Ілік септік

Тақырып бойынша 24 материал табылды

Ілік септік

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке түседі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Кең ауылының негізгі орта мектебі” КММ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Оразқызы Қымбат

Күні:

22.01.2024

Сынып: 4

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

73. Ілік септік.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.3.1- сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке түсу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке түседі

Құндылық

ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП

Педагогтерге немесе ата-аналарға проблеманың алдын алу және шешу үшін шаралар қабылдауға көрген немесе білетін қауіптер туралы хабарлау


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


I. Ұйымдастыру

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Бізде жақсы баламыз,

Өсті ақыл санамыз

Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз.

Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз,

Жақсы ниет тілекпен,

Бастайық сабақ бүгін біз.

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады

.

Жарайсыңдар!







6 минут















Үй тапсырмасын сұрау

37-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жаз.

1. Теңіздің суы ащы. 2. Селдің қаупі жөнінде хабар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім.

  • Ілік септігіндегі сөздерді тап. Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт.

Ілік септігіндегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр.

Өткенді пысықтау. Ашық микрофон әдісі

Септіктерді сұрақтарымен сәйкестендір.


Сөйлемдерді көшіріп жазады. Ілік септігіндегі сөздерді табады.

Септіктерді сұрақтарымен сәйкестендіреді.



Дескриптор:

1.Сөйлемдерді көшіріп жазады. Ілік септігіндегі сөздерді табады.1б

2. Септіктерді сұрақтарымен сәйкестендіреді.1б


ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс!


Сабақтың ортасы

2минут

Білу.


8 минут










5 минут






2 минут










4 минут









4 минут













5 минут




Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.

41- жаттығу.Мәтінді тыңда.

  • Жер сілкінісі жағдайында не істейтіндерің туралы диалог құраңдар.

-Анар, сен жер сілкінгенде сыртқа шыға алмай қалсаң, не істейсің?

- Үстелдің астына тығыламын.

-Ал, сен не істейсің?

-Үйдің бұрышына тұрамын.


42-жаттығу.Сөйлемдерді тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз.

Жанартаудың атқылаған орны шұңқыр болып қалады. Кейде сондай шұңқырға жаңбырдың суы толып, көлге айналады.

  • Ілік септігіндегі сөздерді тап.

Сергіту сәті

ЕБҚ

Көп нүктеніңорнына ілік септік жалғауларын қойып, мақалдарды оқы.

1. Егеменді ел... еңсесі биік.

2.Еріншек... ертеңі таусылмас.

3. Адалдық-ар... ісі.

4. Жартыны бөліп жеген-татулық... белгісі.


43-жаттығу. Мұз жарылып, суға түсіп кеткен адамға қалай көмектесуге болады? Қасына баруға болмайды, өзің де суға түсіп кетуің мүмкін. Осындай жағдайда дұрыс болатын әрекетті белгіле.

Айқайлап, үлкендерді көмекке шақыру.






44-жаттығу.Табиғаттағы қауіпті жағдайлар кезінде не істейтініңді ойланып, айтып бер.

Табиғаттағы қауіпті жағдайлар кезінде алыс шықпауға, үнемі хабардар болып жүруге тырысамын. Қауіпсіздік ережелерін сақтаймын.






Мәтінді тыңдайды. Жер сілкінісі жағдайында не істейтіндері туралы диалог құрайды.






Сөйлемдерді тыныс белгісін қойып, көшіріп жазады. Ілік септігіндегі сөздерді табады.




Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.















Мұз жарылып, суға түсіп кеткен адамға қалай көмектесуге болатынын айтады. Дұрыс болатын әрекетті белгілейді.








Табиғаттағы қауіпті жағдайлар кезінде не істейтінін ойланып, айтып береді.

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!

Дескриптор:

1. Мәтінді тыңдайды.1б 2.Жер сілкінісі жағдайында не істейтіндері туралы диалог құрайды.1б


Дескриптор:

1.Сөйлемдерді тыныс белгісін қойып, көшіріп жазады. 1б

2.Ілік септігіндегі сөздерді табады.1б












Дескриптор:

1. Мұз жарылып, суға түсіп кеткен адамға қалай көмектесуге болатынын айтады. 1б 2.Дұрыс болатын әрекетті белгілейді.1б

Дескриптор:

1.Табиғаттағы қауіпті жағдайлар кезінде не істейтінін ойланып, айтып береді.1б


Оқулық.
















Оқулық

Дәптер























дәптер




Сабақтың соңы

3 минут







2 минут







2 минут

IV.Сабақты қорытындылау.

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың

Үй тапсырма .

45-жаттығу. Жоғарыдағы мәтіннен зат есімдерді теріп жаз. Оларға ілік септігінің қосымшасын жалғап, әртүрлі жалғану себебін анықта.

Жердің, тастың, таудың, үйлердің, текшенің.

Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.




Үй тапсырмасын жазады.





Өздері кері байланыс жасайды.

Дескриптор:

1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1б







Балдар жиынтығын қою











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.02.2025
123
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі