|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Бөлімше |
Тірі ағзалардың көптүрлілігі құрылымы мен қызметтері Заттардың тасымалдануы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Туа біткен және жүре пайда болған иммунитетің қалыптасу үрддісіне талдау жасап, айырмашылығын көрсетеді Аурудың алдын алудағы вакцинацияның маңызына сипаттама береді Емдік сарысу мен вакциналардың мысалында аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөліне баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият: өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин 2-5мин |
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу, сабақ тақырыбымен таныстыру. Оқушылар таңдап алған сурет қиындылары арқылы топқа бөлінеді, сурет бойынша өз болжамдарын келтіреді. Алдыңғы білім мәтіндік тест Қоздырушысы таяқша тәрізді бактерия. Бацилла көбінесе жұтқыншақты, теріні, мұрын,тыныс жолдары, көзді зақымдауы мүмкін.Алдын алу шаралары екпелер жасау, жеке бас гигиенасын сақтау. Бұл ауру түрі А) тырысқақ (холера) В) лейшманиозС) фитофороз D) күл (дифтерия) Е) герпес 2.Көбінесе, картоп,қызанақ,цитрусты дақылдар мен алмаға түсетін, ауру А) тырысқақ (холера)В) лейшманиоз С) фитофороз D) күл (дифтерия) Е) герпес 3.Ауа-тамшысы арқылы жұғатын ауру А) тырысқақ (холера) В) лейшманиоз С) фитофорозD) күл (дифтерия) Е) герпес 4.Амеба дизентериясы ауруының алдын алу шаралары А) жеке бас гигиенасын сақтау В) екпе жасауС) жұқпа тасымалдаушыларымен күрес D) ағзаны жалпы нығайтуЕ) терінің зақымданған жерін зарарсыздандыру |
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады. Оқушылар биологиялық әдіспен қағаз қиындыларын құрап 3- топқа бірігеді. 1-топ Көмірсулар 2-топ Липидтер 3 19 Өткен тақырыпты еске түсіріп тест тапсырмасын орындайды |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-10мин
|
«Кубизм сұрақтары» арқылы оқушыларға тақырыппен танысу үшін топтық тапсырма беріледі.Тапсырмалар ұсынбастан бұрын бейнекөрсетілімдер ұсынылады І топ: Жасанды және табиғи иммунитет арасында қандай айырмашылық бар? Олардың негізінде қандай механизм жатыр? ІІ топ:Жасанды иммунитет, оның түрлері. Емдік «вакцина» мен емдік «сарысудың» қалай жұмыс істейтінін сипаттаңдар? ІІІ топ: Емдік сарысу мен вакциналардың мысалында аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөліне баға береді.? |
Бағалау критерийі: - Иммунитеттің не екендігін және түрлерін, ерекшеліктерін біледі; - Табиғи иммунитет пен жасанды иммунитетті ажыратады; - Аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін салыстырмалы түрде сипаттайды.
|
Дескриптор: -Тақырыппен танысады; - Сұрақтарға жауап береді; - Топта талқылайды. ҚБ: «Сэндвич» |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жунусова ГульнарШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Иммунитет. Иммунитеттің түрлері туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет.
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет.Материал туралы қысқаша түсінік
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














