Материалдар / Ілік септік
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ілік септік

Материал туралы қысқаша түсінік
мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтарға жауап береді; мұғалімнің көмегімен зат есімдерді септейді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Ақпан 2023
691
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Picture 2







БҚО, Бейтерек

ауданы

Достық ауылы

Достық ЖОББ

мектебінің

бастауыш сынып

мұғалімі:

Алипкалиева Айдана Бауыржановна

Пән Қазақ тілі

Бөлім Табиғат құбылыстары

72-сабақ. Тақырыбы: Ілік септік



Күні 28.01.2022

Күні: 3-тоқсан

Мұғалімнің аты-жөні: Алипкалиева А.Б

Сынып: 4

Қатысқандар саны: 22

Қатыспаған:- :-оқушылар:

Оқу мақсаты:

4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру.

Сабақтың

мақсаты:

Барлық оқушылар:

мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтарға жауап береді; мұғалімнің көмегімен зат есімдерді септейді.

Оқушылардың көбі:

мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап береді; зат есімдерге сұрақ қою арқылы септейді.

Оқушылардың кейбірі:

мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және өз жауабын негіздеп жауап береді; өз бетімен зат есімдерді септейді.

Бағалау

критерийлері

  • Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақ құрастырады.

  • Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

  • Зат есімдерді септейді.

Тірек сөздер


Пәндік терминология мен тірек сөздер

Зат есімнің септелуі. Септік атаулары. Сұрақтары.Септік жалғаулары.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

-Табиғи апат деген не?

-Сел деген не?

-Ілік септігі дегеніміз не?

-Сөйлемде ілік септігі қандай қызмет атқарады?

Құндылықтар

Белсенді қарым-қатынас,өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және дамыту.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, дүниетану.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, сюжетті суреттер

Алдыңғы меңгерілген білім

Зат есім. Зат есімнің септелуі.Морфологиялық талдау.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланғаніс-әрекет

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар






Сабақтың басы

5 минут

(Ұ)1.Ұйымдастыру бөлімі.

Өткенді қайталау.

«Бір қадам алға...»

Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім столына жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алады.


Қазақ тілінде неше сөз сабы бар ?

-Зат есім дегеніміз не?

-Сын есім дегеніміз не?

-Сан есім дегеніміз не?

-Етістік дегеніміз не?

-Зат есім нешеге бөлінеді ?

-.Жалпы есімдер деп қандай сөздерді айтамыз ?

-Жалқы есімдерге қандай сөздер жатады ?

-Қазақ тілінде неше септік бар?

-Сетіктерді ата.

ҚБ:

Ребус шешу

Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару.


Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды.

ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.







Слайд






Сабақтың ортасы

15 минут






































(Т) 4.2.3.1 - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру.

1-тапсырма. 1-қадам. Тақтадан сең мен селдің суреті көресетіледі.

Сең

Сел


2-қадам. Оқушылар оқулықтағы 36-жаттығу сел апаты туралы мәтінді оқиды.

3-қадам. Шешім табуға бағытталған сұрақтар дайындалады. Әр топ екі сұрақтан құрастырады. Сұрақтарды келесі топқа ұсынады. Оқушылар жауап береді.

Дескриптор:

-мәтін бойынша шешім табуға бағытталған сұрақ құрастырады;

-сұраққа дәлелді жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады.

Ережемен жұмыс! Ілік септіктегі зат есімдер кімнің? ненің? кімдердің? нелердің? деген сұрақтарға жауап береді. Жалғаулары –ның, -нің, -дың, -дің. Ілік септіктегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше (анықтауыш) болады.


37-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазады. Ілік септігіндегі сөздерді табады.

1.Теңіздің суы ащы. 2.Селдің қаупі жөнінде хабар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім.


Топтық жұмыс

1-топ оқушыларына конвертте салынған септіктердің атауларын беремін.

Олар 7 септікті рет-ретімен орналастырып шығады.

2 -топқа септіктің сұрақтары жазылған парақтарды беремін. Оны да рет-ретімен орналастырады.

А) Мақалдарды ілік септікте тұрған қажет сөзді қойып көшіріп жазу:
Туған... түтіні де ыстық.
... өзегі талмас.
Ас -... арқауы.
... шиесін шын шығарады.
Қажетті сөздер: Өнерлінің, адамның, жердің, өтіріктің

38-жаттығу . Берілген сөйлем ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жаз.

Нөсерлетіп жауған жаңбырдың артынан күн шығып, кемпірқосақ шығады. Селдің апатынан қорғану үшін, су бөгендерін салынады. Тасқынның күшті болғаны сонша, ағаштарды жұлып әкетті.

  1. Сергіту сәті.

  2. «Қар лақтыру» ойыны,

  3. Ойын: «Кім шапшаң?».

Жеке жұмыс.

(Қобыз, әнші, бала) осы сөздерді әр қатар

7 септікке септеу керек.


39-жаттығу. Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септіктегі сөз жаса.

Еменнің жапырағы, сауысқанның қанаты, құндыздың терісі, шебердің жұмысы, аттың тұяғы, сүттің қаймағы.

Қосымша тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша беріледі. Берілген суреттерді қатыстырып, ілік септігі бар сөйлем құрап жаз.

Үлгі Өзеннің суы мөп-мөлдір. Жайынның басы жалпақ. Альпинистер таудың басына шықты.

Дескриптор

  • ілік септігін анықтайды;

  • берілген сөздің ерекшелігін түсіндіреді;

ҮІІ.Шығармашылық тапсырма 

Семантикалық карта

Септіктер

                 Сөздер

Атау

Ілік

Барыс

Табыс

Жатыс

Шығыс

Көмектес

1

қалаға

 

 

 

 

 

 

 

2

суда

 

 

 

 

 

 

 

3

ұстазды

 

 

 

 

 

 

 

4

сыныпта

 

 

 

 

 

 

 

5

ағаммен

 

 

 

 

 

 

 

6

інімнің

 

 

 

 

 

 

 

7

алма

 

 

 

 

 

 

 



Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды.





Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау








ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау
























770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!