Турсынова Шакизат Турсыновна
Т.Әлімқұлов атындағы №14 мектеп интернат-лицей
Бастауыш сынып мұғалімі
Түркістан облысы, Созақ ауданы, Шолаққорған ауылы
ЖСН: 860313401470
Тел: 8(702) 279 0611
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов атындағы №14 мектеп интернат-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турсынова Ш |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 а |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
72. Ілік септік. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Ілік септіктің жалғауын біледі. |
|||||
|
Құндылық |
қауіпсіздік ережелерін, оның ішінде жол қозғалысы ережелерін білу және сақтау; Апта дәйексөзі :Тәртіп –тәрбие бастауы |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. 34-жаттығу. Дос, әке сөздері сөйлемде бастауыш болатындай екі сөйлем құрап жаз.
Өткенді пысықтауға арналған сұрақтар. Интерактивті тақтамен ойын. “Сұрақ-жауап” әдісі.
|
Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жазады |
Дескриптор: 1. Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жазады. Жарайсың! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 10минут 5минут Бекіту 5 мин 5 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 36-жаттығу.Мәтінді оқы.
1. Сел қалай пайда болады? 2. Тасқынның жылдамдығы секундына неше метрге дейін жетеді? 3.Сел апатынан қорғану үшін нелер салынады? 4. Арнайы сел тасқынын бақылау стансысы қай қалада жұмыс істейді?
Мұз+дық+тар+дың, тас+қын+ның, сел+дің
Бұл сөздердегі қосымша ілік септіктің жалғауы.
37-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Теңіздің суы ащы. 2. Селдің қаупі жөнінде хабар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім.
Ілік септігіндегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр. 38-жаттығу.Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жаз. Жаңбыр, сел, тасқын. Нөсерлітп жауған жаңбырдың артынан күн шығып, кемпірқосақ пайда болды. Тасқынның күшті болғаны сонша, биік ағаштарды тамырымен жұлып әкетті. Селдің апатынан қорғану үшін, су бөгендері салынады.
Тапсырманы оқушылар WordWall әдісімен сәкестендіреді.
Емен, сауысқан, құндыз, шебер, ат, сүт.
Еменнің бұтағы, сауысқанның қанаты, құндыздың терісі, шебердің қолы, аттың тұяғы, сүттің қаймағы. |
Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды. Сөйлемдерді көшіріп жазады.
Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады.Сызбаны пайдаланып, пікіріңді дәлелдей білуге үйренеді. Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды. Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді. Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады. |
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды.1б 2.Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады.1б 3.Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.1б Дескриптор: 1.Сөйлемдерді көшіріп жазады.1б 2.Ілік септігіндегі сөздерді табады . Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айтады.1б Дескриптор: 1. Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады. 1б 2.Сызбаны пайдаланып, пікір білдіреді .1б Дескриптор: 1. Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды.1б 2.Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді. 3.Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады.1б |
Оқулық Дәптер
дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау Тапқырлыққа үйрету үшін (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе?
Үй тапсырма . 40-жаттығу.Жұмбақты оқып, шешуін тап. Аспанның жүзі жарқ етті, Ақ найза жерге сарт етті.(Найзағай)
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ілік септік 4 сынып
Ілік септік 4 сынып
Турсынова Шакизат Турсыновна
Т.Әлімқұлов атындағы №14 мектеп интернат-лицей
Бастауыш сынып мұғалімі
Түркістан облысы, Созақ ауданы, Шолаққорған ауылы
ЖСН: 860313401470
Тел: 8(702) 279 0611
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов атындағы №14 мектеп интернат-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турсынова Ш |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 а |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
72. Ілік септік. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Ілік септіктің жалғауын біледі. |
|||||
|
Құндылық |
қауіпсіздік ережелерін, оның ішінде жол қозғалысы ережелерін білу және сақтау; Апта дәйексөзі :Тәртіп –тәрбие бастауы |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. 34-жаттығу. Дос, әке сөздері сөйлемде бастауыш болатындай екі сөйлем құрап жаз.
Өткенді пысықтауға арналған сұрақтар. Интерактивті тақтамен ойын. “Сұрақ-жауап” әдісі.
|
Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жазады |
Дескриптор: 1. Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жазады. Жарайсың! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 10минут 5минут Бекіту 5 мин 5 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 36-жаттығу.Мәтінді оқы.
1. Сел қалай пайда болады? 2. Тасқынның жылдамдығы секундына неше метрге дейін жетеді? 3.Сел апатынан қорғану үшін нелер салынады? 4. Арнайы сел тасқынын бақылау стансысы қай қалада жұмыс істейді?
Мұз+дық+тар+дың, тас+қын+ның, сел+дің
Бұл сөздердегі қосымша ілік септіктің жалғауы.
37-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Теңіздің суы ащы. 2. Селдің қаупі жөнінде хабар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім.
Ілік септігіндегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр. 38-жаттығу.Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жаз. Жаңбыр, сел, тасқын. Нөсерлітп жауған жаңбырдың артынан күн шығып, кемпірқосақ пайда болды. Тасқынның күшті болғаны сонша, биік ағаштарды тамырымен жұлып әкетті. Селдің апатынан қорғану үшін, су бөгендері салынады.
Тапсырманы оқушылар WordWall әдісімен сәкестендіреді.
Емен, сауысқан, құндыз, шебер, ат, сүт.
Еменнің бұтағы, сауысқанның қанаты, құндыздың терісі, шебердің қолы, аттың тұяғы, сүттің қаймағы. |
Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды. Сөйлемдерді көшіріп жазады.
Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады.Сызбаны пайдаланып, пікіріңді дәлелдей білуге үйренеді. Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды. Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді. Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады. |
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды.1б 2.Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады.1б 3.Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.1б Дескриптор: 1.Сөйлемдерді көшіріп жазады.1б 2.Ілік септігіндегі сөздерді табады . Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айтады.1б Дескриптор: 1. Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады. 1б 2.Сызбаны пайдаланып, пікір білдіреді .1б Дескриптор: 1. Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды.1б 2.Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді. 3.Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады.1б |
Оқулық Дәптер
дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау Тапқырлыққа үйрету үшін (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе?
Үй тапсырма . 40-жаттығу.Жұмбақты оқып, шешуін тап. Аспанның жүзі жарқ етті, Ақ найза жерге сарт етті.(Найзағай)
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
|
||
шағым қалдыра аласыз



















