсырма:
-
Поэмадағы басты конфликтіні анықтаңдар
-
Құлагер өлімі арқылы автор қандай әлеуметтік мәселені көтереді?
-
Ақан серінің трагедиялық бейнесін сипаттаңдар
Жеке жұмыс.
«ПОПС формуласы» бойынша өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
Дескриптор:
- өз ойын айтады-1б;
-себебін түсіндіреді-1б;
-фактілермен дәлелдейді-1б;
- қорытынды жасайды-1б;
Бірінші сөйлем: «Менің
ойымша,….»_______________________________________
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай
түсіндіремін…»___________________________________________________________________________________________________________________________________
Үшінші
сөйлем:
«Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей
аламын….»______________________________________________________________
Соңғы сөйлем:
«Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге
келдім…»
________________________________________________________________________
ЕББҚ тапсырмасы.
Шығарма мазмұны туралы оңай және қиын сұрақтар кестесін құр.
|
Оңай сұрақтар |
Қиын сұрақтар |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















