имотмчсьмчмт тб иючям

Тақырып бойынша 11 материал табылды

имотмчсьмчмт тб иючям

Материал туралы қысқаша түсінік
исмисчмичсми стичтчмитчмит
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Тақырыбы: Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы


Бөлім:

11.3 Биомедицина және биоинформатика

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Елмуратова Д.С.

Күні:

27.02

Сынып: 11Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

-экстракорпоральды ұрықтандыруды жүзеге асырудың ерекшеліктерін біледі;

-экстракорпоральды ұрықтандырудың маңызын түсіндіреді

Құндылықтарға баулу

«Жаңашылдық - заман талабы»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар






Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.



Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көніл-күймен бастау мақсатында бір- бріне жақсы тілектер тілейді.



Кері байланыс: Мадақтау







Сабақтың ортасы

35 минут























Үй тапсырмасын пысықтау

Жұмыс формасы: Топтық

Белсенді оқыту әдісі: «Өрмекші торы»


а) Оқушылар тақтаның алдына шеңбер құрып тұрады.

ә) Бір оқушының қолына тоқыма жіп беріледі.Сол жіпті келесі оқушыға беру арқылы сол оқушыға сұрағын айтады. Осылайша

өткен тақырыпты пысықтайды.




Кері байланыс: Мадақтау


Топқа бөлу: «Бұрыштар» әдісі арқылы жүзеге асады.

1-топ: Биологтар

2-топ: Эмбриологтар

3-топ: Генетиктер

Әр бұрышта жасырылған суретті алып, сол арқылы топқа бөлінеді








1-қосымша


Мультимедиялық таныстырылым «ЭКҰ әдісі»





1-тапсырма:

Жұмыс формасы: Жеке

Белсенді оқыту әдісі: «Биологиялық диктант»


2-тапсырма:

Жұмыс формасы: Топтық

Рандомды сұрақтармен жұмыс


3-тапсырма:

Жұмыс формасы: Жеке

Тұжырымдарды жауаптарымен сәйекестендір.



4-тапсырма:

Жұмыс формасы: Жеке жұмыс

Белсенді оқыту әдісі: «Сәйекестендіру тесті»

Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысып, сабақтың тақырыбын болжайды.




Бос орындарға сөздерді қойып, мәтінді толықтырады.



Сұрақтарға жауап бер.





Тұжырымдарды жауаптарымен сәйекестендіреді





Сәйекестендіру тестін орындайды







Дескриптор:

-мәтінді толықтырады

Бағалау парағы: 2 балл


Декриптор:

-сұрақтарға жауап береді

Бағалау парағы: әр дұрыс жауапқа 1 балл


Дескриптор:

-тұжырымдарды дұрыс сәйекестендіреді

Бағалау парағы 4 балл



Дескриптор:

- анықтамалар мен тұжырымдарды сәйекестендіреді.

Бағалау парағы 8 балл

Мультимедиалық бейне

https://youtu.be/Om7V39bjbIs?si=AX3Y68NKiCUtaeXP

1-қосымша





2-қосымша





3-қосымша






Жауап карточкалары

Сабақтың соңы

5 минут


Рефлексия:

«Түсініксіз тармақ»

Үйге тапсырма:

«Сынауықтан» шыққан тұңғыш Қазақстандық бала туралы деректер жазу

Оқушылар сабақ тақырыбы бойынша өздеріне түсінікті емес екі тармақты жазады. Содан кейін тармақтарды талқылайды.

Кері байланыс: Мадақтау


     






























1 қосымша

Соңғы 30 жылда медициналық  қарқынды дамуы ЭКҰ бастапқы әдістемесін жұмыртқа жасушасын бөліп алудың,  ,ұрықтандырудың және эмбриондарды имплантациялаудың жаңа, қауіпсіз және тиімді әдістерімен толықтырды. Қазір ЭКҰ техникасы тек әйелдердің ғана емес, ер адамдардың да бедеулік мәселесін шешуге мүмкіндік береді:  инъекция (ИКСИ) өдісімен жасанды ұрықтандыру үшін толыққанды бір сперматозоид қана жеткілікті. Мұздатылған жұмыртқа он жыл бойы  сақталуы мүмкін, бұл әйелге жүктілік үшін қолайлы уақытты таңдауға мүмкіндік береді. Жұмыртқа жасушаларын криоконсервациялау онкологиялық ауруларды бастан кешірген пациенттерге ана болуға үміт береді. 1996 жылы 31 шілдеде елімізде алғашқы ___________

сәбидің дүниеге келуінің авторы, Қазақстандағы «Экомед» бедеулікті емдеу орталығының негізін қалаушы, 

______ Салтанат Байқошқарова еліміздегі бедеулікті емдеу саласында жаңа бағыт ашты. 24 жылдан асқан төжірибе осы  сәтті қолдануға мүмкіндік береді, оның көмегімен 16 мыңнан астам бала өмірге келді.



1 қосымша

Соңғы 30 жылда медициналық  қарқынды дамуы ЭКҰ бастапқы әдістемесін жұмыртқа жасушасын бөліп алудың,  ,ұрықтандырудың және эмбриондарды имплантациялаудың жаңа, қауіпсіз және тиімді әдістерімен толықтырды. Қазір ЭКҰ техникасы тек әйелдердің ғана емес, ер адамдардың да бедеулік мәселесін шешуге мүмкіндік береді:  инъекция (ИКСИ) өдісімен жасанды ұрықтандыру үшін толыққанды бір сперматозоид қана жеткілікті. Мұздатылған жұмыртқа он жыл бойы  сақталуы мүмкін, бұл әйелге жүктілік үшін қолайлы уақытты таңдауға мүмкіндік береді. Жұмыртқа жасушаларын криоконсервациялау онкологиялық ауруларды бастан кешірген пациенттерге ана болуға үміт береді. 1996 жылы 31 шілдеде елімізде алғашқы ___________

сәбидің дүниеге келуінің авторы, Қазақстандағы «Экомед» бедеулікті емдеу орталығының негізін қалаушы, 

______ Салтанат Байқошқарова еліміздегі бедеулікті емдеу саласында жаңа бағыт ашты. 24 жылдан асқан төжірибе осы  сәтті қолдануға мүмкіндік береді, оның көмегімен 16 мыңнан астам бала өмірге келді.



1 қосымша

Соңғы 30 жылда медициналық  қарқынды дамуы ЭКҰ бастапқы әдістемесін жұмыртқа жасушасын бөліп алудың,  ,ұрықтандырудың және эмбриондарды имплантациялаудың жаңа, қауіпсіз және тиімді әдістерімен толықтырды. Қазір ЭКҰ техникасы тек әйелдердің ғана емес, ер адамдардың да бедеулік мәселесін шешуге мүмкіндік береді:  инъекция (ИКСИ) өдісімен жасанды ұрықтандыру үшін толыққанды бір сперматозоид қана жеткілікті. Мұздатылған жұмыртқа он жыл бойы  сақталуы мүмкін, бұл әйелге жүктілік үшін қолайлы уақытты таңдауға мүмкіндік береді. Жұмыртқа жасушаларын криоконсервациялау онкологиялық ауруларды бастан кешірген пациенттерге ана болуға үміт береді. 1996 жылы 31 шілдеде елімізде алғашқы ___________

сәбидің дүниеге келуінің авторы, Қазақстандағы «Экомед» бедеулікті емдеу орталығының негізін қалаушы, 

______ Салтанат Байқошқарова еліміздегі бедеулікті емдеу саласында жаңа бағыт ашты. 24 жылдан асқан төжірибе осы  сәтті қолдануға мүмкіндік береді, оның көмегімен 16 мыңнан астам бала өмірге келді.




3 қосымша



ЭКҰ кезеңдері

Сипаттамасы


Жұмыртқа жасушаларарының



















4 қосымша








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.02.2025
261
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі