|
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Бөлім: «Адам жанының құпиясы» бөлімі |
Мектеп: «Аңғал батыр жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.01.2023 |
Мұғалімі: Ахметжан Назерке Айдарқызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «А» сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақанның азалы әні Бай-бай, Құлагерім! |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына негізделген оқу мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы үшін: Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Көпшілігі үшін: Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Кейбіреуі үшін: Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай біледі. Әдеби шығармадағы психологизмді анықтай алады. Керемет! Бәрекелді! |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер: жүйрік, сәйгүлік, бай-бай, Құлагер және т.б. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтармен байланыс |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Егес» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдеседі. Оқушыларды түгендейді.Психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Менің есімінің тарихы» тренингін өткізеді. Үй тапсырмасын «Сөз тізбегі» әдісі арқылы тексереді. Сабақтың тақырыбын айтып, түсіндіреді.Оқу мақсатымен таныстырады.
«Қызықты сұрақтар айдары» әдісі.
|
Мұғаліммен сәлемдеседі. Тренингке қатысады. Үй тапсырмасын айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау:
|
Арнайы жылқы пішінді карточкалар
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1-тапсырма Мақсаты: «Кейіпкерлерге мінездеме» әдісі. Поэмадағы кейіпкерлерге мінездеме беріңіздер.
2-тапсырма Мақсаты: «Жүйелі саты» әдісі. Поэмаға сюжеттік-композициялық талдау жасаңыздар.
Психологизм - шығармадағы кейіпкерді не авторды айтқан сөзіне,ойына, не үшін күйіп-пісіп, неге қуанып,неге қайғырғанына ,яғни қасиеттері мен сезіміне қарап жан дүниесін тану. «Әдебиеттегі психологизм – шығарманың эстетикалық әлемін құрайтын кейіпкердің ішкі ойын, толғанысын, рухани күйзелісін терең әрі детальді түрде бейнелеу» 3-тапсырма Мақсаты: Поэмадағы Құлагер өлімінен кейін аза тұтқан, Ақан серінің жан тебіренісін, психологизмін қалай танығаныңызды жазыңыз.
|
«Кейіпкерлерге мінездеме» әдісі арқылы, поэмадағы кейіпкерлерге мінездеме береді.
«Жүйелі саты» әдісі арқылы, поэмаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.
Ақпаратты қабылдайды.
Поэмадағы Құлагер өлімінен кейін аза тұтқан, Ақан серінің жан тебіренісін, психологизмін қалай танығандарын жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау:
Қалыптастырушы бағалау:
Қалыптастырушы бағалау:
|
Үлестірмелі қарточкалар
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Өзге санды сақта» ойыны. Оқушылар қасында сыныптастарынын атаған сандарын есте сақтаулары қажет. Бір мезетте ең алдымен өзінің кейін, кез келген санды айтып, әрі қарай ойын жалғаса береді. |
Оқушылар түгелі дерлік ойынға қатысады. |
Бір-бірлеріне қол соғады.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.
Үй тапсырмасы: Құлагер сөзіне поэмаға қатысты ребус пен сөзжұмбақ құрастырып келу!
|
Оқушылар сабақта қандай екі нәрсе ұнағандарын, қандай ұсыныстары бар екенін айтып, сабаққа кері байланыс жасайды. |
|
Түрлі-түсті стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ілияс Жансүгіровтің "Құлагер" поэмасы "Ақанның азалы әні Бай-бай құлагерім"
Ілияс Жансүгіровтің "Құлагер" поэмасы "Ақанның азалы әні Бай-бай құлагерім"
|
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Бөлім: «Адам жанының құпиясы» бөлімі |
Мектеп: «Аңғал батыр жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.01.2023 |
Мұғалімі: Ахметжан Назерке Айдарқызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «А» сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақанның азалы әні Бай-бай, Құлагерім! |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына негізделген оқу мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы үшін: Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Көпшілігі үшін: Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Кейбіреуі үшін: Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай біледі. Әдеби шығармадағы психологизмді анықтай алады. Керемет! Бәрекелді! |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер: жүйрік, сәйгүлік, бай-бай, Құлагер және т.б. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтармен байланыс |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Егес» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдеседі. Оқушыларды түгендейді.Психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Менің есімінің тарихы» тренингін өткізеді. Үй тапсырмасын «Сөз тізбегі» әдісі арқылы тексереді. Сабақтың тақырыбын айтып, түсіндіреді.Оқу мақсатымен таныстырады.
«Қызықты сұрақтар айдары» әдісі.
|
Мұғаліммен сәлемдеседі. Тренингке қатысады. Үй тапсырмасын айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау:
|
Арнайы жылқы пішінді карточкалар
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1-тапсырма Мақсаты: «Кейіпкерлерге мінездеме» әдісі. Поэмадағы кейіпкерлерге мінездеме беріңіздер.
2-тапсырма Мақсаты: «Жүйелі саты» әдісі. Поэмаға сюжеттік-композициялық талдау жасаңыздар.
Психологизм - шығармадағы кейіпкерді не авторды айтқан сөзіне,ойына, не үшін күйіп-пісіп, неге қуанып,неге қайғырғанына ,яғни қасиеттері мен сезіміне қарап жан дүниесін тану. «Әдебиеттегі психологизм – шығарманың эстетикалық әлемін құрайтын кейіпкердің ішкі ойын, толғанысын, рухани күйзелісін терең әрі детальді түрде бейнелеу» 3-тапсырма Мақсаты: Поэмадағы Құлагер өлімінен кейін аза тұтқан, Ақан серінің жан тебіренісін, психологизмін қалай танығаныңызды жазыңыз.
|
«Кейіпкерлерге мінездеме» әдісі арқылы, поэмадағы кейіпкерлерге мінездеме береді.
«Жүйелі саты» әдісі арқылы, поэмаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.
Ақпаратты қабылдайды.
Поэмадағы Құлагер өлімінен кейін аза тұтқан, Ақан серінің жан тебіренісін, психологизмін қалай танығандарын жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау:
Қалыптастырушы бағалау:
Қалыптастырушы бағалау:
|
Үлестірмелі қарточкалар
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Өзге санды сақта» ойыны. Оқушылар қасында сыныптастарынын атаған сандарын есте сақтаулары қажет. Бір мезетте ең алдымен өзінің кейін, кез келген санды айтып, әрі қарай ойын жалғаса береді. |
Оқушылар түгелі дерлік ойынға қатысады. |
Бір-бірлеріне қол соғады.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.
Үй тапсырмасы: Құлагер сөзіне поэмаға қатысты ребус пен сөзжұмбақ құрастырып келу!
|
Оқушылар сабақта қандай екі нәрсе ұнағандарын, қандай ұсыныстары бар екенін айтып, сабаққа кері байланыс жасайды. |
|
Түрлі-түсті стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
























