|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Күш моменті Мектеп: «№14 орта мектеп»КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Джумадиева Шолпан Ахмедовна Сынып: 7 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай механизмдер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме |
7.2.4.1 – « Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизімдердің қолданылуына мысалдар келтіру. 7.2.4.2 –« Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Күш моментіне келтірілген мысалдарды ауызша сипаттау және күнделікті өмірде қолданады.. Жаңа терминдер және лексикология: жай механизмдер, рычаг, блок, көлбеу жазықтық, күш моменті,иіндік.
2 Жай механизмдерді қалай қолданамыз...
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана(жаңа тақырыпта). Жалпыға бірдей еңбек қоғамы(тапсырмаларды орындағанда). Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу(жаңа тақырыпта).
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика(амалдармен жұмыс), технология(жүк көтергенде). |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Энергияның сақталуы және айналуы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) |
І.Ширату.
Жақсылықтан
үйреніп, Сәлемдесу, түгендеу. Кәне, балалар бәріміз бір - бірімізге жақсы тілек тілеп бастайық!
1. Әдепті бол! 7. Қайырымды бол!
Музыка әуенінде қол ұстаса тізбектеле орналасып, дөңгеленіп билеп, музыка тоқтаған сәтте өзара бір- бірімен амандасып бір-біріне жақсы тілек тілейді. Әртүрлі физикалық аспаптар арқылы үш топқа бөлу:
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Механикалық энергия жайында не білесіңдер? 2.Механикалық энергияның түрленуіне мысалдар келтіріңдер? 3. Кинетикалық энергия дегеніміз не? 4. Потенциалдық энергия дегеніміз не? Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «Қолпаштау әдісі» арқылы бағаланады.
|
Интерактивті тақта
Музыка әуені қойылады.
Интерактивті тақта Сұрақтар слайдта көрсетіліп тұрады
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут)
Сабақтың соңы (5 мин) |
ІІІ.(І) «Артығын алып таста» әдісі. (5 минут) Тақтаға әртүрлі механизмдердің суреті шыгады, оқушылар өздері сабақтың тақырыбын және мақсатын табу керек. Оқушыларға дұрыс және дұрыс емес сөздер беріледі, олар артық сөздерін алып тастайды. -жай автоматтар -жай құралдар -жай механизмдер -жай приборлар.
Мұғалім: Бүгінгі сабақтың тақырыбын жазып алайық. «Жай механизмдер»
Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «Басбармақ әдісі» арқылы бағаланады. ІV. (G) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Оқулықтағы тақырыпты ойлан - оқушы ойланып, жұптас- жұптасып бір- біріне түсіндіреді, бөліс топпен талқылап бір тұжырым шығарып, постерге өз ойларын түсіреді. Тақырып 3 топқа бөлініп беріледі. Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: 2 жұлдыз, 1 тілек (G) Деңгейлік тапсырмалар V. «Кім жылдам» әдісі І топ Иіндіктің кіші иініне 300 Н, ал үлкен иініне 20 Н күш әсер етеді. Кіші иіннің ұзындығы 5 см. Үлкен иіннің ұзындығын тапбыңдар. ІІ топ Иіндіктің ұштарына 40 Н және 240 Н күш әсер етеді, тіреу нүктесінен аз күшке дейінгі арақашықтық 6 см. Егер иіндік тепе-теңдік болса, онда оның ұзынды,ын анықтағдар. ІІІ топ Иіндіктің қысқа иіннің ұзындығы 5 см, ұзын иі иіннің ұзындығы 30 см. Қысқа иініне 12 Н күш тісілрілген, иіндікті тепе-теңдікте келтіру үшін оның ұзын иініне қандай күш түсіру керек? Дескриптор:Білім алушы
ҚБ: «Ұшақ» әдісі арқылы бағаланады. (Топтар бірін – бірі өзара бағалайды. Ұшақтың бір қанатына есептің шығару жолын жазып екінші топқа ұшырады, ал екінші қанатына қарама - қарсы топ бағалап жазып кері ұшырады.) Мұғалім барлық топқа интерактивті тақтада дұрыс жауабын көрсетеді. (W) Тәжірибе әдісі. a) Өмірде қолданылатын қарапайым механизмдерге мысал келтіріңіз. b) Суреттерді сипаттаңыз. Қай жағдайда аз күш жұмсалады, неліктен?
Дескриптор: Білім алушы 1. Жай механизмдердің қолданылуына мысал келтіреді-1 ұпай; 2. Суреттерді салыстырып, күш аз жұмсалатын жағдайды анықтайды-1ұпай; ҚБ: Геометриялық фигуралар арқылы бағаланады.
«Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін. Бас бармақ - Басты тақырып. Мәселе қандай болды? Балалы үйрек - Бірігу. Біз топтан қандай жұмыс жасадық.Кімге көмектестім. Кімге риза болдым? Ортан терек - Ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек - Шынайылықты. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен? Кішкене бөбек - Көңіл күй. Сабақта өзімді қалай сезіндім.
|
Илюстрациялық материалдар
Cлайд арқылы
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? «Сұрақ-жауап» әдісі «Артығын алып таста» әдісі. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі «Кім жылдам» әдісі «Тәжірибе» әдісі І топ Иіндіктің кіші иініне 300 Н, ал үлкен иініне 20 Н күш әсер етеді. Кіші иіннің ұзындығы 5 см. Үлкен иіннің ұзындығын тапбыңдар. ІІ топ Иіндіктің ұштарына 40 Н және 240 Н күш әсер етеді, тіреу нүктесінен аз күшке дейінгі арақашықтық 6 см. Егер иіндік тепе-теңдік болса, онда оның ұзынды,ын анықтағдар. ІІІ топ Иіндіктің қысқа иіннің ұзындығы 5 см, ұзын иі иіннің ұзындығы 30 см. Қысқа иініне 12 Н күш тісілрілген, иіндікті тепе-теңдікте келтіру үшін оның ұзын иініне қандай күш түсіру керек?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау парақшасы арқылы. Бағалау шкаласы: 13-15 ұпай - “Өте жақсы” 10-12 ұпай - “Жақсы” 6-9 ұпай - ”Қанағантанарлық” «Қолпаштау», «Басбармақ», «2 жұлдыз, 1 тілек»,«Ұшақ», «Геометриялық фигуралар» арқылы бағаланады. «Конверттер» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытылы қолдану; Психологиялық жағымда ахуал туғызу;сергіту сәтін ұйымдастыру. Қауіпсіздік ережесін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Инерция құбылысы
Инерция құбылысы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Күш моменті Мектеп: «№14 орта мектеп»КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Джумадиева Шолпан Ахмедовна Сынып: 7 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай механизмдер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме |
7.2.4.1 – « Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизімдердің қолданылуына мысалдар келтіру. 7.2.4.2 –« Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Күш моментіне келтірілген мысалдарды ауызша сипаттау және күнделікті өмірде қолданады.. Жаңа терминдер және лексикология: жай механизмдер, рычаг, блок, көлбеу жазықтық, күш моменті,иіндік.
2 Жай механизмдерді қалай қолданамыз...
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана(жаңа тақырыпта). Жалпыға бірдей еңбек қоғамы(тапсырмаларды орындағанда). Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу(жаңа тақырыпта).
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика(амалдармен жұмыс), технология(жүк көтергенде). |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Энергияның сақталуы және айналуы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) |
І.Ширату.
Жақсылықтан
үйреніп, Сәлемдесу, түгендеу. Кәне, балалар бәріміз бір - бірімізге жақсы тілек тілеп бастайық!
1. Әдепті бол! 7. Қайырымды бол!
Музыка әуенінде қол ұстаса тізбектеле орналасып, дөңгеленіп билеп, музыка тоқтаған сәтте өзара бір- бірімен амандасып бір-біріне жақсы тілек тілейді. Әртүрлі физикалық аспаптар арқылы үш топқа бөлу:
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Механикалық энергия жайында не білесіңдер? 2.Механикалық энергияның түрленуіне мысалдар келтіріңдер? 3. Кинетикалық энергия дегеніміз не? 4. Потенциалдық энергия дегеніміз не? Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «Қолпаштау әдісі» арқылы бағаланады.
|
Интерактивті тақта
Музыка әуені қойылады.
Интерактивті тақта Сұрақтар слайдта көрсетіліп тұрады
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут)
Сабақтың соңы (5 мин) |
ІІІ.(І) «Артығын алып таста» әдісі. (5 минут) Тақтаға әртүрлі механизмдердің суреті шыгады, оқушылар өздері сабақтың тақырыбын және мақсатын табу керек. Оқушыларға дұрыс және дұрыс емес сөздер беріледі, олар артық сөздерін алып тастайды. -жай автоматтар -жай құралдар -жай механизмдер -жай приборлар.
Мұғалім: Бүгінгі сабақтың тақырыбын жазып алайық. «Жай механизмдер»
Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «Басбармақ әдісі» арқылы бағаланады. ІV. (G) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Оқулықтағы тақырыпты ойлан - оқушы ойланып, жұптас- жұптасып бір- біріне түсіндіреді, бөліс топпен талқылап бір тұжырым шығарып, постерге өз ойларын түсіреді. Тақырып 3 топқа бөлініп беріледі. Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: 2 жұлдыз, 1 тілек (G) Деңгейлік тапсырмалар V. «Кім жылдам» әдісі І топ Иіндіктің кіші иініне 300 Н, ал үлкен иініне 20 Н күш әсер етеді. Кіші иіннің ұзындығы 5 см. Үлкен иіннің ұзындығын тапбыңдар. ІІ топ Иіндіктің ұштарына 40 Н және 240 Н күш әсер етеді, тіреу нүктесінен аз күшке дейінгі арақашықтық 6 см. Егер иіндік тепе-теңдік болса, онда оның ұзынды,ын анықтағдар. ІІІ топ Иіндіктің қысқа иіннің ұзындығы 5 см, ұзын иі иіннің ұзындығы 30 см. Қысқа иініне 12 Н күш тісілрілген, иіндікті тепе-теңдікте келтіру үшін оның ұзын иініне қандай күш түсіру керек? Дескриптор:Білім алушы
ҚБ: «Ұшақ» әдісі арқылы бағаланады. (Топтар бірін – бірі өзара бағалайды. Ұшақтың бір қанатына есептің шығару жолын жазып екінші топқа ұшырады, ал екінші қанатына қарама - қарсы топ бағалап жазып кері ұшырады.) Мұғалім барлық топқа интерактивті тақтада дұрыс жауабын көрсетеді. (W) Тәжірибе әдісі. a) Өмірде қолданылатын қарапайым механизмдерге мысал келтіріңіз. b) Суреттерді сипаттаңыз. Қай жағдайда аз күш жұмсалады, неліктен?
Дескриптор: Білім алушы 1. Жай механизмдердің қолданылуына мысал келтіреді-1 ұпай; 2. Суреттерді салыстырып, күш аз жұмсалатын жағдайды анықтайды-1ұпай; ҚБ: Геометриялық фигуралар арқылы бағаланады.
«Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін. Бас бармақ - Басты тақырып. Мәселе қандай болды? Балалы үйрек - Бірігу. Біз топтан қандай жұмыс жасадық.Кімге көмектестім. Кімге риза болдым? Ортан терек - Ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек - Шынайылықты. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен? Кішкене бөбек - Көңіл күй. Сабақта өзімді қалай сезіндім.
|
Илюстрациялық материалдар
Cлайд арқылы
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? «Сұрақ-жауап» әдісі «Артығын алып таста» әдісі. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі «Кім жылдам» әдісі «Тәжірибе» әдісі І топ Иіндіктің кіші иініне 300 Н, ал үлкен иініне 20 Н күш әсер етеді. Кіші иіннің ұзындығы 5 см. Үлкен иіннің ұзындығын тапбыңдар. ІІ топ Иіндіктің ұштарына 40 Н және 240 Н күш әсер етеді, тіреу нүктесінен аз күшке дейінгі арақашықтық 6 см. Егер иіндік тепе-теңдік болса, онда оның ұзынды,ын анықтағдар. ІІІ топ Иіндіктің қысқа иіннің ұзындығы 5 см, ұзын иі иіннің ұзындығы 30 см. Қысқа иініне 12 Н күш тісілрілген, иіндікті тепе-теңдікте келтіру үшін оның ұзын иініне қандай күш түсіру керек?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау парақшасы арқылы. Бағалау шкаласы: 13-15 ұпай - “Өте жақсы” 10-12 ұпай - “Жақсы” 6-9 ұпай - ”Қанағантанарлық” «Қолпаштау», «Басбармақ», «2 жұлдыз, 1 тілек»,«Ұшақ», «Геометриялық фигуралар» арқылы бағаланады. «Конверттер» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытылы қолдану; Психологиялық жағымда ахуал туғызу;сергіту сәтін ұйымдастыру. Қауіпсіздік ережесін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





























